ARTİSTİK BUZ PATENİ

2009-2010 ISU Grand Prix finali: Kim var, Asada yok…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 27 Kasım 2009

Dünyanın en iyi patencilerinden bazıları gelecek hafta Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen 2009-2010 ISU Grand Prix final yarışmalarına hazırlanıyor.

Bu yarışmalar, Şubat ayında Vancouver’de yapılacak 2010 Kış Olimpiyatları öncesinde önde gelen Avrupalı, Amerikalı ve Asyalı patencilerin karşılaşacağı son yarışma olacak. Olimpiyatları bir kenara bırakırsak, Mart ayında Torino’da düzenlenecek 2010 Dünya Şampiyonasına kadar bu patenciler bir daha aynı yarışmada yarışmayacaklar.

.

.

Son dört sezondur birbirleriyle amansız bir rekabet içinde olan Güney Koreli Yu-Na Kim final yarışmasında favori olarak görülürken Japon Mao Asada finalde olmayacak ve yarışmayı uzaktan izleyecek. Oysa Asada, son dört sezondur Grand Prix finallerini birinci ya da ikinci bitirmişti.

2005 ve 2008 Grand Prix finali şampiyonu Asada, 2009 Trophée Eric Bompard (Fransa) ve 2009 Rostelecom Cup (Rusya) yarışmalarında ikinci ve beşinci olduktan sonra bu yıl final vizesi alamadı.

Asada ile son yıllarda büyük bir rekabet içinde olan Yu-Na Kim, Japon rakibinin finale kalamamasına pek de üzülmüş görünmedi… Kim, Skate America yarışmasında, “Son birkaç yıldır Mao Asada’ya karşı yarıştım ama finalde başka güçlü rakipler de var. Programlarımı en iyi şekilde sunmaya ve dikkatimi performansıma toplamaya çalışacağım” dedi.

Asada, Güney Kore’de düzenlenen 2008 ISU Grand Prix finalinde Güney Koreli Kim’i geçerek altın madalya kazanmış, Kim, ikinci olmuştu. 2006 ve 2007’de Kim şampiyon olurken Asada ikinci sırada kalmıştı.

Bu sezon, Kim parlak bir başlangıç yaparken Asada çok bocaladı.

Tatiana Tarasova yönetiminde çalışan Asada 2009 Dünya Şampiyonasında dördüncü oldu. Tarasova, 2008 ortalarından bu yana Asada’yı çalıştırıyor. Ondan önce ABD’de de Rafael Arutunyan ile çalışan Asada, 2008 Dünya Şampiyonası öncesinde Arutunyan’dan ayrılmıştı.

Üç kez Japonya şampiyonu olan Asada, Paris’teki Grand Prix yarışmada Kim’in gölgesinde kaldı. O yarışmayı, Kim büyük bir farkla birinci bitirdi. Moskova yarışmasında daha kötü bir performans ortaya koyan Asada, beşinci oldu ve ilk kez bir Grand Prix yarışmasından madalya alamadan ayrıldı. Kısa programında aldığı puan, Büyükler kategorisinde aldığı en düşük kısa program puanı oldu.

Asada, özellikle, bir zamanlar en büyük kozu olan üçlü axel’da sıkıntı çekti. 2008 Grand Prix finalinde iki kez üçlü axel atan Asada, o başarıya bir daha ulaşamadı. Ama hâlâ üçlü axel’ından vazgeçmiş görünmüyor. Asada, Olimpiyatlarda kısa programında bir, serbest programında da iki üçlü axel yapmayı düşünüyor.

.

.

Kim ve Asada, 2009 Grand Prix yarışmaları öncesinde altı büyük yarışmada birbirlerine karşı üç yenilgiyle eşit durumda bulunuyorlardı.

2006 Dünya Gençler Şampiyonasında Kim, Asada’yı geçmiş, 2007 Dünya Şampiyonasında Asada, Kim’i geride bırakmış, 2007 Grand Prix finalinde Kim, Asada’yı geçmiş, 2008 Dünya Şampiyonasında Asada, Kim’i geride bırakmıştı. 2008 Grand Prix finalinde Asada, Kim’i geçmiş, Kim buna, 2009 Dünya Şampiyonasında Asada’yı geçerek cevap vermişti.

2009 Trophée Eric Bompard yarışmasında bu sezon ilk kez karşılaşan iki patenciden Kim yarışmadan üstünlük sağlayarak çıktı. Daha sonraki yarışmalarda Asada (2009 Rostelecom Cup) iyice çökerek finale kalma şansını yitirirken Kim, kendisinden beklenmeyecek derecede bocalamasına rağmen Skate America’da şampiyon olarak finale gitme hakkını elde ediyordu.

Kısaca söylemek gerekirse, Kim finalde, Asada yok… 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına üç ay kala Kim, dengeyi kendi lehine çevirmeyi başardı ve Asada’ya karşı büyük bir psikolojik üstünlük elde etti.

.

Reklamlar
Tagged with: , , , , , ,

Bir Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. sultan said, on 05 Aralık 2009 at 13:06

    Bence hakemler mao asadaya herzaman daha az puan veriyor. Son dünya yarışmasında bunu gayet açık gördük. Estetik önemli ama üçlü axel ile tool karşılaştırılamaz bile…


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: