ARTİSTİK BUZ PATENİ

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları / Genel sunuş / Erkekler

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 11 Şubat 2010

Birçokları Vancouver’de altın madalyayı 2006 Olimpiyat şampiyonu Rus Evgeni Plushenko’ya yakıştırıyor. Bu sezon karşılaştığı her rakibini kolayca safdışı bırakan Plushenko, gerçekten favori ama şimdiye kadar ortaya koyduğu üstünlük henüz dünya çapında test edilmedi.

Plushenko, 2009 ISU Grand Prix şampiyonu Amerikalı Evan Lysacek, 2009 Dünya ikincisi Kanadalı Patrick Chan, Japon Nobunari Oda ve Daisuke Takahashi ile henüz karşılaşmadı. Bu rakiplerle karşılaşması, Plushenko’nun yarışmalara geri döndükten sonra henüz bilmediğimiz zayıf yanlarını ortaya çıkarabilir.

Plushenko, 2010 Avrupa Şampiyonasında altıncı kez altın madalya kazandı ve bunu yaparken formda olmayan Fransa’da Brian Joubert ve kendisi gibi yarışmalara yeni dönen İsviçreli Stéphane Lambiel ile karşı karşıya geldi. Ne Joubert, ne de Lambiel, Plushenko’ya meydan okuyabilmek için iki sağlam program sunabilecek formdaydı. Bu durum, doğal olarak Plushenko’nun işine yaradı.

Vancouver’de, Plushenko formunun zirvesinde olan ve yeni puanlama sistemini en ince ayrıntısına kadar lehlerine kullanmayı bilen patencilerle karşı karşıya gelecek. Bu patenciler de, Plushenko’yu tahtından indirmek için elinden geleni ardına koymayacak.

Evan Lysacek, 2009 yılında elde ettiği derecelerle (2009 Dünya ve 2009 ISU Grand Prix finali şampiyonu) Vancouver’de madalya adayları arasında olduğunu gösterdi. Lysacek, bu yıl da ikinci kez ABD şampiyonluğunu Jeremy Abbott’a kaptırdı ama Vancouver’de yarışma baskısını kaldırmaya hazır görünüyor.

Lysacek ve antrenörü Frank Carroll, bu sezon her yarışmayı adım adım planladı. Eğer ikisi de gerçekçi bir davranış içindeyse, Lysacek önceden belirlediği her hedefe ulaşmış demektir. ABD şampiyonluğu, gerçekçi olmak gerekirse, Lysacek’in çok önem verdiği bir hedef değildi bu sezon…

Lysacek Vancouver’de, Plushenko’ya en önemli rakip olacak patenci görünümü veriyor. Plushenko, Lysacek’i hafife alırsa pişman olabilir. Çünkü Lysacek, yarışmalara ara vermedi, sakatlık açısından daha sağlıklı durumda ve en önemlisi de, olimpiyat altınına aç bir patenci… Olimpiyatlara Dünya şampiyonu unvanı ile gitmek de, önemli bir psikolojik avantaj olsa gerek…

Brian Joubert, 2010 Avrupa Şampiyonasında, yarışmalara ara veren Plushenko ve Stéphane Lambiel’e geçilerek önemli bir piskolojik darbe yedi. Joubert altın madalyanın önemli bir adayı olarak ön plana çıkabilirdi ama şimdi Lambiel de var… Bu durumda, Joubert, Vancouver’de ne yapacağı en çok merak edilen patenci konumuna geliyor. Joubert’e Vancover’de en çok zarar verebilecek unsurlardan biri de, sinirlerinin bu denli önemli yarışmaları kaldıramaması… Joubert, Tallinn’de Plushenko’nun yarışma boyunca yaptığı yorumlardan olumsuz etkilenmiş ve sanki umutsuzluk içinde yarışmaya çıkmıştı. Aynısı, 2009 Dünya Şampiyonasında da olmuş ve Kanadalı Patrick Chan, Los Angeles’ta söz savaşına başlayınca Joubert’in sinirleri orada da iflas etmişti. Vancouver Olimpiyatlarında da Joubert aynı sorunla karşılaşırsa, madalya şansı tehlikeye girer ve kimbilir belki de, “Olimpiyatlarda yine altıncı olmak istemiyorum” yakınması bir anda gerçeğe dönüşebilir…

Patrick Chan, bu sezona iyi bir başlangıç yapamadı. İlk Grand Prix yarışmasını sakatlık nedeniyle atladı, ikincisinde ise, kendi evinde yapılan Skate Canada’da ancak altıncı olabildi. Chan, 2010’da Kanada Şampiyonasında birinci olarak Vancouver’e gitme vizesi aldı. Aldı ama formda olmaktan çok uzaktı. Her ne kadar Chan ülkesinde altın madalyanın en önemli adayı olarak görülüyorsa da, form durumu ve birkaç ay önce yaptığı antrenör değişikliği, ülkesindeki bu umutları bir anda söndürebilir.

Chan, kısa bir süre önce Olimpiyatlarda dörtlü atlayış yapmayacağını açıkladı. Üçlü axel’ı da sezon boyunca pek güven vermeyen Chan, kısa programda üçlü axel’ı yapamaması halinde madalyaya veda edebilir.

Stéphane Lambiel, Vancouver’de altın madalyanın önemli adayları arasında görülüyor ama her zaman başının belası olan üçlü axel olmazsa, altın madalyaya nasıl ulaşabilecği merak ediliyor. Lambiel ve ekibi, bu sorunu özellikle serbest programda iki dörtlü atlayış (dörtlü toeloop-üçlü ya da ikili toeloop kombinasyonu ve solo dörtlü toeloop) ile aşmayı planlıyor. 2005 ve 2006 Dünya şampiyonu patenci, 2010 Avrupa Şampiyonasında sorunu bu şekilde aşarak ikinci olmuştu ama bu plan Vancouver’de altın madalya için tutar mı, tutmaz mı? O şimdiden bilinmez.

Lambiel, Avrupa Şampiyonasında hem kısa, hem de serbest programda dörtlü denemiş, kısa programdaki hatalı dörtlüsü, onun madalya kazanma şansını bir anda tehlikeye atmıştı. Yarışmaların daha çetin olması beklenen Vancouver’de kısa programda üçlü axel olmaması ve hatalı yapacağı bir dörtlü atlayış, Lambiel’in serbest programda üstesinden gelmesi gereken en önemli sorun olarak ortaya çıkacaktır. 2006 Olimpiyat ikincisi Lambiel, yeni bir Olimpiyat madalyası elde edebilmek için kısa ve serbest programda, dünya çapındaki spin ve adım dizilerini sonuna kadar kullanarak en çok puanı toplamaya çalışacaktır.

Japon Nobunari Oda, bu sezon en yüksek üçüncü puanı alan patenci. Aralık ayaında 2009 ISU Grand Prix final yarışmasında kazandığı gümüş madalyanın getirdiği moralini taşıyor. Oda, patinajını üst düzeye taşıyabilmesi için her türlü olanağa sahip olan ancak bunları doğru zamanda ve doğru yerde kullanmasını bilmesi gereken bir patenci. Oda, bu sezon, elinden gelen her şeyi yaptı. İki Grand Prix yarışmasını da kazandı, finalde de gümüş madalya elde etti. 2010 Japonya Şampiyonasında da ikinci olarak Olimpiyatlara katılma hakkını elde etti. Oda, katılacağı ilk Kış Olimpiyatlarında, yarışma baskısını üzerinden atabailir de sinirlerine hakim olabilirse, Olimpiyatlarda madalya kazanan ilk erkek Japon patenci olabilir.

Japon Daisuke Takahashi, Olimpiyatlarda yarışma ve Dünya Şampiyonasında madalya kazanma tecrübesine sahip bir patenci. Takahashi’de bu sezon eksik olan, kendisine güven… O da, sakatlığı ve geçirdiği ameliyat nedeniyle yarışmalara bir yıl ara vermesinden kaynaklanıyor. Eğer Vancouver’deki Takahashi, eski Takahashi olursa, altın madalya konusunda Plushenko’ye en ciddî ikinci tehdit unsuru patenci olabilir. Takahashi, form grafiği son bir ayda yükselmemişse ve kendine güvenini kazanmamışsa, Olimpiyatlardan madalyasız dönebilir.

2010 ABD şampiyonu Jeremy Abbott, gerçek potansiyelini sergilemekte çok geç kaldı. Sezon başında istikrarsız bir görünüm veriyordu.

2008 Avrupa şampiyonu Çek Tomas Verner, o zamandan beri başarıya çok ihtiyaç duyuyor. Gününde olursa iyi sonuç alan Verner, son zamanlarda pek gününde olamıyor. Yaptığı en ufak bir hata bile, zaman zaman yarışmada dağılmasına yol açabiliyor.

2010 ABD üçüncüsü Johnny Weir, bu sezon bütün planlarını, Vancouver’de spor hayatının en iyi performansını sergileme üzerine yaptığını söylüyor. Planları tutar mı? Göreceğiz…

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: