ARTİSTİK BUZ PATENİ

Rachael Flatt : “Yu-Na Kim fantastik bir patenci…”

Posted in Haberler by ursuspolaris on 18 Kasım 2009

Amerikalı Rachael Flatt, 2009 Skate America serbest program yarışmasında, sezona fırtına gibi giren Yu-Na Kim’i yaklaşık beş puan farkla geçti. Üstelik son spini sayılmadığı için puan alamamasına rağmen. Yalnız burada Kim’in yardımını da unutmamak lâzım. Kim, önceki yarışmaların ve beklentilerin aksine serbest programda kötü bir performans sergiledi ve üçlü flip’te düştü, iki atlayışında da epey bocalayarak puan kaybetti.

2008 Dünya Gençler şampiyonu Flatt, Kim hakkında, “Dünyanın en iyi patencisine karşı yarışmaktan onur duydum. O maalesef iyi bir serbest program sunamadı, ben de iyi günümdeydim. Herkesin iyi ve kötü günleri vardır. Serbest programı böylesine iyi kaymak ve kazanmak çok hoş bir duygu” diyor.

Yu-Na Kim, katıldığı dokuz ISU Grand Prix yarışmasında sadece bir serbest programda geçilmiş ve Mao Asada, 2007-2008 ISU Grand Prix finalinde Kim’i yarım puandan daha az bir farkla geride bırakmıştı. Flatt, ISU Grand Prix’de Kim’i geçen ikinci patenci oldu.

“Kim’e büyük hayranlık duyuyorum. İnanılmaz bir patenci. Çok yenetekli ve bulunduğu yere gelmek için çok çalıştı” diyerek rakibine övgüler yağdırmaktan geri kalmıyor Flatt…

Flatt, Kim’le aynı yarışmaya çıktığında ondan ilham aldığını beliritiyor ve “O beni daha iyi bir patenci olmaya yöneltiyor. Onunla yaptığım ilk antrenmanda biraz korkmuştum ama herkes gibi benim de üzerime düşeni yapmam gerektiğini farkettim. Tesadüfen aynı grupta antrenman yapıyorduk. O, fantastik bir patenci. Ülkesinin  ve hayranlarının böylesine baskısı altındayken bu kadar iyi yarışması inanılmaz bir şey. Kendisini alkışlıyorum” diyor.

2009 ABD ikincisi Flatt, Skate America’da serbest programda kendisinin en iyi serbest puanını elde etti. Bu yarışma, ayrıca kendisine güvenini arttırdı. “Cup of China yarışmasına giderken kendime çok güveniyordum. Ama oradaki performansımdan sonra biraz güvenim azalmıştı. Ama Sakate America’da kendime güvenimi tazeledim” diyor.

Flatt, Skate America’da kısa programda, üçlü flip-üçlü toeloop kombinasyonunda düştü. “Bu aslında teknik açıdan atlayışın başlangıcında basit bir hata ama bazen havaya sıçradığımda gerekli düzeltmeyi yapamadığım oluyor” diyerek açıklıyor hatasını.

Amerikalı patenci, aynı üçlü kombinasyonunu Cup of China’da deneyecekti ama flip’in çıkışından sonra kombinasyonu üçlü flip-ikili toeloop’a çevirdi. “Çin’e gitmeden önce üçlü-üçlü kombinasyonu çalışmıştım, çok da iyi oluyordu ama orada hem antrenmanda hem de yarışmada sıkıntı çıktı. Gelecek yarışmaların hepsinde üçlü-üçlü kombinasyonu yapmayı düşünüyorum ” diyor.

Cup of China yarışmasında layback dönüşünün zorluk derecesi üç olarak değerlendirilen Flatt’in Skate America’da bu dönüşü iki üzerinden değerlendirildi. “Aslında üç olması için ben çaba göstermedim, diyor Flatt, ikili axel’ın iyi olması gerektiğini düşünüyordum. Bu nedenle, birkaç kesirli puandan vazgeçtim. Axel’a giderken derin bir nefes almam gerekiyordu. İyice geriye eğilirsem bu derin nefesi almakta zorlanacaktım…”

Flatt için ikili axel kolay bir atlayış ama spinden sonra dik konuma gelmesi, vücut konumuınu ayarlaması ve atlayışa girerken doğru pozisyona gelmesi için bir-iki saniyeye daha ihtiyacı vardı. “Bazen düzgün bir şey yapmak için fedâkarlık gerekiyor. Çok şükür ki bu durumda bu küçük bir fedâkarlıktı. Çin’deki yarışmada layback spini üç üzerinden değerlendirilecek şekilde yaptım ve öyle de oldu” diye konuşuyor 17 yaşındaki patenci.

Flatt, Cup of China yarışmasında serbest programda üçlü flip-ikili toleoop-ikili rittberger yapmaya niyetlendi ancak flip’ten öbür ayağının üzerine sıçrayarak çıkınca, onu yerine üçlü salchow-ikili toeloop-ikili rittberger yaptı.

Skate America’da Flatt’in serbest programındaki son spini, iki ayrı dönüş olarak kabul edildiği için değerlendirmeye alınmadı. “Spin kombinasyonunda yön değiştirme vardı. İki ayrı bölüm birbirinden meafe olarak uzak olunca böyle değerlendirildi. Bunu ABD Şampiyonası öncesinde düzelteceğiz” diyor genç patenci.

Flatt, son yarışma olan Skate Canada öncesinde sıralamada 22 puanla beşinci durumda bulunuyor. Finale gidip gidemeyecei Skate Canada sonrasında belli olacak.

Flatt, şimdi esasen Ocak ayındaki ABD Şampiyoansını hedfliyor ve Olimpiyatlar konusunds hayale kapılmıyor. “(Olimpiyatlara gidecek) ABD takımına girmek istiyorum ama tabii ki bu garanti değil” diyor… ABD, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Bayanlarda iki patenciyle temsil edilecek.

ABD’nin Del Mar kentinde 21 Temmuz 1992’de doğan Flatt’i Tom Zakrajsek çalıştırıyor, programlarının koreografisini de Lori Nichol hazırlıyor.

Babası onu bir alışveriş merkezine dedesine hediye almak için götürmüş ama hediye almak yerine buz pateni derslerine kaydolarak dönmüşler eve. Flatt, o zamanlar dört yaşındaymış.

12 yaşında kadar ABD Şampiyonalarına Yıldızlar kategorisinde katılan ve bu yarışmalarda şampiyonluklar elde eden Flatt’in Büyükler kategorisinde yarışmaya  başlaması 2007’ye rastlıyor. 2007’de ABD Şampiyonasında beşinci olan Flatt, 2008’de ikinci olarak gümüş madalya kazandı.

.

.

Flatt, Çiftlerde de yarışamalara girmiş bir patenci… Yıldızlarda yarıştığı dönemde Çiftlerde teste giren Flatt, daha sonra Andrew Speroff ile Çiftler yarışmalarına katıldı.

Flatt/Speroff ikilisi, Yıldız Çiftlerde 2003 yılında gümüş, 2004 yılında da altın madalya kazandı.

.

Reklamlar
Tagged with: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: