ARTİSTİK BUZ PATENİ

Olimpiyatlardan Portreler / Ulrich Salchow : Öncü… Gönlübol…

Posted in Artistik Buz Pateni by ursuspolaris on 31 Ocak 2010

Ulrich Salchow

Artistik buz pateninde ilk Olimpiyat şampiyonu olarak tarihe geçen İsveçli Ulrich Salchow, Olimpiyat madalyasını, Kış Olimpiyatlarında değil, 1908 Yaz Olimpiyat Oyunlarında kazandı. 1908 Londra Yaz Oyunları Düzenleme Kurulu, buz patenini kendi programlarına almıştı.

Buz pateni dalında gerçek bir öncü olan Salchow, televizyonda buz pateni yarışmasını bir kez bile izleyen herkes tarafından tanınır… Neden? Çünkü İsveçli patenci, kendi bulduğu ve 1909 yılında düzenlenen bir yarışmada ilk kez yaptığı atlayışa kendi adını verdi: Salchow… Tabii Ulrich Salchow, bu atlayışı birli yapmıştı ama günümüzde dörtlü olarak yapılabilen atlayışlar arasında salchow da var.

Bugüne kadar, Salchow’dan başka sadece üç patenci daha kendi buldukları atlayışlara kendi adını vermiştir: Norveçli Axel Paulsen (axel), Avusturyalı Alois Lutz (lutz) ve Alman Werner Rittberger (rittberger ya da bazı anglo-sakson ülkelerinde kullanılan adıyla loop)…

Bacak kasları güçlü olan Salchow, rakipleri karşısında önemli bir teknik üstünlük sağlamıştı. Bu üstünlük sayesinde 10 kez Dünya şampiyonu (1901-1905 ve 1907-1911) ve 1898 ile 1913 yılları arasında dokuz kez Avrupa şampiyonu oldu (1898, 1899, 1900, 1904, 1906, 1907, 1909, 1910, 1913). Bugüne kadar sadece efsanevî patenci Sonja Henie, 10 kez Dünya şampiyonluğu kazandı.

1912 Stockholm Olimpiyatlarına katılamadı Salchow. Çünkü artistik buz pateni 1912 Olimpiyatlarına dahil edilmemişti. Ulrich Salchow, 1920 Anvers Olimpiyatlarında altın madalya hedefine ulaşmak istiyordu. Zorunlu harketlerde arayı epeyce açmıştı. Serbest programda düştü ve sakatlandı. Programını zar-zor bitirebildi. Kaderin cilvesi olsa gerek… Düştüğü atlayış hangisiydi biliyor musunuz? İster inanın, ister inanamayın; Salchow, salchow atarken düştü ve Olimpiyatlarda dördüncü oldu. 42 yaşındaki deneyimli ve yaşı geçkin bir patenci için yarışmayı bitirebilmek de çok önemli değil midir? Olimpiyatların ruhu, kazanmayı değil, katılmayı gerektirmiyor mu?

Salchow, gönlübol bir patenciydi ve diğer patencilerin yeteneklerinin farkındaydı. 1902 Dünya Şampiyonasında İngiliz kadın patenci Madge Syers, kendisinden sonra ikinci olmuştu O dönemde buz pateni erkek işiydi. Syers’in erkeklerle yarışmasına izin verildi ve beklenmedik şekilde Syers, Salchow’nun ardından ikinci oldu. Syers’in birinci olması gerektiğini düşünen Salchow, kendi altın madalyasını Syers’e armağan etti.

.

.

Bu jesti 1947 Dünya Şampiyonasında da tekrarladı. Ona göre, Amerikalı Dick Button, birinci olmalıydı. Oysa, o ikinci olmuştu. Salchow, bu kez de kendi madalyalarından birini Button’a hediye etti.

Salchow, sporu bıraktıktan sonra antrenör olarak buz patenine hizmet etmeye devam etti. Uzun yıllar (1925’ten 1937’ye kadar) Uluslararası Paten Federasyonu ISU’nun başkanlığını yaptı. 7 Ağustos 1877’de Kopenhag’da doğan Salchow, Stockholm’de 19 Nisan 1949’da öldüğünde 71 yaşındaydı.

Karl Emil Julius Ulrich Salchow, arkasında armağan olarak salchow’yu bıraktı.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: