ARTİSTİK BUZ PATENİ

Sasha Cohen, yeni bir Olimpiyat şansı peşinde…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 12 Aralık 2009

2006 Kış Olimpiyatları ikincisi Amerikalı Sasha Cohen, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılabilmek için yeni bir şans arıyor.

Cohen, bu şansı elde edebilmek için yaklaşık dört yıldır uzak kaldığı yarışmalarda kendini yeniden kanıtlaması gerekiyor. Bu yarışmalar da, 14 – 24 Ocak 2010 tarihleri arasında düzenlenen ABD Şampiyonası olacak.

Amerikalı patenci, daha önce yarışmalara girme niyetini açıklamış ve ISU Grand Prix dizisinde Trophée Eric Bompard ve Skate America yarışmalarına girmesi öngörülmüştü. Ancak Cohen, Paris’teki yarışmadan birkaç gün önce sağ baldırında tendon iltihaplanmasına bağlı sakatlık nedeniyle yarışmadan çekildiğini açıklamıştı. Cohen, Skate America öncesinde de bir açıklama yaparak sakatlığının devam ettiğini ve bu yarışmadan da çekildiğini duyurmuş, ancak ABD Şampiyonasına hazır olacağını belirtmişti.

Buzdaki esnekliği ve zarafetiyle tanınan Cohen, ABD Şampiyonasında, iki kişilik Amerikan Olimpiyat takımına girebilmek için mücadele edecek. Cohen, en son 2006 Dünya Şampiyonasın katılmış ve bronz madalya kazanmıştı.

Cohen, “ABD Şampiyonasına girmek, iki programımı da hatasız sunmak, şampiyon olmak, Vancouver’e gitmek ve orada da madalya kazanmak istiyorum. Her şey mümkün” diyor.

25 yaşındaki Cohen, yarışmalara geri dönmeye karar verdikten sonra yeni antrenörü Rafael Arutunyan gözetiminde yaz aylarında sıkı bir çalışma dönemine girmişti. Cohen, yarışmalara girmeyi bıraktıktan sonra gösteri gruplarında kaymaya devam etmiş ve bu arada model ve stilist olarak da çalışmıştı.

2008 Pekin yaz Olimpiyatlarının “Kendisinde yeniden Olimpiyat ateşini yaktığını” belirten Cohen, “Yaz Olimpiyatları öylesine ilham verici ve motive ediciydi ki patenin hayatımın ne denli önemli bir parçası olduğunu anladım ve bunun, benim için son fırsat olduğunu fark ettim” diyor.

Cohen, Şubat 2010’daki Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılır ve altın madalya kazanırsa, “son 90 yılda Olimpiyatlarda şampiyon olan en yaşlı kadın patenci” olacak.

Hakemlerin ve izleyicilerin farklı bir patenci göreceğini söyleyen Cohen, “Olimpiyat gibisi yok. Büyüleyici, inanılmaz ve çok etkileyici… Son dört yılda edindiğim hayat tecrübesinin beni kesinlikle değiştirdiğini düşünüyorum. Yedi yaşından beri paten dünyasında bulunmaktan daha farklı bir tutkuyla geri dönüyorum” diye konuşuyor.

Buz pateninin değişikliğe uğradığını düşündüğünü belirten Cohen, “Şimdi daha genç patenciler var. Çok değişti” diye ekliyor.

Patene yeni başladığı yıllarda sık sık Michelle Kwan’ın ardından ikinci patenci olarak dikkati çeken Cohen, şimdilerde, sporda böyle bir hiyerarşinin bulunmadığı anladığını söylüyor.

Dokuz kez ABD şampiyonu olan Kwan, sakatlık nedeniyle patenden uzaklaşmıştı. Kwan, en son 2005’te ABD şampiyonu olmuştu. 2006’daABD şampiyonu olan Sasha Cohen de dâhil olmak üzere son beş yılda ABD Şampiyonalarında beş farklı şampiyon çıktı Amerikalı bayanlar,  son üç Dünya Şampiyonasında madalya kazanamadı.

Şimdilerde esnekliğinden biraz kaybettiğini ancak daha güçlü olduğunu ve daha iyi atlayışlar yaptığını belirten Cohen, “Antrenörüm beni kenarları daha iyi kullanmaya, teknik açıdan daha güçlü atlayışlar yapmaya ve değişik bir yaklaşımla spinleri daha iyi çalışmaya teşvik ediyor. Atlayışlarımın geliştiğini düşünüyorum. Üçlü-üçlü çalışıyorum. Atlayışlarda daha çok yükseldiğimi düşünüyorum. Şimdi bunları programlarda daha oturmuş hale getirmek ve böyle uygulamak gerekiyor” dedi.

Cohen, antrenmanların gayret istediğini ancak gösteri gruplarında kayarken edindiği deneyimlerin de kendisine çok yardımcı olduğunu söylüyor ve “Gösterilerde yedi-sekiz kişi oluyorsunuz. Her gün 12 saate kadar varan otobüs yolculuklarından sonra piste çıkıp yedi gece arka arkaya kaydığınız oluyor. Her zaman hazır olmanız gerekiyor ve hasta bile olsanız çıkıp kayıyorsunuz. Bu deneyim, size çok farklı şeyler öğretiyor. Ne olursa olsun çıkıp kayıyorsunuz ve sizde farklı bir taraf  gelişmesini sağlıyor” diyor.

Cohen, 2006 Kış Olimpiyatları öncesinde geçirdiği sakatlıkları ve nasıl tedavi olduğunu, hatta günde üç kez fizik tedavi görmesi gerektiğini anlatıyor ve “Antrenman yapamadığım günler oldu. Olimpiyatlardan bir ay öncesine kadar doğru-dürüst çalışamadım” diye ekliyor.

Cohen, bu deneyimler ışığında, kendisine güveniyor ve “Sonuç olarak, iyi hazırlanacağım ve iyi kayacağım. Kendime güveniyorum” diyor.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: