ARTİSTİK BUZ PATENİ

ABD, Bayanlarda hâlâ yıldızını arıyor

Posted in Haberler by ursuspolaris on 02 Aralık 2009

ABD, Vancouver Kış Olimpiyatlarına üç aydan az bir zaman kala hâlâ Bayanlarda yıldız patencisini arıyor…

Bugüne kadar herhangi bir Olimpiyata bakın… Altın madalya mücadelesinde mutlaka Amerikalı bir bayan patencinin olduğu görülür.

Ama Vancouver öncesinden durum bu kez farklı… ABD, Bayanlarda üç yıldır Dünya Şampiyonalarında altın madalyasız kaldı. En son altın madalya kazanan Amerikalı bayan patenci, 2006 Dünya Şampiyonasında birinci olan Kimmie Meissner’di. Ondan sonra, ABD altın madalyaya yaklaşamadı bile…

ABD, Bayanlarda 45 yılda ilk üç yıldır Dünya Şampiyonalarında altın madalyasız kalıyor. Bu yıl ISU Grand Prix finaline de yalnızca Ashley Wagner’i gönderebildi.

ABD’nin Vancouver Olimpiyatlarındaki en iyi umudu Sasha Cohen olabilir ama 2006 Dünya Şampiyonasından bu yana hiç yarışmaya girmedi…

Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılmak amacıyla pistlere geri döneceğini açıklayan ama sakatlık nedeniyle iki ISU Grand Prix yarışmasından da çekilmek zorunda kalan Sasha Cohen, “Yeni yetişen bir sürü yetenekli kız var. Bu sporda her şey çok çabuk değişiyor. Kimin ne zaman zirveye çıkacağını ya da kimin ilerleyeceğini bilemezsiniz. Bu kızlarla birkaç yıl içinde büyük bir potansiyele sahip olacağız” diyor.

Sasha Cohen, ABD’nin Kış Olimpiyatlarında madalya kazanan son bayan patencisi… 2006 Torino Olimpiyatlarında Japon Shizuka Arakawa’nın ardından ikinci olarak gümüş madalya kazanmıştı.

Amerikalı kızlar, Olimpiyatlarda yedi altın madalya kazandı. 1964 yılı hariç olmak üzere 1952’den bu yana her Olimpiyatta en az bir madalya elde ettiler. 1964 Kış Olimpiyatları, zamanın en iyi Amerikalı patencilerin tamamının 1961’de bir uçak kazasında ölmelerinden üç yıl sonra düzenlenmişti.

Peggy (Fleming), Dorothy (Hill) ya da Michelle (Kwan) kendi dönemlerinde o denli ünlendi ki, soyadları yazılmadan herkesçe tanınırdı. Birinin dönemi geçince diğeri onun yerine doldurmuştu.

Ama Sasha Cohen ve Michelle Kwan, 2006’dan bu yana hiç yarışmadılar. Hiçbir Amerikalı patenci de, onarlın buzda ya da buz dışında bıraktığı boşluğu dolduramadı.

Kwan, 2006 Kış Olimpiyatları takımına girmiş ama Torino’da antrenmanda sakatlandığı için çekilmişti. Sasha Cohen, Olimpiyatlarda gümüş madalya kazandıktan 2006 Dünya Şampiyonasında da bronz madalya elde etmişti. Ancak o zamdan bu yana hiç yarışmadı. Bu bakımdan, onun pistlere geri döneceğini açıklaması büyük coşkuyla karşılandı…

Ama Trophée Eric Bompard ve Skate America yarışmalarına sakatlığı nedeniyle katılamadı. Cohen şimdi 14 – 24 Ocak 2010 tarihleri arasında düzenlenen ABD Şampiyonasını hedefliyor iki kişilik bayan kontenjanına girebilmek ve Vancouver’e kayılabilmek için…

Cohen, “Ekim (Trophée Eric Bompard) ya da Kasım (Skate America) olanlar önemli değil; önemli olan Ocak ayı…” diyor.

Tabii Olimpiyatların düzenlendiği Şubat ayı da…

Eğer Cohen ABD Şampiyonasında yarışamaz ya da Olimpiyat takımına giremezse, ABD Olimpiyat yarışmalarında Olimpiyat deneyimi olmayan iki genç patenci ile yarışmak zorunda kalacak.

ABD’nin genç patencilerinden Wagner de, “Kazanacağı düşünülen kişi her zaman kazanamıyor. Olimpiyatlarda da mucizeler meydana gelebiliyor. Son yıllarda epey sürprizler meydana geldi. Dolayısıyla, insanlar bize acemi muamelesi yapmasa iyi olur” diyor.

Amerikalı kızlar, Gençlerde aslında zehir gibi… 2007 Dünya Şampiyonasında Caroline Zhang, Mirai Nagasu ve Ashley Wagner, ilk üç dereceyi aldı. 2008’de bu kez, Rachael Flatt, Caroline Zhang ve Mirai Nagasu “tulum çıkardı”. 2009’da ise, Rus Alena Leonova’nın ardından Caroline Zhang ve Ashley Wagner ikinci ve üçüncülüğü elde etti.

Rachael Flatt, Büyüklerde katıldığı ilk (2009) Dünya Şampiyonasında da etkileyici bir beşincilik aldı.

Wagner, 2009 Rostelecom Cup yarışmasında gümüş, 2009 NHK Trophy’de bronz madalya elde etti. Böylece, finale kalan ten Amerikalı bayan patenci oldu. Flatt ve 2009 ABD şampiyonu Alissa Czisny de bir ve ikinci yedekte kaldı.

Wagner, “Olimpiyatlara katılabilecek çok kız var. Tamam, hepimiz bir Michelle (Kwan) değiliz ama bir sürü patenci var işte…” diyerek açıklıyor görüşlerini, biraz da sitemkâr bir havada…

ABD, 2008 Dünya Şampiyonasına b takımıyla gitmek zorunda kaldı çünkü seçkin dört patencisinden ancak biri Dünya Şampiyonasına katılma koşullarına sahipti, diğerleri yaşları nedeniyle gidemedi. Bu da, sonuç olarak, 2009 Dünya Şampiyonasının sonuçları da göz önüne alındığında, ABD’nin üç kişilik Olimpiyat kontenjanının ancak ikisini elde etmesini, üçüncü kontenjanı başka bir ülkeye kaptırmasına yol açtı.

Bu da, Olimpiyatlarda madalya şansının azalması anlamına geliyor.

Uygulanmakta olan puanlama sistemi de teknik açıdan çok temiz program sunulmasını gerektiriyor ve o gün patenci buzda ne yaparsa tam onun karşılığını almasını sağlıyor.

Rachael Flatt’in antrenörü Tom Zakrajsek, “Yeni sistem, hiç de bağışlayıcı değil. Hata affetmiyor. Geçmişte ne kadar iyi bir patenci olduğunuza hiç yüz vermeyen bir yöntem. O gün iyi olmalısınız. Başka yolu yok…” diyor.

Bazı patenciler korkutucu… Mesela Güney Koreli Yu-Na Kim. Vancouver’de altın madalyanın bir numaralı adayı olarak görülüyor. 2009 Dünya Şampiyonasında rekor bir skorla (207.71 puan) altın madalyayı kazandı. Trophée Eric Bompard yarışmasında yine zirvedeydi (210.03). Skate America’da kısa programı elde ettiği puan öylesine yüksekti ki (76.28), Kim’i neredeyse onu Erkekler arasında madalya adayları arasına sokuyordu…

Ama Flatt, serbest programda Kim’i geçmeyi başardı. Sonuçta altın madalya kim’in olsa da…

Kim, ülkesi Güney Kore’de “megastar” olarak kabul ediliyor. Japon rakibi Mao Asada ile son yıllarda giriştiği amansız rekabet, buz patenin Asya kıtasında daha popüler bir spor dalı haline getirdi.

Kısaca söylemek gerekirse… Amerikalı kızların Olimpiyatlarda işi zor…

.

Reklamlar
Tagged with: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: