ARTİSTİK BUZ PATENİ

Mao Asada güven tazeledi

Posted in Haberler by ursuspolaris on 01 Şubat 2010

Japonya’nın iddialı isimlerinden Mao Asada, kötü başladığı Olimpiyat sezonunda nihayet kendisine geldi ve 2010 Dört Kıta Şampiyonasında altın madalya kazanarak Vancouver Kış Olimpiyatları öncesinde kendisine güvenini tazeledi.

Bazıları, yeni sezonda aldığı sonuçlara bakarak adını çizmişti ama Asada, henüz göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

19 yaşındaki patenci için Olimpiyat sezonu daha kötü başlayamazdı. Asada, Ekim ayında Fransa’da yapılan 2009 Trophée Eric Bompard yarışmasında, en önemli rakibi olan Güney Koreli Yu-Na Kim’in ardından ikinci olmuştu ama puan bakımından çok geride kalmıştı. Japon patenci, Rusya’daki 2009 Rostelecom Cup yarışmasında da kelimenin tam anlamıyla solmuş ve ancak beşinci olabilmişti. Doğal olarak, 2005’te ISU Grand Prix yarışmalarına katılmaya başlamasından sonra ilk kez finale kalamadı.

Dört Kıta Şampiyonasında da, başlangıç iyi değildi. Kısa programdaki performansı hayal kırıklığı yarattı. O meşhur üçlü axel’ı ikiliye indirilmiş, üçlü flip’i de birli geçmişti. Spinlerinin zorluk derecesi dört, adım dizileri ve spiral dizisi de üç üzerinden değerlendirilen Asada, iyi bir sezon geçiren yurttaşı Akiko Suzuki ve ilk kez Büyükler yarışmasına katılan 16 yaşındaki Amerikalı Amanda Dobbs’un gerisinde ancak üçüncü olabildi.

Asada, kısa programdaki performansından çok rahatsızlık duydu. Şöyle diyordu kısa programdan sonra… “En yüksek puanları aldığım iki atlayışı yapamadım. Hata yapmak iyi bir şey değil ama Olimpiyatlarda olacağına burada olsun daha iyi… Kısa programdan önceki antrenman iyi geçmişti. Kısa program için kaygılı değildim. Yarışmada buza çıkınca birden gerildim. Ama bu yarışmada sinirlerimi nasıl kontrol edebileceğimi de öğrendim. Olimpiyatlarda kısa programda bütün hareketleri yapmam lâzım…”

Kısa program, bu sezon Asada’nın başının belası oldu. Trophée Bompard yarışmasında üçlü axel’ı birli geçti, Rostelecom Cup yarışmasında ikiliye indirildi. Bunun sonucu olarak, kısa programda iki ikili axel’a izin verilmediği için bir axel’ı değerlendirme dışı kaldı ve hiç puan alamadı. Asada, ancak 2010 Japonya Şampiyonasında üçlü axel-ikili toeloop kombinasyonu yapabildi ama üçlü axel, eksik tur olduğu gerekçesiyle yine ikili kabul edildi.

Kısa programda üçlü axel denemek, büyük risk taşıyor ama Asada’nın da fazla seçeneği yok. Üçlü flip-üçlü toeloop kombinasyonu, çoğu zaman hakemlerce onaylanmıyor, üçlü lutz’u da, yanlış kenar kullanımı nedeniyle kendisi yapmıyor. Onun için kısa program atlayışları üçlü flip-ikili toeloop, üçlü rittberger ve ikili axel olabilir ancak bu da, Yu-Na Kim’in üçlü flip-üçlü toeloop, üçlü lutz ve ikili axel’ı karşısında zayıf kalıyor.

Hırslı ve iddialı Asada da, bu gerçeği iyi biliyor ve bu nedenle, üçü axel’a asılıyor. Üçlü axel, Asada’nın şimdilik favori atlayışı ve halen bunu yapabilen tek bayan patenci konumunda bulunuyor.

Bu gerçeği bilen başkaları da var tabii… En başta da, Yu-Na Kim’in antrenörü Brian Orser… Orser’ın taa geçen yıldan söylediği bir şey var. Diyor ki “We don’t need the triple axel…” Yani, “Bizim üçlü axel’a ihtiyacımız yok…”

Asada’nın bu en önemli silâhı 2008 Aralık ayındaki ISU Grand Prix finalinden bu yana ilk kez 2010 Dört kıta Şampiyonası serbest program yarışmasında işe yaradı (mı acaba? Video). Japon patenci, bu yarışmada, hakemler tarafından hatasız olarak kabul edilen iki üçlü axel attı.

Asada, “İki üçlü axel yaptığım için çok mutluyum. Bu, Olimpiyatlar öncesinden iyi oldu. Serbest program öncesinde fazla gergin değildim. Olimpiyatlarda da öyle olmasını umuyorum” diyor.

Asada, bu sezon aldığı en iyi puan olan 183.96 ile Yu-Na Kim’in en iyi puanı olan 210.03 arasındaki fark sorulduğunda, “Kısa programı iyi sunarsam, daha yüksek toplam puanım olur. Ben kayarken alacağım puanları düşünmüyorum. O sırada dikkatimi kaymaya veriyorum ama zaman zaman puanları da düşünmem lâzım” diye konuşuyor.

Dört kez Dünya şampiyonu olan Kurt Browning, bir zamanlar şöyle demişti: “Bir yarışmayı kısa programla kazanamazsınız ama yarışmayı kısa program yüzünden çok kolay kaybedebilirsiniz…”

Bu, acı deneyimler sonucu alınan bir ders olmuştu ama puanlama sistemi değişmiş olsa bile, hâlâ geçerliliğini koruyor. Özellikle de puan farkı fazla değilse… Kim bilir, Vancouver’de belki de kısa program sonucu belirleyecektir.

Asada, “Kısa programın serbest programdan daha kolay olduğunu biliyorum. Bunu unutmamam lâzım, gerisi gelir” diyor.

2008 Dünya şampiyonu Asada, geçen sezon serbest program müziği olan “Waltz Masquerade” adlı eseri, bu yıl kısa programında kullanıyor. Gerekçesi de, bu müzikle kendisini rahat hissetmesi… Serbest programının müziği de, Sergei Rahmaninof’un “Prelude No. 3 Opus 2”… Bu eser, “Bells of Moscow” adıyla da biliniyor. Ağır ve güçlü bir müzik… Asada gibi çevik bir patencinin böyle bir müziği seçmesi şaşırtıcı bulunuyor.

“İki müzik seçtim. Biri hafif ve mutluluk veren bir tarzdı, öbürü de Bells of Moscow” diyor Asada ve devam ediyor: “İkisini de denedim diğeri pekiyi işlemedi. Rahmaninof’un eseri bana daha uygun düştü. Ayrıca antrenörüm Tatiana Tarasova da, bu müziği tavsiye etti”.

.

.

Tarasova, aslında Asada’yı tam zamanlı olarak çalıştırmıyor. Sağlık durumu gerekçesiyle ne Japonya Şampiyonasına geldi, ne de Dört Kıta Şampiyonasına. “Tarasova, beni en son Rostelecom Cup yarışmasında çalıştırmıştı. O zamandan bu yana Nagoya’da Tarasova’nın yardımcısı Jeanetta Folle tarafından çalıştırılıyorum. Tatiana Tarasova’nın Güney Kore’ye gelememesine üzüldüm. Kendisini iyi hissetmiyordu” diyor Asada. Tarasova, Vancouver’e gitmeyi tasarlıyor.

Şubat ayında iki gün, çocukluğundan beri Olimpiyat şampiyonu olmayı düşleyen Asada’nın hayalinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini gösterecek. Kısa ve serbest program yarışmalarının yapılacağı 23 ve 25 Şubat günleri…

Güney Kore’nin yıldızı Yu-Na Kim, Olimpiyatlarda altın madalyanın favorisi olarak gösteriliyor. Ama Caroline Zhang’ın Dört Kıta Şampiyonasında basın toplantısında dikkatlere getirdiği gibi son zamanlarda favoriler kazanamıyor.

Son üç Olimpiyatın şampiyonları Shizuka Arakawa (2006), Sarah Hughes (2002) ve Tara Lipinski (1998) hiç şüphesiz madalya adayları arasında gösteriliyordu ama favoriler Michelle Kwan (1998 ve 2002), Irina Slutskaya (2002 ve 2006) ve Sasha Cohen’di (2006).

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: