ARTİSTİK BUZ PATENİ

Torino’nun yıldızları Tallinn’de karşı karşıya…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 19 Ocak 2010

2006 Torino Kış Olimpiyatlarının  iki yıldızı Rus Evgeni Plushenko ile İsviçreli Stéphane Lambiel, dört yıl önce altın ve gümüş madalya kazandıkları yarışmadan sonra ilk kez Tallinn’deki 2010 Avrupa Şampiyonasında karşı karşıya geliyor.

Bu sezon yeniden yarışmalara giren Plushenko ve Lambiel, karşıklarında en önemli rakip olarak Fransız Brian Joubert’i bulacak.

Avrupa Şampiyonasında Erkekler yarışması 20 Ocak Çarşamba günü düzenlenen kısa programla başlıyor. Erkekler yarışmalarının, Şampiyonanın en ilgi çekici yarışmalarına sahne olması bekleniyor.

.

.

Plushenko ve Lambiel, bu sezon, yaklaşık üç buçuk ve bir yıllık aradan sonra yeniden yarışmalara dönmeye karar verdi. İlk yarışmalarında iyi performans sergileyen bu iki patencinin esas amacı, gelecek ay yapılacak olan 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılmak… Her ikisi de, Olimpiyatlar öncesindeki bu son Şampiyonada en son form durumunu görecek.

Plushenko, 2006 Kış Olimpiyatlarından sonra Ekim ayındaki 2009 Rostelecom yarışmasına kadar hiçbir yarışmaya girmedi. Rostelecom yarışmasında sergilediği göz alıcı performans, dönüşüne şüpheyle bakan çevreleri ikna etmeye yetti. Plushenko, uzun yıllardır muzdarip olduğu dizindeki sakatlık nedeniyle bir ara antrenmanlarını durdurmasına rağmen, 2010 Rusya Şampiyonasında da iyi bir performansla birinci oldu.

Torino’da Plushenko’nun ardından ikinci olan Lambiel, sakatlık nedeniyle 2008 Ekim ayında yarışmalardan çekilme kararı almıştı. Lambiel, bu kararına gerekçe olarak, sakatlığının verdiği ağrıyı göstermiş ve bu nedenle gerektiği gibi antrenman yapamadığını belirtmişti.

Yeni bir tedavi programıyla ağrılarının azaldığını belirten Lambiel, yeniden pistlerde döneceğini açıkladıktan sonra, Eylül ayında, 2009 Neblhorn Trophy’de yarıştı ve birinci olarak Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılma hakkını elde etti. Ancak, o yarışmadaki form durumunun, Olimpiyatlarda yeterli olup olmayacağı da tartışma konusu olmuştu.

Joubert de, bu şampiyonaya bazı soru işaretleriyle geliyor. Sakatlık ve ardından geçirdiği ameliyattan sonraki  form durumunun ne olduğu pek belli değil… Joubert, bu sakatlık yüzünden Aralık ayındaki 2009 ISU Grand Prix finalinden ve 2010 Fransa Şampiyoansında çekilmek zorunda kalmıştı.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: