ARTİSTİK BUZ PATENİ

Olimpiyatlardan Portreler / Christopher Dean : Koreograf ve dansçı…

Posted in Artistik Buz Pateni by ursuspolaris on 31 Ocak 2010

Bolero

“Mack and Mabel”, “Barnum”, “Bolero”… Bunlar, Buz Dansı tarihine damgasını vurmuş programlaer… Ve altında hep aynı imza var: Christopher Dean.

Jayne Torvill ve Christopher Dean, Innsbruck’da 1981’de ilk kez Avrupa şampiyonu olduklarında Buz Dansı’nda 11 yıldır süren Sovyet üstünlüğüne son vermişti.

Torvill ve Dean, Bolşoy ve Kirov ekolü tarafından şekillendirilen Rus klasizmine karşı çıkmış ve bu alandaki Rus üstünlüğünü sarsmıştı.

Torvill ve Dean, 1982’de “Mack and Mabel” ile hayal gücünü sarsmış ve özellikle 1983’deki “Barnum” ile göz kamaştırıcı bir koreografi çerçevesinde bir sirkte sergilenen numaraları adeta gözler önüne sermişti. Artistik buz pateni dünyası, Barnum’dan sonra, Torvill ve Dean’in Olimpiyat programını beklemeye başlamıştı.

Torvill ve Dean, Ravel’in büyülü müziği “Bolero” üzerine oluşturduğu koreografiyi 14 Şubat 1984’de Saraybosna Kış Olimpiyatlarında sundu. İstisnaî güzellikte bir program ortaya çıkmıştı. Mükemmel sunum karşısında seyirciler büyülenmişti. Ve tabii hakemler de… Dokuz hakem, artistik değerlendirmede 6.0 tam puan vermişti. Üç hakem de teknik açıdan 6.0 vermiş ve böylece Torvill/Dean çifti, 18 not üzerinden 12 adet 6.0 tam puan almıştı.

Bu dans, Buz dansı tarihinin en ünlü dansı olarak belleklere kazındı ve Olimpiyat tarihinde en iyi performans olarak kabul edildi.

Eski bir polis memuru ve Nottingham’da bir sigorta şirketinin eski çalışanı olan Dean, Bolero’yu oluşturana kadar epey bir yol katetmşti. Dean, bu işi yapmaya başladığında belediye kendisine 14.000 sterlin malî yardımda bulunmuştu.

1975’ten birlikte kaymaya başlayan Torvill ve Dean, takım oluşturmadan önce başka partnerlerle çalışıyordu. Dean, Sandra Elson’la, Torvill de, Michale Hutchinson’la Buz Dansı’na başlamıştı.

Dünya ve Avrupa Şampiyonluğuna ulaşan çift, Saraybosna’dan sonra amatör olarak pistlere veda etti. Dean, kardeşi Paul Duchesnay’le 1992 Albertville Olimpiyatlarında gümüş madalya kazanan Fransız-Kanadalı buz dansçısı Isabelle Duchesnay’in önce koreografı, sonra da kocası oldu.

Ancak Dean, iki yıl sonra boşandı ve 1993’te Amerikalı eski patenci, Jill Trenary ile evlendi. Şarkıcı Phil Collins’le çalışan bir müzisyenle evlenen Jayne Torvill’i ikna etti ve 1994’te yeniden birlikte kaymaya başladılar.

Efsanevî çift, 1994’te dördüncü kez Avrupa şampiyonu oldu ve 1994 Lillehammer Olimpiyatlarında da bronz madalya elde etti.

Dean , dünyanın en iyi patencileri arasına giren Amerikalı Michelle Kwan, Rus Ilia Kulik ve Fransız Marina Anissina/Gwendal Peizerat’nın koreografilerini de hazırladı.

Torvill, 7 Ekim 1957’de Nottignhgam’da Dean de,  27 Temmuz 1958’de Nottignham’da doğdu.

Torvill/Dean ikilisi, 1981 ile 1984 arasında dört kez arka arkaya Dünya şampiyonu oldu ve 1981, 1982, 1984 ve 1994’te dört kez Avrupa şampiyonluğunu elde etti. İngiliz çifti, 1984 Olimpiyatlarında altın, 1994 Olimpiyatlarında bronz madalya kazandı.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: