ARTİSTİK BUZ PATENİ

Rusya’nın Kış Olimpiyatlarındaki üstünlüğü çok belirgin

Posted in Haberler by ursuspolaris on 02 Şubat 2010

Rusya’nın artistik patinajda, özellikle Çiftlerde ve Buz Dansı’ında üstünlüğü açıkça kendisini hissettiriyor. Hele Çiftler kategorisinde Olimpiyatlardaki üstünlüğü çok belirgin. 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına çok az bir zaman kala merak edilen konulardan biri de, Rus çiftlerden birininm Vancouver’de bu üstünlüğü devam ettirip ettirmeyeceği…

Rusya’nın Artistik Patinaj geçmişi, çok gerilere gidiyor. 1908 yılında, İlk Kış Oyunlarının düzenlenmesinden 16 yıl önce, artistik patinaj, Londra’daki yaz Olimpiyat oyunlarının bir parçasıydı. Artistik patinajı andıran yarışmalardan birini 35 yaşındaki Rus sporcu Nikolai Kolomenkin kazanmıştı.

Rus patenciler, zamanla Çiftler ve Buz Dansı kategorilerinde üstünlüklerini açık şekilde kabul ettirdiler. Erkekler ve Bayanlarda bu denli başarılı olmasalar da, Rus sporcuları son yıllarda bu kategorilerde de varlıklarını hissettirmeye iyiden iyiye başladılar.

1964 Innsbruck oyunlarında, Ludmila Beloussova/Oleg Protopopov, 5-4 hakem kararıyla Çiftlerde birinci olmuştu. Böyle bir sonucu o devirde kimse tahmin edemiyordu ama bu zafer, peşpeşe 12 Olimpiyatta Rus çiftlerin kurduğu hegemonyanın başlangıcını oluşturuyordu.

Beloussova/Protopopov’un 1968 Grenoble oyunlarında da altın madalya kazanmasından sonra, sıra bu kez Irina Rodnina/Alexei Ulanov çiftine gelmişti. Ulanov’un gümüş madalya kazanan Ludmila Smirnova ile evlenmesinden sonra Rodnina kendisine yeni bir partner buldu: Alexander Zaitsev… Rodnina/Zaitsev çifti, Rusya’ya, daha doğrusu o dönemdeki adıyla Sovyetler Birliği’ne iki altın madalya daha kazandırdı. Elena Valova/Oleg Vasilyev, 1984’de altın, 1988’de gümüş madalya kazandılar. Ekaterina Gordeeva/Sergei Grinkov çifti, 1998 ve 1994’de altın madalyanın sahibi oldular. Artur Dmitriyev de, 1992’de Natalia Mishkutenok’la, 1998’de de Oksana Kazakova’yla altın madalya kazandı. Bu zafer dizisine 2002’de Rus Elena Berezhnaya/Anton Sikharulidze ve 2006’da Tatiana Totmianina/Maxim Marinin çiftini eklemek lâzım.

Arka arkaya 12 Olimpiyatta kazanılan 12 altın madalyaya, Rus çiftler, 13. Olimpiyatta 13. altın madalyayı ekleyebilecek mi? Ne zor bir görev! Ne büyük bir yük! Vancouver’de çok zorlu Çinli ve Alman rakipler var. Vancouver’de altın madalya kazanan Rus çifti, Rus hegemonyasını devam ettirdiği için kahraman olacak…

– Buz Dansı –

Buz Dansı, 1976’da Kış Olimpiyatlarına dahil edildi. Rus dansçılar, bu kategoride hep madalya kazandılar. Rus patenciler, bugüne kadar yapılan dokuz yarışmadan yedisinde altın madalyayı, yedi yarışmada da, üç madalyadan ikisini kazanmayı bildiler. Rus patenciler, kazanamadıkları iki altın madalyayı, 1984’de İngiliz Jayne Torvill/Christopher Dean çiftine, 2002’de Fransız Marina Anissina/Gwendal Peizerat çiftine kaptırdılar.

En başarılı Rus Buz Dansı çiftleri, 1984’de gümüş, 1988’de altın madalya kazanan Natalia Bestemiyanova/Andrei Bukin, 1984’de bronz, 1988’de gümüş ve 1992’de altın madalya kazanan Marina Klimova/Sergei Ponomarenko ile 1994 ve 1998’de altın madalya kazanan Oksana Grischuk/Evgeni Platov oldu.

– Tekler –

Erkeklerde, 1972’ye kadar hiçbir Rus patencisi podyuma şeref kürsüsüne çıkamamıştı. 1972’de Sergei Chetveroukhin, Çek Ondrej Nepela’nın ardından ikinci oluyor ve gümüş madalya kazanıyordu.

Yakın zamanlarda ise, Rus patenciler artık iyiden iyiye Olimpiyatlara damgalarını vurmaya başladı. Alexei Urmanov 1994’de,  Ilya Kulik 1998’de, Alexei Yagudin 2002’de, Evgeni Plushenko 2006’da altın madalya kazandı. Yarışmalara geri dönen Plushenko, 2010’da da, bu altın dizisini devam ettirebilecek mi? Önemli soru bu…

Olimpiyatlarda, Bayanlarda Rusların tek madalyası, 1984’de bronz madalyayı elde eden Kira Ivanova tarafından kazanılmıştı. 1994 Olimpiyat şampiyonu Oksana Baiul, Rus ekolünün iyi bir temsilcisiydi ama kendisi Ukrayna’da doğmuş, büyümüş ve eğitilmişti.

2006 Olimpiyatlarında, Rus Irina Slutskaya, altın madalyanın en büyük favorisi olarak görülüyordu. 2002’de gümüş madalya kazanan Slutskaya, Torino’da altın madalya kazansaydı, Olimpiyat şampiyonu olan ilk Rus bayan patenci olarak tarihe geçecekti.

2006’da kaçan bu fırsatı 2010’da yakalayabilecek Rus kadın patenci ortada yok…

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: