ARTİSTİK BUZ PATENİ

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları / Genel sunuş / Kadınlar

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 11 Şubat 2010

Son yıllardaki Kış Olimpiyatları, bize favori olarak sunulanların o kadar da şanslı olmadığını ve hedefledikleri sonucu alamadıklarını gösterdi.

Son üç Olimpiyatın şampiyonu Tara Lipinski, Sarah Hughes ve Shizuka Arakawa idi ama favori gösterilenler de Michelle Kwan, Irina Skutskaya ve Sasha Cohen’di. Altın madalyanın en büyük adayı olarak görülen Güney Koreli Yu-Na Kim, bunu elbette dikkate alıyordur.

Kim, bu sezona Olimpiyat altın madalyasının en büyük adayı olarak başladı. Sezon başlangıcı da, buna yakışır şekilde oldu. 2009 Trophée Eric Bompard yarışmasında nefes kesici bir performans sergileyen ve toplam puanda dünya rekoru kıran Güney Koreli patenci, daha sonra 2009 Skate America ve 2009 ISU Grand Prix final yarışmalarında hata yaptı. Bu hatalar, Kim’in bu yarışmalarda altın madalya kazanmasını engellemedi ama rakiplerini Vancouver’de onu geçme yolunda umutlandırdı.

Yu-Na Kim, altın madalya kazanmak istiyorsa, yapması gereken her zamankini tekrarlamak olacak. Kısa programı açık farkla kazanmak ve böylece önemli bir avantaj sağlamak… Kim, James Bond temal kısa programıyla genellilke bugüne kadar girdiği yarışmalarda 8-10 puanlık fark sağlamayı başardı ve rakipleri serbest programda onu yakalamaya çalışırken  sağladığı farkın avantajını kullanarak şampiyon olmayı becerdi.

Kim’e en büyük tehdit, 2008 Dünya şampiyonu Japon Mao Asada ve 2007 Dünya şampiyonu Japon Miki Ando’dan gelecek.  Asada da, Ando da, şampiyon olduktan sonra bazı sorunların üstesinden gelmek zorunda kaldı. Ancak Ando, bu sorunları daha erken aştı ve bu sezon yeniden yükselişe geçti. Ando, 2009 ISU Grand Prix serisinde katıldığı iki yarışmada da şampiyon olduktan sonra final yarışmasında Kim’i geçmesine ve altın madalya kazanmasına ramak kalmıştı. Asada ise, spor hayatında ilk kez final yarışmasına kalamamıştı.

Ando, Kim’in hakimiyetine meydan okuyacak ilk patenci görünümü veriyor. Ando, Kim’le rekabet edebilecek derecede iyi atlayış yapabiliyor. Bu özelliği de, zaten kendisini 2007’de Dünya şampiyonluğuna taşımıştı. Ando’nun serbest programı, bir Olimpiyat şampiyonu adayının programında olması gereken her şeyi barındırıyor. Ando’nun yapması gereken, boynuna takılması için bekleyen madalyayı kaçırmamak ve boynuna takmak…

Nikolai Morozov tarafından çalıştırılan 22 yaşındaki Ando, 2006 Torino Kış Olimpiyatlarında “çok heyecanlı ve gençti. Şimdiyse, kendisini değil, ülkesini temsil ettiğininin farkına vardı…”

Mao Asada, bu sezon üçlü salchow ve üçlü lutz’dan vazgeçti ve büyün yumurtalarını “üçlü axel sepetine koydu”. Bu strateji, bu sezon inişli-çıkışlı bir grafik izledi ve 2008 Dünya şampiyonuna hem vakit, hem de yarışma kaybettirdi.

Asada’nın Vancouver’de, özellikle altın madalya kazanma başarısı kısa programına bağlı olabilir. Üçlü axel’da bu sezon kısa programda yaptığı hatalar, onun 2009 ISU Grand Prix final yarışması dışında kalmasına yol açmıştı. Asada, Vancouver’de madalya kazanabilmek için hatasız bir kısa program sunmak zorunda. Yoksa rekabetin yoğun olduğu bu kategoride canı yanabilir…

Kanadalı Joannie Rochette, Vancouver’de, kendi evinde madalya kazanabilecek patenciler arasında bulunuyor ama bunun için kısa programında hata yapmaması gerekiyor. Kısa programda yaptığı hatalar bu sezon Rochette’i zor durumda bırakmıştı. 2009 Dünya ikincisi Rochette, Kim, Ando ve Asada’nınki kadar sağlam bir kısa program tekniğine sahip değil ama yine de kendisine madalya adayları arasında tutan sağlam bir alt yapıya sahip bulunuyor. Rochette, kendi seyircisi önünde önemli bir baskıya göğüs germek zorunda kalacak ve 1988’de Elizabeth Manley’den sonra Olimpiyatlarda madalya kazanan ilk Kanadalı kadın patenci olmak istiyorsa, çok formda olması gerekecek.

2010 ABD şampiyonu Rachael Flatt, madalya adaylarının yapacağı hatalardan yararlanmasnı becerebilecek bir patenci. Flatt, bu sezon, 2009 Skate America yarışmasında Yu-Na Kim’i serbest programda geçmeyi başarmıştı. Flatt, yarışmayı kafaya takmaktan ziyade, Olimpiyat Oyunlarında olmanın her anının tadına varacak, yarışmaya konsantre olduğu kadar da her zamanki yaşama sevinciyle Olimpiyat ruhunu yansıtabilecek niteliklere sahip genç bir patenci olarak Vancouver’de yarışacak…

Flatt, “Herkes iyi kayarken ben de onların arasında olmak isterim. Yarışmanın ruhu budur. İstikrarlı yapım, son yıllarda gelişmeme çok yardımcı oldu. Bekleyelim ve görelim diye düşünüyorum. Herkes çok formda olacak. Ben, fantastik bir yarışma olacağını düşünüyorum” diyor.

Bu kategoride, madalya kazanabilecek durumda olan başka patenciler de var.

Bu sezon parlak bir performans sergileyen Japon Akiko Suzuki, ilk kez Grand Prix finaline kalmayı başardı ve bronz madalya kazandı.

Sezona iyi bir başlangıç yapamayan ama 2010 Avrupa şampiyonu olmayı başaran İtalyan Carolina Kostner, geçen yaz antrenör değiştirdi ve ABD’de Frank Carroll ile çalışmaya başladı.

2009 Dünya Gençler şampiyonu olduktan sonra ilerlemesini sürdüren Rus Alena Leonova, gerçek potansiyelini sergilerse, madalya kazanamasa bile şeref kürsüsüne yakın bir yerlerde olabilir…

.

Reklamlar

4 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. merve said, on 13 Şubat 2010 at 19:24

  nedendir bilmem ama bana Carolina çok iyi şeyler yapacak gibi geliyor.Yu-nanın rekor kıracağını zannetmiyorum ama 200ü geçer Maoyu sevmesemde eğer günündeyse mutlaka yu-nayı geçer diye düşünüyorum Rochette bence zayıf bir isim Leonovada öyle ben 2008 Dünya Şampiyonasındaki ilk 3 isimden biri olacak die düşünüyorum.Caro şampiyon olur olmaz bilmem lakin eğer diğer iki sporcu iyi kaymassa bence olailir

 2. ayşegül kaya said, on 19 Şubat 2010 at 19:56

  Bende katılıyorum ama Caro şampiyon olamaz bence ama 2006 ve 2002 akla geliyor hemen

 3. sultan said, on 19 Şubat 2010 at 21:41

  Tek favorim mao asada..Kazanacağına eminim..

 4. duygu said, on 25 Şubat 2010 at 18:38

  en başarılı ve en zarif yu-na kim.bence şampiyonluğu hak ediyor


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: