ARTİSTİK BUZ PATENİ

Olimpiyatlardan Portreler / Katarina Witt : 15-12-2-4-6-8

Posted in Artistik Buz Pateni by ursuspolaris on 31 Ocak 2010

Carmen

15-12-2-4-6-8 : Katarina Witt’in hayatında önemli yer tutan bu rakamlar nedir dersiniz acaba?

Bu, rakamlar Katarina Witt’in spor hayatına ait rakamlardır. Witt, 15 kez şeref kürsüsüne çıktı, 12 kez önemli yarışmalarda birinci oldu, 2 kez Olimpiyatlarda altın madalya kazandı (1984, 1988), 4 kez Dünya şampiyonu oldu (1984, 1985, 1987,1988) ve 6 kez Avrupa şampiyonluğunu elde etti (1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988) ve 8 defa Doğu Almanya şampiyonu oldu.

Zorunlu elemanlardan nefret ettiğini belirten Witt, atlayışlarında teknik açıdan çok sağlam bir patenci olarak göze çarpardı. Ama ayak bileğinden geçirdiği ameliyatlardan sonra hocası Jutta Müller’in tavsiyesi üzerine artistik yanını güçlendirdi ve programlarında ona ağırlık verdi.

Antrenörü Jutta Müller, bir orkestra şefi gibi yönetti onu. Katarina Witt’i medyaya, hakemlere ve seyircilere en hazır şekilde sundu. Bu sunuş, Katarina Witt’in programlarının en küçük ayrıntısından seçilen müziklere, giysilerin hazırlanmasından Witt’in gülümsemesine ve basına vereceği demeçlerin en ince ayrıntısına kadar düşünülmesine dayanan bir stratejinin eseriydi.

Katarina Witt’in soyunma odasından çıktığı andan itibaren bu stratejinin uygulaması başlıyordu.

O zamanki Doğu Almanya’da bulunan Staaken’de 3 Aralık 1965’te doğan Katarina Witt, kısa adıyla “Kati”, 1984 Saraybosna Kış Olimpiyatlarında ilk Olimpiyat altın madalyasını kazandığında 19 yaşındaydı. Şampiyon olduktan sonraki günlerde hayranlarından binlerce mektup aldı. Dönemin Doğu Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker de, hayranları arasındaydı.

Katarina Witt, bir anda ulausal kahraman haline geldi ve Doğu Almanya’nın gizli polis servisi Stasi tarafından her harekeri izlenmeye başlandı. Bu Stasi meselesi, daha sonraki yıllarda, iki Almanya’nın birleşmesinden sonra başına epey sorun çıkaracaktı.

Yeteneğinden, çekiciliğinden, hakemler ve seyirciler üzerindeki etkisinden emin olan “Kati”, zaferleri birbiri ardına eklemeye başladı.

Avrupa Şampiyonasında ilk kez şampiyon olduğu 1983’den sonra bir kez yenilgi yüzü gören Katarina Witt, sadece Cenevre’deki 1986 Dünya Şampiyonasında Amerikalı Debi Thomas’a geçildi.

1988 Calgary Olimpiyat Oyunlarında Katarina Witt ve Debi Thomas, aynı müziği, Carmen’i seçmişti. İkisi arasındaki rekabet ve sinir savaşı müthişti. Katarina Witt, ikinci kez Olimpiyat şampiyonu olmayı hedefliyordu. Debi Thomas da, altın madalya peşindeydi. “Sosyalizmin en güzel yüzü” diye tanıtılan Witt, o gülümsemesini yüzünden hiç eksik etmiyordu ama bu gülümsemenin gerisinde gerginlik vardı. Sonja Henie’den bu yana hiçbir patenci, Teklerde iki kez arka arkaya Olimpiyat şampiyonu olmamıştı.

Witt, önce piste çıktı ve güzel, sade ve iyi bir performans sergiledi. Thomas için kapı açık kalmıştı. Doğu Alman rakibini geçme ve altın madalya kazanma imkânı vardı. Ama riskli bir propram sunması ona pahalıya mal oldu. Programın başında bir atlayış kombinasyonunda çift ayak üzerine indi ve bir daha kendii toparlayamadı. Altın madalya Witt’in boynundaydı artık.

Witt, 1988’de son kez Dünya şampiyonu olduktan yarışmalardan çekildi. Profesyonellik, bir TV show’u (Carmen On Ice), turneler, televizyon için buz pateni danışmanlığı… Bu teklifler hiç eksik olmadı. Buna karşılık, yeniden yarışmalara girmek için aldığı ani karar ve bunun sonucu 1994 Lillehammer Olimpiyatlarında elde edilen yedincilik, efsane haline gelen bu patenciye hiçbir şey katmadı.

Witt, Mayıs 2002’de, Stasi’nin kendisiyle ilgili arşivlerinin yayınlanmasını önlemek için açtığı davadan vazgeçti. Stasi’nin kendisiyle ilgili 1.300 sayfalık raporlarından sadece 181 sayfası, kamuoyunun bilgisine sunuldu. Raporların bu bölümü, Doğu Alman devletinin kendisine yaptığı yardımlarla ilgiliydi. Bu da, efsane patenciye zarar vermedi.

Katarina Witt, 1988’de Ankara’ya gelmiş ve Belpa buzpateni tesislerinin açılışında bir gösteri sunmuştu. Witt, ayrıca Şubat 2007’de bu kez İstanbul’a gelmiş ve Buzda Dans yarışmasının finalinde bir gösteri sergilemişti.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: