ARTİSTİK BUZ PATENİ

Daisuke Takahashi : Ülkesinin ilk “gümüş” adamı…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 08 Kasım 2009

2009 Finlandia Trophy : kısaserbest / 2009 NHK Trophy : kısaserbest

“Geri döndü!” Bugünlerde bu cümle, buz pateni dünyasında Erkekler arasında çok popüler… İsviçreli Stéphane Lambiel, Rus Evgeni Plushenko’dan sonra şimdi de Japon Daisuke Takahashi… Lambiel ve Plushenko’nun durumu biraz farklı. Onlar yarışmaları bırakmıştı ama Lambiel bir, Plushenko üç buçuk yıl aradan sonra yeniden yarışmalara girdiler. Amaç, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılmak.

daisuke_takahashi_09_nhk_lp23 yaşındaki Takahashi ise, sakatlığının tedavisi için ameliyat olması nedeniyle bir buçuk yıl zorunlu olarak yarışmalardan uzak kaldı. En son girdiği yarışma, 2008 Dünya Şampiyonasıydı. Japon patenci, Ekim başındaki Finlandia Trophy yarışmasıyla yeniden pistlere döndü ve NHK Trophy’de de ilk kez kendi seyircisi huzuruna çıktı.

İlk kez 2002’de Dünya Gençler Şampiyonasına katılan Takahashi, yarışmadan altın madalya kazanarak çıktı. O yıl Büyüklerde yarışmaya başlayan Japon patenci, henüz belli bir istikrara ulaşmamış olduğu için o sezon ciddî bir rakip olamadı. Aralık 2005’te yapılan 2006 Japonya Şampiyonasında altın madalya kazanan Takahashi, 2006 Torino Kış Olimpiyatlarına katıldı ve sekizinci sırayı elde etti. Bu yarışma onun için dönüm noktası oldu ve ondan sonra üst sıralara tırmanmaya başladı.

2005 yılında Morozov’la çalışmaya başlayan Japon patenci, Skate America yarışmasında altın, ISU Grand Prix finalince bronz madalya kazandı ve ilk kez Japonya Şampiyonasında birinciliği elde etti. 2006 Kış Olimpiyatlarında hayal kırıklığı yaratan sekizincilikten sonra ISU Grand Prix yarışmalarından NHK Trophy’de altın madalya kazanan ve ISU Grand Prix finalinde ikinci olan Takahashi, yine Japonya Şampiyonasında altın madalya kazandı.

Nikolai Morozov’un gözetiminde çalışmak, Takahashi’nin kendine güven kazanmasını ve kafaca daha hazır hale gelmesini sağladı. 2007 Dünya Şampiyonasında gümüş madalya kazanan Japon patenci, 2008 Dört Kıta Şampiyonasında elde ettiği 264.41 puanla en yüksek toplam puan rekorunu ele geçirdi. Herkes ondan 2008 Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanmasını beklerken o, ancak dördüncü oldu.

Takahashi, Mayıs 2008’de, Japonya Buz Pateni Federasyonunun Morozov’un Nobunari Oda’yı da çalıştıracağını duyurmasından sonra Morozov’la yollarını ayırdı ve 10 yıllık antrenörü Utako Nagamitsu’ya geri döndü.

Takahashi, “Nikolai iyi bir antrenör ama Oda, başlıca rakibim. Birlikte çalışmak zor olur” diyordu.

Morozov, birlikte çalıştıkları üç yılda Takahashi’yi yetenekli ama istikrarsız bir patenci konumundan Dünya ikincisi olabilen bir patenci durumuna getirmişti.

Takahashi, Ekim 2008’de, katılacağı Cup of China ve NHK Trophy yarışmaları öncesinde antrenmanda üçlü axel çalışırken sağ dizinden sakatlandı ve yarışmadan çekildi. Takahashi,  dizindeki menüsküsün tedavi edilmesi ve bağ dokusunda oluşan tahribatın giderilmesi için Kasım 2008’de ameliyat edildi.  Uzun bir iyileşme ve dinlenme süreci geçiren Japon patenci, bu süreçte 2009 yılındaki yarışmalardan uzak kaldı.

2009 Nisan ayında antrenmanlara yeniden başlayan patenci, ancak Haziran ayında atlayışları çalışmaya başlayabildi. Takahashi, artık üçlü axel ve üçlü-üçlü kombinasyonları yapabilir hale geldi. Bir ay önce de dörtlü atlayışları çalışmaya başlayan Takahashi, serbest programına dörtlü atlayış da ekledi. Artık ağrısı kalmayan ve yaptığı egzersizlerin dizine eski gücünü ve esnekliğini verdiğini düşünen Japon patenci, yarışmalara hazır hale geldi.

Takahashi, sakatlanmadan önce hazırlanan iki programı da muhafaza etti. Kısa programı Japon akordeoncu Coba’nın “Eye”, serbest programı da Nino Rota’nın “La Strada” adlı eseri üzerine hazırlanmıştı.

daisuke_takahashi_09_nhk_exDaisuke Takahashi ya da kısa adıyla Dai-chan, bu sezon katıldığı ilk yarışma olan 2009 Finlandia Trophy’de iyi bir kısa program sundu. Programın sonunda kendini ve seyirciyi güldüren komik bir düşüşe rağmen 83.23 puan aldı. Serbest programda, kısa programdaki kadar iyi değildi. Bazı atlayışlarda hata yapan ve programın sonuna doğru yorulan Takahashi, 141.02 puan aldı ve toplam 224.25 toplam puanla Rus Sergei Voronov ve Amerikalı Stephen Carriere’i geçerek altın madalya kazandı.

Takahashi, yeni sezonda ilk büyük yarışma olarak NHK Trophy yarışmasına girdi. Kısa programda üçlü rittberger-üçlü toeloop, üçlü axel ile hatalı bir üçlü lutz yaptı ve adım dizilerinde düştü. Serbest programda da dörtlü denemesinde bocalayan Takahashi, beş adet üçlü atlayış yaptı ancak üçlü rittberger ile üçlü toeloop eksik tur olduğu gerekçesiyle ikili kabul edildi ve iki kez düştü. Japon patenci, 2007 yılından bu yana girdiği bu ilk Grand Prix yarışmasında kısada 78.18 ve serbestte 136.11 puan aldı ve toplam 214.29 puanla dördüncü oldu. Japon patenci, Grand Prix’nin son yarışması Skate Canada’ya hazırlanıyor şimdi…

Şubat ayında yapılacak 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Daisuke Takahashi’nin madalya mücadelesi yapacak patenciler arasında olacağına kuşku yok. Ancak bunun için çok daha iyi hazırlanması ve yarışma eksikliğini gidermesi gerekiyor. Sonra da, altın madalya kazanmasını bekleyenlerin oluşturduğu ağır baskının üstesinden gelebilmesi lâzım. Kansai Üniversitesinde öğrenci olan Takahashi, yeni sezonun, kendisi için son sezon olabileceğini ima ediyor ve “Her şey, Olimpiyatlara bağlı” diyor.

Japonya’nın Okayama kentinde 16 Mart 1986’da doğan Takahashi, sekiz yaşındayken buz patenine başladı. Evlerinin yakınlarında bir buz pateni salonu yapılması, onun bu spora başlamasını sağladı. Annesi aslında buz hokeyi oynamasını istiyordu ancak hokeyin koruyucu ağır malzemesinden sıkılan küçük Daisuke buz patenini tercih etti.

Dai-chan, Dünya Şampiyonasında madalya kazanan (2007 – gümüş) ilk Japon erkek patenci olarak tarihe geçti.

Reklamlar

Bir Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. zubeyde said, on 08 Kasım 2009 at 23:54

    Takahashi ve Oda’nın çekişmesi bana hep Yagudin ve Plushenko’nun çekişmesini anımsatıyor. Tabi Japonların çekişmesi Rusların çekişmesinin minyatür hali. Seyirciler için daha az sansasyonel daha az gerilimli. Ama yaşananlar benzer.

    Takahashi 2009 Finlandia Trophy’de gerçekten komik bir şekilde düşmüş. Düşüşü müziklede gayet uyumlu 🙂 Her nekadar bu düşüş komik olsada ben Valentina Marchei’n düşüşünün üstüne düşüş tanımam. Bu zamana kadar müzikle bu kadar uyumlu cuk diye oturan (hakikatende oturuyor:) ) başka bir bitiriş görmedim.

    Ayrıca programın sonunda pistten topladığı çiçeği Takahashi’ye veren küçük kızın, Takahashi’nin onu öpmesinden sonraki tepkiside çok hoş 🙂


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: