ARTİSTİK BUZ PATENİ

Shizuka Arakawa

Posted in Sahne Işıkları by ursuspolaris on 27 Ekim 2009

ursuspolaris tv

O, buz pateni dünyasına Japonya’nın armağanı. Ülkesi için ilk’lere imza atan bir sporcu.

Arakawa, çabuk gelişme gösteren bir patenci oldu. 2004’te Dünya şampiyonu olan Japon patenci, iki kez Japonya şampiyonluğunu kazandı. Üç kez Asya şampiyonu ve ayrıca Gençlerde üç kez Japonya şampiyonu, bir kez de Üniversite Oyunlarında şampiyonluk elde eden Arakawa, ISU Grand Prix finallerinde, Trophée Lalique, Skate Canada, Skate America ve Dört Kıta Şampiyonasında da madalya kazandı. En son başarısı, spor hayatını noktaladığı başarısı da Olimpiyat şampiyonluğu oldu. Dedik ya… O bir yıldız…

shizuka_arakawa_06_oly_sp_6Arakawa, buz patenine beş yaşındayken başladı. “Buz pateni salonuna gider ve orada güzel giysiler içindeki çocukları görürdüm. Ben de o güzel giysilerden giymek isterdim. Önce yüzmeye başladım. Buz pateni daha sonra geldi. Ders almak için özel kurslara gittim”diye anlatıyor o günleri Arakawa.

Arakawa, ilk üçlü jump olarak salchow yaptı. O zaman sekiz yaşındaydı. Yani buz patenine başladıktan üç yıl sonra üçlü jump atmayı başarmıştı. Spor hayatı boyunca en sevdiği jump rittberger’di. İkili axel, en zor jump oldu onun için. Antrenmanlarda üçlü axel yapabiliyordu ama işin içine biraz hile katmaktan geri kalmıyordu bunu yaparken… O nedenle, Arakawa, yarışmada hiç üçlü axel denemedi.

Shizuka Arakawa, 29 Aralık 1981’de, Tokyo yakınlarındaki Shinagawa’da doğdu ve Sendai’da büyüdü. Asya kıtasında doğan ve Olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk patenci olarak tarihe geçti. Olimpiyatlarda altın madalya kazanan ikinci “en yaşlı patenci” olma unvanını elde etti. Koichi ve Sachi çiftinin tek çocuğuydu.

Ailesi onu Chibikko paten okuluna gönderdi. Yedi yaşındayken bale derslerine başladı. Tam bu sırada, 1972 Sapporo Kış Olimpiyatlarında Çiftlerde yarışmış olan Hiroshi Nagakubo ile çalışmaya başladı.

Arakawa’nın anne ve babası, kızlarının masrafını karşılamaya uğraşıyordu. Baba Koichi, o günler hakkında, “Shizuka’nın nereye kadar gideceğini düşünmüyorduk. Tek düşüncemiz, masrafları karşılayabilmekti”diyor.

Annesi Sachi ise bir zamanlar Arakawa’nın yarışma giysilerini hazırlıyormuş. Hâlâ Arakawa’nın eski kostümlerini ve patenlerini anı olarak saklamaya devam ettiğini belirtiyor.

Arakawa, annesi için, minnettarlık duyguları içinde, “Beğendiği bir şeyi almaz, yapmak istediğini yapmaz. Hep başkalarına verir. Çok fedakârdır. Şimdi artık onları rahat ettirmek benim görevim”diyor.

Arakawa, 1994 yılında Japonya’daki yarışmalara katılmaya başladı. Japonya Şampiyonasında Gençler kategorisinde arka arkaya üç kez şampiyon (1996, 1997 ve 1998) olan ilk patenci olarak tarihe geçen Arakawa, 1998 ve 1999 yıllarında da Büyüklerde Japonya şampiyonluğunu elde etti.

16 yaşına gelinceye kadar hızla ilerledi. 1998 Nagano Kış Olimpiyatlarına katıldı. Japonya İmparator ve İmparatoriçesi, Kış Olimpiyatlarında Bayanlar serbest program yarışmasını izlemeye gelmişti. Arakawa, henüz çok gençti ve yeterli deneyimden yoksundu. Tecrübesizliğin ve heyecanın etkisiyle olsa gerek, kötü bir performans sergiledi. Programını sunarken düştü, ayrıca bazı atlayışlarını yapamadı. Böyle bir performansla ancak 13’üncü olabildi. Olimpiyatlara giderken Japonya’nın iki numaralı bayan patencisi konumundaydı.

Japon patenci, spor hayatına devam ederken eğitimini de ihmal etmiyordu. Mart 2000’de Tokyo’daki Waseda Üniversitesinde Sosyal Bilimler Fakültesinde öğrenimine başladı ve 2004’de mezun oldu.

shizuka_arakawa_04_w_spArakawa, 2002 Japonya şampiyonasında ikinci olarak gümüş madalya kazandı. Bunun sonucu olarak, 2002 Salt Lake City Kış Olimpiyatlarına gidemedi. Oysa tecrübesiz olduğu dönemde Olimpiyatlara katılan Japon patenci, dört yıl sonra, daha çok deneyim kazanmışken Olimpiyat Oyunlarına katılamadı. Kaderin cilvesi belki de bu işte…

Arakawa, 2002-2003 sezonunda, Asya Kış Oyunlarında ve Üniversite Kış Oyunlarında birinci oldu. Dört Kıta Şampiyonasında ikinci kez arka arkaya gümüş madalya kazandı. ISU Grand Prix finalinde dördüncü sırayı elde eden Arakawa, NHK Trophy’de bronz madalya kazandı, Cup of Russia yarışmasında da beşinci oldu. 2003’de ilk kez katıldığı Dünya Şampiyonasında sekizinci sırayı elde etti.

Arakawa, Japonya Şampiyonasında da üçüncülüğü kazandı ve bronz madalya kazandı. Bu madalyayla birlikte Japonya Şampiyonasında elde ettiği madalya sayısı beşe (2 altın, 2 gümüş ve 1 bronz) ulaştı.

Japon patenci, yedi hatasız üçlü atlayış yaptığı 2004 Dünya Şampiyonasında altın madalya kazandı ve beklenmedik bir zafere imza atarak herkesi şaşırttı. Bu atlayışlar arasında üçlü lutz-üçlü toeloop-ikili rittberger ve üçlü salchow-üçlü toeloop kombinasyonları da vardı. Bunları serbest programının ilk 30 saniyesinde yaparak herkesi kendine hayran bırakmıştı.

Arakawa, 2004 Dünya Şampiyonasından kısa bir süre önce antrenör değiştirmişti. Antrenörü Richard Callaghan ile ABD’nin Detroit kentinde çalışıyordu. Detroit’te bir ailenin yanında kalıyordu.

Arakawa, Callaghan’dan ayrıldı ve adı artık efsane haline gelen ünlü Rus antrenör Tatiana Tarasova ile çalışmak için Connecticut’a gitti. Alexei Yagudin’i defalarca Avrupa ve Dünya şampiyonu yapan, 2002 Olimpiyatlarında altın madalya almasını sağlayan Tarasova Aralık 2003’e kadar Sasha Cohen’i çalıştırmıştı. Cohen, sezon ortasında Tarasova’dan ayrılınca Arakawa, Dünya Şampiyonasına az bir zaman kala Rus antrenörle çalışmaya başladı. Bu değişiklik, Dünya Şampiyonasında hemen etkisini göstermekte gecikmedi ve Arakawa, o dönemde spor hayatının en önemli başarısına Tarasova ile ulaştı.

Arakawa, eleme grubunda birinci oldu. Kısa programdan sonra Amerikalı Sasha Cohen’in ardından ikinciliği elde etti. Japon patenci, serbest programda ise tekniğini, artistiğini çok iyi sergiledi ve teknik değerlendirmede bir hakemden de 6.0 tam puan aldı (2004 Dünya Şampiyonası, eski puanlama sistemiyle düzenlenen son şampiyona olarak tarihe geçti). Serbest programda kazandığı birincilik ona Dünya şampiyonluğunu getirdi. Japon patenci, ilk kez böylesine önemli bir yarışmada altın madalya sahibi oluyordu.

Arakawa, böylece 1989’da Midori Ito ve 1994’de Yuka Sato’dan sonra Dünya şampiyonluğuna ulaşan üçüncü Japon bayan patenci konumunu elde etti.

shizuka_arakawa_04_nhk_fp2004’de altın madalya kazandıktan sonra şöyle konuşuyordu Arakawa: “Dünya şampiyonu olmaktan çok mutluyum. Ama kazandığım için de şaşkınım. Şampiyon olduktan sonra altın madalyamı gece uyurken yastığımın altına koydum”.

2005 Dünya Şampiyonasında ancak dokuzuncu olabilmişti. Düşüncesi 2004 Dünya Şampiyonasından sonra artık yarışmalara girmemekti ama kararsız kalmıştı. Sonunda planlarını değiştirmiş ve devam kararı almıştı.

Uzun yıllardır ABD’de çalışıyordu ve ülkesini özlüyordu. Ayağında bir sakatlığı vardı ve ayrıca Miki Ando ve Mao Asada gibi genç Japon patencilerin gerisinde kalıyordu. Arakawa, o günler için, “Çok zaman ayrılmayı düşündüm. Motivasyonumu yitirmiştim. Motivasyonumu yeniden kazanmak neredeyse bir yıl sürdü” diyordu.

2004-2005 sezonunda Arakawa, epeyce bocaladı. Motivasyon eksikliği, sıla hasreti, sakatlıklar içinde geçen bir sezon oldu o yıl. Grand Prix yarışmalarında yine de iyi sonuç alıyordu. Final yarışmalarında Irina Slutskaya’nın ardından ikinci oldu.

2005 Dünya Şampiyonasında dokuzuncu olması, belki de ona beklediği motivasyonu sağladı. Böylesine kötü bir dereceyle buz pateninden ayrılmamalıydı. Cup of China ve Trophée Eric Bompard yarışmalarında üçüncü oldu. Ancak az farkla ISU Grand Prix finallerine katılma hakkını yitirdi.

Kasım 2005’te Nikolai Morozov’a başvurdu ve kendisini çalıştırmayı isteyip istemediğini sordu. Değişiklik istiyordu Arakawa… Antrenörünü, programlarını, giysilerini, her şeyi değiştirmek istiyordu… Bu, çok köklü bir değişiklik olacaktı. Bunun da farkındaydı Arakawa…

Morozov, Tatiana Tarasova ile çalışıyordu bir zamanlar. Onun yanında yetişmişti. Hem antrenör olarak iyiydi, hem de koreograf olarak iyiydi. Ona “Evet”dedi. O da şaşırmıştı. Morozov, Arakawa’nın altın madalya kazanmasından sonra, “Şaşırmıştım. (Olimpiyatlarda) madalya kazanabileceğini düşünüyordum ama bunun altın olmasını beklemiyordum doğrusu” diyordu.

Arakawa, yeni bir başlangıç yaptı denebilir Olimpiyatlar öncesinde. İyi çalışıyordu. Olimpiyatlara çok az bir zaman kala serbest programının müziğini değiştirdi. Puccini’nin Turandot operasının müziğiyle serbest programını kayacağını belirten Arakawa, böylece 2004’de Dünya şampiyonluğunu kazandığı serbest programının müziğine geri dönmüş oluyordu. 2005’te Dünya Şampiyonasında dokuzuncu olurken serbest programını Chopin’in bir piyano eseriyle sunan Arakawa, Chopin’in müziğiyle koreografisini ve atlayışlarını senkronize etmenin zor olduğunu belirtiyor ve  “Sevdiğim müzikle en üst düzeyde kayma şansına sahip olacağım” diye görüşlerini dile getiriyordu.

shizuka_arakawa_06_oly_sp_1_r2006 Torino Kış Olimpiyatlarında kısa program sonunda üçüncü sıradaydı Arakawa… Sasha Cohen birinci, Irina Slutskaya ikinciydi. Aralarındaki puan farkı çok azdı. Cohen’le Arakawa arasından sadece bir puan vardı. Şampiyonluk mücadelesinin Slutskaya ile Cohen arasında geçeceği ve Slutskaya’nın şampiyon olacağı düşünülüyordu. Ama ikisi de serbest programda düştü. Arakawa ise tertemiz denilebilecek bir serbest program sundu.

Serbest programında neredeyse kendi simgesi haline gelen Ina Bauer’i mükemmel şekilde sergiledi. Düşmeden, spinlerini ve spirallerini diğer rakiplerine oranla daha güzel sundu. Üçlü salchow-üçlü toeloop kombinasyonu üçlü salchow-ikili toeloop şeklinde yaptı. Bunlar, birincilik için hakemlerin kendisini tercih etmesine yetmişti. İkinci olan Cohen’den yaklaşık sekiz, üçüncü Slutskaya’dan yaklaşık 10 puan fazla alarak altın madalyayı kazandı.

Arakawa’nın 2006 Torino Kış Olimpiyatlarında altın madalya kazanması, Amerikalı ve Rus bayan patencilerin bu alandaki üstünlüğünü kırdı. 24 yaşında Olimpiyat şampiyonluğuna erişen Arakawa, 80 yıldan bu yana Olimpiyatlarda şampiyon olan en “yaşlı”patenci unvanını elde etti. 24 yaşındaydı ama bu onu, yaklaşık yüz yıllık süreçte en “yaşlı”ikinci bayan patenci olmaktan kurtarmıyordu.

1908 Olimpiyatlarında altın madalya kazanan İngiliz Florence “Madge” Cave Syers, 27 yaşındaydı ve Olimpiyat şampiyonluğunu kazanan en “yaşlı”bayan patenci olarak tarihe geçmişti. Buz pateni de 1908’de ilk kez Olimpiyatlara alınmıştı ve yarışmalar Yaz Olimpiyatlarının parçası olarak düzenlenmişti.

Arakawa, ayrıca Olimpiyatlarda madalya kazanan ikinci Japon patenci oldu. Midori Ito, 1992 Albertville Kış Olimpiyatlarında gümüş madalya elde etmiş ve Japonya’ya Olimpiyat madalyası kazandıran ilk buz patenci olmuştu.

Arakawa, Çaykovski’nin “Kuğu Gölü”gibi klâsik eserlerle kaymayı sevdiğini söylüyor. “Bir hikâye anlatan müziklerle kaymayı seviyorum. Buz pateniyle baleyi karşılaştırırsanız… Balede izlemeniz gereken bir hikâye vardır ama buz pateninde müziği hissederek kendi hikâyenizi kendiniz anlatabilirsiniz” diyor.

Arakawa’nın hobilerinden biri de, yemek pişirmek… “Yemeyi ve yemek pişirerek başkalarını mutlu etmeyi seviyorum”diyor genç patenci. Sinemaya gitmekten ve alış verişe çıkmaktan çok hoşlandığını belirten Arakawa, seyahat etmeyi de sevdiğini söylemeyi ihmal etmiyor.

1 metre 68 santimetrelik boyuyla uzun boylu bayan patenciler arasında yer alıyor Arakawa. Spinlerinin güzelliği ve atlayışlarındaki teknik yeteneğiyle tanınıyor. Özellikle en zor üçlü-üçlü atlayışları kolayca yapabiliyor.

shizuka_arakawa_06_oly_fs_11Tarasova ile çalışmaya başladıktan sonra artistik yanı çok güçlendi Arakawa’nın. Zaten Tarasova, çalıştırdığı patencilerin özellikle artistik yanlarını güçlendirmesiyle ünlenen bir antrenör. 2004’te Biellmann spini yapmaya başladı. Bu spin, çok esnek bir omurga yapısına sahip olmayı gerektiren zor bir figürdür. Bunu yapabilmek için beş ay çalıştı. Kayış kalitesinin yüksek olması ve pistte kolayca hızlanabilmesiyle bilinen Arakawa’nın favori figürü de Ina Bauer…

Olimpiyatlardan sonra bir kararsızlık dönemi geçirdi Japon patenci. 2006 Dünya Şampiyonasına girmedi. Dinlenmek ve geleceği hakkında kesin bir karara varmak istiyordu. Önce Grand Prix yarışmalarına katılmayacağını açıkladı.

“Gösteri gruplarında kayarak buz pateni dünyasına olan minnettarlık borcumu ödeyeceğim. Yeni bir yola girerken herhangi bir pişmanlığım yok. Spor hayatımı tatmin olmuş bir şekilde sona erdiriyorum” diyerek, artık yarışmalardan çekildiğini kesin olarak açıkladı genç patenci Mayıs 2006’da düzenlediği bir basın toplantısında.

Artık kararını vermişti. Spor hayatını zirvedeyken bırakıyordu. Dünya ve Olimpiyat şampiyonluğunu kazanarak bir patencinin ulaşabileceği en büyük hedeflere ulaşmıştı. Bundan sonrası zaten yoktu. Arakawa’nın profesyonel olma kararı, Japonya’nın buz pateninde Bayanlarda yükselişe geçtiği döneme rastladı.

Uzun sözün kısası… Shizuka Arakawa, Asya kıtasını buz patenine armağan ettiği bir yıldızdı… Artık onu yarışmalarda izleme imkânımız kalmadı…

Reklamlar

Bir Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] Shizuka Arakawa  […]


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: