ARTİSTİK BUZ PATENİ

Temel bilgiler

Posted in Genel Bilgiler by ursuspolaris on 11 Ekim 2009

Artistik Patinaj, Artistik Buz Pateni veya Figür Pateni, müzik, dans ve sporu bünyesinde birleştirir. Bu unsurların bir arada olması nedeniyle son derece estetik ve rafine bir spor dalı olarak kabul edilir.

Buz Pateni, olimpik ölçü olarak kabul edilen 30 x 60 metrelik buz pistinde yapılır. Türkiye’nin olimpik ölçülerdeki ilk buz pisti, Ankara’da 1989 yılında açılan Buz pateni salonudur. İzmit’te 1999’da hizmete giren ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Buz Pateni pisti de, ülkemizin ikinci olimpik buz tesisidir.

İstanbul’da yapılan Silivrikapı Buz Pateni salonu da Türkiye’nin üçüncü olimpik buz tesisi olmuştur.

Türkiye Buz Sporları Federasyonu 1991’de kuruldu. Bünyesinde Buz Pateni ve Buz Hokeyini barındırmaktaydı. 2006’da Artistik Buz Pateni ve Buz Hokeyi birbirinden ayrıldı ve Türkiye Buz Pateni Federasyonu oluşturuldu.

Artistik Buz Pateni yapan sporcuların giydikleri patenler, Buz Hokeyi ve Sürat Pateni sporcularının giydikleri patenlerden farklıdır.

BEN_7355

Artistik Buz Pateni’nin öğrenilmesi, disiplinli ve uzun süreli çalışmayı gerektirir. Buz patencilerinin teknik beceri kazanmak için iyi bir antrenöre olduğu kadar artistik yanlarını geliştirmek için iyi bir de koreografa ihtiyaçları vardır.

Bir Artistik Buz Pateni yarışması, iki günde yapılan iki bölümden oluşur. Yarışmacılar, birinci gün Kısa program, zorunlu program ya da orijinal program adı verilen programlarını, ikinci günde de, uzun program ya da serbest program denilen programlarını sunarlar. Kısa programda, yarışmacılar, jump (atlayış), spin (dönüş) ve adım dizilerinden oluşan 8 zorunlu elemanı sunmak zorundadırlar. Hakemler, yarışmacının yapamadığı elemanlardan not kırarlar. Patencinin, yapamadığı hareketi tekrar deneme hakkı yoktur. Uzun programda ise, hiçbir eleman zorunlu değildir. Patencinin yapamadığı elemanı yeniden denemek hakkı vardır. Bir yarışmanın genel değerlendirmesi, patencilerin iki günde elde ettikleri sonuçlara göre yapılır

Yarışmalarda uygulanan kurallar karmaşıktır ve bu kurallar, Artistik Buz Pateninin evrensel planda en üst organı olan Uluslararası Paten Federasyonu (ISU) tarafından belirlenmiştir. ISU’ya üye olan ulusal federasyonlardan seçilen delegeler tarafından oluşturulan çeşitli teknik komiteler, belirli zamanlarda toplanarak bu spor dalının ilerlemesini sağlayacak yolları tartışırlar. Uluslararası yarışmalar ISU’nun koyduğu kurallara göre yapılır.

Yarışmalara katılacak sporcular, kısa ve uzun programları için ayrı müzik seçerler. Yarışma müzikleri sözsüz olmalıdır. Sporcuların yapmaları gereken atlayış (jump) ve dönme (spin) hareketleri, müziğe uygun olarak hazırlanmış belirli bir koreografiye göre sunulur.

Yarışmalarda, müzik seçimi kadar giyilen kostümler de önemlidir. Seçilen müzik ve onun üzerine yapılan koreografi, yarışmacının yaşına, yeteneklerine, kayış stiline uygun olmalıdır. Müzikle uyumlu olmayan bir koreografi, patencinin yeteneklerinin üzerinde olan bir müzik seçimi ya da uygun olmayan, göze hoş gelmeyen kostüm seçimi, hakemlerin hata puanı vermesine yol açabilir.

Artistik Buz Pateni yarışmaları, Tekler (Baylar ve Bayanlar) ve Çiftler kategorilerinde yapılır. Bu spor dalında bir de Buz Dansı kategorisi vardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: