ARTİSTİK BUZ PATENİ

Zarafet ve ritmi beceri ve sportif güçle harmanlamak…

Posted in Genel Bilgiler by ursuspolaris on 31 Ocak 2010

Zarafet ve ritmi beceri ve sportif güçle birleştirip müzik eşliğinde belli bir koreografi çerçevesinde buz üzerinde sergileyen spora yüz yıldan fazla bir zamandır artistik buz pateni, artistik patinaj, buz pateni ya da figür pateni adı veriliyor.

Buz pateni, daha Kış Olimpiyatları düzenlenmesine başlanmadan önce Olimpiyat Oyunlarının bir parçası olmuştu.

Tekler ve Çiftler kategorisi yarışmaları, ilk kez 1908 Londra Yaz Olimpiyat Oyunları çerçevesinde yapıldı. Buz Dansı ise, Olimpiyatların bünyesine ancak 1976’da girdi.

2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında artistik buz pateni yarışmaları Erkekler, Kadınlar, Çiftler ve Buz Dansı olmak üzere dört ayrı disiplinde 12 ISU hakeminin nezaretinde yapılacak.

Yarışmaların her bölümünün başlamasından 45 dakika önce bilgisayarlı sistem tarafından çekilecek kura sonunda 12 hakemden hangi dokuz hakemin puanlarının o yarışmada sonucun belirlenmesinde kullanılacağı belirlenecek. Hakemler, bütün puanlar bilgisayarlı sistemde gösterileceği için, kendi puanlarının sonucun belirlenmesinde dikkate alınıp alınmadığını bilemeyecek.

Patencinin yaptığı her elementin (hareketin) belli bir temel puanı bulunuyor. Patenciler, hareketi ne derece iyi ya da kötü yaptıklarına bağlı olarak, bu temel puana ek olarak puan (GOE – Grade of execution) alabiliyor ya da puan kaybedebiliyor.

Hakemler, puan verirken, hareketin güçlüğünü dikkate almıyor. Hareketlerin zorluk derecesi (düzeyi), teknik heyet tarafından belirleniyor. Hakemler, sadece hareketlerin kalitesine puan veriyor ama zorluk derecesini değiştiremiyor. Zorluk derecesi belirlemek teknik heyetin işi…

Hakemler ayrıca, her performansın sonunda, patencinin/çiftin/dançının genel teknik ve sunuş yeteneğini ölçen program bileşenleri puanları veriyor. En yüksek puanı elde eden patenci/çift/dansçı birinci olarak belirleniyor ve sıralama bu puanlara göre oluşturuluyor.

Patenciler üç kategorinin birinde yarışabiliyor.

Tekler:

Tekler patinajında Erkekler ve Kadınlar ayrı ayrı yarışıyor. Patenciler, zorunlu atlayış (jump), spin (dönüş) ve adım dizilerinin yapıldığı bir kısa program ve süresi daha uzun olan bir de serbest program sunmak zorunda. İki program da, belli bir müzik  eşliğinde sergileniyor.

Serbest program, patenciye kendi yaratıcılığını, yenilikçi hareketlerini ve teknik zorluğu gösterme imkânı veriyor. Kısa ve serbest program sonunda alınan puanlar toplanıyor ve en yüksek puanı elde eden patenci birinci ilan ediliyor.

Çiftler:

Çiftler yarışmaları da, tekler yarışmaları formatında yapılıyor. Yani müzik eşliğnde zorunlu elementlerin sergilendiği bir kısa program ile serbest program… Çiftlerde bir erkek ve bir kadın patenci, belli bir ahenk, birlik içinde çalışır ve atlayışları, spinleri, fırlatmalı atlayışları, spiralleri ve liftleri belli bir düzen için yapar.

Buz Dansı:

Buz dansı, bir erkek ve bir kadın patenci tarafından yapılır. Buz üzerinde müziğin ve belli adımların belli bir ritm çerçevesinde yorumlanmasıdır. Buz Dansı’nda, Çiftlerdekinin aksine, atlayışlar bulunmaz. Buz Dansı, bildiğimiz dansın buz üzeinde belli adım dizileri, liftler ve spinler çerçevesinde icra edilen biçimidir. Buz Dansı yarışması, üç ayrı danstan oluşur. Zorunlu dans, orijinal (özgün) dans ve serbest dans.

Zorunlu dans, ISU tarafından önceden belirlenen bir dansı kaymaktır. Örneğin, Uluslararası Paten Federasyonu ISU, 2009/2010 sezonunda kendi sorumluluğu altında düzenlenecek bütün yarışmalarda, Kış Olimpiyatlarında ve uluslararası yarışmalarda, Gençlerde Westminster Waltz ve Argentine Tango, Büyüklerde Golden Waltz ve Tango Romantica kullanılmasına karar verdi.

Orijinal dansta, dansçılar, kendi mzüiklerini, ISU’nun önceden belirlediği ritm ve tema çerçevesinde seçebilir. Kısa programda olduğu gibi, orijinal dansta da zorunlu elemanlar vardır. ISU, 2009/2010 sezonu orijinal dans müziklerinin Gençlerde ve Büyüklerde Folk/Country tarzında (Polka, Mazurka, Sirtaki, Kalinka, Flâmenko vb…) olmasını kararlaştırdı.

Dansçılar, sadece serbest dansta, önceden belli kısıtlama ya da sınırlama olmaksızın kendi müziklerini seçebilir.

  • Bazı bilgiler:
  • 1984’ten bu yana hiçbir erkek patenci, Dünya Şampiyonasında altın madalya kazandıktan sonra, bir sonraki yıl düzenlenen Kış Olimpiyatlarında altın madalya kazanmayı başaramadı. En son Amerikalı Scott Hamilton, 1983 Dünya Şampiyonasında altın madalya kazandıktan sonra 1984’te düzenlenen Saraybosna Kış Olimpiyatlarında da altın madalya kazanmayı başarmıştı.
  • 1964’teki Innsbruck Kış Olimpiyatlarında bu yana her Olimpiyatta Amerikalı bir kadın patenci madalya kazanmayı başardı.
  • Kanadalı erkek patenciler, Dünya Şampiyonalarında 11 defa altın madalya kazandı ancak hiçbir Olimpiyatta altın madalya kazanmadı.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: