ARTİSTİK BUZ PATENİ

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları / Genel sunuş / Çiftler

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 11 Şubat 2010

Çiftler yarışması, Vancouver’de Artistik Buz Pateni yarışmalarının ilki olacak.

Altın madalyanın en önemli adayları olarak Çin’den Xue Shen/Hongbo Zhao çifti  gösteriliyor. Yarışmalara yaklaşık iki buçuk yıl ara verdikten sonra üçüncü kez Olimpiyatlara katılmak için geri dönen Shen/Zhao ikilisi, Kış Olimpiyatlarında iki kez bronz madalya kazanmış ve üç kez de Dünya şampiyonu olmuştu.

Olimpiyat Oyunları için yaz aylarından bu yana çok sıkı bir şekilde çalışan Çinli çift, çabalarının karşılığını almayı umuyor. Evli olan Shen ve Zhao, 1994’ten beri dünya çapında yarışmalara giriyor ve bunun verdiği deneyimi sonuna kadar kullanmasını biliyor. Queen’in “Who Wants to Live Forever” adlı şarkısı üzerine hazırlanan kısa programı, belki de çiftin neden bu denli soluklu olduğunun en iyi ifadesidir. Çiftlerde, genellikle 30 yaşına gelince sporun bırakıldığı göz önüne alınırsa, 31 yaşındaki Shen ve 36 yaşındaki Zhao’nun Vancouver’da yarışan en yaşlı ikili olduğu ortaya çıkar.

Shen/Zhao ikilisinin en önemli rakibi 2008 ve 2009 Dünya şampiyonu Almanya’dan Aliona Savchenko/Robin Szolkowy olacak ama Alman çift, bu sezona iyi bir başlangıç yapamadı. ISU Grand Prix yarışmalarında Shen/Zhao ikilisine geçildi ve 2010 Avrupa Şampiyonasında da tahtını Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çiftine kaptırarak ikincililke yetindi.

Bu biraz da, son iki ayda Savchenko’nun hastalıklarla uğraşmasından kaynaklandı. Hastalık dönemi, Alman çiftin antrenmanlarının aksamasına yol açmasının yanısıra güven veren, geçilmezlik hissi veren kayış tarzlarının kaybolmasına yol açtı.

Savchenko/Szolkowy ikilisi, geçmişi bir yana bırakarak bütün dikkatini Vancouver’e toplamalı ve kısa programı ile serbest programını da, kendilerine özgü sağlamlık içinde ve hatasız olarak sunmalı… Altın madalyayı kazanmanın başka yolu olmasa gerek…

Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, Avrupa Şampiyonasında biraz da tartışmalara yol açan ve gereğinden fazla puan verildiği söylentileri arasında birdenbire Vancouver’de altın madalyanın önemli adayları arasına yükseldi.

Rusya şampiyonu çift, yetenekli ve güvenilir patenciler… Ancak Rus çiftin program bileşenleri puanının 2009 ISU Grand Prix finalinden 2010 Avrupa Şampiyonasına, Alman çiftinkiyle karşılaştırıldığında, nasıl birdenbire yükseldiği tartışma konusu oldu.

Kavaguti ve Smirnov, Shen/Zhao ve Savchenko/Szolkowy ile aynı düzeyinde görülmüyor ve altın madalya kazanabilmek için bir adım daha fazlasını yapmaları gerektiği otoritelerce belitiliyor.

Rus ikilisi, Vancouver’de ellerinden gelenin en iyisini sergilemeli ve altın madalyaya ulaşabilmek için hatasız program sunmalı ve belki de serbest programlarında fırlatmalı dörtlü atlayışı başarıyla yapabilmeli…

Bu çiftlerden hata yapacak olanların yerine doldurmaya hazır çiftlerden biri de Çin’den Qing Pang/Jian Tong, diğeri de 2006 Kış Olimpiyatları ikincisi yine Çin’den Dan Zhang/Hao Zhang ikilisi…

Pang/Tong çifti, son yıllarda inişli-çıkışlı bir performans sergiledi. 2006 Dünya şampiyonu çift, bu sezon daha rahat görünüyor ve geçmiş yıllardaki teknik kapasitelerine ulaştığı mesajını veriyor.

Zhang/Zhang çifti, bir önceki Olimpiyatta ikinci olmanın verdiği monentumu kaybetmiş gibi görünüyor. Geçmişin bu başarılı ikilisi, son altı sezonda ISU Grand Prix yarışmalarındaki en kötü sonucunu aldı. Altıncı olarak finale katılmaya hak kazanan Zhang/Zhang çifti, finalde de ancak altıncı sırayı alabildi.

Zhang/Zhang çiftinin Olimpiyatlarda aynı başarıyı gösterebilmesi önemli ölçüde Dan Zhang’a bağlı olacak. 24 yaşındaki Dan Zhang, bu sezon buz patenine ilgisiz göründü. Vancouver’de madalya kazanmak için özellikle onun çaba göstermesi gerekecek. Hao Zhang, favorilere karşı koyabilmek için eşini iyi motive edebilmeli…

Rus Maria Mukhortova/Maxim Trankov çifti, bu sezon daha başarılı görünüyor. Vancouver’de madalya kazanmaları herkesi şaşırtabilir. 2010 Avrupa üçüncüsü çift, geçmişin dünya çapındaki Rus çiftleriyle aynı kalitede kayabiliyor. Dünya çapında bir çift olabilme fırsatı kendi ellerinde…

Mukhortova/Trankov ikilisinin Vancouver’de başarılı olabilmesinin sırrı, 4,5 dakika süren serbest programda sinirlerine hakim olabilmesi ve üzerindeki baskıyı göğüsleyebilmesinde yatıyor. İki patenci de, hatasız bir performans sergilede de, serbest programda dayanıklılık ve yarışma heyecanını bastırma konusunda zayıf kalıyor. Çift, “Love Story” üzerine hazırlanan serbest programını hatasız kayabildiği kadar üç hata yaparak da kayıyor.

Kanadalı Jessica Dubé/Bryce Davison çifti, kendi seyircisi huzurunda kaymanın avantajına sahip görünüyor. Ama handikapları da çok… Diğer çiftler kadar kendilerine güven duymuyorlar. Performanslarını kötü etkileyen buz dışında aralarında cereyan eden kişisel çekişmeler, bu sezon biraz azalmış görünüyor. Dubé/Davison çiftinin, kendilerinden madalya beklenmesinin oluşturduğu baskının üzerinden gelmeleri güç olabilir. Madalya almaları, baştan sona mükemmel olmalarına bağlı…

Ukraynalı Tatiana Volosozhar/Stanislav Morozov çifti, kısa programda Morozov’un solo atlayışını yapabilmesine bağlı olarak serbest programa çıkacak son grup içinde yer alabilir.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: