ARTİSTİK BUZ PATENİ

Kısa ve serbest program

Posted in Genel Bilgiler by ursuspolaris on 11 Ekim 2009

Kısa ve serbest program hakkında genel bilgiler.

Erkekler ve Bayanlar:

Tek Erkekler ve Bayanlar yarışmaları, Kısa ve Serbest Program’dan oluşur. Kısa Program, sonuca % 33,3, Serbest Program da % 66,7 oranında etki eder. Serbest program, “uzun program” olarak da adlandırılır.

Kısa program:

Patenci tarafından seçilen müzik eşliğinde sekiz zorunlu hareket yapılır. Patenciler, yapamadıkları ya da iyi yapamadıkları bir figürü tekrar deneme hakkına sahip değildirler.

Kısa Program, en fazla 2 dakika 50 saniye olabilir. Biu süreden biraz daha önce bitmesine de izin verilir.

Erkekler ve Bayanlar Kısa Programı’nın sekiz zorunlu elemanları şunlardır:

Bayanlar:

1. İkili axel

2. Adım dizisiyle başlanan bir üçlü ya da ikili jump ve/veya buna benzer Serbest Program hareketleri

3. İki üçlü ya da bir üçlü-ikili jump kombinezonu

4. Flying spin

5. Layback spin ya da bir başka spin

6. Bir ayak değiştirmeli ve en az iki pozisyon değiştirmeli spin kombinezonu (sit spin, camel spin, upright spin ya da bunların herhangi bir varyasyonu)

7. Spiral-step sequence (spiral adım dizisi)

8. Step sequence (düz, dairesel ya da yılankavî adım dizisi)

Erkekler:

1. İkili ya da üçlü axel

2. Adım dizisiyle başlanan bir üçlü ya da -yapılabiliyorsa- bir dörtlü jump ve/veya buna benzer Serbest Program hareketleri

3. İki üçlü ya da bir üçlü-ikili jump kombinezonu

4. Flying spin

5. Bir ayak değiştirmeli Camel spin ya da sit spin

6. Bir ayak değiştirmeli ve en az iki pozisyon değiştirmeli spin kombinezonu (sit spin, camel spin, upright spin ya da bunların herhangi bir varyasyonu)

7 ve 8. Farklı iki adım dizisi (düz, dairesel ya da yılankavî adım dizisi)

Erkekler ve Bayanlar Serbest Programı:

Serbest Program, patenciye kendi bireysel tarzını ifade etme ve kuvvetli olduğu yanını vurgulama fırsatı verir. Bayanlarda Serbest Program süresi  4 dakikadır. 10 saniye önce ya da sonra da sona erebilir. Erkeklerde ise, 4 dakika 30 saniyedir ve aynı  şekilde  +/- 10 önce ya da sonra bitirme hakkı vardır. Patencinin, iyi dengelenmiş, buz pistinin tümünü kullanan bir program sunması beklenir. Serbest Program’da bazı kısıtlamalar vardır.

Bu kısıtlamalar şunlardır:

Programda en az bir jump kombinasyonu olmalıdır ve jump kombinasyonlarının sayısı üçü geçmemelidir. Patencinin tercihine bağlı olarak yalnızca üç ya da daha fazla dönüşlü (üçlü axel, 3,5 turdur) iki farklı üçlü jump tekrarlanabilir. Eğer tekrarlanırsa, biri jump kombinasyonu olmalı, diğeri de jump kombinasyonu ya da araya bağlayıcı hareket giren jump dizisi olmalıdır.

Programda en az dört farklı spin bulunmalıdır ve bunlardan biri spin kombinasyonu, biri de flying spin olmalıdır. Aynı şekilde, bir adım dizisine de yer verilmelidir.

BEN_9388

Çiftler:

Çiftlerde, iki patenci birlikte ve yanyana kayar ve örneğin lift gibi (erkek patencinin partnerini kayarken havaya kaldırması) ortak bazı figürler yaparlar. Teklerde olduğu gibi, Çiftler yarışması da, sekiz zorunlu elemanın bulunduğu  kısa program ve bazı kısıtlamaların bulunduğu  serbest (uzun)  programdan oluşur.

Kısa Program:

Kısa programda patenciler tarafından seçilen müzik eşliğinde sekiz zorunlu eleman uygulanır. Hakemler, iyi yapılmayan ya da hiç yapılmayan figürlerin puanlarını keserler. Patenciler, yapamadıkları ya da iyi yapamadıkları bir figürü tekrar deneme hakkına sahip değildirler. Kısa programın süresi en fazla 2 dakika 50 saniyedir.

Çiftlerde kısa program yarışmasının zorunlu elemanları şunlardır:

1. Herhangi bir elele havaya kaldırma

2. Bir lift twist (ikili) (erkek patencinin partnerini havaya fırlatarak iki ya da üç tur döndürmesi

3. Bir fırlatmalı jump (ikili ya da üçlü) (erkek patencinin havaya fırlatarak eşine ikili ya da üçlü jump yaptırması)

4. Bir solo jump (ikili ya da üçlü) (tek, yani başka bir jumpla kombine olmayan jump)

5. Yalnızca bir ayak değiştirmeli ve en az bir pozisyon değiştirmeli solo spin

6. Yalnızca bir ayak değiştirmeli ve en az bir pozisyon değiştirmeli spin kombinasyonu (sit spin, camel spin, upright spin ya da bunların herhangi bir varyasyonu)

7. Ölüm girdabı (spirali)

8. Spiral step sequence (spiral adım dizisi)

Çiftler Serbest Programı:

Serbest program, çiftlere kendi bireysel tarzlarını daha çok ifade etme imkânı verir. Serbest programda spinler, spiraller, liftler ve partnerin yardımcı olduğu jumpların yapılması gibi çiftlere özgü tipik figürler vardır. Serbest programda ayrıca, aynı anda yapılan simetrik ya da paralel figürler bulunur.

Çiftler Serbest Programı’nın süresi 4 dakika 30 saniyedir (+/- 10 saniye).

Serbest programda aşağıdaki elemanlar bulunmalıdır:

– Partneri kaldıran kolun tam olarak uzandığı en az üç, en fazla beş değişik lift. Liftlerden biri twist lift olmalıdır

– En az bir, en çok iki fırlatmalı jump

– Bir solo jump; ikiden fazla olmamalıdır

– Yalnızca bir jump kombinasyonu

– Bir çift spin kombinasyonu; ikiden fazla olmamalıdır

– Yalnızca bir solo spin

– Bir ölüm girdabı; ikiden fazla olmamalıdır. Eğer çift, ikinci bir ölüm girdabı yaparsa, bu birinciden farklı olmalıdır

– Buz pistinin tümünü kullanan en az bir adım dizisi (düz, dairesel ya da yılankavî)

Elemanlar, buz pistinin tümünü kullanacak biçimde bağlayıcı adımlar ya da başka serbest program figürleriyle birbirlerine bağlanmalıdır.

Buz Dansı:

Buz Dansı yarışması, zorunlu, orijinall ve serbest danstan oluşur. Zorunlu dans yüzde 10, orijinal dans yüzde 40, serbest dans da yüzde 50 oranında sonuca etki eder.

Buz Dansı, çiftler patinajından farklıdır. Buz dansçıları daha çok kısıtlama ile karşı karşıyadırlar. Örneğin, jumplar ve erjkek patencinin eşini başının üzerine kaldırdığı liftlerin yapılması yasaktır.

Zorunlu dans:

Zorunlu dans yarışmasında da buz dansçıları, ISU tarafından sezon başlamadan önce belirlenen müzik parçalarına göre önceden saptanan adım dizilerini yaparak dans ederler.

Örneğin 2009/2010 sezonunda Gençler yarışmalarında zorunlu danslar Westminster Waltz ve Argentine Tango, Büyüklerde Golden Waltz ve Tango Romantica olarak belirlendi. Süresi değişebilir.

Orijinal Dans:

ISU, orijinal dansın ritm ve tarzını da her sezon öncesinde karar bağlar. Çiftler, belirlenmiş tarz çerçevesinde seçtikleri müziğe uygun danslarını kendileri hazırlar. Çiftlerin dansları, önceden belirlenmiş ritmin karakterini iyi yansıtmalıdır. Süresi 3 dakika 30 saniyedir (+/- 10 saniye).

2009/2010 sezonunda kullanılacak orijinal dans müzikleri Gençlerde ve Büyüklerde Folk/Country tarzında (Polka, Mazurka, Sirtaki, Kalinka, Flâmenko vb…) olarak belirlendi.

Serbest Dans:

Müzikleri, tarzı, koreografisi dansçılar tarafından belirlenir. Süresi, orijinal danstan daha uzundur ve daha fazla lift ile daha fazla yaratıcılık içerir. Buz Dansı, popüler bir disiplindir. En çok yarışmalarda serbest dans izlenir. Süresi 4 dakikadır (+/- 10 saniye olabilir).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: