ARTİSTİK BUZ PATENİ

Stéphane Lambiel : Bir adım daha…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 28 Eylül 2009

2006 Torino Kış Olimpiyatları ikincisi Stéphane Lambiel, Nebelhorn Trophy yarışmasından birinci olduktan sonra 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılmaya bir adım daha yaklaştı.

Yarışmalara girmeye sakatlık nedeniyle bir yıl ara verdikten sonra geri döneceğini yaz aylarında açıklayan Lambiel, Nebelhorn Trophy’de İsviçre’ye Olimpiyatlara katılma hakkını kazandırdı.

İsviçre, 2009 Dünya Şampiyonasında 24 kişilik katılma kontenjana girememiş ve Olimpiyatlara seçme niteliği taşıyan 2009 Nebelhorn Trophy yarışmalarına umudunu bağlamıştı. 30 patencinin yarışacağı Erkeklerde, son altı patenci Nebelhorn Trophy’de belirlendi. Bu da, Lambiel’in ilk altı içinde yer alması gerektiği anlamına geliyordu.

stephane_lambiel_08_euros_sp

Lambiel, Oberstdorf’da rahat bir birincilik alarak bu görevi çok kolayca yerine getirdi. Kısa ve serbest programı birinci sırada tamamlayan Lambiel, Rus Ivan Tretiakov’u 26 puan geride bırakarak altın madalya kazandı. Tretiakov’u Çek Michal Brezina ve Amerikalı Ryan Bradley izledi.

Lambiel’in elde ettiği toplam 232.36, ona Olimpiyat yolundaki yolculuğunda önemli bir avantaj sağladı. İsviçre Buz Pateni Federasyonu, patencilerden Olimpiyatlara katılmak için iki yarışmada en az 195 puan alması şartını getirmişti. 2005 ve 2006 Dünya Şampiyonu Lambiel, gelecek haftaki Japan Open ve Ocak ayındaki 2010 Avrupa Şampiyonasına da katılmayı planlıyor.

Lambiel, Ekim 2008’de ISU Grand Prix yarışmalarının başlamasından önce, sol addüktör kasındaki sakatlık nedeniyle buz patenini bıraktığını ve yarışmalara artık girmeyeceğini açıklamıştı. Bu sakatlık, kendisinin yeterince çalışmasını engelliyordu. Ancak Lambiel, yaz aylarında yeniden antrenmanlara başladı ve sakatlığından ileri gelen ağrıların “üstesinden gelebileceğini” bildirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: