ARTİSTİK BUZ PATENİ

Yu-Na Kim : “Grand Prix yarışmalarında mükemmel değildim”

Posted in Haberler by ursuspolaris on 08 Aralık 2009

2009 Dünya ve ISU Grand Prix finali şampiyonu Güney Koreli Yu-Na Kim, Grand Prix yarışmalarında “mükemmel” olmadığını söyledi.

19 yaşındaki patenci, “Grand Prix yarışmalarında mükemmel değildim. Neleri çalışmam gerektiğini konusunda ders çıkardım. Final yarışması, Kış Olimpiyatlarından önceki son yarışmamdı. Çok iyi bir performans sergileyerek kazanmak istiyordum ama ancak serbest programda kazanabildim. Yine de Olimpiyatlardan öncesinde bu sonuç bana güven verdi” dedi.

Kim, final yarışmasında kısa programda ikinci olmuş serbest programda birinci olarak genel sıralamada birinciliği elde etmişti. Güney Koreli patenci, kısa programda atlayışlarında sorunla karşılaşmış ve 2008 Dünya Şampiyonasından sonraki yedi yarışmada ilk kez kısa programda geçilmişti.

.

.

Kim, fırtına gibi başladığı yeni sezonun ilk yarışması olan Trophy Eric Bompard yarışmasında toplam 210.03 puan alarak kendisine ait en yüksek toplam puan rekorunu kırmış ve bu yarışmadaki performansıyla bu sezon geçilemez bir patenci olduğu kanısını uyandırmıştı. Kim, finalde kısa programda Japon rakibi Miki Ando’ya geçilerek bu görünümü kaybetti.

Kim, katıldığı ikinci Grand Prix yarışması olan Skate America’da 76.28 puan alarak yine bir rekora imza atmış ama serbest programda Amerikalı rakibi Rachael Flatt’e geçilmişti. Kim, serbest programda üçlü flip’te düşmüş ama yine de genel sıralamada birinci olmuştu.

Güney Koreli patenci, Tokyo’daki final yarışmasında, kısa programda açılış kombinasyonu olan üçlü-üçlüde hata yaptıktan sonra üçlü flip’ten de öbür ayağının üzerine sıçrayarak çıkmış ve yine hata yapmıştı. Serbest programda da yine bazı atlayışlarında hata yaparak puan kaybetmişti.

Kim, yine de, kaybettiği puanları spin ve spirallerde telâfi ederek 2007 Dünya şampiyonu Miki Ando’yu 185.94’e karşı 188.68 puanla geçmeyi başardı.

.

.

İki Olimpiyatlarda gümüş madalya kazanan eski Kanadalı patenci Brian Orser’ın yönetiminde Toronto’da çalışan Kim, “Çok çetin bir yarışma oldu. Ben sonuna kadar mücadele ettim” dedi.

Dört yılda üç kez ISU Grand Prix finalinde şampiyon olan Kim, 2008’de Dünya şampiyonu olan Japon rakibi Mao Asada’ya 2008 ISU Grand Prix finalinde de geçilmişti.

19 yaşındaki Asada, bu sezona iyi bir başlangıç yapamamış ve bu yıl final yarışmasına katılma hakkını yitirmişti.

Asada, 2010 Japonya Şampiyonasında belirlenecek Olimpiyat takımına girerse, her şeye rağmen, en yüksek toplam puanı olan 201.87 ile 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Kim’in bir numaralı rakibi olabilir.

Kim ve Asada, yaşları tutmadığı için 2006 Torino Kış Olimpiyatlarına katılamamıştı.

.

Reklamlar
Tagged with: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: