ARTİSTİK BUZ PATENİ

Nobunari Oda : Samurai hazır…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 03 Kasım 2009

Nobunari Oda, Olimpiyat sezonuna altın bir başlangıç yaptı: Japonya şampiyonu patenci, ISU Grand Prix yarışmalrından Trophée Eric Bompard ve Cup of China yarışmalarında iki altın madalya kazandı ve her iki yarışmada da sağlam bir performans sergiledi.

Oda, Pekin’deki yarışmada kısa programda 83.35 puan alarak en iyi kısa program puanına çok yaklaştı. Japon patenci, 2006 NHK Trophy yarışması kısa programında 83.55 puan elde etmişti. Serbest programda da, Cup of China yarışması sonunda en yüksek serbest program puanını elde eden patenci konumunda bulunuyordu. Böylece, Aralık ayında Tokyo’da yapılacak final yarışmalarına katılma hakkını elde eden ilk erkek patenci oldu.

nobunari_oda_09_coc_sp_122 yaşındaki patenci, “Sezonun başında iki yarışmada da altın madalya kazanmayı beklemiyordum. Final yarışması heyecanı şimdiden bastı” diyor.

Oda, Cup of China’da kısa ve serbest program yarışmasında hiç eksi GOE (atlayışlar, dönüşler ve adım dizilerinde verilen eksi ya da artı puanlar) almamasına rağmen yine de tam olarak memnun kalmamış performansından… “Hâlâ atlayışlarımda sorun çıkıyor. İkinci axel’da öbür ayağımın üzerine sıçramak zorunda kaldım. Hiç dörtlü denemedim bile…” diye yakınmaktan geri kalmıyor.

Yarışmada dörtlü toeloop yapmak, Oda için önemli bir hedef. Aslında Oda, bu atlayışı yapıyor. En son 2009 Dört Kıta Şampiyonasında bu atlayışı yaptı ancak antrenmanlarda yeteri kadar istikrar sağlayamadığı için bu yılki yarışmalarda hiç denemedi.

Oda, “Bu yıl Grand Prix finalinde yapmak istiyorum. Dörtlü benim için büyük bir motivasyon kaynağı oluyor” diye konuşuyor. Genç patenci, Olimpiyat şampiyonu olmak için dörtlü atlayışın gerekli olmadığını düşünüyor ve “Önemli olan hatasız bir performans sunmak, bu kazanmaya yeter” diyor.

Oda, teknik değerlendirmede yüksek puanlar aldı. Bu da, atlayışlarının güzelliği, inişlerdeki akıcılığı ve spinlerinin hızlı olması sayesinde oldu. Ama bileşenler puanı bunların gerisinde kaldı. “Bu yıl program bileşenlerine daha çok güveniyorum. Boş geçen bir sezondan sonra atlayışlara ağırlık verdim ve atlayışları daha çok çalıştım. Geçiş ve ifadeyi pek fazla çalışmadım. Ama bu yaz, bunları da geçmişe oranla daha fazla çalıştığımı söyleyebilirim” diyor Oda.

Japon patencinin iki programı da yenilendi. Kısa programda Franz Liszt’in  Totentanz’ın (Ölüm Dansı) modern bir versiyonu üzerine koreografisi hazırlandı. Giysisi de, siyah üzerine insan iskeletini andıran bir figür taşıyor. Bu figür, hızla kendi çevresinden dönen bir tayfunu sembolize ediyormuş. “Kısa program için müzik bulmak epey zaman aldı. Kısa program, güçlü görünmek açısından önemli” diye konuşuyor Oda.

Serberst program müziğini bulmak daha kolay olmuş. Bir Charlie Chaplin derlemesi… “Nikolai (Morozov, antrenörü), bu müziğin bana uygun olacağını düşündü. Kısa programın müziğinden çok daha yakın geldi bana. Ama ben iki programı da sevdim” diye görüşlerini dile getiriyor genç patenci.

Oda’nın inişli-çıkışlı bir spor hayatı var. Hem başarıyı hem de başarısızlığı tattı. Ama yine de yılmadı.

Aralık 2005’te Japonya şampiyonu olduğu ilan edildi ve 2006 Kış Olimpiyatları takımına alınacağı açıklandı. Tabii, çok sevindi ancak bu sevinci birkaç saat sürdü. Japonya Şampiyonasının sonucu değiştirildi ve şampiyonluk, dolayısıyla Olimpiyat bileti de Daisuke Takahashi’ye gitti. Oda, serbest programında üçlü bir atlayışı üç kez yapmıştı. Bu da, yarışmanın kurallarına aykırıydı. Madalya töreninden sonra hata giderildi ve ve şampiyon ile Olimpiyat yolcusu değişti.

Oda, bu hayal kırıklığından çabuk sıyrılmayı başardı ancak 2007’de başka bir sorunla karşılaştı. Motosikletle evine giderken polis tarafından durduruldu. İzin verilen oranın biraz üzerinde alkollü olduğu saptandı. Japonya Buz Pateni Federasyonu, bu durumu gizlemedi ve sert tepki gösterdi. Federasyon, önce katılması gereken Grand Prix yarışmalarından çekti ve ayrıca üç ay hak mahrumiyeti cezası verdi. Oda, bunun üzerine o sezon hiçbir yarışmaya katılmadı.

“Kişiliğim değişti, daha da olgunlaştım. Bende önemli değişiklikler yaptı” diyor Oda o günleri anlatırken.

Oda, 2008 ilkbaharından beri Nikolai Morozov tarafından çalıştırılıyor. Ayrıca annesi Noriko da, spor hayatı boyunca Oda’yı çalıştırmış. Antrenman için ABD ile Japonya arasında mekik dokuyor. Japonya’da olduğu zaman annesi, ABD’de de Morozov tarafından çalıştırılıyor.

Morozov’a göre, “Oda, en yenetenkli patenciler arasında bulunuyor”.

Oda’nın adı, 2010 Kış Olimpiyatlarında madalya adayları arasında geçiyor. Erkekler yarışması, belki de, buz pateni yarışmalarının en çekişmelisi olacak. 10 kadar patencinin adı madalya adayları arasında geçiyor. Japon patenci, Evgeni Plushenko dışında hepsini iyi tanıyor.

Plushenko, 2006 yılında yarışmalardan çekilmişti. Oda ise, o dönemde Gençlerden Büyüklere daha yeni geçiyordu. “Plushenko ile hiç yarışmadım”, diyor Oda, “2005-2006 sezonunda ikimiz de ISU Grand Prix’ye katılmıştık ama aynı yarışmalarda değildik. Plushenko da, Stéphane Lambiel de büyük patenciler. Onlara karşı yarışabileceğim için mutluyum. Onların geri dönmüş olmaları, benim için önemli bir motivasyon kaynağı…”

Nobunari Oda, 25 Mart 1987’de Osaka’da doğdu. Mücadeleci bir ruha sahip. 16. yüzyılda Japonya’da önemli bir figür olan Nobunaga Oda’nın 17. kuşaktan torunu.

Oda, “Ondan beri bizim sülalede erkeklerin adlarında mutlaka ‘nobu’ takısı bulunur. ‘Nobu’ inanç demektir, ‘nari’ de başarı… Yani üst düzeyli bir sporcuya uygun bir isim…” diye açıklıyor ailesiyle ilgili merak edilenleri…

Samurai patenci, spor hayatının en büyük mücadelesine hazır…

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: