ARTİSTİK BUZ PATENİ

Buz Dansı ve Çiftler Patinajı

Posted in Genel Bilgiler by ursuspolaris on 21 Ekim 2009

Buz Dansı ile Çiftler patinajı zaman zaman birbirine karıştırılsa da, bir erkek ve bir kadınının oluşturduğu çiftler tarafından icra edilmesi dışında benzerliği yoktur.

Buz Dansı, dansın buza taşınmış halidir. Buz pateninde yarışmalarda kullanılan müziklerde insan sesi bulunmasına izin verilen tek disiplindir. Dansçıların belli bir ritm içinde kaymalarını gerektirir.

denkova_staviski_07_w_exÇiftlerde olduğunun aksine Buz Dansı’nda erkek patenci lift sırasında eşini başının üzerine kaldıramaz. Spinler, takım olarak yapılır, ayrı ayrı spinler yoktur. En ayırt edici özellikle de, Buz Dansı’nda atlayışların (Jump) ve fırlatmalı atlayışların bulunmamasıdır.

Diğer bütün disiplinlerde yarışma iki bölümden oluşurken (kısa ve serbest program), Buz Dansı yarışması, zorunlu, orijinal ve serbest danstan meydana gelir. Sonuçlar, her üç dans yarışmasında ayrı ayrı alınan puanların toplanmasıyla ortaya çıkar.

Zorunlu dans (ZD) : Sonuca yüzde 10 oranında etki eder. İstisnaî bir kural uygulanmazsa, Buz Dansı’nın ilk yarışmasıdır. Yarışmaya katılan bütün dans çiftleri, önceden belirlenmiş adım dizilerini belli bir dans çerçevesinde yapar. Örneğin, Uluslararası Paten Federasyonu ISU, 2009/2010 sezonunda kendi sorumluluğu altında düzenlenecek bütün yarışmalarda, Kış Olimpiyatlarında ve uluslararası yarışmalarda, Gençlerde Westminster Waltz ve Argentine Tango, Büyüklerde Golden Waltz ve Tango Romantica kullanılmasına karar verdi. Süresi değişebilir.

Orijinal dans (OD) : Sonuca yüzde 40 oranında etki eder. Dansçılar, ISU tarafından belirlenen müzik tarzı çerçevesinde bu yarışma için müziklerini ve koreografilerini kendileri seçer ve hazırlar. ISU, 2009/2010 sezonu orijinal dans müziklerinin Gençlerde ve Büyüklerde Folk/Country tarzında (Polka, Mazurka, Sirtaki, Kalinka, Flâmenko vb…) olmasını kararlaştırdı. Süresi 2 dakika 30 saniyedir (+/- 10 saniye olabilir).

Serbest dans (SD) : Sonuca yüzde 50 oranında etki eder. Müzikleri, tarzı, koreografisi dansçılar tarafından belirlenir. Süresi, orijinal danstan daha uzundur ve daha fazla lift ile daha fazla yaratıcılık içerir. Buz Dansı, popüler bir disiplindir. En çok yarışmalarda serbest dans izlenir. Süresi 4 dakikadır (+/- 10 saniye olabilir).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: