ARTİSTİK BUZ PATENİ

Evgeni Plushenko

Posted in Sahne Işıkları by ursuspolaris on 20 Ekim 2009

Evgeni Plushenko, 1997’de Dünya Gençler şampiyonu olduğu zaman uluslararası planda ilk kez dikkatleri üzerinde topladı. Şimdilerde dünyanın en usta patencilerinden biri olarak kabul edilen Plushenko, bu duruma gelebilmek için birçok güçlüğü aşmak zorunda kalmıştı.

Fakir bir ailenin çocuğu olarak 3 Kasım 1982 tarihinde Volgograd’da (eski Stalingrad) dünyaya gelen Plushenko, annesi tarafından dünyanın tanıdığı bir patenci olmaya teşvik edildi. Annesi Buz Patenini çok severdi. 4 yaşındayken onu patene başlattı. Plushenko, 11 yaşındayken, çalıştığı buz pisti parasal sorunlar yüzünden kapatıldı ve otomobil sergileme salonu haline getirildi. O zamanlar antrenörlüğünü Mikhail Makoveyev yapıyordu. Öğrencisinin yeteneğinin farkında olan Makoveyev, onu Saint Petersburg’a ünlü antrenör Alexei Mishin’e götürdü. Mishin, o sıralarda, 1994’te Kış Olimpiyatlarına katılan Alexei Urmanov ile genç bir patenci olan Alexei Yagudin’i çalıştırıyordu.

evgeni1_wBütün aile Saint Petersburg’a yerleşebilecek durumda değildi. Plushenko, yalnız başına Mishin’in yanına gitti. Bir yıl sonra annesi de Saint Petersburg’a gelmişti ama marangoz olan babası Viktor ve kız kardeşi Elena Volgograd’da kalmıştı. Basit bir apartman dairesine yerleşen Plushenko ve annesi, bir süre sonra bu mütevazı hayat şartlarının bile üstesinden gelemeyeceklerini anladılar. Mishin, aileye yardım etmeye başladı. Plushenko’nun yeteneğine inanan Mishin, aylık 60 dolar civarındaki ev kirasını ödemelerine yardımcı oldu. Plushenko da, hocasının yüzünü kara çıkarmadı. 13 yaşına geldiğinde bütün üçlü atlayışları yapabiliyordu. Rusya Şampiyonasında atylayışlarının kalitesi ve Biellmann spini ile dikkatleri üzerinde toplamıştı. “Ona iyi bakın. O, Artistik Patinajın geleceği” diyordu antrenörü. Dörtlü toeloop da çalışmaya başlamıştı. 14 yaşındayken İsveç’te bir yaz kampı sırasında ilk kez dörtlü toeloop atmıştı.

1997/1998 sezonu, Plushenko’nun büyük bir sıçrama kaydettiği yıl oldu. Skate America ve Cup of Russia yarışmalarında ikinci olan Plushenko, böylece 1998 yılındaki ISU Grand Prix Finali’ne katılmaya hak kazandı ve beşinci oldu. Henüz 16 yaşındaydı. 1998’de Avrupa Şampiyonasını ikinci sırada bitirerek gümüş madalya, Dünya Şampiyonasında da üçüncü olarak bronz madalyanın sahibi oldu. Bu yarışmaları kazandığı parayla Saint Petersburg’da bir apartman dairesi satın alan Plushenko, ayrıca Volgograd’da yaşayan kız kardeşine ve kocasına para yardımı yaptı.

Plushenko, Mishin’in çalıştırdığı ve uluslararası alanda başarı kazanan tek patenci değildi. Mishin’in öğrencilerinden Alexei Yagudin, 1998’de Avrupa şampiyonu olmuştu. Yagudin, Avrupa ikinciliğini kazanan Plushenko’nun en önemli rakibi haline gelmişti. Bir süre sonra Plushenko ile Yagudin arasındaki rekabet öylesine artmıştı ki Yagudin, Rusya’nın ünlü antrenörlerinden Tatiana Tarasova ile çalışmak için Mishin’den ayrıldı.

Plushenko, 1999 yılında, dörtlü toeloop-üçlü toeloop-ikili rittberger kombinasyonu yaparak paten dünyasını şaşırttı. Rakibi Yagudin’i geçerek Rusya şampiyonu oldu. 16 yaşındaydı ve Rusya Şampiyonluğunu kazanan en genç patenci unvanını elde etti. Bu jump kombinasyonu o tarihten beri Plushenko’nun simgesi oldu ve hemen hemen her serbest programına bu kombinasyonla başladı. İkinci bir simgesi daha vardı: Biellmann spini… Plushenko halen bu spini senior (Büyükler) yarışmalarında yapan nadir erkek patenci konumunda bulunuyor. Patene başladıktan bir süre sonra bir kızın bunu yaptığını görünce, Bielmann spinini öğrenmeye karar vermişti.

Yagudin, 1999 Avrupa Şampiyonasında Plushenko’yu geçerek birinci oldu ve böylece rövanşı aldı. Plushenko ise, Avrupa ikincisi olmuştu. 1999 Dünya Şampiyonası, iki patenci arasında tam bir rekabete ve sinir savaşına sahne oldu. İki Rus patenci, basın yayın organları aracılığıyla birbirlerine saldırdı ve iş öylesine ileri gitti ki, Plushenko ve Yagudin, birbirlerinden nefret ettiklerini söylediler. Yagudin, müthiş bir mücadeleye sahne olan yarışmada, Plushenko’yu geçerek Dünya şampiyonu oldu ve eski antrenman arkadaşını yine ikinci sıraya indirdi.

2000 sezonu başladığında, Plushenko bu kez ikinci sıraya inmeye asla razı olmayacağını ortaya koymuştu. Aynı yıl Rusya Şampiyonasında yine Plushenko birinci oldu. Avrupa Şampiyonluğu unvanını bu kez Yagudin elinden almaya kararlıydı. Aldı da… Şimdi sıra Dünya Şampiyonu unvanını Yagudin’den almaya gelmişti. Oysa Yagudin de üçüncü kez Dünya şampiyonu olmaya kararlıydı. Plushenko, serbest programında biz dizi hata yapınca, hayalini gerçekleştirmek şöyle dursun, dereceye dahi giremedi ve ancak 4’üncü olabildi. Yagudin ise, ardarda üçüncü yıl Dünya şampiyonluğunu kazanmış oldu. Adeta Dünya şampiyonluğu “açlığı çeken” Plushenko, hayalini gerçekleştirmek için, 2001’de Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonasını beklemek zorunda kalacaktı.

evgeni_plushenko_06_oly_ex_1_wBu ikili, 2000 yılı sonlarında yapılan ISU Grand Prix yarışmalarında, finale kadar karşı karşıya gelmediler. Her biri ayrı yarışmalarda piste çıktı ama 2001 Dünya Şampiyonasında formlarının zirvesinde olacakları ve Dünya Şampiyonasını kazanabilecekleri mesajını veriyorlardı.

2000/2001 sezonu Plushenko için çok parlak oldu. Formunun zirvesindeydi, artık şampiyonluklar onu bekliyordu. Önlenemez yükselişi başlamıştı ve artık onu durdurmak imkânsız hale gelmişti. Sezon boyunca sekiz yarışmaya girdi, yedisini kazandı. Bunların beşinde Yagudin’le karşı karşıya geldi ve dördünde rakibini geçti. Önce Aralık 2000’deki Rusya Şampiyonasında Yagudin’i geride bıraktı. Ocak 2001’de Japonya Open yarışmasında Yagudin’e geçildi. Yine Ocak 2001’de Avrupa Şampiyonasında, Şubat 2001 ISU Grand Prix Finali’nde ve Mart 2001’de Dünya Şampiyonasında Yagudin’i geride bıraktı ve rakibinin üç yıldır elinde tuttuğu Dünya şampiyonu unvanına son vererek sezonu kapattı.

Artık fakirlik günleri de geride kalmıştı. Kazandığı her yarışmadan büyük paralar alıyordu. En son, Dünya Şampiyonasında birinci olduğu için ISU’dan 55.000 dolar para ödülü almaya hak kazanmıştı.

Evgeni Plushenko, atlayışlardaki büyük yeteneğiyle bilinen bir patenci. Her zaman daha fazlasını isteyen ve her zaman programlarına yeni bir şeyler eklemeyi arzulayan bir patenci olarak tanınıyor. Atlayış konusunda cesur davranır. Programlarına genellikle dörtlü-üçlü toeloop kombinasyonuyla başlar. 1999 NHK Trophy yarışmasına hazırlanırken antrenmanda dörtlü-üçlü toeloop kombinasyonuna ikili rittberger eklemeyi başardı. Bu kombinasyonu daha sonra yarışmalarda da yapmayı beceren Rus patenci, 4-3-2 jump kombinasyon yapan ilk patenci olarak tarihe geçti ve dörtlü toeloop-üçlü toeloop-ikili rittberger onun simgesi haline geldi.

Bu kombinasyon Plushenko’ya Yagudin karşısında önemli bir avantaj sağlamıştı ama bununla yetinmedi. Yagudin aynı kombinasyonu yapmaya başlayınca, Plushenko bir adım öne geçebilmek için 4-3-3 yapmayı denedi. Antrenmanda dörtlü toeloop-üçlü toeloop-üçlü rittberger kombinasyonunu yapan Plushenko için bunu yarışmalarda denemenin zamanı gelmek üzereydi.

Bu kombinasyonu ilk kez 2002 Salt Lake City Olimpiyatlarında serbest programda denedi. Ancak kombinasyonun çıkışında sendeleyen Plushenko, yapmak istediğini tam olarak gerçekleştirememiş oldu. Ancak 2002 Cup of Russia yarışması, Plushenko’nun tarihe geçtiği yarışma oldu. Rus patenci, serbest programda dörtlü toeloop-üçlü toeloop-üçlü rittberger kombinasyonunu başarılı bir şekilde yaptı ve yarışmalarda 4-3-3 jump kombinasyonu yapan ilk patenci olarak bir kez daha tarihe geçti.

2001/2002 sezonu Plushenko için pekiyi bir sezon olmadı. 2002’de Olimpiyatlar vardı ama Rus patencinin başı sakatlıklarla dertteydi. Kasık, bilek, diz ve sırt ağrılarından muzdaripti. Olimpiyat sezonunda yüzde yüz forma ulaşması gerekiyordu ama bundan çok uzaktı. Oysa sezona, İyi Niyet Oyunlarındaki performansıyla iyi başlamıştı. Ama ondan sonraki yarışmalar kendisi için iyi geçmedi. 2001 Grand Prix yarışmalarında herkes Plushenko’nun yeni serbest programını bekliyordu ama program hazır değildi. Sparkassen Cup ve Cup of Russia yarışmalarında iyi sonuçlar aldı ancak yarışmalar performans açısından yeterli değildi. NHK Trophy’den çekilmek zorunda kaldı.

Final gelmişti. Plushenko’nun karşısında yine ezeli rakibi Yagudin vardı. Kısa programı ve birinci serbest programı Plushenko kazanmıştı (ISU Grand Prix finallerinde bir ara bir kısa ve iki serbest program sunulurdu). Yagudin ise kısa ve birinci serbest programda ikinci olmuştu. Finalin son aşaması olan ikinci serbest programın sunulmasına gelmişti sıra. Süper final denilen ikinci serbest programı Yagudin kazandı ve Grand Prix finalinde şampiyon oldu. Yedi hakemin dördü Yagudin’i, üçü Plushenko’yu birinci yapmıştı. Yarışma 4-3 Yagudin lehine sonuçlanmıştı. Plushenko, sakat olmasına rağmen böylesine sert mücadeleye girmeyi göze alabilmişti.

plush_rinkYine sakatlık nedeniyle 2002 Avrupa Şampiyonasına giremeyen Plushenko’nun önünde en büyük hedef olarak 2002 Olimpiyatları vardı. Sakatlıklara ek olarak bir de belki şanssızlık faktörünü de unutmamak gerek. Yagudin, en başarılı sezonunu geçiriyordu. Olimpiyatlarda birinci olmak isteyen Plushenko, kısa programda düşerek böylesine büyük bir yarışmada affedilmez bir hata yaptı. Serbest programdaki çabası ise, çok formda olan Yagudin karşısında Olimpiyat şampiyonluğunu ele geçirmeye yetmedi. Kısa programda dördüncü, serbest programda ikinci olan Plushenko, kısa ve serbest programı kazanarak şampiyon olan Yagudin’in ardından ikinci sırayı alıyordu. Sezonun son yarışması Dünya Şampiyonasıydı ama Plushenko sakatlık nedeniyle gene yoktu. Yagudin ise en parlak sezonunu yaşıyordu. Dünya Şampiyonasını da kazanan Yagudin, böylece aynı sezonda sırasıyla ISU Grand Prix, Avrupa, Kış Olimpiyatları ve Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazanarak eşsiz bir başarıya imza atmıştı.

Plushenko, şöyle diyordu bu kötü sezon için: “Bir sporcu zaman zaman geride kalabilir. Siz isteseniz de, şartlar uygun görünse de, her zaman kazanmak zordur. Sezon benim için ta başından beri kötü gitti. Hazırladığımız serbest program hakemler tarafından beğenilmedi (Story of an Artist); yenisini (Carmen) hazırlamak zorunda kaldık. Sakatlıklar ve hastalıklar yakamı bırakmadı”.

Hedeflerine önemli ölçüde ulaşmıştı Plushenko ama Olimpiyat şampiyonluğu eksik kalmıştı. Bunun için 2006’yı beklemesi gerekiyordu.

Plushenko, Olimpiyat sonrasında, 2002-2003 sezonunda başarılı sonuçlara imza attı. Önce ISU Grand Prix finalinde şampiyonu oldu ve ardından Avrupa ve Dünya şampiyonluğunu kazandı.

2002 Skate America yarışmasından sakatlanan Alexei Yagudin, sakatlığının çok ciddi olmasının anlaşılması üzerine buz pateni yarışmalarından çekilmek zorunda kaldı. Bu nedenle, Plushenko, bir anlamda rakipsiz kalmıştı. Bu yüzden yarışmaları daha kolay kazanıyordu. Yagudin’in yokluğunda kendisine rakip olarak görünen Fransız Brian Joubert, çok parlak bir çıkış yapmasına rağmen, bir türlü beklenen patlamayı yapamıyordu. Plushenko, adeta pistlerde yalnız kalmıştı.

Rus patenci, 2003-2004 sezonunda iki Grand Prix yarışmasını kazandı ancak finalde Kanadalı Emanuel Sandhu’ya beklenmedik şekilde geçildi. Aslında çok formda görünüyordu ama Plushenko, belki de, rakipsiz kaldığını düşünerek rehavete kapılmıştı.

Gerçekte Yagudin’in yokluğu Plushenko için iyi olmadı. Plushenko, yarışmaları sanki ciddîye almaz bir havada görünüyordu. O kendisine yarışmalar kazandıran 4-3-3 jump kombinasyonunu artık programlarına pek almıyor ve rakiplerinin programlarına göre kendi programlarını oluşturuyordu. Önceleri hep yenilik peşinde olan Plushenko, programlarını kendisine yeterli olacak şekilde oluşturmakla yetiniyordu.

evgeni_plushenko_06_oly_sp2004 Avrupa Şampiyonasında bu havanın kurbanı oldu ve Fransız Brian Joubert’e geçilerek gümüş madalyada kaldı. Oysa hedefi, her zaman olduğu gibi altın madalya kazanmaktı. Plushenko, Dünya Şampiyonasında durumu daha ciddiye aldı ve bu kez Joubert’i geçerek altın madalyaya ulaştı. Bu, onun üçüncü Dünya şampiyonluğuydu.

ISU Grand Prix yarışmalarından sadece Cup of Russia’da yarışan Rus patenci, Amerikalı Johnny Weir’in finallerden çekilmesi sonucunda finallere girdi ve çok iyi bir performans ortaya koyarak şampiyon oldu. Plushenko, bu yarışmadaki performansıyla yeni puanlama sisteminde en yüksek toplam puanını aldı (251.75) ve ikinci olan Kanadalı Jeffrey Buttle’a 35 puandan fazla fark attı.

Rus patenci, 2005 Avrupa Şampiyonasında Brian Joubert’i geçerek altın madalya kazandı ve dördüncü Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. 2005 Dünya Şampiyonası yüz yıllık bir aradan sonra Moskova’da yapılacaktı. Kendi seyircisi önünde şampiyon olmak istiyordu ancak sakattı. Elemelerde birinci olan Plushenko, kısa programda beşinci oldu (Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında bir ara eleme yarışmaları yapılırdı). Serbest program öncesinde yazılı bir açıklama yapan Rus patenci, Dünya Şampiyonasından çekildiğini bildiriyordu.

Plushenko, o sezonu kapatmıştı. Yeni sezona çok iyi hazırlanması gerekiyordu. 2006’da Kış Olimpiyatları yapılacaktı; hedefi altın madalya kazanmaktı. Mayıs 2005 Almanya’da iki kez kasığından ameliyat oldu. O yaz, kendini fazla zorlamadı. Bir an önce iyileşmesi gerekiyordu çünkü…

Plushenko, 2005 yazında evlendi. 18 Haziran Cumartesi günü Saint-Petersburg’da üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Maria Yermak ile hayatını birleştirdi.

2005 Sonbaharında yalnızca Cup of Russia yarışmasında katıldı. 2005 Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanarak dikkatleri üzerinde toplayan İsviçreli Stéphane Lambiel’i 16 puan farkla geçerek altın madalya kazandı.

Plushenko, Olimpiyat sezonuna hazır görünüyordu. Olimpiyatlar öncesindeki son büyük yarışma 2006 Avrupa Şampiyonasıydı. İyi hazırlanmıştı. Rakipleri 2005 Dünya şampiyonu İsviçreli Stéphane Lambiel ile 2004 Avrupa şampiyonu Fransız Brian Joubert’di. Rus patenci, hem rakiplerinin hata yapmasından yararlandı, hem de kendisi iyi bir performans sergiledi ve beşinci kez Avrupa şampiyonu oldu. Altın madalya kazanırken ikinci olan Lambiel’den 17 puan, Joubert’den 23 puan daha fazla almıştı.

Şimdi sıra Olimpiyatlara gelmişti. Plushenko, iyi bir hazırlık dönemi geçirdi. Zaten Avrupa şampiyonası ile Kış Olimpiyatları arasında çok fazla zaman da yoktu. Rusya’da herkes ondan altın madalya kazanmasını bekliyordu.

Yarışma günü gelip çatmıştı. Kısa programa 30 patenci arasında ikinci sırada çıkan Rus patenci, çok gergindi. Gerginliği yüzünden kolayca okunuyordu. Bu şartlar altında yarışmaya başladı ve kısa programı kazandı. Kısa programdaki performansından sonra serbest programı da kazanacağı ve Olimpiyat şampiyonu olacağı düşünülüyordu. Plushenko, böyle düşünenleri yanıltmadı ve gergin ve tutuk kaydığı serbest programı da kazandı. Rus patenci,  ikinci olan İsviçreli rakibi Lambiel’den 27 puan daha fazla almıştı ve nihayet düşlerini kurduğu Olimpiyat şampiyonluğuna ulaşmıştı. Elde ettiği toplam 258.33 puan, o dönemde en yüksek toplam puan rekoru olarak tarihe geçti.

Kendisini yorgun hissediyordu. Gergin ve zorlu bir sezon geçirmişti. Bütün bunları göz önüne alan Plushenko, 2006 Dünya Şampiyonasına katılmadı. Dinlenecekti biraz… Rus patenci, 15 Haziran 2006’da, evliliğinin birinci yıldönümünde baba oldu. Oğlu Kristin, gelecekte babasını aratmayacak ve belki de en az onun kadar ünlü bir patenci olacak… Kim bilir? 2005 Haziran ayında evlenen Plushenko, Şubat 2007’de boşanıyor.

Plushenko’nun biraz dinlenme isteği hiç bitmemiş olacak ki Rus patencinin yarışmalara girmeme dönemi üç yıla kadar uzadı. Arada yine yarışmalara döneceğini birçok kez açıkladıysa da bu hiç olmadı… Sonra?

plushenko_evlendiSaint-Petersburg’dayız. Mayıs 2009. Mayıs ayının son günleri. Yer, Yubileini antrenman pisti. Rusya’nın efsanevî antrenörlerinden Alexei Mishin buzda. Pistte antrenman yapan birkaç patenci var. Bunlardan biri genç Artur Gatchinski. Serbest programının koreografisini çalışıyor. Pistin başka bir köşesinde Elizaveta Tuktamysheva, üçlü axel çalışıyor. Biraz daha gayret etse, attı atacak hani… Birkaç çocuk pistte dolanıyor. Kimisi atlayışları, kimisi de dönüşleri çalışıyor. Hepsi Mishin’in yönetimi altında… Hepsini teker teker yanına çağırıyor. Ya hatalarını anlatıyor ya da nasıl çalışmaları gerektiğini söylüyor.

Saat 10.35… Birden genç sarışın bir adam görünüyor pistte. Hepsinden daha uzun boylu ve yaşça büyük. Siyahlar giyinmiş… Pistteki patenciler, onu hemen fark ediyor, kaçamak bakışlarla onu izlemekten geri kalmıyorlar… 2006 Kış Olimpiyatları şampiyonu, 2002 Kış Olimpiyatları ikincisi, üç defa Dünya şampiyonu, beş defa Avrupa şampiyonu olan Evgeni Plushenko antrenmanına başlıyor…

2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılmak amacıyla geri döneceğini açıklayan Plushenko, yoğun bir çalışma dönemine giriyor. Kim bilir, belki de evlilikte keramet vardır diye düşünerek Eylül 2009’da Jana Rudkovskaya ile evlendi.

Evgeni Plushenko, bugüne dek elde ettiği başarılarla buz pateni tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir patenci. Ama belki de daha fazlasını istiyor. Vancouver’de altın madalya kazanırsa, Dick Button’dan bu yana arka arkaya iki Olimpiyatta altın madalya kazanan ilk erkek patenci olacak. Button 1948 ve 1952 Olimpiyatlarında altın madalya elde etmişti. Ayrıca Olimpiyatlarda ikiden fazla madalya kazanan ikinci erkek patenci olacak. İsveçli Gillis Grafström, 1920 ile 1932 arasında yapılan dört Olimpiyatta üç altın ve bir gümüş madalya kazanmıştı.

26 yaşındaki Plushenko, artistik buz pateni tarihini yeniden yazmaya hazırlanıyor…

Reklamlar
Tagged with: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: