ARTİSTİK BUZ PATENİ

2009 Trophée Bompard yarışmasından öğrendiklerimiz…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 23 Ekim 2009

Yu-Na KimTessa Virtue/Scott MoirBrian Joubert

Artistik buz pateni sezonu geçen hafta Paris’te düzenlenen Trophée Eric Bompard yarışmalarıyla açıldı. Yedi yarışmadan oluşan ISU Grand Prix serisinin ilk yarışması olan Trophée Bompard ve serinin diğer yarışmaları, Şubat 2010’da Vancouver’de yapılacak Kış Olimpiyatlarına hazırlık yarışmaları olarak da görülüyor. Yarışmacılar bu yarışma dizisinde elde ettikleri sonuçlara göre programlarında gereken eklemeleri ya da çıkarmaları yapacaklar ve Olimpiyatlar öncesi hazırlıklarını böylece tamamlayacaklar.

Trophée Bompard yarışmasının sonuçlarına bakarak şu dersler çıkarılabilir.

yuna_kimKraliçe Kim

Ülkesi Güney Kore’de “Kraliçe Yu-Na Kim” olarak adlandırılan Kim, bu yarışmada en önemli rakibi olarak ortaya çıkan 2008 Dünya şampiyonu Japon Mao Asada ile arasındaki farkı iyice açtı. Kim’in ardından ikinci olan Asada, Güney Koreli patenciyi geçmek istiyorsa, programlarında bulunan her üçlü axel’ı hatasız yapmak zorunda. Ancak Paris’te üç üçlü axel’ından sadece birini hatasız yaptı ve Kim, 36 puan farkla altın madalyayı kazandı. Son üç yarışmaya kadar başa baş mücadele çıkarak Kim ve Asada arasındaki fark, 2009 Dünya şampiyonasından başlayarak açılmaya başladı ve Asada ve hep Güney Koreli rakibinin gerisinde kaldı. Paris’teki yarışmanın da ortaya koyduğu gibi, Asada’nın yarışmalardaki en büyük silahı olan üçlü axel, artık Kim’im sağlam üçlü-üçlü kombinasyonu ve genel olarak yarışmalarda atlayışlarındaki sağlam altyapısı karşısında işe yaramamaya başladı. Kim’in antrenörü Brian Orser, öğrencisinin bundan sonraki iki yarışmasında daha istikrarlı hale gelmesini ve favori gösterildiği Vancouver Kış Olimpiyatlarında formunun zirvesine çıkmasını bekliyor. Brian Orser’ın daha geçen yıldan söylediği bir şey daha var. Diyor ki “We don’t need the tripe axel…” Yani “Bizim üçlü axel’a ihtiyacımız yok…”

Mutluluk yetmiyor, dörtlüyü yapmak gerek!

Fransız Brian Joubert, altı yılda beş defa antrenör değiştirdi. Joubert, Paris’teki yarışmaya, kendisini 2004’te ilk kez Avrupa şampiyonu yapan eski antrenörü Laurent Depouilly ile geldi. Eski antrenörüyle ne kadar mutlu olduğunu söylemekten hiç geri kalmadı. Sezonun bu ilk yarışmasında yüzde yüz bir performans sergileyemeyebileceğini söyleyen Joubert, kısa programında bulunan üç atlayışta da hata yapınca altıncı oldu ve medyaya konuşmamaya başladı. Vasat bir serbest program sonunda da ancak iki basamak yükselebildi ve dördüncü olarak evinden madalyasız kaldı.

İyi haber – Joubert, serbest programında iki farklı dörtlü atlayış denedi.2007 Dünya şampiyonu patenci, son üç sezondur iki ya da üç dörtlü atlayış yapmayı planlıyordu ama Aralık 2007’den bu yana hiçbir ISU şampiyonasında iki dörtlü denemesi yapmamıştı. Serbest programında her iki dörtlü atlayışında da hata yapan Joubert, kısa programında da olduğu gibi, çoğu zaman bir yapınca, ard arda hata yapmaya başlayabiliyor.

Kötü haber – Joubert, yarışmalarda yapılması gerektiğini hep savunduğu dörtlü atlayışlarını henüz tam olarak oturtamamış… 2008’de Kanadalı Jeffrey Buttle, dörtlü atmadan şampiyonluğu kazanınca, Joubert, belki de altın madalyayı kaybetmenin verdiği kızgınlıkla olsa gerek, Dünya şampiyonunun dörtlü atlayış yapması gerektiğini basına söylemiş ve ondan sonra bu demecini hep savunmak zorunda kalmıştı. Fransız patencisi, Paris’te Japon Nobunari Oda ve Amerikalı Adam Rippon’un gerisinde kaldı ama bu iki patenci de yarışmada dörtlü atlayış yapmadı. 2009 Dünya Şampiyonasında Joubert üçüncü olurken, birinci sırayı alan Amerikalı Evan Lysacek de ikinci sırayı elde eden Kanadalı Patrick Chan da dörtlü yapmamış ve daha risksiz olan üçlü atlayışları tercih etmişti. Evgeni Plushenko’nun bu sezon yarışmalara dönmesiyle dörtlüler eski önemini kazanacak gibi görünse de sezonun ilk yarışması, dörtlülerin hâlâ riskli, üçlülerin güvenli olduğunu gösterdi.

virtue__moirBuz kaygandır…

Almanya’yı temsil eden Aliona Savchenko/Robin Szolkowy ikilisi, kısa program sonunda altı puan fakla lider bulunuyordu. Yeni bir Grand Prix zaferine yelken açmışlar gibiydi. Sadece aylayışlarda değil, spirallerde de yaptıkları toplam dört önemli hata, son iki yılın Dünya şampiyonu çifti üçüncü sıraya indirdi. Savchenko ve antrenör Ingo Steuer, yarışmadan sonra, şaşkınlıktan olsa gerek, gülüyorlardı; basın toplantısında ise yarışmada neden böyle hata yaptıklarını anlamadıklarını söylüyorlardı.

Altın madalya kazanan Rus Maria Mukhortova/Maxim Trankov ikilisi, şimdiye kadarki ne yarışmasını çıkardı denebilir. Geçen sezon yarışmalarda kısa programda Alman rakiplerini iki kez geçen Rus patencileri, serbest programda dağılırlardı. Bu kez Paris’te Ruslar hatasız bir serbest program sergiledi ve Büyüklerde uluslararası yarışmalarda ilk altın madalyalarını kazandı. Love Story üzerine hazırlanan serbest programını sunan Rus çifti, Büyükler kategorisindeki beşinci yıllarında ilk kez hatasız bir serbest program sundular.

Kanadalılar Olimpiyatlara hazır

Kanadalı Tessa Virtue/Scott Moir ikilisi, Paris’te sundukları Flâmenko temalı yeni orijinal dansları ve Gustav Mahler’in senfonisi üzerine hazırlanmış ve ayakta alkışlanan yeni serbest danslarıyla Kış Olimpiyatlarına iyi hazırlanmış göründü. 2009 Dünya şampiyonu Rus Oksana Domnina/Maxim Shabalin’in sakatlık nedeniyle yarışmalardan çekilmesi üzerine Kanadalı Dansçıların, Grand Prix yarışmalarında üstünlüğünü iyice hissettirmesi ve kendi ülkelerinde düzenlenen Kış Olimpiyatlarına büyük moralle girmesi bekleniyor.

Isabelle Delobel’in doğum yapması nedeniyle Grand Prix yarışmalarına katılmayan 2008 Dünya şampiyonu Fransız Isabelle Delobel çifti ile Amerikalı dansçılar Tanith Belbin/Benjamin Agosto ile Meryl Davis/Charlie White da eklenince, madalya mücadelesinin çok çekişmeli geçeceğini tahmin etmek hiç de zor değil… Üç madalya ve beş güçlü takım… Bu takımlara Fransız Nathalie/Péchalat/Fabian Bourzat, İtalyan Federica Faiella/Massimo Scali ve İngiliz Sinead Kerr/John Kerr’i de eklemek lâzım.

Bu sekiz çiftten sadece Virtue/Moir ikilisi, kendi seyircisi önünde yarışıyor olmanın avantajını kullanacak. Bekleyip görmek lâzım. Ne de olsa, buz kaygan…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: