ARTİSTİK BUZ PATENİ

Samuelson/Bates : Hayatımız paten, okul ve uyumak…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 04 Ekim 2009

Amerikalı buz dansçıları Emily Samuelson ile Evan Bates, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında doğrudan altın madalya adayı olarak gösterilen patenciler değil… 19 yaşındaki Samuelson ile 20 yaşındaki Bates, sekiz yıldan fazla bir süredir birlikte kayıyor. Çift, hangi seviyede olursa olsun, girdiği her ABD Şampiyonasında madalya kazanarak çıkma başarısını gösterdi şimdiye kadar.

2008 Dünya Gençler Şampiyonasında ve 2008 ISU Junior Grand Prix final yarışmalarında altın madalya elde eden Amerikalı dansçılar, 2009 Dört Kıta Şampiyonasında da bronz madalya kazandı.

Amerikalı genç çifti Yaroslava Nechaeva ve Yuri Chesnichenko çalıştırıyor. Bu yaz, çok sıkı bir hazırlık dönemi geçirdi ikili…

Samuelson, “Önümüzde Kış Olimpiyatları var. Antrenörlerimiz biz yarışmalara hep iyi hazırladı. Bizim de ihtiyacımız, kendimizi geliştirmeye devam etmek. Çok sıkı bir çalışma programımız var. Hayatımız, buz pateni, okul ve uyumaktan ibaret” diyor.

Amerikalı çift, genellikle dört saat buzda, üç saatte de buz dışında çalışıyor. Bu tempo, haftanın beş günü devam ediyor. Bale dersleri, kondisyon çalışması ve kaldırış çalışması, buz dışındaki antrenmanlarını oluşturuyor.

samuelson_bates_08_junworlds_fd_w

Bates, “Programımızdaki her figürden daha çok liftlerimizi çalışıyoruz. Liftlerimizi daha zor hale getirmeye uğraşıyoruz. Emily’nin sakatlık durumunu engellemek için bazı pozisyonlardan (Biellmann spini) kaçınıyoruz. Yuri, Emily’yi alıp havaya kaldırıyor ve bunu yapmanın kolay olduğunu söylüyor. Sonra ben onu havaya kaldırıyorum ama o kadar da kolay olmuyor doğrusu” derken, Samuelson, tekrar söze giriyor: “Yuri, liftlerimizi geliştirmek için çok uğraşıyor. Gereken her türlü yaratıcı çalışmayı yapıyor ve bize denetiyor. Dans spinlerimizi daha hızlı yapmayı ve yeni adım dizileri öğrenmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle, daha iyi olabilmek için saatler boyu çalışıyoruz…”

Nechaeva ve Chesnichenko, aynı zamanda çiftin koreografilerini de hazırlıyor.

Bates, orijinal dans için Amerikan halk müziğini kullandıklarını ve orijinal danslarının Dixie Chicks’in şarkılarından bir derleme üzerine hazırlandığını anlatıyor.

Samuelson da, eğlenceli ve eğlendirici bir şeyler olmasını istediklerini, son orijinal dansları için Rus halk müziğini kullandıklarını, ama hiç Amerikan halk müziğinden şimdiye kadar hiç yararlanmadıklarını belirtiyor.

Bates, şapka da dahil olmak üzere kovboy giysileri kullanacaklarını,  bunu da seyircinin beğenmesini umduklarını ve cümbüşe benzer bir çalgı olan bançonun bulunduğu müziğe seyircinin alkışlarla tempo tutmasını beklediklerini anlatıyor.

Samuelson da, “Serbest dansımız, Sarah Brightnan ve Andrea Bocelli’nin yeni albümünden alınan Canto Bella Terra üzerine hazırlandı. Acıklı bir aşk hikâyesini anlatıyor” diyor.

Bates, şarkının çok yavaş bir başlangıcı olduğunu ama sonradan temposunun hızlandığını, sağlam yapılı bir parça olduğunu söylüyor ve “Zorunlu danslar, şimdiye kadarkilerin en zoru… Golden Waltz ve Tango Romantica…” diye ekliyor. Samuelson da, “Her ikisi de iddialı danslar. Golden Waltz, hızlı tempolu bir dans. Adımları çok karmaşık… Bizim çok vaktimizi aldı. En iyi şekilde yapabilmek için çok çalıştık. Her gün en az 45 dakika bunu çalıştık. Daha önce başka Latin dansları da yapmıştık ama Tango Romantica’nın çok farklı adımları var ve de diğer tangolarınkinden daha hızlı…” diyor.

Bates, Tango Romantica’nın, romantik ve ihtiras dolu bir dans olduğunu, dikkatini adım dizilerine yoğunlaştırmışken doğru ifadeyi iletebilmenin zor olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Tahminime göre, iyi takımlar arasındaki fark bu sene zorunlu danslarda belli olacak. Bazı çok çarpıcı liftlerle iyi bir serbest dans sunmak mümkündür ama temel kayış adımlarını ve tekniklerini zorunlu danslarda en iyi biçimde görebilirsiniz…”

Amerikalı genç dansçılar, sezona Trophée Eric Bompard yarışmasıyla başlayacak ve daha sonra da Skate Canada’ya katılacak.

Bates, “Sezona Paris’te başlamak çok güzel… Daha önce Paris’e hiç gitmemiştik. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Bir de avantajımız var. Biri sezonun ilk, diğeri de son yarışması… Aradaki sürede programlarımızda iyileştirmeler yapabiliriz. Herkes gibi, biz de Olimpiyatlara ve Dünya Şampiyonasına katılmak istiyoruz. Ama esas amacımız, Büyüklerde tecrübe kazanmak. Gelecek sezon, Olimpiyatlardan sonra çekilmeler olacağı için çok farklı takımlara karşı yarışacağız. Herkes Olimpiyatlarda en iyi dereceyi elde etmek istediği için her yarışma zor olacak. Asıl amacımız, 2014 Olimpiyatları. Daha çok zamanımız var” diye konuşuyor.

İki patenci de, Michigan Üniversitesinde ikinci sınıf öğrencisi… Okulları, antrenman yaptıkları salona çok yakın. Samuelson, yarışmalardan dolayı kışın okula pek devam edemeyeceği için yaz kurslarına katıldı.

Emily Samuelson 14 Mayıs 1990’da doğdu. Buz patenine beş yaşındayken başladı. Evan Bates de, 23 Şubat 1989’da doğdu. O da, dört yaşındayken patene başladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: