ARTİSTİK BUZ PATENİ

Olimpiyatlardan Portreler / Sonja Henie : Efsane…

Posted in Artistik Buz Pateni by ursuspolaris on 31 Ocak 2010

Norveç’in başkenti Oslo’da 8 Nisan 1912’de doğan Sonja Henie’nin beşiğinin başında sanki iyilik perileri toplanmıştı. Kolay bir çocukluk dönemi geçiren Sonja Henie, sporda başarıdan başarıya koşmuş, sinemaya girmiş, servet sahibi olmuş ve tarihin en büyük bayan patencisi olarak kabul edilmişti.

Babası Wilhelm, zengin bir kürk tüccarıydı ve Oslo’nun otomobil sahibi olan ilk sakiniydi. Küçük Sonja’ya ilk patenlerini alan, ona dans ve bale dersleri aldıran, en iyi antrenörler gözetiminde, özellikle üç kez Olimpiyat şampiyonluğu kazanan Gillis Grafstroem gözetiminde çalışmasını sağlayan babasıydı. Artistik gücünün, dönemin ünlü Rus dansçısı Anna Pavlova’dan geldiği söylenir. Hatta Sonja Henie’ye zaman zaman “Buzdaki Pavlova” dendiği olmuştur.

Sonja Henie, 10 yaşında Norveç şampiyonu oldu, 11 yaşında ilk kez Olimpiyatlara katıldı; sekizinci ve sonuncu oldu. Ama spor hayatında asla böyle bir derece tekrarlanmadı.

Sonja Henie’den önce buz pateni yavan bir spor dalı olarak görülüyordu. 1900’lü yılların başında, buz pateni yarışmaları zorunlu hareketler ve zor, biribirinden bağımsız, fonda çalan müzikle uyumsuz bir dizi teknik hareketten oluşan serbest programdan ibaretti.

Norveçli patenci, bu spora canlılık getirdi. O dönem için olağanüstü kabul edilen atlayışların  dinamik karışımı, gençliğinin elverdiği ele avuca sığmazlıkla bezeli bir kayış tarzı getirdi patinaja. Teknik becerisiyle artistik yanını belli bir koreografi içinde sunmaya başlayan Henie, ayrıca yarışmalardaki giyim tarzını değiştirdi.

O dönemde bayan patenciler siyah patenle ve neredeyse yerlere kadar uzanan eteklikle kayarlardı. Henie, beyaz paten ve kısa eteklik giydi. Eteğin boyunun kısalması, atlayışların daha kolay yapılmasını sağlıyordu. Böylece, artistik buz pateninde modern giyimin ve belli bir koreografi eşliğinde programların sunulmasının öncülüğünü yaptı.

Sonja Henie, 10 Dünya şampiyonluğunun ilkini 1927 yılında kazandı. Efsane artık yavaş yavaş oluşmaya başlıyordu. Norveçli genç kız, 1936’da spor hayatından çekilinceye kadar yenilgi nedir bilmedi. 24 yaşına basmadan az önce sona erdirdiği spor hayatında üç kez Olimpiyat şampiyonu oldu (1928, 1932, 1936), 1927 ile 1936 arasında arka arkaya 10 kez Dünya şampiyonluğunu kazandı ve 1931’den 1936’ya kadar altı kez kesintisiz Avrupa şampiyonu oldu.

Hayat öyküsünü yazanlar, bu ufak-tefek, sarışın ve çekici kadının, spor hayatı boyunca kupa, madalya, şilt vs… olmak üzere 1.473 ödül aldığını belirtirler. Sonja Henie, üç kez kesintisiz Olimpiyat şampiyonu olan ilk ve tek kadın patenci konumunu korumaya devam ediyor.

Ancak çoğu yurttaşı, bu şan ve şeref dolu spor hayatında Sonja Henie’nin bir hareketini, 1935’te Almanya’da düzenlenen bir yarışmada nazi selamı vermesini ve “Heil Hitler” diye bağırmasını affetmedi. Henie’nin bu tarafı pek bilinmez. Kim bilir, belki de unutmak istenmiştir…

Babasının 1937’de ölümünden sonra çok popüler olduğu ABD’ye yerleşti Sonja Henie. 1941’de Amerikan vatandaşlığına geçen Henie’nin ilk iki kocası Amerikalıydı. Birkaç yıl süren evlilikten sonra iki kocasından da boşandı ve gençlik döneminden arkadaşı Norveçli bir armatörle hayatını birleştirdi.

Sonja Henie, ABD’de elini değdiği her şeyi adeta altına çevirdi. Sinemaya geçen eski Norveçli patenci, 1950’li yıllarda, başarı kazanan 13 film çevirdi. Buz pistlerinde yaptığı gösteriler çok büyük ilgi gördü. Televizyonlar için show programları hazırladı. Gittiği her yerde, polis coşkulu kalabalıkları zor zaptediyordu. Artık kelimenin tam anlamıyla yıldız, tam bir işkadını olmuştu. O dönemde serveti 50 milyon dolar olarak hesaplanıyordu.

Ama bu parlak hayata sanki gölge düşmesinin zamanı gelmişti. Kan kanserine yakalandığı anlaşıldı. Tedavisi için Oslo-Paris yolculuklarının ardı arkası kesilmedi. Efsane haline gelen Norveçli patenci, şan, şöhret, para içinde yüzen, artistik patinajın unutulmaz ismi haline gelen bu hayat dolu kadın, 12 Ekim 1969’da, 57 yaşındayken, kendisini Oslo’ya götüren uçakta öldü.

Sonja Henie, hayata veda etmişti ama oluşturduğu efsane sonsuza dek sürecek.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: