ARTİSTİK BUZ PATENİ

Japonlar, Yu-Na Kim’i devirme peşinde…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 03 Ocak 2010

Japonlar, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Güney Koreli Yu-Na Kim’i gözüne kestirdi.

Japonya’nın Kış Olimpiyatlarında altın madalya kazanan ilk patencisi olan Shizuka Arakawa’nın 2006 Torino Kış Olimpiyatlarında elde ettiği başarıyı tekrarlamak isteyen Japon bayanların önünde çok önemli bir engel var: Güney Koreli Yu-Na Kim…

.

.

Japonya, Vancouver Kış Olimpiyatlarında bayanlarda üç patenciyle temsil edilecek. Bu patenciler arasında en popüler olanı Mao Asada… Spor hayatının başından bu yana Yu-Na Kim’le büyük bir rekabet halinde… Taa ki bu sezon başına kadar… Kim, sezona iyi bir başlangıç yaparken Asada sezon başında çok bocaladı. Sonuç: Kim, 2009 ISU Grand Prix finali şampiyonu oldu, Asada finale katılamadı.

Aralık ayı sonunda yapılan Japonya Şampiyonasında dördüncü kez şampiyon olan Asada, Vancouver’e gitme hakkını kazandı. Şimdi o da Kış Olimpiyatlarında, Kim gibi, ilk kez yarışacak.

Asada, toplam 204.62 puan alarak altın madalyaya ulaşırken, otoriteler, hakemlerin moral yükseltmek amacıyla biraz fazla puan verdikleri görüşünde. Ama Asada’nın hakkını da teslim etmek lâzım. O da, üzerine düşeni yaptı ve sezon başından beri bir türlü atamadığı üçlü axel’ı Japonya Şampiyonasında hatasız yaptı. Bu atlayış, Kim’e karşı en büyük silâhını teşkil edecek.

Asada’nın takım arkadaşları, Akiko Suzuki ve Miki Ando olacak.

.

.

Suzuki, Japonya Şampiyonasında toplam 195.90 puanla ikinci olarak Olimpiyata gitme hakkını kazandı. Kendisi için çok sevindirici olan bu sonuç, takım arkadaşı Yukari Nakano için çok üzücü oldu. Aralarındaki fark, sadece ve sadece 0.17 puandı ve Suzuki 0.17 puan farkla Nakano’nun Olimpiyat yolunu kesti.

Suzuki’nin hikâyesi biraz değişik… Geçmişte başına gelenler ülkesinde gazetelere haber olmuştu. Strese bağlı olarak yakalandığı anoreksiya yüzünden bir ara 30 kiloya kadar düşmüştü. 2003-2004 sezonunda patenden ve yarışmalardan uzak kalan Suzuki, yeniden yarışmalara girdiği ilk sezonda hayal kırıklı yaşamıştı. Bu sezon öncesinden tamamen sağlığına kavuşan Suzuki, bunun meyvesini 2009 ISU Grand Prix finalinde üçüncü olarak ve sonrasında Kış Olimpiyatlarına katılma hakkını elde ederek topladı.

Miki Ando, Olimpiyatlara gideceği belli olan ilk patenciydi. ISU Grand Prix finalinde ikinci olması ve daha önceki uluslararası başarıları, Japon federasyonunu Ando’yu Olimpiyatlara doğrudan göndermeye yönlendirdi.

.

.

Olimpiyatlara katılacak Japon bayanların hiçbirini hafife almamak gerek… Miki Ando ve Mao Asada, eski birer Dünya şampiyonu. 24 yaşındaki Akiko Suzuki de, bu sezon yüksekten uçuyor. Japon Buz Pateni Federasyonunun, patencilerinin istedikleri gibi antrenman yapabilmeleri için daha şimdiden Vancouver’de önlem almaya başladığı haber veriliyor.

Olimpiyatlar öncesinde son bir hazırlık olarak Asada ve Suzuki, Ocak ayı sonundaki Dört Kıta Şampiyonasında yarışacak. Asada’nın antrenörü Tatiana Tarasova, bu yarışmaya daha iyi hazırlanması için öğrencisini çalıştırmak üzere Japonya’ya gitmeyi düşünüyor.

Asada, “Ben, sezonun ikinci yarısında daha iyi olan bir patenciyim. Dört Kıta’da iyi bir performans sergilemek ve buradan elde ettiğim ivmeyi Olimpiyatlarda da sürdürmek istiyorum” diyor.

Suzuki de, “Kendi hikâyesinin iyi bir sonuca varacağını” belirtiyor.

Kim, Vancouver’de şeref kürsüsünün birinci basamağında yer alabilmek için en çok Japonlardan gelen bu güçlü meydan okumaya karşılık vermek zorunda… Bunu, kendisi de biliyor.

.

Reklamlar
Tagged with: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: