ARTİSTİK BUZ PATENİ

Terra Findlay : Hayaller suya düştü…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 02 Ekim 2009

Fransa’yı Buz Dansı’nda temsil eden ve geleceğin yıldız çiftlerinden olmaya aday görünen Terra Findlay/Benoit Richaud çifti ayrıldı.

Kanadalı olan Findlay, partnersiz kalınca ülkesine döndü ve kendisiyle aynı hedefleri olan yeni bir partner aramaya başladı. Bu durumda, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Fransa’yı temsil edebilme hayalleri de suya düştü.

19 yaşındaki Findlay, “Bunun ne kadar zor bir durum olduğunu anlatamam. Hiç alışık olmadığım bir durum bu. Pateni çok özledim. Geleceğim hakkında çok kaygılıyım. Açıkçası korkutuyor beni…” diyor.

2007 yılında Fransa’ya göç eden ve Benoit Richaud ile eşleşen Findlay, aradan çok zaman geçmeden başarılı olmaya başladı. Çift, 2008 Fransa Şampiyonasında Gençlerde ikinci sırayı elde etti. Dünya Gençler Şampiyonasına katılma hakkını kazanan ikili, Kanada Buz Pateni Federasyonunun izin vermemesi nedeniyle 2008 Dünya Gençler Şampiyonası katılamadı.

Çift, yılmadan çalışmaya devam etti ve 2009 Fransa Şampiyonasında Büyüklerde üçüncü olmayı başardı. Bunun sonucunda 2009 Avrupa Şampiyonasına katılan ikili, 18. sırayı aldı ve 2009 Dünya Gençler Şampiyonasında da 10. oldu.

“Çok iyi bir sezondu” diyor Findlay o günler için.

Ayrılık sebebine gelince… Findlay, ayrılığı Richaud’nun Fransa’da antrenörlerle arasında sorun çıkmasına bağlıyor. Richaud, çalışmaya devam etmek için ABD’ye gitmeyi teklif etmiş. “Fransa’yı seviyordum, orayı bırakmak zor oldu” diyor Findlay ama ülkesine yakın bir ülkeye gitmekten de memnun olduğunu gizlemiyor.

İkili, ABD’de Detroit’e gidiyor ve Amerikalı dansçılar Tanith Belbin/Benjamin Agosto’yu yetiştiren kulüpte çalışmaya başlıyor.

findlay_richaud

“Ancak Richaud, Detroit’teki antrenörlerle çatışmaya başladı, onlarla fikir ayrılığına düştü ve en sonunda kulüpten ayrılmaya karar verdi. O zaman kendisiyle spor hayatımı sürdüremeyeceğimi anladım. Richaud, eve dönmekten başka bir yol bırakmadan beni yarı yolda bıraktı. Hayal kırıklığı oldu benim için. Oysa 2010 Kış Olimpiyatlarına gitmeye adaydık. Ben de, Fransız pasaportu almak için uğraşıyordum” diye konuşuyor Findlay…

Fransa’da bazı antrenörlerle yazıştığını ancak oraya partneri olmadan dönmenin anlamsız olacağını söylüyor. Findlay, birlikte kayacak birini bulmayı umuyor ama sezonun bu döneminde partner bulmanın çok güç olduğunu da biliyor.

Kanada ya da ABD’de, Olimpiyatların bitmesinden sonra partner bulabileceğini düşünen genç dansçı, “Benimle aynı deneyime sahip, aynı hedefleri paylaşan birini bulup bulamayacağımı gerçekten bilmiyorum. Ama deneyeceğim. Pateni bırakmaya niyetim yok. Arayışlara devam. Kesinlikle hayatımın en zor dönemini yaşıyorum. Kendimi oyalamaya çalışıyorum. Sadece yeniden ne zaman kaymaya başlamayı beklemekle zaman geçiremem” diyor.

Kanada’nın Sault-Sainte Marie kentinde 3 Mayıs 1990’da doğan Findlay, patenci bir aileden geliyor. Annesi buz pateni antrenörü, babası ve erkek kardeşi de buz hokeyi oyuncusu…

Üç yaşındayken buz patenine başlayan Terra Findlay, önceleri Teklerde kaydı ve 2003 yılında Kanada’da Yıldızlar’da üçüncü, 2004’te Gençlerde 12. oldu. Daha sonra John Mattatall ile Çiftler kategorisinde kaydı ve 2004 Kanada Gençler Şampiyonasında gümüş madalya kazandılar, 2005’te de Büyüklerde yedinci oldular. Findlay/Mattatall çifti, 2004 yılında da Dünya Gençler Şampiyonasında 10’uncu sırayı aldı.

Findlay, Buz Dansı’na 2005 yılında başladı. O zamanlar Liam Dougherty ile kayıyordu. 2006’da Kanada Şampiyonasında Büyüklerde sekizinci, 2007’de yedinci oldular. Sonra ayrılık geldi.

Findlay ile Richaud’nun bir araya gelmesi tamamen bir tesadüf eseri. Richaud ile 2007 Kasım ayında kaymaya başlayan Kanadalı patenci, özgeçmişini bir internet sitesine koyduğunu ve Richaud’nun antrenörün özgeçmişimi görmesi sonunda Fransa’ya gittiğini anlatıyor.

İki dansçı, denemelerden sonra, Kanada adına değil Fransa adına kaymaya karar vermişti. Bunun gerekçesini çok açık yüreklilikle ve dürüstçe şöyle izah etmişti Findlay:  “Fransa’da fazla Buz dansı çifti yok. Var olanların bazıları da, gelecek yılki Olimpiyatlardan sonra buz patenini bırakacaklar. Fransa Buz Sporları Federasyonu da Benoit’yı bırakmak istemedi.  Ayrıca, (Fransız) pasaportu almam kolay. 2010 Olimpiyatlarına katılabilecek durumda olabiliriz ama bizim asıl hedefimiz 2014 Olimpiyatları…”

Şimdi bütün bu hayaller suya düştü…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: