ARTİSTİK BUZ PATENİ

Sasha Cohen ya da kendine meydan okumak…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 29 Eylül 2009

2006 Dünya Şampiyonasından sonra yarışmalara girmeye ara veren Amerikalı patenci Sasha Cohen, yeni sezon için sıkı bir çalışma içinde.

2006 Torino Kış Olimpiyatlarında gümüş, 2006 Dünya Şampiyonasında bronz madalya kazanan Cohen, Kanada’da koreograf Lori Nichol ile kısa programının koreografisini çalışıyor şu sıralarda.

“Bazı açılardan 2006’dan daha iyiyim, bazı bakımlardan da henüz 2006 düzeyine çıkamadım” diyen Amerikalı patenci, kısa programının bir İspanyol paso doble’si olan “Espana Cani” üzerine hazırlandığını söylüyor.

“Benim asıl hedefim, Ocak ayındaki ABD Şampiyonasında Olimpiyatlara gitme hakkını kazanmak ve orada hayatımın performansını sergilemek” diyen Cohen, Brian Boitano ya da Michelle Kwan’ın yaptığının aksine girdiği yarışmalarda hafızalara kazınan bir performans ortaya koymadı. Atlayışlarının istikrarlı olmaması nedeniyle her yarışmada sıkıntı çeken Sasha Cohen, sadece 2002 ISU Grand Prix final yarışmalarında çok önemli bir başarı kazanarak altın madalya kazandı.

Cohen, “Çok sıkı çalışır da kendimi zorlarsam, Olimpiyat takımına katılacağımı ve Olimpiyatlarda iyi bir derece elde edebileceğimi gerçekten hissediyorum. Benim hedefim bu… Grand Prix yarışmalarını antrenman olarak görüyorum. ABD Şampiyonasına katıldığımda her şey yerli yerine oturmuş olacak” diyor.

Cohen, 2006’da hatasız ya da sadece bir hatanın olduğu bir serbest program sergileseydi, Olimpiyat ve Dünya şampiyonu olabilirdi. Oysa o, Olimpiyatlarda iki, Dünya Şampiyonasında dört atlayışta hata yaptı.

scohen

Gerçeği açıkça söylemek gerekirse… Cohen, ABD Şampiyonasında Olimpiyat takımına katılma hakkını kazanır ve Olimpiyatlara gidebilir. Ama Vancouver’de ne yapar? Güney Koreli Yu-Na Kim ile Japon Mao Asada’ya ve Miki Ando’ya karşı zorlu bir rekabete de girebilir. Ancak onlarla baş etmesi biraz zor görünüyor. Cohen 2006’da yarışmalardan çekildikten sonra Yu-Na Kim, Mao Asada ve Miki Ando, Dünya şampiyonluğunu kazanan patenciler olarak adlarını tarihe yazdırdı.

26 Ekimde 26 yaşına basacak olan Sasha Cohen, 15 – 18 Ekim 2009 tarihleri arasında Paris’te düzenlenen Trophée Eric Bomparda yarışmasında Kim ve Asada’ya karşı ilk sınavını verecek. Bu, Cohen’in üç yıl aradan sonra girdiği ilk yarışma olacak.

Cohen, çok cesurca davranıyor ama 25 yaşındaki bir beden, eskisi kadar esnek olabilir mi? “Eskisi kadar iyi olduğum için geri dönmüyorum. Daha öncekinden daha farklı biçimde çaba sarfetmek için geri dönüyorum” diyor Cohen…

Cohen’in yine de bir avantajı var. Biraz farklı ve daha kesin kurallara bağlı olmasına rağmen, Cohen yeni puanlama sistemini tanıyor. Bu sistem altında daha önce yarışmalara girdi. Yeni puanlama sistemine sonradan getirilen bazı değişiklikler, bedene biraz daha fazla yük bindiriyor.

Cohen, bu duruma da pek aldırmıyor görünüyor ve ekliyor: “Bu yaşta gerçekten zor. Daha hızlı ve zor programlar yaparak kendime meydan okuyorum…”

Bütün üçlü atlayışlarını yapabildiğini belirten Cohen,  şöyle diyor: “Uzun ince bir yoldayım. Bu, bir tırmanma… Tavşanın değil de kaplumbağanın kazandığı yarış gibi bir şey. Epey bir zaman var daha. Sıkı bir çalışma, katetmem gereken uzun bir yol ve yolun sonunda heyecan var…”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: