ARTİSTİK BUZ PATENİ

Sasha Cohen

Posted in Sahne Işıkları by ursuspolaris on 27 Ekim 2009

2006 Dünya Şampiyonası – serbest program

Alexandra Pauline Cohen… Kim bilir, belki de “Bu da kim?” diyorsunuz içinizden. Peki, Sasha Cohen dersek, bu size bir şeyler anlatır mı?

Sasha Cohen’in annesi Galina, yıllar önce, 16 yaşındayken ailesiyle birlikte Ukrayna’dan ABD’ye göç etmiş. Ukrayna’nın Odessa kentinde büyüyen ve jimnastikçi olan Galina, Amerikalı Roger Cohen’le evlenip çoluk çocuğa karışmış bu yeni ülkede… Bu evlilikten Önce Alexandra Pauline, sonra da Natasha doğmuş… Alexandra’nın Ukrayna dilindeki kısaltması olan “Sasha” adını kullanan ve günümüzün yıldız patencisi olan Sasha Cohen…

sasha-cohen_webABD’nin California eyaletinin Westwood kentinde 26 Ekim 1984’te doğan Sasha, spora beş yaşındayken jimnastikle başlamış. Aynı zamanda eski bir balerin olan annesi Galina, kızına ad takarken, çok sevdiği bir balerinin adı olan Alexandra Pauline’in adını vermiş.

Sasha, annesi ve ailesinin diğer fertlerinin yardımıyla çocukluğunda Rusçayı öğrendi. Öylesine öğrendi ki, 2001 Trophée Lalique Şampiyonasında Rus patenci Viktoria Volchkova ile röportaj yapıldığında onun konuşmasını Rusçadan İngilizceye Sasha Cohen tercüme etti.

Sasha, yedi yaşına doğru jimnastiği bıraktı ve buz patenine başladı. Yedi yaş, buz patenine başlamak için geç olarak kabul edilse de, küçük Sasha, hızlı bir gelişme gösterdi ve günümüzde dünyanın sayılı patencileri arasına girmeyi başardı. Bu, tabii ki yıllarca süren disiplinli bir çalışmanın sonucuydu.

Sasha Cohen, 1999 yılında kendinden söz ettirmeye başladı. 1999 ABD Şampiyonasında Gençlerde ikinci olarak gümüş madalya kazandı. Bir sonraki yıl, 2000 ABD Şampiyonasında Büyükler kategorisinde yarışmaya girdi ve Amerikan patinajının efsanevî isimlerinden olan Michelle Kwan’ın ardından ikinciliği kazandı. Genç patenci, sadece bir kez katıldığı (2000) Dünya Gençler Şampiyonasında altıncı oldu.

İlk kez gümüş madalya kazandığı 2000 ABD Şampiyonasındaki nefes kesici performanstan sonra dünya çapında geleceği olan bir patenci olarak kabul edildi. Ama kendisinin birkaç ay pistlerden uzak bırakan sırtındaki sakatlık nedeniyle 2001 ABD Şampiyonasına giremedi. 2002 ABD Şampiyonasında yine gümüş madalya kazanan Sasha Cohen, bu şekilde 2002 Kış Olimpiyatlarına katılma hakkını da elde etti.

2002 Salt Lake City Kış Olimpiyatları, Sasha Cohen’in uluslararası plandaki ilk önemli yarışması oldu. Açılış töreni sırasında ABD Başkanı George Bush’un yanında oturan “birkaç şanslı sporcu”dan biriydi. Başkan Bush’tan cep telefonuyla annesiyle konuşmasını isteyince bütün basının dikkatini üzerine toplamıştı.

sasha_cohen_04_w_spOlimpiyatlarda sunduğu kısa programı, o güne kadar sunduğu en iyi programlardan biri olmuştu. Kısa programda üçüncü sırayı aldı. İki gün sonra serbest program yarışması vardı. Yarışma sabahı yaptığı antrenman çok kötü geçmişti. Yarışma öncesindeki altı dakikalık ısınma sırasında ise çok iyi görünüyordu. Sırası gelip de buz pistine çıktığında son derece kararlı görünüyordu. Ne yazık ki, üçlü lutz-üçlü toeloop kombinasyonunda düştü ama programının geri kalan bölümünü çok iyi sergiledi. Buna rağmen, serbest programda dördüncü oldu ve genel klasmanda dördüncü olarak madalya kazanma imkânından yoksun kaldı. Aynı yıl Dünya Şampiyonasında da dördüncü oldu.

Sasha Cohen, 2002-2003 sezonuna başlarken, ISU Grand Prix yarışmalarından ikisinde (2002 Skate Canada ve 2002 Trophée Lalique) altın madalya kazandı. 2003 ABD Şampiyonasında favoriler arasında gösteriliyordu ama genç patenci o yıl üçüncü oldu. Sasha Cohen, ABD Şampiyonasından sonra Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen 2002-2003 ISU Grand Prix finalinde şampiyon oldu. Bu sonuç, uluslararası planda kazandığı ilk altın madalyayı getirdi kendisine. 2003 Dünya Şampiyonasında, serbest programda üçüncü olmasına rağmen genel klasmanda yine dördüncü oldu ve yine madalya kazanamadı. Oysa bu yarışma Sasha için çok başarılı geçmişti. İlk üçlü-üçlü kombinasyonunu (üçlü lutz-üçlü toeloop) atmış ve serbest programında ilk kez yedi adet üçlü atlayış yapmıştı. 2002-2003 sezonu genel olarak Sasha Cohen için başarılarla doluydu. Genç patenci, bu sezonda toplam beş altın madalya kazanmıştı.

Amerikan buz pateninin yükselen yeni yıldızıydı artık Sasha  Cohen… Ama 2003-2004 sezonu inişli-çıkışlı oldu onu için. Kasım ayına kadar girdiği üç ISU Grand Prix yarışmasında da (2003 Skate America, 2003 Skate Canada, 2003 Trophée Lalique) birinci oldu ve üç altın madalya kazandı. Herkes, Aralık ayında ABD’nin Colorado Springs kentinde yapılacak ISU Grand Prix finallerinde “Sasha Cohen bu yıl da şampiyon olur” diye düşünüyordu.

Sonra… Sonra Aralık ayı geldi ve ABC Winter Challenge yarışmasında üç kez düştü ve ancak üçüncü olabildi Sasha Cohen… Bu yarışmada sergilediği kötü performans pek önemsenmedi. Sıra geldi ISU Grand Prix final yarışmalarına. Sasha Cohen yine kötü bir performans koydu ortaya ve serbest programda iki kez düştü.  Amerikalı patenci, bir yıl önce şampiyon olduğu yarışmada, bu kez kendi evinde altın madalyayı Japon rakibi Fumie Suguri’ye kaptırdı; kendisi gümüş madalyayla yetinmek zorunda kaldı.

Cohen, finalde yaptığı ve telafi edilmesi mümkün olmayan (Kısa programda bir, serbest programda iki kez düştü) hatalar nedeniyle ikinci sıraya indi. Yarışmaların getirdiği uzun yolculuklar nedeniyle yeteri kadar çalışma imkânı bulamadığından yakınıyordu Cohen… Genç patenci, yeni puanlama sisteminin ilk kez uygulandığı ISU Grand Prix yarışmalarında, genellikle serbest programda olmak üzere, bazı rakiplerinin kısa ve serbest programda elde ettiği toplam puandan daha yükseğini almıştı.

Yine Aralık ayında Sasha Cohen’den şaşırtıcı bir açıklama geldi. Antrenörü Rus Tatiana Tarasova’dan ayrıldığını ve 2002 Kış Olimpiyatlarında altın madalya kazanan Sarah Hughes’ün antrenörü olan Robin Wagner’le çalışacağını duyuruyordu kamuoyuna.

sasha_co_us02_aSasha Cohen, 2002 yazında Tatiana Tarasova ile çalışmaya başlamıştı. Bunun için de, 17 yaşına kadar ailesiyle birlikte yaşadığı California’nın Laguna Niguel kentinden Tarasova’nın çalıştığı ABD’nin doğu kıyısında bulunan Connecticut’taki Newington kentine taşınmıştı. Tarasova ile çalışmaya başlamadan önce altı yıl John Nicks’in öğrencisi olmuş ve Nicks’in sayesinde uluslararası çapta bir patenci haline gelmişti.

Sasha Cohen ve Tatiana Tarasova 24 Aralık 2003’te yaptıkları açıklamada, ortak çalışmalarına dostça son verdiklerini belirtiyorlardı. Ayrılığın görünürdeki sebebi, Tarasova’nın sağlık durumuydu…

Tarasova, “Son zamanlarda kendimi iyi hissetmiyorum. Sasha’nın uluslararası yarışmalar için yaptığı yolculuklar sağlığımı olumsuz yönde etkiledi. Benim açımdan fiziksel olarak, daha hafif bir yarışma programı olmalı. Rusya’ya döneceğim ve sağlığıma dikkat edeceğim. Sasha’ya gelecekte başarılar diliyorum” diyordu.

Sasha Cohen de, “Hem benim için hem de spor hayatım için yaptıklarından dolayı Tarasova’ya şükranlarımı sunuyorum. Ona en iyi dileklerimi iletiyor ve en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını umuyorum” diye konuşuyordu.

Asıl sebep gerçekten sağlık durumu muydu? Bu hâlâ bilinmiyor. Ama Sasha Cohen, Tarasova’nın hakkını teslim ediyor ve ayrılırken şöyle diyordu: “Tatiana Tarasova’dan daha cesur kaymayı öğrendim. İki yıl önce nerede, şimdi nerede olduğumu ve hayli gelişme gösterdiğimi görebiliyorum”.

Sasha Cohen, 2004 ABD Şampiyonasında yine favoriler arasında gösteriliyordu. Mükemmel sunduğu kısa program sonunda birinci sıraya yerleşmişti ama serbest programda ikinci sıraya indi. Bu sonuç gümüş madalya anlamına geliyordu ve altın madalya için bir sonraki yılı beklemek gerekecekti… Ama önceki iki yarışmaya göre daha iyi kaydığı gün gibi ortadaydı.

Sasha Cohen, 2004 Dünya Şampiyonasında ilk kez dereceye girdi ve gümüş madalya kazandı. Elemelerde ve kısa programda birinci oldu. Genç patenci, kısa programda dört hakemden 6.0 tam puan aldı (2004 Dünya Şampiyonasında 6.0 tam puan uygulamasına dayanan eski puanlama sistemi kullanıldı). Tek bir hata yaptığı serbest programda üçüncülüğe inen Sasha Cohen, genel klasmanda ikinciliğe yerleşmişti.

Sasha Cohen, 2004-2005 sezonuna başlarken, ISU Grand Prix yarışmaları öncesinde sırtında ağrılar hissetti. Muayenesi sonunda 2000-2001 sezonundaki sakatlığının tekrarladığı anlaşıldı. Sırtındaki ağrılar yüzünden ISU Grand Prix yarışmalarından çekilmek zorunda kaldı.

2005 ABD Şampiyonasına iki hafta kala yine şaşırtıcı bir açıklama yaptı Amerikalı patenci… Aralık 2003’te çalışmaya başladığı antrenörü Robin Wagner’den, bir yıl kadar süren bir çalışma döneminden sonra ayrılacak ve ilk antrenörü olan John Nicks’e geri dönecekti.

Cohen, “Son yıllarda ABD’nin doğu kıyısında çalıştıktan sonra anladım ki California benim evim haline gelmiş. Şimdi de eve dönmenin zamanı geldi. Geçen yıl Robin Wagner’le yaptığım çalışma, benim açımdan önemli bir deneyim oldu. O, çok iyi bir antrenör ve arkadaştı. California’ya, ailemin ve arkadaşlarımın yanına geri dönme kararımı destekledi. Kendisine gelecekle ilgili olarak en iyi dileklerimi iletiyorum” diyordu.

İlk antrenörü John Nicks’in yönetiminde 2005 ABD Şampiyonasında giren Sasha Cohen, bir kez daha Michelle Kwan’ın ardından ikinci olarak gümüş madalya kazandı. Michelle Kwan, paten hayatında dokuzuncu kez ABD şampiyonluğunu elde ediyordu ve galiba o pateni bırakmadıkça Sasha Cohen de ABD şampiyonluğuna ulaşamayacaktı. Kwan, dev bir patenci… Amerikan buz pateni tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Sasha Cohen, o gün 20 yaşındaydı… Oysa Kwan, 19 yaşındayken çoktan dört kez ABD şampiyonu, üç kez Dünya şampiyonu olmuş ve Olimpiyatlarda da gümüş madalya kazanmıştı.

2005 Dünya Şampiyonası gelmişti. Sasha Cohen bu yarışmaya iyi hazırlandı ama bir kez daha ikinci oluyor ve ard arda ikinci gümüş madalyasını kazanıyordu. 2004 Dünya Şampiyonasında Japon Shizuka Arakawa’ya geçilen Sasha, 2005’te de tecrübeli rakibi Rus Irina Slutskaya’ya geçiliyordu. Ama ABD Şampiyonasında geçemediği Kwan’ı hem 2004, hem de 2005 Dünya Şampiyonalarında geçmeyi başarmıştı.

sasha_cohen_04_w_qua_1_Sasha Cohen, 2005-2006 sezonunda ISU Grand Prix yarışmalarından sadece birine, Trophée Eric Bompard yarışmasına katıldı. Japonya’nın yeni yıldızı Mao Asada’nın ardından ikinci olan Cohen, başka bir yarışmaya katılmadı.

Onun asıl hedefi 2006 Ocak’ta düzenlenen ABD Şampiyonasıydı. Hiç ABD şampiyonu olamamıştı. Altın madalyayı hedefliyordu. Oysa ABD şampiyonluğu son yıllarda Michelle Kwan’ın tekelindeydi. 2006 yılı, Olimpiyat yılıydı. İlk üç patenci arasında olması gerekiyordu. Ancak bu şekilde Olimpiyatlara katılmayı garanti altına alabilirdi. Şampiyona geldi çattı. Beklenmeyen bir şey oldu. Yılların şampiyonu Michelle Kwan, sakatlık nedeniyle yarışmayacağını açıkladı.

Sasha Cohen, bu şartlarda girdiği ABD Şampiyonasından altın madalya kazanarak çıktı. Böylece hem ilk kez ABD şampiyonu oluyor, hem de Olimpiyatlara gitmeyi garantiliyordu.

2006 Torino Kış Olimpiyatlarında hedefi altın madalya elde etmekti. İkinci kez Kış Olimpiyatlarına katılıyordu ama hiç madalyası yoktu. 2002’de kendi ülkesinde düzenlenen Olimpiyat oyunlarında dereceye girememiş madalya kazanamamıştı.

Torino’daki en önemli rakibi, yılların tecrübeli patencisi Rus Irina Slutskaya idi. Kısa program yarışması çok çekişmeli geçti. Cohen, Slutskaya’yı kılpayı, 0.03 puan farkla geçerek kısa programı birinci sırada bitirdi. Birinci olmuştu ama puan farkının çok az olması nedeniyle serbest program için kendi lehine avantaj sağlayamamıştı. Üstelik Rus patenciler çok formdaydı. Erkekler, çiftler ve Buz Dansı’nda Rus patencileri altın madalya kazanmıştı. Şimdi sıra Slutskaya’nın altın madalya kazanmasındaydı. Herkes ondan Olimpiyat şampiyonluğu bekliyordu.

Bu şartlar, aslında iki patencide de büyük gerginlik yaratmıştı. Beklenmeyen bir isim, Japon Shizuka Arakawa, ikisinin arasından sıyrılıp Olimpiyat şampiyonu olurken, Sasha Cohen, ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. Bu gümüş madalya, onun ilk Olimpiyat madalyasıydı. Çoğunluğun favori gördüğü Slutskaya ise bronz madalyayla yetinmek zorunda kalmıştı.

Şimdi önünde yeni bir hedef vardı. Dünya şampiyonu olmayı amaçlıyordu. 2004 ve 2005’te Dünya ikincisi olmuştu. Artık altın madalya hedefine ulaşmanın zamanı gelmişti. Ama bu kez altın madalyayı alamadı. Elemelerde üçüncü, kısa programda birinci olmuştu. Herkes ondan altın madalya beklerken, serbest programda ancak dördüncü olabilmiş ve genel klasmanda üçüncülüğe yerleşmişti. Dünya şampiyonu olmak hayali de bir başka bahara kalmıştı.

Cohen, liseyi bitirdiğinde, gelecekte ne yapacağını daha pek düşünmediğini söylüyordu. “Yapmak istediğim çok şey var ama henüz ne yapmak istediğim konusunu düşünmedim. O kadar çok seçenek var ki karar veremedim. Modayı çok seviyorum. Dikiş dikmeyi bilmiyorum ama giysi tasarımı çok hoşuma gidiyor. (2002-2003 ve 2003-2004 sezonunda sunduğu Malaguena üzerine hazırlanan) Kısa programda kullandığım sarı elbisenin tasarımı bana ait” diyor. Modayı yakından izleyen Sasha Cohen, gelecekte moda tasarımcısı olarak çalışmayı düşünebileceğini belirtiyordu.

sasha_cohen_swanTatile ihtiyacı olduğu zaman birkaç günlüğüne Florida’ya gittiğini anlatan Cohen, en çok sevdiği şehirlerin başında New York ve Paris’in geldiğini, çünkü bu şehirlerde alışveriş yapma olanağının çok geniş olduğunu anlatıyor. Pasta yapmayı sevdiğini söyleyen Amerikalı patenci, özellikle kek yapmayı ve bazı tatlı türlerini hazırlamayı sevdiğini belirtiyor.

Sinemayı, özellikle dram ve komedi türü filmleri sevdiğini söyleyen Cohen, korku filmlerinden hiç hoşlanmadığını, internetle arasının pekiyi olmadığını ve nadiren bilgisayar kullandığını anlatıyor.

Buz patenine başlamadan önce jimnastik yapmış olması, bedeninin olağanüstü esnek olmasını sağlamıştı. Cohen, jimnastikte yer hareketleri ve trambolini sevdiğini belirtiyor ve paralel barı hiç sevmediğini eklemeyi ihmal etmiyor.

“Bir gün bir arkadaşım beni buz patenine çağırmıştı. Paten çok hoşuma gitti ve bu spora başladım” diyen Cohen, 12 yaşındayken ilk kez üçlü salchow yaptığını söylüyor. Daha sonra üçlü axel hariç diğer üçlü jumpları da kolaylıkla yaptığını belirten Amerikalı patenci, 16 yaşındayken dörtlü salchow çalışmaya başladığını anlatıyor. Cohen, antrenmanlarda dörtlü salchow yapıyor  ama yarışmada hiç yapamadı. Cohen, 2001 Skate America yarışmasında ilk kez dörtlü salchow denemiş ancak başaramamıştı. O tarihten beri de bir daha yarışmada dörtlü jump atmaya kalkışmadı.

Henüz dörtlü toeloop atmayı hiç denemediğin söyleyen genç patenci, esas olarak, üçlü lutz-üçlü toeloop, üçlü toeloop-üçlü toeloop ve üçlü rittberger-üçlü rittberger gibi yüksek puan getiren üçlü jump kombinasyonları çalıştığını belirtiyor. Cohen, En beğendiği patenciler olarak Scott Hamilton ve Kurt Browning’in adını veriyor.

Cohen, programlarının koreografilerinin bir bölümünü kendi yapıyor ve “Sasha spini”ni (sol bacağını, diğer bacağıyla 180 derece açı teşkil edecek şekilde kaldırarak yaptığı spin)  koymayı ihmal etmiyor.

Sasha Cohen, 2004 Dünya Şampiyonasında dördüncü olduktan sonra girdiği 20 yarışmada hep ilk üç patenci içinde yer alarak önemli bir başarı elde etti.

2006 Dünya Şampiyonasından sonra bir daha yarışmalara giremeyen Sasha Cohen, yaz aylarında, bir kez daha Kış Olimpiyatlarına katılmak amacıyla yeniden yarışmalara gireceğini açıkladı.

Bu amaçla yazın yoğun bir hazırlık dönemi geçiren Sasha Cohen, ISU Grand Prix yarışmalarında Trophée Bompard ve Skate America’da yarışacaktı. Paris’teki yarışmadan birkaç gün önce sağ baldırında tendon iltihaplanmasına bağlı sakatlık nedeniyle yarışmadan çekildiğini açıklayan Cohen, Kasım ayındaki Skate America yarışmasında pistlerde olmayı umuyor.

.

WINTER OLYMPICS FIGURE SKATING WOMENS FINAL TR2 USA RUSSIA

.

Reklamlar
Tagged with: , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: