ARTİSTİK BUZ PATENİ

2010 Avrupa Şampiyonası

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 16 Ocak 2010

Sonuçlar için tıklayınız

2010 Avrupa Şampiyonası 19 – 24 Ocak 2010 tarihleri arasında Estonya’nın başkenti Tallinn’de yapıldı.

Şampiyonanın en başarılı ülkesi, üç altın, iki bronz madalya kazanan Rusya oldu. Rusya’nın altın madalyasından birini eski tüfek Evgeni Plushenko elde etti. Dört yıl aradan sonra ilk kez Avrupa Şampiyonasına giren Plushenko kaldığı, yerden yoluna devam etti ve esas amacı olan Vancouver Kış Olimpiyatlarına hazır olduğunu gösterdi. Rusya, en son 2006 Dünya Şampiyonasında Evgeni Plushenko, Irina Slutskaya, Tatiana Totmianina/Maxim Marinin ve Tatiana Navka/Roman Kostomarov ile dört altın madalya kazanmıştı.

Erkeklerde, Rus Evgeni Plushenko altın (255.39), İsviçreli Stéphane Lambiel gümüş (238.54), Fransız Brian Joubert bronz (236.45) madalya kazandı.

Kutay Eryoldaş, teknik değerlendirmede 19.20 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 19.20 puan aldı ve (düşme) 1 ceza puanı kesilmesinden sonra toplam 37.40 bölüm puanıyla kısa programını tamamladı. Kısa programda 31. oldu ve serbest programda kayma hakkını yitirdi.

Bayanlarda, İtalyan Carolina Kostner birinci (173.46), Finlandiyalı Laura Lepistö ikinci (166.37), Gürcü Elene Gedevanishvili üçüncü (164.54)  oldu.

Tuğba Karademir (kısa) programda 10. oldu. Çok iyi bir performans sergileyen ve serbest programa kalma hakını elde eden Tuğba, teknik değerlendirmede 32.60 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 21.28 puan aldı ve toplam 53.88 bölüm puanıyla 10. oldu. Tuğba, bu sezon elde ettiği en yüksek kısa program skoru olan 49.42  puanı da geride bıraktı. “Tango de los Exilados” üzerine hazırlanan (serbest) programını sunan Tuğba, teknik değerlendirmede 35.74 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 46.80 puan aldı ve toplam 82.54 bölüm puanıyla serbest programda 13. oldu. Kısa ve serbest program sununda toplam 136.42 puan alan Tuğba, genel klasmanda 12.sırayı elde etti. Tuğba 2009 Avrupa Şampiyonasında kısa programda 9., serbest programda 10. ve genel klasmanda 10. olmuştu.

İlk kez Avrupa Şampiyonasında yarışan Birce Atabey (kısaröportaj), teknik değerlendirmede 21.12 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 13.64 puan aldı ve (düşme) 1 ceza puanı kesilmesinden sonra toplam 33.76 bölüm puanı elde etti. Birce, 30. oldu ve serbest programı kayma hakkını yitirdi.

Çiftlerde, Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov birinci (213.15), Alman Aliona Savchenko/Robin Szolkowy ikinci (211.72), Rus Maria Mukhortova/Maxim Trankov üçüncü (202.03) oldu.

Buz Dansı’nda, Rus Oksana Domnina/Maxim Shabalin birinci (199.25), İtalyan Federica Faiella/Massimo Scali ikinci (195.86), Rus Jana Khokhlova/Sergei Novitski üçüncü (189.67) sırayı aldı.

.

.

Estonya, bir ISU şampiyonasına tarihinde ilk kez ev sahipliği yaptı.  Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ISU üyesi 38 Avrupa ülkesinden toplam 177 patenci/çift/dansçı yarışmaya katıldı.

Uluslararası Paten Federasyonu ISU’nun geçen yıl yaptığı değişiklik uyarınca, bütün yarışmacılar/çiftler/dansçılar, kısa program ile zorunlu ve orijinal dans yarışmasına girdi, Erkekler ve Bayanlarda kısa program sonunda ilk 20 dereceyi (geçen yıl 24), Çiftlerde ve Buz Dansı’nda da kısa ve orijinal dans sonunda ilk 16 dereceyi alan çiftler (geçen yıl 20) ve dansçılar (geçen yıl 24) serbest program ve serbest dans yarışmasına katılma hakkını elde etti.

Türkiye, 2010 Avrupa Şampiyonasında Erkeklerde Kutay Eryoldaş, Bayanlarda Tuğba Karademir ve Birce Atabey tarafından temsil edildi.  Türkiye, ilk kez Bayanlarda iki patenciyle Avrupa Şampiyonasına katıldı. (Link).

ERKEKLER

Serbest program

Nerede kalmıştık? Bu soruyu soranlar cevabını da verdi.

Evgeni Plushenko, en son 2006’da girdiği Avrupa Şampiyonasında altın madalya almıştı. Dört yıl aradan sonra 2010 Avrupa Şampiyonasında da altın madalyanın sahibi oldu.

Stéphane Lambiel de son kes 2008 Avrupa Şampiyonasına girmiş ve ikinci olmuştu. İki yıl aradan sonra o da, 2010 Avrupa Şampiyonasında ikinci olarak altın madalya kazandı. Yarışmalara 3,5 yıl ara veren Plushenko ile bir yıl ara veren Lambiel, yarışmalara geri dönmeye kara verdikten sonra katıldıkları ilk Avrupa Şampiyonasında kaldıkları yerden yola devam edecekleri mesajını verdiler.

Bu yarışma ayrıca bir “Déjà vu” yarışma oldu. 2006 Avrupa Şampiyonasından birincilik basamağında Plushenko, ikincilikte Lambiel, üçüncülükte Joubert vardı.

Kısa ve serbest programda birinci olan Plushenko, altın madalya kazandı.

Kısa programda elde ettiği Dünya rekorundan sonra serbest programa çıkan Rus patenci, aynı etkileyiciliğe sahip bir performans ortaya koydu. Bir dörtlü toeloop ve altı üçlü atlayış yapan Plushenko, görünür tek hatasını üçlü lutz’u ikili geçerek yaptı. Edvin Marton’un “Tango Amore”si üzerine hazırlanan serbest programını sunan Plushenko, açılış atlayışı olarak dörtlü-üçlü toeloop kombinasyonu yaptı.

En yakın rakibine 16 puan fark atarak şampiyon olan Plushenko, Vancouver’de altın madalyayı yeniden kazanabileceği mesajını açıkça verdi. 2006 Torino Kış Olimpiyatlarında şampiyonu olan Rus patenci, 2006 Avrupa Şampiyonasında da altın madalya kazanmıştı. Tallinn ile Vancouver arasında aynı benzerlik olabilir mi acaba?

Teknik değerlendirmede 80.99 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 83.10 puan alan Plushenko, toplam 164.09 bölüm puanıyla serbest programda birinci oldu. Kısa (43.10 üzerinden 51.10 + 40.20 = 91.30 puan) ve serbest program sonunda toplam 255.39 puan elde eden Plushenko, genel klasmanda birinci oldu ve Avrupa Şampiyonalarındaki altıncı altın madalyasını kazandı.

Rus patenci, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 73.30 üzerinden 80.99 puan aldı.

Plushenko, “Aptalca bir hata vardı. İkili lutz attım. Daha sonra üçlü olarak tekrarladım ama her şeyi doğru yapmalısınız. Dörtlü-üçlü konusunda özellikle çok memnunum. Çünkü ısınma sırasında bu atlayışla sorun çıktı. Bu kadar uzun bir aradan sonra rekabet edebilir durumda olduğum için çok memnun kaldım. Olimpiyat Oyunlarında daha iyi kaymam lâzım. İki dörtlü yapmak istiyorum” dedi.

Kısa programda beşinci, serbest programda ikinci olan İsviçreli Stéphane Lambiel, genel klasmanda ikinciliğe yükseldi ve Avrupa Şampiyonalarındaki üçüncü gümüş madalyasını kazandı.

Torino’nun ikincisi Lambiel, Vancouver’de altın madalya adayları arasında olduğunu serbest programda ortaya koydu. Kısa programda beşinci olmasından sonra serbest program yarışmasında adeta canını dişine takan İsviçreli patenci, yeni programıyla ne kadar iddialı olduğunu ortaya koydu. Dörtlü toeloop atan Lambiel, yine kendine özgü spinlerini sergiledi ama yine üçü axel’dan yoksundu. Bu da, Vancouver’de üçlü axel’ı olmaması halinde bunun boşluğunu bir başka şekilde gidermesinin yollarını bulması anlamına geliyor.

Son patenci olarak piste çıkan Lambiel, ilk dörtlü toeloop’da elini buza değdirmek zorunda kaldı ama daha sonra toparlandı ve dörtlü-ikili toeloop ile beş adet üçlü atlayış yaptı. Üçlü salchow’su pek iyi olmayan ve serpantin adım dizisinde beklenmedik şekilde düşen İsviçreli patenci, Verdi’nin “La Traviata” operasından bölümler üzerine hazırlanan serbest programını ifade gücü yüksek bir biçimde sundu.

Teknik değerlendirmede 76.79 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 85.00 puan alan Lambiel, toplam 160.789 bölüm puanıyla serbest programda ikinci oldu. Kısa (34.90 üzerinden 37.00 + 40.75 = 77.75 puan) ve serbest program sonunda toplam 238.54 puan elde eden Lambiel, genel sıralamada ikinciliğe yükseldi ve gümüş madalya kazandı.

İsviçreli patenci, teknik değerlendirmede, elemanlarının topla temel değeri olan 72.25 üzerinden 76.79 puan aldı.

Lambiel, “İyiydi ama mükemmel değildi. Tallinn’de çok güzel bir hafta geçirdim. Yarışma çok çetindi, düzeyi çok yüksekti. Çok baskı vardı. Daha da iyi olabilirdim, daha da kötü olabilirdim. Gümüş madalya sonrasında kendime daha fazla güvenir hale geldim. Vancouver’de altın madalya kazanmak istiyorum” dedi.

Kısa programda ikinci, serbest programda üçüncü sırayı alan Brian Joubert, genel klasmanda üçüncülüğe indi ve bronz madalya kazandı.

2007 Dünya şampiyonu Brian Joubert, uğradığı hayal kırıklığını gizlemedi. Madalya töreni sırasında üzüntüsü yüzüne iyice vurmuştu. Serbest programda yaptığı hatalar, Vancouver’de işinin zor olacağını gösteriyor. İki önemli rakibinin yeniden yarışmalarda olması ve iddialarını çarpıcı biçimde ortaya koymaları Joubert’i epey zorlayacak. Joubert, Lambiel’in iki puan gerisinde kaldı.

“Ancient Land” üzerine hazırlanan serbest programını sergileyen Joubert, bir dörtlü toeloop ve altı adet üçlü atlayış yaptı.

Teknik değerlendirmede 68.10 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 79.80 puan alan Joubert, toplam 147.90 bölüm puanıyla serbest programda üçüncü oldu. Kısa (39.40 üzerinden 47.80 + 40.75 = 88.55 puan) ve serbest program sonunda toplam 236.45 puan elde eden Joubert, genel klasmanda üçüncülüğe indi ve Avrupa Şampiyonalarındaki üçüncü bronz madalyasını kazandı.

Fransız pateni, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 67.30 üzerinden 68.10 puan aldı.

İkinci dörtlüsü olan salchow’yu da ikili geçen Joubert, “Serbest programımda çok büyük hayal kırıklığı yaşadım. Ama benim için sürpriz olmadı. Serbest programıma hazır olmadığımı biliyordum. Neleri çalışmam gerektiğinin farkındayım” dedi.

Çek Cumhuriyeti şampiyonu Michal Brezina, iyi bir performansa sonrasında dördüncülüğü elde etti. Çek Cumhuriyeti Şampiyonasında 2008 Avrupa şampiyonu Tomas Verner’i geçen ve ilk kez katıldığı ISU Grand Prix yarışmasında madalya kazanan Brezina, başarılı sezonuna dördüncü olarak yeni bir başarı ekledi.

2009 Avrupa ikicisi İtalyan Samuel Contesti, kısa programdaki yedincilikten serbest programda dördüncülüğe yükseldi ve genel sıralamada beşinci oldu.

ERKEKLER SIRALAMASI

1. Evgeni Plushenko RUS – 255.39
2. Stephane Lambiel SUI – 238.54
3. Brian Joubert FRA – 236.45
4. Michal Brezina CZE – 224.74
5. Samuel Contesti ITA – 221.33
6. Yannick Ponsero FRA – 219.52
7. Alban Preaubert FRA – 207.61
8. Javier Fernandez ESP – 204.83
9. Stefan Lindemann GER – 203.95
10. Tomas Verner CZE – 203.18
11. Kevin Van Der Perren BEL – 195.48
12. Adrian Schultheiss SWE – 188.79
13. Anton Kovalevski UKR – 186.84
14. Sergei Voronov RUS – 185.38
15. Kristoffer Berntsson SWE – 183.10
16. Paolo Bacchini ITA – 181.42
17. Viktor Pfeifer AUT – 178.41
18. Zoltan Kelemen ROU – 163.84
19. Jorik Hendrickx BEL – 161.10
20. Gregor Urbas SLO – 161.06

Kısa program

Altıncı kez Avrupa şampiyonluğunu kovalayan Evgeni Plushenko, kısa programında mükemmel denebilecek kadar iyi bir performans ortaya koydu. Yeni sezonda fazla yarışmaya girmeyen, sadece 2009 Rostelecom Cup ile 2010 Rusya Şampiyonasında yarışan ve ikisinde de birinci olan Plsuhenko, dönüşünden sonraki ilk önemli sınavını Avrupa Şampiyonası kısa programında verdi. 91.30 puan elde eden Rus patenci, kısa program sınavından başarıyla geçti ve ilk sıraya oturdu.

Tereddütsüz ve kendine güvenli biçimde kayan 27 yaşındaki patenci, sezonun en iyi kısa program performansını sergiledi. Dörtlü toeloop-üçlü toeloop ile programına başlayan Plushenko, 2006 Torino Kış Olimpiyatlarında elde ettiği en yüksek kısa program puanını yaklaşık bir puan daha geliştirdi.

İkinci sırayı elde eden 2007 Dünya şampiyonu Fransız Brian Joubert de, Rus rakibinden geri kalmadı. Plushenko’nun yüksek puanına rağmen, Joubert de, ortaya koyduğu iyi performansla rakibinden sadece 3 puan geride, 88.55 puanla ikinci oldu.

Joubert, Aralık ayında sakatlanması ve onu izleyen ameliyattan sonra ilk kez yarışmaya çıktı. Joubert, bileşenler değerlendirmesinde Plushenko’dan daha yüksek puan aldı ve bu yarışmada en iyi kısa program puanını elde etti.

Kısa programın sürpriz ismi, Fransız Yannick Ponsero oldu. 82.40 puan alan Ponsero, hem en iyi kısa program puanını elde etti, hem de ilk kez Avrupa Şampiyoansında madalya kazanabilecek konuma geldi.

Çek Cumhuriyetiden Michal Brezina, 79.60 puanla dördüncülüğü aldı ve yurttaşı, 2008 Avrupa şampiyonu Tomas Verner’i geride bıraktı.

Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılmak için bir yıllık aradan sonra pistlere geri dönen 2005 ve 2006 Dünya şampiyonu, 2006 Kış Olimpiyatları ikincisi İsviçreli Stéphane Lambiel, dörtlü toeloop atlayışında problemliydi. Yıllardr başının belası olan üçlü axel’ı da ikili yapan Lambiel, 77.75 bölüm puanıyla beşinci sıraya yerleşti.

KISA PROGRAM SIRALAMASI

1. Evgeni Plushenko RUS – 91.30
2. Brian Joubert FRA – 88.55
3. Yannick Ponsero FRA – 82.40
4. Michal Brezina CZE – 79.60
5. Stephane Lambiel SUI – 77.75
6. Alban Preaubert FRA – 76.37
7. Samuel Contesti ITA – 75.90
8. Tomas Verner CZE – 72.75
9. Stefan Lindemann GER – 70.19
10. Kristoffer Berntsson SWE – 69.20
11. Kevin Van Der Perren BEL – 67.72
12. Adrian Schultheiss SWE – 66.55
13. Javier Fernandez ESP – 66.50
14. Anton Kovalevski UKR – 65.20
15. Viktor Pfeifer AUT – 63.42
16. Paolo Bacchini ITA – 60.90
17. Sergei Voronov RUS – 60.27
18. Zoltan Kelemen ROU – 59.40
19. Jorik Hendrickx BEL – 58.70
20. Gregor Urbas SLO – 56.90

.

BAYANLAR

Serbest program

Kısa ve serbest programda birinci oan İtalyan Carolina Kostner, altın madalya kazandı.

Carolina Kostner, kötü başladığı yendi sezonda nihayet eski günlerini hatırlatır bir performansla son dört yılda üçüncü Avrupa şampiyonluğunu kazandı.

Belki antrenör değişikliği ya da başka bir sebeple Kostner, yeni sezona kötü bir başlangıç yaptı ve ISU Grand Prix yarışmalarında kötü sonuçlar alması nedeniyle final yarışmasına katılamadı. Ayrıca 2010 İtalya Şampiyonasında da Valentina Marchei’in ardından ikinci oldu.

Bu nedenle, Vancouver Kış Olimpiyatları öncesinde Avrupalı patencilerin son büyük yarışması olan Avrupa Şampiyonasında belki de kendisine en çok güven tazelemesi gereken patenci Kostner’di. O da, bunu yaptı.

Hatasız bir kısa program sunan İtalyan patenci,  serbest programına da üçlü flip-üçlü toeloop kombinasyonuyla iyi bir başlangıç yaptı ve yeni sezonda hep sıkıntı çektiği üçlü lutz’u da hatasız biçimde attı. Bach’ın “Air”i üzerine hazırlana serbest programında daha sonra üçlü flip’ten öbür ayağının üzerine sıçrayarak çıktı ve puan kaybetti, ayrıca üçlü rittberger’i kaçırdı.

Teknik değerlendirmede 49.22 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 59.44 puan alan Kostner, (düşme) 1 ceza puanı kesilmesinden sonra toplam 107.66 bölüm puanıyla serbest programda birinci oldu. Kısa (30.60 üzerinden 36.00 + 29.80 = 65.80 puan) ve serbest program sınunda toplam 173.46 puan elde eden Kostner, genel klasmanda birinci oldu ve altın madalya kazandı.

İtalyan patenci, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 50.98 üzerinden 49.22 puan aldı.

Kostner, 2009 Avrupa Şampiyomasında gümüş madalya kazanmıştı.

Vancouver’de madalya şansını sürdürebilmek için daha istikrarlı atlayışlar yapabilmesi gereken Kostner, “Bu yarışma benim için bir anlamda kurtuluş oldu. Kaymaktan zevk aldım. Burada şampiyon olmam diğer iki şampiyonlukla aynıydı ama en zoru buydu. Bazen, hakemlerin önünde seyirci ve medya için kaymanın ne kadar zor olduğunu unutuyorsunuz. Flip’teki hatamda biraz kızgınlık hissettim. Bu hata, benim biraz dikkatimi dağıttı ama genel olarak, çok memnunum. Doğru yolda olduğumu hissediyorum ve bu sonuç bana güven verdi” dedi.

Kısa ve serbest programda üçüncü olan Fin Laura Lepistö, genel klasmanda ikinciliğe yükseldi ve gümüş madalya kazandı.

2009 Avrupa şampiyonu Lepistö, tangodan oluşan bir derleme üzerine hazırlana serbest programına üçlü toeloop-üçlü toeloop kombinasyonuyla sağlam bir başlangıç yaptı ve güzel spinler sergiledi. Ancak Lepistö de, daha sonra bazı atlayışlarında hata yapmaya başladı. Üçlü olması gereken atlayışlarını ikili geçerek puan kaybetti. Lepistö, son üç yılda üçüncü madalyasını kazandı (2008 bronz, 2009 altın, 2010 gümüş).

Teknik değerlendirmede  44.21 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 59.20 puan alan Lepistö, toplam 103.41 bölüm puanıyla serbest programda üçüncü oldu. Kısa (31.00 üzerinden 34.60 + 28.36 = 62.96 puan) ve serbest program sınunda toplam 166.37 puan elde eden Lepistö, genel klasmanda ikinmci sıraya yükselid ve gümüğş madsalya kazandı.

Finlandiyalı patenci, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 43.23 üzerinden 44.21 puan aldı.

Lepistö, “Üçlü-üçlü kombinasyonuyla iyi bit başlangıç oldu ama sonradan bazı ikili geçmeler ve inişteki aptalca hatalar geldi. Daha iyi olabilirdi ama gümüş madalya beni çok mutlu etti” dedi.

Kısa programda dördüncü, serbest programda ikinci olan Gürcü Elene Gedevanishvili, genel klasmanda üçüncülüğe yükseldi ve bronz madalya kazandı. Elene Gedevanishvili, ilk kez Avrupa Şampiyonasında madalya kazandı ve ülkesine bir ISU Şampiyonasında ilk kez madalya getirdi.

Şeref kürsüsündeki sürpriz patenci Gedevanishvili’ydi. Gürcü patenci, belki de hâlâ 2006 Avrupa Şampiyonasındaki sağlam ve zor kısa programıyla hatırlanıyordur. O zamandan beri istikrarsız bir görünüm sergileyen Gedevanishvili, o kısa programındaki potansiyeli bir daha ortaya koyamamıştı. “Carmen” üzerine hazırlanan serbest programını sunan Gürcü patenci, canlı bir performans sergiledi, İlk atlayışı olan üçlü lutz’dan hatalı çıkış yaparak puan kaybeden Gedevanishvili, daha sonra toparlandı ve üçlü toeloop-üçlü toeloop-ikili toeloop kombinasyonu yaptı ve üçlü salchow ile üç adet ikili axel attı.

Teknik değerlendirmede  50.20 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 53.52 puan Gedevanishvili, toplam 103.72 bölüm puanıyla serbest programda ikinci oldu. Kısa (29.20 üzerinden 33.70 + 27.12 = 60.82 puan) ve serbest program sınunda toplam 164.54 puan elde eden Gedevanishvili, genel klasmanda üçüncülüğe yükseldi ve bronz madalya kazandı.

Gürcü patenci, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 49.68 üzerinden 50.20 puan aldı.

Kısa program yarışmasını Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin de izlediği Gedevanishvili, “Tamamıyla beklenmedik bir sonuç oldu. Benim içim çok şey ifade ediyor. Çok iyi hazırlandım ve bu ivmeyi Olimpiyatlara taşıyacağım. Çok gururluyum. (İki kez Olimpiyat şampiyonu) Katarina Witt’i izledikten sonra hep Carmen’le kaymak istemiştim. Bu müzik, bana çok uygun düşüyor” dedi.

Kısa programda ikinci olan Finlandiyalı Kiira Korpi, serbest programında bazı atlayışlarının ikiliye indirilmesinden sonra kaybettiği puanlarla madalya kazanma imkânını yitirdi ve genel klasmanda bir puandan az bir farkla dördüncü olarak bronz madalyayı kaçırdı

BAYANLAR SIRALAMASI

1. Carolina Kostner ITA – 173.46
2. Laura Lepisto FIN – 166.37
3. Elene Gedevanishvili GEO – 164.54
4. Kiira Korpi FIN – 163.68
5. Sarah Meier SUI – 157.44
6. Julia Sebestyen HUN – 156.77
7. Alena Leonova RUS – 153.57
8. Valentina Marchei ITA – 149.46
9. Ksenia Makarova RUS – 146.85
10. Elena Glebova EST – 138.93
11. Viktoria Helgesson SWE – 137.10
12. Tugba Karademir TUR – 136.42
13. Oksana Gozeva RUS – 135.39
14. Jenna McCorkell GBR – 128.06
15. Ivana Reitmayerova SVK – 125.31
16. Sarah Hecken GER – 121.79
17. Sonia Lafuente ESP – 121.15
18. Natalia Popova UKR – 113.35
19. Teodora Postic SLO – 113.35
Ç.   Susanna Poykio FIN

Kısa Program

İtalyan Carolina Kostner, kötü başladığı sezonda Avrupa şampiyonu olmaya bir adım yaklaştı. 2007 ve 2008 yıllarında Avrupa şampiyonu olan Kostner, kısa programda birinci oldu. Geçen yıl şampiyonluğu Fin Laura Lepistö’ye kaptıran Kostner, kısa programda 65.80 puan aldı ve ikinci olan Fin Kiira Korpi’yi 1.5 puan geride bıraktı.

.

.

22 yaşındaki patenci, Chopin ve Çaykovski’nin eserleri üzerine hazırlanan kısa programında hatasız bir performans sergiledi. Açılış atlayışı olarak üçlü flip-ikili toeloop yapan Kostner, ardından üçlü toeloop ve ikili axel attı.

Kostner, “Bugün zevk aldım. Zevk aldığım zaman iyi kayıyorum” dedi.

Kiira Korpi, 64.26 puanla kısa program sonrasında ikinci durumda bulunuyor. 2007 Avrupa üçüncüsü Korpi, geçen sezon sağlık sorunları geçirmesinden sonra forma girmeye başladığını gösterdi. 21 yaşındaki patenci, bütün atlayışlarını yaptı ve kısa programda en tüksek puanını elde etti.

Korpi, “Geri dönmüş olmaktan mutluyum. Geçen sezon benim için zor geçmişti. Bazı sağlık sorunlarım oldu ve sadece üç yarışmaya katılabildim” dedi.

Üçüncü sıraya yerleşen Finlandiya’dan Laura Lepistö, ilk üç içinde üçlü-üçlü kombinasyonu deneyen tek patenci oldu. 2009’da Avrupa şampiyonluğunu kazanan ilk Finlandiyalı patenci olarak tarihe geçen Lepistö, açılış atlayışı olan üçlü toeloop-üçlü toeloop kombinasyonunda elini buza değdirdi. Spiral sırasında da sendeleyen Lepistö, 62.96 puan aldı.

KISA PROGRAM SIRALAMASI (İlk 20)

1. Carolina Kostner ITA – 65.80
2. Kiira Korpi FIN – 64.26
3. Laura Lepisto FIN – 62.96
4. Elene Gedevanishvili GEO – 60.82
5. Alena Leonova RUS – 58.26
6. Julia Sebestyen HUN – 57.44
7. Valentina Marchei ITA – 55.34
8. Sarah Meier SUI – 54.86
9. Ksenia Makarova RUS – 54.06
10. Tugba Karademir TUR – 53.88
11. Jenna McCorkell GBR – 53.80
12. Viktoria Kelgesson SWE – 50.86
13. Elena Glebova EST – 50.10
14. Oksana Gozeva RUS – 47.26
15. Ivana Reitmayerova SVK – 47.06
16. Sarah Hecken GER – 46.34
17. Sonia Lafuente ESP – 45.26
18. Susanna Poykio FIN – 44.68
19. Teodora Postic SLO – 44.46
20. Natalia Popova UKR – 44.30

ÇİFTLER

Serbest program

Kısa programda ikinci, serbest programda birinci olan Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, genel klasmanda birinciliğe yükseldi ve altın madalya kazandı.

Üç kez Rusya şampiyonu olan Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, ilk kez Avrupa şampiyonu olarak Kış Olimpiyatları öncesinde yeniden moral tazeleme fırsatı buldu.

Rus çiftin altın madalya kazanması, Alman rakipleri Aliona Savchenko/Robin Szolkowy çiftinin üç yıldır Avrpa’da kurduğu üstünlüğü kırdı.

Kavaguti/Smirnov ikilisi, sakin bir şekilde başladığı serbest programında ortalardan itibaren tempoyu arttırarak programını tamamladı. 139.23 puan elde eden Rus ikilisi, böylece serbest programda Dünya rekorua imza attı. Toplamda 213.15 puana ulaşan Rus patencileri, Savchenko/Szolkowy ikilisini yaklaşık iki puan farkla geride bırakarak Avrupa Şampiyonalarındaki ilk altın madalyasını elde etti.

Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, “Sentimental Waltz” ve “On the Blue Danube” üzerine hazırlanan serbest programını güzel bir fırlatmalı üçlü salchow ile açtı ve yan yana üçlü toeloop ile devam etmek istedi ancak Kavaguti, atlayışını inişi sırasında dengesini sağlayabilmek için öbür ayağının üzerine sıçramak zorunda kalınca puan kaybına yol açtı. Rus çifti, bu hatadan toparlanmasını bildi ve canlı sunumlarını hatasız devam ettirmeyi başardı. Kavaguti/Smirnov ikilisi, üçlü burgu (twist), ikili axel-ikili dizisi ile fırlatmalı üçlü rittberger ve zorluk derecesi yüksek dönüşler (spin) sergiledi.

İkilini programda elde ettiği toplam 139.23 puan, daha önce 124.15 olan en iyi serbest program puanın 15 puan geçerek geride bıraktı. 2008 Avrupa şampiyonasında, 2009 Avrupa Şampiyonasında gümüş madalya kazanan Kavaguti/Smirnov çifti, istikralı yürüyüşünü sürdürdü ve sonunda 2010 Avrupa şampiyonasında altın madalyaya kavuştu.

Teknik değerlendirmede 69.31 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 69.92 puan alan Kavaguti/Smirnov ikilisi, toplam 139.23 bölüm puanıyla serbest programda birinci oldu. Kısa (33.80 üzerinden 41.44 + 32.48 = 73.92 puan) ve serbest program sonunda toplam 213.15 puan elde eden Kavaguti/Smirnov ikilisi, genel klasmanda birinciliğe yükseldi ve Avrupa Şampiyonasında ilk kez altın madalya kazandı.

Rus çifti, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan56.71 üzerinden 69.31 puan aldı.

Kavaguti, “Çok mutluyuz ve performansımızdan çok memnunuz. Seyirci bize enerji verdi” dedi. Smirnov da, “Biz, böyle bir şeyi beklemiyorduk. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Sadece çok güzel diyebilirim” diye konuştu.

Kısa programı birinci, serbest programı ikinci sırada tamamlayan Alman Aliona Savchenko/Robin Szolkowy çifti, genel klasmanda ikinciliğe indi ve gümüş madalya kazandı.

2007,2008 ve 2009 Avrupa şampiyonu Savcenko/Szolkowy çifti, serbest programda yaptıkları birkaç küçük hatanın kurbanı oldu ve dördüncü Avrupa şampiyonluğunu hedeflerken gümüş madalyayla yetinmek zorunda kaldı. 2008 ve 2009 Dünya Şampiyonu Savchenko/Szolkowy ikilisi, “Out of Africa” üzerine hazırlanan serbest programına güzel bir üçlü toeloop-üçlü toeloop dizisi ile başladı ancak sonraki iki harekette yapılan hata, kendilerine pahalıya mal oldu. Savchenko’nun fırlatmalı üçlü flip’te çift ayak üzerine inişi ve yan yana üçü salchow’yu da ikili geçmesi, dördüncü Avrupa şampiyonluğunu engelledi. İkili, bundan sonra programında hata yapmadı ama yine de ikinciliğe düştü. Alman çifti,  buna rağmen, serbest programda elde ettikleri 137.60 puanla en iyi serbest program puanına ulaştı. Toplam 211.72 puan alan Savchenko/Szolkowy çifti, üç yıldır taşıdıkları Avrupa şampiyonu unvanına veda etti ve ikinci olarak gümüş madalya aldı.

Alman sporcuların üzüntüsü, Kiss and Cry Area denilen bölümde puanlar açıklandığında yüzlerinden kolaylıkla okunuyordu.

Teknik değerlendirmede 66.88 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 70.72 puan alan Savchenko/Szolkowy ikilisi, toplam 137.60 bölüm puanıyla serbest programda ikinci oldu. Kısa (33.80 üzerinden 40.92 + 33.20 = 74.12 puan) ve serbest program sonunda toplam 211.72 puan elde eden son üç yılın Avrupa şampiyonu çifti, genel klasmanda ikinciliğe indi ve gümüş madalya kazandı.

Alman çifti, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 56.20 üzerinden 66.88 puan aldı.

Szolkowy, “Tabii ki biraz hayal kırıklığına uğradık ama çok değil… Biz buraya hatasız şampiyon olmaya ve hatasız kaymaya gelmiştik. Ama bazı küçük hatalar yaptık. Fırlatmalı (üçlü flip) ve ikinci üçlü atlayışta (salchow) hatalar dışında iyi bir, hatasız bir performanstı” dedi.

Kısa ve serbest programda üçüncü olan Rus Maria Mukhortova/Maxim Trankov çifti, genel klasmanda üçüncülüğe yerleşti ve bronz madalya kazandı.

2010 Rusya ikincisi Maria Mukhortova/Maxim Trankov çifti, hatasız denilebilecek bir serbest program sonrasında üçüncü olarak bronz madalya kazandı. Mukhortova’nın fırlatmalı üçlü rittberger’in çıkışında dengesini sağlamak için elini buza değdirmesi, çiftin tek hatası oldu. Mukhortova/Trankov çifti, “Love Story” üzerine hazırlanan serbest programını güzel sundu. İkili axel, üçlü toeloop-üçlü toeloop kombinasyonu yapan çifti, yüksek bir üçlü burgu sergiledi. Rus çifti, son üç yıldır Avrupa Şampiyonalarında madalya kazanıyor.

Teknik değerlendirmede 64.65 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 63.84 puan alan Mukhortova/Trankov çifti, toplam 128.49 bölüm puanıyla serbest programda üçüncü oldu. Kısa (32.30 üzerinden 41.02 + 32.52 = 73.54 puan) ve serbest program sonunda toplam 202.03 puan elde eden Mukhortova/Trankov ikilisi, genel klasmanda üçüncülüğe oturdu ve bronz madalya kazandı.

Rus ikilisi, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 55.85 üzerinden 64.65puan aldı.

Trankov, “Bu, en iyi biçimde sergilediğimiz performans olmadı. Bazı hatalar vardı. Yine de mücadeleyi elden bırakmadık. Bu sezon, yarışmaların önemli bir bölümünde hatasız kaydık. Bu da, Olimpiyat sezonunda önemli bir şey…” dedi.

.

.

Son iki yılın dördüncüsü Ukraynalı Tatiana Volosozhar/Stanislav Morozov çifti, yine dördüncü oldu. İlk kez Avrupa Şampiyonasına katılan Rus Vera Bazarova/Yuri Larionov çifti de, 159.84 puanla beşinci sırayı aldı.

GENEL SIRALAMA

1. Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov RUS – 213.15
2. Aliona Savchenko/Robin Szolkowy GER – 211.72
3. Maria Mukhortova/Maxim Trankov RUS – 202.03
4. Tatiana Volosozhar/Stanislav Morozov UKR – 187.83
5. Vera Bazarova/Yuri Larionov RUS – 159.84
6. Nicole Della Monica/Yannick Kocon ITA – 156.80
7. Vanessa James/Yannick Bonheur FRA – 151.28
8. Anais Morand/Antoine Dorsaz SUI – 144.95
9. Maylin Hausch/Daniel Wende GER – 142.76
10. Adeline Canac/Maximin Coia FRA – 139.73
11. Stacey Kemp/David King GBR – 137.29
12. Erica Risseeuw/Robert Paxton GBR – 130.09
13. Maria Sergejeva/Ilja Glebov EST – 129.46
14. Joanna Sulej/Mateusz Chruscinski POL – 124.79
15. Jessica Crenshaw/Chad Tsagris GRE – 115.59
16. Nina Ivanova/Filip Zalevski BUL – 106.31

Kısa program

Çiftler kısa program yarışması, dört çiftin mücadelesi halinde geçti ve ilk üç arasındaki puan farkı çok az oldu. Birinci ile üçüncü arasındaki fark, yarım puandan biraz fazlaydı.

Üç kez Avrupa şampiyonu olan Alman Aliona Savchenko/Robin Szolkowy ikilisi, hatasız denebilecek biçimde sunduğu kısa programdan sonra birinci sıraya yerleşti. Puan farkının az olmasının en önemli nedeni teknik değerlendirmede beklenenden az puan olmaları oldu. Savchenko, programdaki performansıyla bu ay başında geçirdiği hastalığın etkisinden kurtulmuş göründü. Alman çifti, 74.12 puan aldı.

.

.

Szolkowy, “Kayışımızdan zevk aldık. Ama bazı zorluk dereceleri gerektiği kadar yüksek değildi. Burgu (twist) ve ölüm spirali beklediğimiz zorluk derecesine değerlendirilmedi” dedi.

İki Rus çifti, Alman rakiplerinin hemen arkasında yer aldı. 2010 Rusya şampiyonu Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, neredeyse mükemmel denebilecek bir program sergiledi ve 73.92 puan elde ederek sadece 0.20 puan farkla ikinciliğe yerleşti.

Kavaguti, “Bugünkü performansımızdan mutluluk duyduk.Her yarışamada daha iyi olmak istiyorduk, bunu da başardık” dedi.

Üçüncü olan Rus çifti Maria Mukhortova/Maxim Trankov da, diğerlerinden geri kalmadı ve ortaya koydukları çok iyi performansla 73.54 puan elde etti.

Mukhortova, “Gerçekten iyi kaydık. Ama neden böyle bir puan aldığımızı anlayamadık. Bizim, bu sezon sergilediğimiz en iyi kısa programdı. Programımızda gösterdiğimiz coşku çalışılmış bir şey değildi. İçimizden geldiği gibi kaydık” dedi. Trankov da, “Ölüm spiralinde ve adım dizilerinde belirlenen zorluk dereceleri düşüktü. Aynı elementleri Grand Prix finalinde de yaptık ama orada daha fazla puan aldık. Neden puan kaybettiğimizi anlamıyorum” diye ekledi.

Birinci ile üçüncü arasında 0.58 puanlık fark, her üç çiftin de, altın madalya adayı olduğunu ortaya koyuyor.

Yaklaşık altı puan farkla dördüncü sırayı alan Ukraynalı Tatiana Volosozhar/Stanislav Morozov çifti de, serbest programda sergieleyecekleri performansa bağlı olarak madalya alabilecek çift olarak ortaya çıkıyor. Ukraynalı ikili, belki de son yılların spor hayatlarının en iyi performansını sergiledi ve 67.60 puan elde etti.

Volosozhar, “Hakemler puan veririken çok daikkatliydi. Yarın da böyle olacaklar mı acaba? dedi.

KISA PROGRAM SIRALAMASI

1. Aliona Savchenko/Robin Szolkowy GER – 74.12
2. Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov RUS – 73.92
3. Maria Mukhortova/Maxim Trankov RUS – 73.54
4. Tatiana Volosozhar/Stanislav Morozov UKR – 67.60
5. Vera Bazarova/Yuri Larionov RUS – 55.84
6. Nicole Della Monica/Yannick Kocon ITA – 52.64
7. Vanessa James/Yannick Bonheur FRA – 52.04
8. Adeline Canac/Maximin Coia FRA – 51.24
9. Maylin Hausch/Daniel Wende GER – 50.66
10. Joanna Sulej/Mateusz Chruscinski POL – 48.38
11. Anais Morand/Antoine Dorsaz SUI – 47.88
12. Maria Sergejeva/Ilja Glebov EST – 47.60
13. Stacey Kemp/David King GBR – 46.26
14. Erica Risseeuw/Robert Paxton GBR – 43.50
15. Nina Ivanova/Filip Zalevski BUL – 38.56
16. Jessica Crenshaw/Chad Tsagris GRE – 36.60
17. Lubov Bakirova/Mikalai Kamianchuk BLR – 36.18
18. Danielle Montalbano/Evgeni Krasnopolski ISR – 30.90
19. Gabriela Cermanova/Martin Hanulak SVK – 30.04
20. Victoria Hecht/Christopher Trefil HUN – 29.34
Ç    Marika Zanforlin/Federico Degli Esposti ITA

BUZ DANSI

Serbest dans

Zorunlu dansta birinci, orijinal ve serbest dansta ikinci olan Rus Oksana Domnina/Maxim Shabalin ikilisi, genel klasmanda birinciliğe yerleşti ve altın madalya kazandı.

2009 Dünya şampiyonu çift, madalya koleksiyonuna 2008’den sonra ikinci bir Avrupa Şampiyonası altın madalyası ekledi. Altın madalya yarışması çok çetin geçti. Rus ikilisi, sıkı bir mücadele sonunda, orijinal ve serbest dansta ikinci olmasına rağmen, üç puan farkla şampiyon olmayı başardı.

Sakatlık nedeniyle sezona Avrupa Şampiyonasıyla başlayan Domnina/Shabalin ikilisi, Zorunlu dansta elde ettikleri yaklaşık beş puanlık avantajı sonuna kadar korumayı bildi ve iki ikinciliğe rağmen üç dans sonunda altın madalyaya ulaştı.

Domnina/Shabalin ikilisi, “The Double Life of Veronique” adlı eser üzerine hazırlanan  serbest programını şık bir biçimde sundu ve etkileyici liftler sergiledi. Ancak Rus dansçıları, iki adım dizisinin zorluk derecesi iki olarak belirlendiği için puan kaybetti.

Serbest danslarında iyi olan çift, bazı hareketlerinde en yüksek zorluk derecesini alamadığı için geride kaldı. Domnina/Shabalin çift, Olimpiyatlara üç hafta kala altın madalya elde edebilmek için bu eksikliklerini gidermek zorunda…

Teknik değerlendirmede 44.10 puan bileşenler değerlendirmesinde de 50.88 puan alan Rus ikilisi, toplam 94.88 bölüm puanıyla serbest dansta ikinci oldu. Zorunlu (15.50 üzerinden 21.56 + 221.22 = 42.78 puan), orijinal (24.70 üzerinden 28.90 + 32.59 = 61.49 puan) ve serbest dans sonunda toplam 199.25 puan aldı ve genel sıralamada birinci olarak altın madalya kazandı.

Rus çifti, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 38.80 üzerinden 44.10 puan aldı.

Shabalin, “Altın madalya kazanmak bizi mutlu etti. Bazı teknik puanlar daha yüksek olabilirdi.Teknik puanlardan memnun değiliz ama çalışmak için yeterli zamanımız var. Sunuş iyiyidi. Şimdi, tekniği de aynı seviye getirmemiz lâzım” dedi. Domnina da, “Bazı elementlerle sorun çıktı. Zorluk derecesi düşük oldu, bunlara yeniden bekmak gerekiyor. Aama sadece kendimizi suçlamamız gerekir. Demek ki hata yapmışız” diye ekledi.

Zorunlu dansta üçüncü, orijinal ve serbest dansta birinci olan İtalyan Federica Faiella/Massimo Scali çifti, genel klasmanda ikinciliği aldı ve gümüş madalya kazandı.

Yedi kez İtalya şampiyonu olan yılların buz dansçıları Federica Faiella/Massimo Scali ikilisi, istikralı yürüyüşlerini sürdürdü. 2009’da Domnina/Shabalin çiftinin yokluğunda Avrupa ikincisi olan İtalyan dansçıları, bu yıl onları hem orijinal hem de, serbest dansta geçerek ikinci oldu. Rusların zorunlu dansta elde ettiği beş puanlık avantaj, İtalyanların dezavantajı oldu ve Faiella/Scali ikilisi, iki galibiyete rağmen beş puanlık farkı yarışma boyunca kapatamadı. Orijinal danslarını ve serbest danslarında çok iyi bir performans sergileyen Faiella/Scali ikilisi, zorunlu danstaki eksikliğini giderdiği takdirde çok zorlu bir rakip olacağı mesajını verdi.

Faiella/Scali çifti, Nino Rota’nın flm müziği “Baba”dan alınan bir bölüm üzerine oluşturulan ve “The Emigrants” adını verdiği serbest dansını sundu ve kendi hikâyelerini anlattı. Dansın hemen hemen bütün elemetlerinin zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirildi ve hakemlerin en beğendiği dans oldu.

Teknik değerlendirmede 46.50 puan bileşenler değerlendirmesinde de 50.21 puan alan İtalyan çifti, toplam 96.71 bölüm puanıyla serbest dansta birinci oldu. Zorunlu (15.50 üzerinden 18.08 + 19.39 = 37.47 puan), orijinal (26.70 üzerinden 31.20 + 30.48 = 61.68 puan) ve serbest dans sonunda toplam 195.86 puan aldı ve genel sıralamada ikinci olarak gümüş madalya kazandı.

İtalyan ikilisi, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 40.10 üzerinden 46.50 puan aldı.

Scali, “Çok mutluyuız. Federice danstan sonra ağladı.Gücünü ve coşkusunu iyi yansıttı, dans sırasında her şeyi yaptı. Ben de coşkuluydum. Yarışmanın en iyi programını sunmuş olmaktan dılayı gerçekten mutluyuz.(İkinci sırada kalmak) hayal kırıklığı yaratmadı çünkü  bizim istediğimiz yürekten kaymaktı. Bu gece altın madalyayı kazansaydık ‘Teşekkürler, ben gümüş madalya istiyorum demezdim’. Bu hafta yaptıklarımızdan gururluyız” dedi.

Zorunlu dansta ikinci, orijinal dansta dördüncü, serbest dansta üçüncü olan Rus Jana Khokhlova/Sergei Novitski çifti, genel klasmanda üçüncü sıraya yerleşti ve bronz madalya kazandı.

2009 Avrupa şampiyonu Khokhlova/Novitski çifti, hayal kırıklığına yol açan orijinal dans performansından sonra 0.02 puan farkla Fransız rakiplerinin gerisinde, dördüncülükte kaldı. Serbest danstaki performansları ve rakiplerinin son anda yaptığı iki hata, Khokhlova/Novitski çiftinin bir puan farkla bronz madalya almasını sağladı.

Khokhlova/Novitski çifti, “Firebird” üzerine hazırlanan akrobatik liftlerle bezenmiş ve karmaşık adım dizileri yaptıkları yeni serbest dansını sergiledi.

Teknik değerlendirmede 45.70 puan bileşenler değerlendirmesinde de 47.51 puan alan Rus ikilisi, toplam 93.21 bölüm puanıyla serbest dansta üçüncü oldu. Zorunlu (15.50 üzerinden 18.80 + 19.07 = 37.87 puan), orijinal (25.70 üzerinden 28.80 + 29.79 = 58.59 puan) ve serbest dans sonunda toplam 189.67 puan aldı ve genel sıralamada üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

Rus çifti, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 41.60 üzerinden 45.70 puan aldı.

Novitski, “Bugün yapabileceğimizin en iyisini yaptık. Yeni bir dansımız var. Fazla çalışma zamanımız olmadı. Hayal kırıklığına uğramadık. Bazı yarışmaları kaçırmak zorunda kalmıştık. Böyle bir aradan sonra üçüncülük iyi bir sonuçtur” dedi.,

2009 ISU Grand Prix finali üçüncüsü Péchalat/Bourzat ikilisi, 2009’dan sonra ikinci kez Avrupa dördüncüsü oldu. Serbest danslarının bitimine saniyeler kala arka arkaya Bourzat’nın yaptığı iki hata, Fransız çifti, bronz madalyadan elde etti. Pechalat/Bourzat çifti, 1.16 puan farla bronz madalyayı kaçırdı.

2009’un Avrupa üçüncüsü İngiltere’den John Kerr/Sinead Kerr kardeşler, beşinci oldu.

.

.

GENEL SIRALAMA

1. Oksana Domnina/Maxim Shabalin RUS – 199.25
2. Federica Faiella/Massimo Scali ITA – 195.86
3. Jana Khokhlova/Sergei Novitski RUS – 189.67
4. Nathalie Pechalat/Fabian Bourzat FRA – 188.51
5. Sinead Kerr/John Kerr GBR – 184.05
6. Anna Cappellini/Luca Lanotte ITA – 176.10
7. Alexandra Zaretsky/Roman Zaretsky ISR – 174.91
8. Anna Zadorozhniuk/Sergei Verbillo UKR – 171.28
9. Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev RUS – 171.26
10. Nora Hoffman/Maxim Zavozin HUN – 163.21
11. Alla Beknazarova/Vladimir Zuev UKR – 162.82
12. Pernelle Carron/Lloyd Jones FRA – 159.52
13. Caitlin Mallory/Kristjan Rand EST – 155.93
14. Zoe Blanc/Pierre-Loup Bouquet FRA -147.56
15. Christina Beier/William Beier GER – 147.36
16. Penny Coomes/Nicholas Buckland GBR – 145.91

Orijinal dans

Bu sezon, orijinal dansın teması halk dansları olarak belirlendi.

Federica Faiella/Massimo Scali çifti, iki Rus çiftini geride bırakarak orijinal dansta birinci oldu. Zorunlu dansta üçüncü olan İtalyan ikilisi, İtalyan halk dansları üzerine oluşturulan orijinal dansı sonunda 61.68 puan elde etti ve toplam 99.15 puanla iki dans sonunda ikinci sıraya yükseldi.

Faiella, “dansımız için bir Tarantella seçtik. İtalya’dan çıktığı için bizim havamızı yansıtıyor.

Ülkemizle gurur duyuyoruz” dedi.

Zorunlu dansta birinci sırada olan Oksana Domnina/Maxim Shabalin ikilisi, orijinal dansta 61.49 puan alarak en iyi puanları olan 64.68’in gerisinde kaldı.

Shabalin, “Bizim dansımız özgün olarak Avustralya yerlilerinin dansı değil” diyerek, danslarının Avustralya yerlilerinin kültürünü ve müziğini yansıtmadığı eleştirilerine cevap verdi.

Domnina da, “Bu dans benim ruhuma çok uygun düştü. Alışılmamış bir dansımız ve giysilerimiz var” diye ekledi.

Rus ikili, iki dans sonunda toplam puanla birinci sıradaki konumlarını korudu.

Nathalie Péchalat/Fabian Bourzat çifti, orijinal dansta puan alarak bu sezonun kendileri açısından en iyi puanını elde etti. İki dans sonunda toplam 96.44 puan elde eden Fransız çifti, beşincilikten dördüncülüğe yükseldi.

Bourzat, “Aradaki farkı kapatmamız iyi oldu. Şimdi Ruslara çok yaklaştık” dedi. Fransız çifti, Rus çiftten 0.02 puan geride bulunuyor. Péchalat da, “Sezonun başından bu yana epey ilerleme kaydettik. Şeref kürsüsüne çıkmak istiyoruz. Bunu hak ettiğimiz düşünüyoruz” diye ekledi.

Zorunlu dans sonunda ikinci durumda bulunan Jana Khokhlova/Sergei Novitski ikilisi, 58.59 puanla orijinal dansta dördüncü sıraya indi. Novitski’nin twizzle’daki hatası sonunda bu sonu alan Rus ikilisi, en iyi puanları olan 65.99 puanın çok gerisinde kalmasına rağmen, iki dans onunda toplam 96.44 puanla genel sıralama üçüncülüğü korudu.

Khokhlova, “Rus olduğumuz için Rus halk müziğini seçtik. Tutkuyla dans ettik” dedi.

İngiltere’den Sinead Kerr/John Kerr çifti, orijinal dansta 57.05 puanla kendileri açısından sezonun en iyi puanını aldı beşinci oldu. Toplam 93.81 puanla İngiliz ikilisi genel klasmanda beşinci sırayı aldı.

.

.

John Kerr, “Bu sezonda ortaya koyduğumuz en iyi performans değildi ama yine de sezonun en iyi puanını aldık” dedi. Sinead Kerr de, Twizzle sırasında dikkatim dağıldı ve ayağım elimden kaydı” diye ekledi.

İsrailli Alexandra Zaretski/Roman Zaretski kardeşler, “Hava Nagila” ile kaydı ve 55.92 puan aldı. Orijinal dansta altıncı olan İsrailli kardeşler, toplam 90.55 puanla genel sıralamada da altıncılıkta kaldı.

.

.

ORİJİNAL DANS SIRALAMASI (ilk 16)

1. Oksana Domnina/Maxim Shabalin RUS – 104.27
2. Federica Faiella/Massimo Scali ITA – 99.15
3. Jana Khokhlova/Sergei Novitski RUS – 96.46
4. Nathalie Pechalat/Fabian Bourzat FRA – 96.44
5. Sinead Kerr/John Kerr GBR – 93.81
6. Alexandra Zaretsky/Roman Zaretsky ISR – 90.55
7. Anna Cappellini/Luca Lanotte ITA – 88.76
8. Anna Zadorozhniuk/Sergei Verbillo UKR – 86.90
9. Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev RUS – 86.36
10. Alla Beknazarova/Vladimir Zuev UKR – 83.37
11. Nora Hoffman/Maxim Zavozin HUN – 81.55
12. Pernelle Carron/Lloyd Jones FRA – 79.81
13. Christina Beier/William Beier GER – 77.86
14. Zoe Blanc/Pierre-Loup Bouquet FRA – 76.62
15. Caitlin Mallory/Kristjan Rand EST – 76.49
16. Penny Coomes/Nicholas Buckland GBR – 75.61

Zorunlu dans

Buz Dansı yarışmasına 27 takım katıldı. Zorunlu dans, Tango Romantica ile kayıldı ve bu yarışmada ilk 10 içinde yer alan takımlar, genellikle önemli sayılabilecek hata yapmadı.

.

.

Rus Oksana Domnina/Maxim Shabalin ikilisi, 47.28 puanla birinci sırayı aldı. Domnina/Shabalin çifti, zorunlu dans yarışmasında Shabalin’in dizini sakatlaması nedeniyle 2009 Avrupa Şampiyonasından çekilmek zorunda kalmıştı. Shabalin, “İlk gün sonunda çok mutluyuz. Sinirlerimize hâkim olduk ve hiçbir hata yapmadan kaydık” dedi. Domnina da, “Kayarken birbirimizin gözünün içine baktık ve gerçek bir tutkuyla kaydık” diye ekledi.

2009 Avrupa Şampiyonasında altın madalya kazanan Rus Jana Khokhlova/Sergei Novitski ikilisi, 37.87 puanla zorunlu dansı ikinci sırada tamamladı. Khokhlova, “Bugün çok iyi bir hava yakaladık; bunu sonuna kadar götürmeye çalışacağız. Geçen yılın başarısını tekrarlamak istiyoruz ama geçen yılı da pek kafamıza takmıyoruz” dedi.

.

.

2009 Avrupa ikincisi İtalyan Federica Faiella/Massimo Scali ikilisi, 37.47 puanla üçüncü oldu. Faiella, “Bu, tangoda en iyi performanslarımızdan biri oldu. Madalya kazanmayı düşünüyoruz çünkü herkes böyle düşünüyor. Ama bizim için en önemli şey, en iyi durumda olabilmemiz” dedi.

2009 Avrupa Şampiyonasının bronz madalyalı takımı İngiliz Sinead Kerr/John Kerr kardeşler, 36.76 puanla dördüncü oldu. John Kerr, geçen yılki başarısına ve şeref kürsüsünde yeniden yer almanın verdiği baskıya atıfta bulunarak, “Her zaman baskı vardır ama daha çok yarıştıkça buna daha çok alışıyorsunuz” dedi.

.

.

2009 Avrupa Şampiyonasında dördüncü olan Fransız Nathalie Péchalat/Fabian Bourzat ikilisi, 36.36 puanla beşinci sırayı aldı. Fransız takımı 2009 ISU Grand Prix finalinde bronz madalya kazanmış ve bugüne kadarki en önemli başarını elde etmişti. Bourzat, “Yarışmada iyi kaymak bizim için önemlidir. İki yarışma daha var. Ne olacağını göreceğiz” dedi.

2009 Avrupa beşincisi İtalyan Anna Cappellini/Luca Lanotte ikilisi, 35.93 puanla altıncı sıraya yerleşti. Lanotte, “Dansımızın iyi olduğunu düşünüyoruz. Yorumumuz iyiydi” dedi.

.

.

2009 Avrupa Şampiyonasında 11. olan İsrailli Alexandra Zaretski/Roman Zaretski kardeşler, 34.63 puanla yedinci oldu. Roman Zaretski, “İlk kez Estonya’da düzenlendiği için bu yarışmanın bizim için özel bir anlamı var” dedi.

Rus Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev ikilisi, 33.33 puanla sekizinci sırayı elde etti. Bobrova, “İlk kez Avrupa Şampiyonasına katılıyoruz. İyi bir puan aldık. Hiç böyle bir puan elde edememiştik” dedi.

.

.

Ukrayna’dan Anna Zadorozhniuk/Sergei Verbillo ikilisi ile Alla Beknazarova/Vladimir Zuev ikilisi, 32.60 ve 32.15 puanla dokuz ve onuncu sırayı aldı.

ZORUNLU DANS SIRALAMASI

1. Oksana Domnina/Maxim Shabalin RUS – 42.78
2. Jana Khokhlova/Sergei Novitski RUS – 37.87
3. Federica Faiella/Massimo Scali ITA – 37.47
4. Sinead Kerr/John Kerr GBR – 36.76
5. Nathalie Pechalat/Fabian Bourzat FRA – 36.36
6. Anna Cappellini/Luca Lanotte ITA – 35.93
7. Alexandra Zaretsky/Roman Zaretsky ISR – 34.63
8. Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev RUS – 33.33
9. Anna Zadorozhniuk/Sergei Verbillo UKR – 32.60
10. Alla Beknazarova/Vladimir Zuev UKR – 32.15
11. Nora Hoffman/Maxim Zavozin HUN – 31.53
12. Pernelle Carron/Lloyd Jones FRA – 29.96
13. Christina Beier/William Beier GER – 29.41
14. Kira Geil/Dmitri Matsjuk AUT – 29.16
15. Caitlin Mallory/Kristjan Rand EST – 29.16
16. Penny Coomes/Nicholas Buckland GBR – 28.63
17. Zoe Blanc/Pierre-Loup Bouquet FRA – 27.82
18. Kamila Hajkova/David Vincour CZE – 25.88
19. Federica Testa/Christopher Mior ITA – 23.31
20. Katelyn Good/Nikolaj Sorensen DEN – 22.84
21. Nikola Visnova/Lukas Csolley SVK – 22.61
22. Allison Reed/Otar Japaridze GEO – 22.59
23. Ramona Elsener/Florian Roost SUI – 21.84
24. Nikki Georgiadis/Graham Hockley GRE – 21.18
25. Oksana Klimova/Sasha Palomaki FIN – 20.99
26. Lesia Valadzenkava/Vitali Vakunov BLR – 17.08
Ç   Virginiya Hoptman/Pavel Filchenkov AZE

.

Reklamlar

9 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. gobriango said, on 22 Ocak 2010 at 17:29

  *** Tuğba muhteşem bir performans sergiledi , harika bir iş çıkardı …. Yarın da aynı performansı gösterirse çok çok güzel olur. Birce, ilk yarışma olmasına rağmen geleceğinin çok parlak olduğunu gösterdi….

  Erkeklerde Brian’ın hakkının yendiğini düşünüyorum, tamam Lambiel güzel kaydı ama bir atlayışta eller buza yapıştı, ardından düştü ve kısa programdan 5. olarak gelmişti. Bütün bunlara bakılınca Brian’ı geçmesinin mümkün olmaması gerekirdi.

 2. zubeyde said, on 22 Ocak 2010 at 23:02

  Federica Faiella/Massimo Scali çifti için çok mutlu oldum. Keşke birinci olabilselerdi. Bana göre Oksana Domnina/Maxim Shabalin çiftinden çok daha fazla birinciliği hak ediyorlardı. Hem orjinal dansta birinci oldular hem de serbest dansta. Birinciliği kaybetmelerine sebep olan zorunlu danslarını umarım olimpiyatlara kadar geliştirirler.

  Nathalie Pechalat/Fabian Bourzat çiftine çok üzüldüm. O kadar güzel bir program sun bitirmeye yakın o hataları yap olacak iş mi. Program o kadar dinamik ve güzeldi ki hata yapmalarına karşın 92 puan gibi bir puan aldılar. Bronz madalyaya sadece bir adımları kalmışken ellerinden kaçırdılar yazık oldu.

  Bu arada Tuğbanın kısa programı çok güzeldi. İlk defa kendinden çok emin kaymış. Genelde programlarında bana kendine pek güvenmiyormuş hissi verirdi. Umarım serbest programındada aynı performansı sergiler.

  • hatice said, on 23 Ocak 2010 at 10:25

   acaba serbest programı bayanlarda trt yayınlayacakmı

 3. zubeyde said, on 23 Ocak 2010 at 16:42

  TRT yine yaptı yapacapacağını. En önemli bölümü futbol için kestiler. Son bölümü izlemek isteyenler aşağıdaki linkten izleyebilirler. Şuan buz temizleme arası olduğu için daha önce kayan patencileri gösteriyorlar.

  http://www.err.ee/otse/etv

 4. özge said, on 23 Ocak 2010 at 19:03

  TRT artık daha düzgün bir spiker bulsun.bu adam yıllardır artistik patinaj yarışmalarına sunmasına rağmen hala saçmalıyor. Kenan Onuk olmasını beklemiyorum ama ya bu kadarda kötü olunmazki.

 5. selin said, on 25 Ocak 2010 at 16:28

  benim özellikle tuğbanın carolinayı överken spikerin sanki hayır kötü bir patenci der gibi konuşması çok dikkatimi çekti

 6. sultan said, on 25 Ocak 2010 at 22:00

  Yaa TRT nin spikeri bence süper..Her yorumu doğru ve yerinde..Karolinanın son 1 yıldır değil, ben hiç temiz programçıkardığını görmedimki..

 7. gobriango said, on 28 Ocak 2010 at 10:46

  TRT’nin spikeri yıllardır çok severek takip edilen , bu konuda çok bilgili ve deneyimli birisi bence.

  Karolina Kostner’e gelince , ben onun yarışma performanslarını hep aynı olarak görüyorum , bir mimik , bir anlatım yok kendini çok kasıyor gibi ..

  Plushenko döndü evet ama onunla aynı zamanda bırakan İrina Sulutskaya neden dönmedi …..


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: