ARTİSTİK BUZ PATENİ

Savchenko & Szolkowy: Yeniden işbaşı…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 25 Kasım 2009

Almanya’yı temsil eden Aliona Savchenko/ Robin Szolkowy çifti, sezonun ilk yarışmasına girdiği Trophée Eric Bompard yarışmasında serbest programda epey bir sorunla karşılaşmış ve olimpik sezona sancılı bir başlangıç yapmıştı.

2008 ve 2009 Dünya şampiyonu çift, kendilerinden hiç de beklenmeyen şekilde serbest programı dördüncü sırada tamamlamış ve genel klasmanda üçüncü sırayı almıştı. O yarışmadan sonra çiftin finale kalıp kalamayacağı bile konuşulmuştu.

Finale kalamamak, üç kez Avrupa şampiyonluğunu elde eden Alman çifti için epey sıkıntı yaratırdı. Ancak Skate Canada yarışmasında her iki programını da göz alıcı biçimde sergileyen Savchenko/Szolkowy çifti, adeta Zümrüd-ü anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğdu.

.

.

Paris’teki yarışmadan sonra çift yeni bir serbest program hazırladı ve Skate Canada’da sadece 21 puan farkla altın madalya kazanmakla kalmadı ayrıca toplam 206.71 puan alarak yeni bir rekor kırdı.

Eski rekor, 206.54 puanla Çinli rakipleri Xue Shen/Hongbo Zhao çiftine aitti ve 2005’te kırılmıştı. Skate Canada yarışmasından sonra görünen o ki Savchenko/Szolkowy çifti yeniden işbaşı yaptı ve 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında madalya adayları arasından önde geldiklerini hatırlattı.

Sezonun ortasına gelindiği sırada sil baştan yapmak ve bunu da önemli bir yarışmaya birkaç hafta kala yapmak riskli bir tercih değil miydi? Szolkowy, “Evet ama doğru tercihti” diyor. Hemen lafa giren antrenörleri Ingo Steuer de ekliyor: “Bazen iki adım ileri gidebilmek için bir adım geri gitmek gerekebilir…”

Yarışma sonrasında Fransa’dan Almanya’ya dönerken Steuer’in aklına serbest programı değiştirmek ve “Out of Africa” adlı melodiyi kullanmak geliyor. Bunun için de, antrenör ve öğrencilerinin, Mayıs ayından beri çalıştıkları “You’ll Never Walk Alone” üzerine hazırlanan serbest programı bırakma kararını alması gerekiyordu. Tabii ki zor bir karardı bu…

“İşin en zor tarafı bu kararı almaktı. Farklı bir şey yapmak istiyorsak evet… Ama nasıl bir şey yapacaktık? Birkaç parça dinledik ve şimdi kullandığımız müziği ilk dinlediğimizde de pek ikna olmadık…” diyor Szolkowy.

Savchenko ise, eski serbest programı bırakmanın zor olmadığı kanısında. “Zor değildi. Eski program bize uymamıştı. Ben bunu başından beri söylemiştim ve o müziği hiç istememiştim. Dolayısıyla, değiştirmek benim açımdan hiç zor olmadı” diye görüşlerini ifade ediyor Savchenko…

Savchenko,  “Out of Africa”yı ilk dinlediğinde ondan da pek memnun kalmamış. “Ben bunu da istemedim. Sıkıcı olduğunu ve seyircileri sıkıntıdan uyutacağını düşündüm ama Ingo çıkıp buza kaydı ve kafasında nasıl bir şey canlandırdığını gösterdi. O zaman bu işin olacağını düşündük ve kabul ettik” diye anlatmaya devam ediyor.

Program iyi olmakla kalmadı, başyapıt haline geldi sanki. Alman ikilisi, programı neredeyse mükemmel denebilecek şekilde sundu Skate Canada’da. Tek hata, ikili axel’ı iki patencinin de birli geçmesi oldu. Seyirciler tarafından çok beğenilen program ayakta alkışlandı. Hatta program bir hakemin de tüylerini diken diken etmiş olmalı ki bileşenler değerlendirmesinde Performans/İcra bileşeninde 10 üzerinden 10 verdi. Bu, yeni puanlama sisteminin uygulamaya konmasından bu yana ilk kez oluyordu ve bir hakem 10 tam puan veriyordu.

Yeni programın böylesine başarılı olması ve çiftin tartışma götürmeyen birinciliği, Alman çifte final yarışmaları öncesinden kendilerine güvenlerini tazelemelerini sağlamış olmalı…

Savchenko ve Szolkowy, Skate Canada yarışmasından sonra bir gün izin yaptı ve final yarışması öncesinde yeniden antrenmanlara başladı.

Szolkowy, “Programda ufak-tefek değişiklikler yapacağız. Hangi noktaların mükemmel olmadığını biliyoruz. Figürlerin koreografide dizilişi iyi. Bazı sebeplerden ötürü ikimiz de eski programda üçlü twisti yapamamıştık. Bu da, figürlerin dizilişinden kaynaklanıyordu. Şimdi iki spinden sonra üçlü yapabiliyoruz. Bu da, programın ikinci bölümüne denk düştüğü için daha fazla puan getiriyor (normal değerinden yüzde 10 fazla puan)” diye konuşuyor.

Steuer de, finalden önce programı geliştirmek için kafasında bazı düşüncelerin bulunduğunu ekliyor. Çift, programı daha da göz alıcı hale getirmek için çalışacak.

Çiftin ”Send in the Clowns” üzerine hazırlanan kısa programda sorun yok. Kısa programları daha başlangıçta beğenildi ve iki patenci de bu programı iyi uyguladı. Palyaço giyimi ve makyajı dikkatleri çekti. Bu makyajı yapmak 10 dakika sürüyormuş…

Szolkowy, başta yarışmaya makyajlı çıkma fikrini pek tutmamış. “Gösteride tamam ama yarışmada makyajdan dolayı burnum kaşınırsa, kaşımak isterim! Ama sonradan alıştım” diye konuşuyor.

Savchenko ise, tam tersini düşünüyor. Ona göre makyajlı olmak çok uygun düştü. “Bu da, programın bir parçası. Herkes buna uymalı. Programı ifade etmek kolay değil. Makyaj bu bakımdan çok uygun oldu” diyor.

Trophée Bompard yarışmasından sonra kısa programda hiç değişiklik yapılmamış ve yapılması da düşünülmüyormuş…

İki kez Dünya şampiyonu olan Alman çifti ile onlardan önceki son Dünya şampiyonu (2007) Xue Shen/Hongbo Zhao ikilisi arasındaki ilk karşılaşma Tokyo’daki final yarışmasında olacak.

Alman patenciler, rakiplerinin ISU Grand Prix’deki iki yarışmasını da izlemiş. Savchenko, rakipleri için, “Çok iyiydiler. Kimin daha iyi olduğunu göreceğiz. Çok heyecan verici bir yarışma (final) olacak” diye konuşuyor.

Szolkowy de, yarışmayı dört gözle bekliyor ve “Onlar da kazanabilir, biz de… Ama bir başkası da kazanabilir. Aslında, finale kalan bütün çiftler, bana göre, Olimpiyatlarda madalya adayları arasında önde geliyor. En iyi çiftler onlar. En iyilerin en iyisi kazanacak. Herkesin bütün ustalığını sergileyeceği bir yarışma olmasını istiyorum, herkesin kötü olduğu ve aradan birinin sıyrılıp kazandığı bir yarışma değil…” diyor.

ISU Grand Prix finali, Olimpiyatlar öncesinde önemli bir aşama olacak. Antrenörleri Steuer de, “Grand Prix finali üzerinde fazla durmuyorum ve bu yarışmayı mutlaka kazanmak gerektiğini düşünmüyorum. Gideceğiz, programlarımızı sunacağız ve ne olacağını göreceğiz. Olimpiyatlar en önemli yarışma ve biz de bunun için çalışıyoruz. Her durumda, (Olimpiyatlardan sonra düzenlenen) Dünya Şampiyonasına da katılmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

Kış Olimpiyatlarına yaklaşık üç ay var. Bu zaman zarfında Savchenko/Szolkowy ikilisi, programlarını daha güzel hale getirmeye çalışacak.

Szolkowy, “Daha rahat kaymamız gerekiyor. Antrenmanlarda kısa programımızı çok rahat ve çok akıcı biçimde kayıyoruz. Bu güveni yarışmaya da taşımamız gerekiyor. Yarışmayı düşünerek gergin olmamamız lâzım” diye görüşlerini açıklıyor.

Devam ediyor Szolkowy: “Skate Canada’da yavaş olduğumuzu hissettik. Aynı şey serbest program için de geçerliydi. Programa bazı hız farklılığı getirmemiz gerekiyor. Yavaş müzikle her zaman yavaş kayılmaz…”

Savchenko da bu fikre katılıyor ve ekliyor: “Programımıza daha da alışmamız lâzım. Antrenmanda olduğu gibi yarışmada da istikrarlı olmamız gerekiyor”.

Savchenko/Szolkowy çifti, Olimpiyatlardan önce Grand Prix finalinde, Almanya Şampiyonasında ve Avrupa Şampiyonasında yarışacak.

Eğer Skate Canada’daki gibi iyi bir performans sergilerlerse, 1952’de Ria Falk/Paul Falk ikilisinden sonra Olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk Alman çifti olma şansı yüksek görünüyor onlar için…

.

Reklamlar

Bir Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] Yeni bir dört yıl daha… Posted in Haberler by ursuspolaris on 13/05/2010 Yeniden işbaşı – 2010 Dünya Şampiyonası kısa ve serbest […]


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: