ARTİSTİK BUZ PATENİ

2009 Skate America yarışmasından öğrendiklerimiz…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 16 Kasım 2009

Skate America yarışmasları sondan bir öcekiydi. 2009-2010 yılı ISU Grand Prix dizisinin son yarışması Skate Canada olacak. Bu hafta sonu yapılıyor. Ondan verilecek bir aradan sonra 4 – 6 Aralık 2009 tarihlerinde Tokyo’da final yarışmalarını izleyeceğiz.

İlk beş yarışmanın tamamlanmasına rağmen, finale katılacakların hepsi henüz belirlenmiş değil. Skate Canada’dan sonra final yarıişmasına girmeye hak kazanan bütün patenciler/çiftler/dansçılar belli olacak.

2009 Skate America yarışmasından öğrendiklerimiz şöyle sıralanabilir:

Yu-Na Kim de insan

Yu-Na Kim’in mükemmel diye nitelenen kısa programından sonra serbest programda yaptığı hatalarla onun da insanüstü bir varlık değil, insan olduğu görüldü. Olimpiyatların bir numaralı altın madalya adayı olarak gösterilen Güney Koreli patencinin kısa programda sezon başından bu yana girdiği yarışmalarda elde ettiği puanlar, yarıştığı rakiplerinkiyle değil erkek patencilerin kısa program puanlarıyla karşılaştırılır hale gelmek üzereydi. Skate America’da serbest program öncesinde antrenmanlarda da olduğu gibi ısınma sırasında üçlü flip’te sıkıntı çeken Kim, serbest programında bu atlayışı yaparken düştü. Bu düşüş, 2009 Dünya Şampiyonu patencinin, temiz sadece üç adet üçlü atlayış yaptığı programdaki tek hatası değildi. Bu hatalara rağmen Skate America’yı birinci bitirmeyi başaran Güney Koreli patenci, hâlâ Olimpiyatlarda bir numaralı favori… Antrenörü Brian Orser’ın dediği gibi, “Böyle bir şey olacaksa Skate America’da olsun, Olimpiyatlarda değil…”

.

yuna-kim

.

Flatt, hâlâ kazanmaya en yakın patenci

Amerikalı bayan patenciler arasında son iki yılda en çok güvenileni Rachael Flatt oldu. İki kez ABD şampiyonasında ikinci oldu, 2008’de Dünya Gençler şampiyonu oldu, 2009 Dünya Şampiyonasında da beşinci olarak Amerikalı bayan patenciler arasında en iyi dereceyi elde etti. 17 yaşındaki patenci, sezonun ilk yarışmasına girdiği Pekin’deki Cup of China yarışmasında dördüncü olurken durgun görünmüştü. Oysa takım arkadaşı Ashley Wagner, her yarışmada daha canlı görünüyor ve mücadeleci bir görünüm veriyordu. Flatt, kendine güven ve istikrarın önemli olduğunu gösterdi ve Skate America’da farklı bir görünüm sergiledi. Kısa programda üçlü-üçlü kombinasyonu yaptı. Arkadaşları bu kombinasyonu düşme ya da ikili kabul edilme korkusuyla pek denemiyor. Flatt, bu kombinasyonda düştü ama atlayışları tam tur döndüğü için temel puanlarını aldı. Flatt, serbest programda da yine üçlü-üçlü peşine düştü ve bu kez yapmayı başardı ve ek olarak beş adet daha üçlü atlayış yaptı. Yedi temiz üçlü atlayış içeren bu performans, Güney Koreli Yu-Na Kim’i serbest programda geçmesine yetti. Flatt’in bu yarışmada elde ettiği toplam 174.91 puan, Ashley Wagner’in Grand Prix yarışmalarındaki en iyi puanından yaklaşık 11 puan daha yüksek… Bu sezon, Flatt’in bu skorunu sadece Yu-Na Kim ve Japon Akiko Suzuki geçti.

.

rachael_flatt_09_skate_america_sp

.

Lysacek, Erkeklerde lider konumunda

2009 Dünya şampiyonu Evan Lysacek, her yarışmada biraz daha ilerlemeye devam ediyor. Skate America’da ilk kez altın madalya kazanan Lysacek, yine 230 üzerinde bir puan elde etti ve ilk yarışması olan Cup of China’dan yaklaşık beş puan daha fazla aldı. Bu sonuç, onu üst düzeyli patenciler arasında tutmaya devam edecek. Şu da görüldü ki, özellikle serbest programı gelişmeye elverişli ve Grand Prix finaline ve kadar ve ötesinde de geliştirilecektir. Bu da, daha fazla puan almasını sağlayacaktır. Lysacek’in Amerikan Olimpiyat takımında yeri garanti görülüyor ama aynı şey Ryan Bradley için geçerli değil. Zaten kendisi de bu görüşte… Bradley Skate America’da büyük risk altına girdi ve bunun karşılığını da bronz madalya olarak aldı. Aldığı risk, serbest programında iki dörtlü atlayış yapmaktı. Bradley’in programı, ciladan yoksun, göz alıcı değil ama ABD Şampiyonasında birkaç dörtlü yapar, rakipleri de bir dörtlü yapmakta bile sıkıntıya düşerse, her şey mümkün hale gelebilir ve takımda Bradley de yer alabilir. Brandon Mroz da, 2009’da kendisine ABD ikinciliği getiren performanstan yoksun görünüyor. Skate America’da kısa programda dörtlü yapması ona üçüncülük getirdi ama serbest programda dağılınca 11. oldu ve genel klasmanda sekizincilikle yetinmek zorunda kaldı. Mroz, Moskova’daki yarışmada da tersi bir durumla karşı karşıya kalmıştı ve hemen hemen aynı sonucu almıştı. Kısada yedinci, serbestte dördüncü olan Mroz genel klasmanda yedinciliğe inmişti.

.

evan_lysaceki_09_coc_lp

.

Shen/Zhao çifti, sadece kâğıt üzerinde favori değil…

Bu sezon geri dönüşlere sahne oldu ama galiba bunların en heyecan verici olanı da Shen/Zhao çiftininki oldu. İki buçuk yıldır yarışmalardan uzak kalan Çinli çift, nasıl nefes kesen bir ikili olduğunu yeniden gözler önüne serdi. İki Olimpiyat bronz madalyası sahibi çifti, Skate America’da mükemmel düzeyde değildi, yorgundu, uzun bir yolculuk sonucunda Lake Placid’e ulaşmıştı ama yaklaşık 30 puan farkla yarışmayı kazanmayı bildi. Güçleri, programlarının ilgi çekiciliği gözle görülüyor. Kayarken birbirleri arasındaki duygusal iletişim benzersiz… Partneri Keauna McLaughlin’le birlikte iki kez ABD şampiyonu olan Rockne Brubaker’a sorun bakalım, neden iPod’unda Shen/Zhao çiftinin programlarını depolayıp izlediğini? İlham versin diye diyor… 2006 Kış Olimpiyatları ikincisi Dan Zhang/Hao Zhang bocalarken, Almanya’dan Aliona Savchenko/Robin Szolkowy Paris’te kötü bir başlangıç yaparken 31 ve 36 yaşındaki Shen ve Zhao, nasıl da canını dişine takıyor… Geçmişte sakatlıklarla devamlı başı derde giren ve buz pateni için ileri yaşta bulunan bu ikili, eğer sakatlıklarla yeniden boğuşmak mecburiyetine düşmezse, sadece kâğıt üzerinde favori olarak kalmayacak ve dördüncü kez katılacağı Kış Olimpiyatlarında kesin favori olacak.

.

shen_zhao_09_skate_america_lp

.

Gerçek test Tokyo’da

Beklendiği gibi, Tanith Belbin/Ben Agosto çifti Buz Dansı’nda beşinci kez Skate America şampiyonu oldu. Bu sezon ikinci altın madalyasını kazanan Amerikalı dansçıların puanı yine 195 civarında kaldı. Takım arkadaşları Meryl Davis/Charlie White ikilisi ise bu yıl iki yarışmasını da 201 puanı aşarak kazandı. Aralık ayında bu iki Amerikalı çift, Tokyo’daki Grand Prix final yarışmasında karşı karşıya gelecek ve bu sezon ilk kez birbirleri arasında kıyaslama yapılacak. Özellikle Olimpiyat sezonunda bir ülkenin iki numaralı çifti genel olarak birincisini geçemez. Bu iki çift, 2008 ABD Şampiyonasından bu yana hiç aynı yarışmada baş başa yarışmadı. Davis/White ikilisi 2009’da ABD şampiyonu oldu ama bunu sakatlık nedeniyle Belbin/Agosto çiftinin yokluğunda kazandı. Belbin/Agosto, ondan önceki beş yıl boyunca ABD şampiyonu olmuştu. Hakemlerin bu iki takımı Tokyo’da nasıl sıralayacakları Ocak ayındaki ABD Şampiyonası öncesinde ilginç olacak. ABD Şampiyonasında da hangi takımın Olimpiyatlara lider madalya adayı yarışmacı olarak gideceği belirlenecek…

.

belbin_agosto_09_skate_america_fd

.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: