ARTİSTİK BUZ PATENİ

Olimpiyatlardan Portreler / Alexei Yagudin : Hasta çocuktan…

Posted in Artistik Buz Pateni by ursuspolaris on 31 Ocak 2010

Winter –  Man in the Iron Mask

Hastalıklı bir çocukluk döneminden sonra artistik buz pateninde bir numaraya yükselmenin bir başka örneğidir Alexei Yagudin… Annesi ve amcası buz pateni sporunu öven afişleri Leningrad (St. Petersburg) sokaklarında gördüklerinde Alexei Yagudin henüz 4,5 yaşındaydı…

Küçük Alexei’in başı bir türlü hastalıktan kurtulmadığı için, nezleden gripten her türlü alerjiye kadar dertli olduğu için, annesi onu buz patenine yazdırdı. O tarihten 14 yıl sonra, o hastalıklı çocuk Dünya şampiyonu oldu.

Alexei Yagudin, Leningrad buz pateni salonunda Sovyetler Birliği’nin, şimdi de Rusya’nın en önemli antrenörlerinden olan Alexei Mishin’e teslim edildi. Yıl 1992’ydi. Mishin o dönemde, 1994’te Olimpiyat şampiyonu olan Alexei Urmanov’u çalıştırıyordu. St. Petersburg’da 18 Mart 1980’de doğan Yagudin, Mishin’in yönetiminde çık hızlı bir ilerleme gösterdi. Atlayışları olağanüstüydü.

1997 Dünya şampiyonasında üçüncü olan Yagudin, ilerlemesini istikrarlı biçimde sürdürdü ve 1998’de Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Böylece bir anda 1998 Nagano Kış Olimpiyatlarının favorilerinden biri haline gelmişti. Ama beklenen olmadı. Gribe yakalanan Yagudin, hayal kırıklığı yaratan beşincilikle yetinmek zorunda kaldı.

Olimpiyatlardan sonra 1998 Dünya Şampiyonasında ilk altın madalyasını kazanan Yagudin, az daha bir rekor kıracaktı. İlk kez Dünya şampiyonu olduğunda 18 yaşından 15 gün almıştı. En genç Dünya şampiyonluğunu kazanan erkek patenci olma unvanını, 1963’te Dünya Şampiyonu olan Kanadalı Dom MacPherson’dan alamadı. Çünkü Yagudin, MacPherson’dan altı gün daha büyüktü.

Mishin, o sıralarda bir başka yeteneği daha çalıştırıyordu. O patenci, Evgeni Plushenko’ydu. İki patenci arasındaki olumlu yarışma havası, zamanla amansız bir rekabete dönüştü. Bu rekabet öyle dayanılmaz boyuta ulaştı ki, Yagudin Mishin’den ayrıldı ve Tatiana Tarasova’nın öğrencisi oldu. Yagudin, Tarasova’yla özellikle artistik yanını güçlendirdi.

Her şeye rağmen Yagudin, Plushenko’nun ilerleyişine set çekemedi ve Dünya ve Avrupa Şampiyonaları yıllarca bu iki Rus sporcunun düellosu halinde geçmeye başladı.

Yagudin, 2002 Olimpiyatları öncesinde, Lozan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında, Plushenko’nun yokluğunda üçüncü kez şampiyon oldu.

Salt Lake City Olimpiyatlarında, Plushenko’nun meydan okumasına cevap vermeye kararlıydı. Tarasova’nın imzasını taşıyan koreografisiyle, programlarının olağanüstü teknik altyapısıyla, güzel sunumu ve performansıyla Yagudin, Olimpiyat şampiyonu oldu.

Olimpiyatlardan sonra 2002 Dünya Şampiyonasında da altın madalya kazanan Yagudin, kalça eklemindeki sakatlık ve ağrılar nedeniyle yarışmalardan çekilmekten ve böylece amatör paten hayatına son vermekten söz etmeye başladı. Yagudin, bir sonraki yıl ameliyat oldu ama fayda etmedi.

Dediğini yaparak amatör patenden çekilen ve gösteri gruplarında kaymaya başlayan Yagudin, yarışmalardan çekilmek zorunda kalmadan önceki son sezonunda olağanüstü bir başarıya imza attı.

Rus patenci, 2001-2002 sezonunun en önemli dört şampiyonasını kazanarak eşsiz bir başarının sahibi oldu. Yagudin, sırasıyla, 2001 ISU Grand Prix, 2002 Avrupa, 2002 Kış Torino Olimpiyatları ve 2002 Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazandı.

Yagudin, ayrıca, 2002 Dünya Şampiyonasında kısa programda altı adet 6.0 tam puan alarak Erkeklerde Dünya Şampiyonalarında kısa program yarışmasında en çok sayıda 6.0 tam puan elde eden ilk ve tek patenci oldu.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: