ARTİSTİK BUZ PATENİ

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları / Genel sunuş / Buz Dansı

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 13 Şubat 2010

Buz Dansı, belki de Vancouver’de en çekişmeli yarışmalara sahne olacak.

Madalya adayları arasında bulunan herhangi bir takım, yarışmanın herhangi bir aşamasında birinciliği alabilir. Örneğin, zorunlu dansı Rus Oksana Domnina/Maxim Shabalin çiftinin kazanacağı düşünülüyor. Amerikalı Meryl Davis/Charlie White ikilisinin orijinal dansta, Kanadalı Tessa Virtue/Scott Moir ikilisinin de serbest dansta birinci olabileceği konusunda yaygın bir kanaat var.

Eğer bu düşünülenler hayata geçerse, yarışmanın genel sonucu, çok küçük puan farklarıyla ortaya çıkacaktır.

Rus Domnina/Shabalin çifti, zorunlu dansta güçlü olduğunu her zaman gösterdi. Özellikle 2010 Avrupa şampiyonasında zorunlu dans olan Tango Romantica’da birinci olarak bu niteliğini ortaya koydu. Bu noktada ortaya çıkan genel görüş, hakemlerin zorunlu dansta verecekleri puanlarla Rus ikiliyi öne çıkaracakları… Ancak çiftin orijinal dansı çok tepki çekti. Avustralya yerlilerinin kültürünü öne çıkardıklarını belirttikleri dans ve giysiler, Avrupa Şampiyonasından sonra protesto yağmuruna uğradı. Özellikle Avustralya’dan gelen tepkiler üzerine Domnina/Shabalin ikilisinin, Vancouver öncesinde orijinal dans giysilerini değiştireceklerini açıklamasına yol açtı.

Bütün bu tepkilerden sonra Domnina/Shabalin ikilisinin zorunlu dansta yine üstünlük kurup kuramayacağı ve genel olarak Shabalin’in zaman zaman sorun çıkarak dizindeki sakatlık tehlikesi de göz önüne alındığında bu çiftin altın madalyaya ne ölçüde yakın olduğu merak ediliyor.

Amerikalı Davis/White çifti, bu sezona çok formda başladı. 2009 ISU Grand Prix finali de dâhil olmak üzere sezonun ilk yarısında katıldıkları dört yarışmadan da altın madalya çıkardı. Üstelik bu Amerikalı ikili, antrenman arkadaşları Kanadalı Virtue/Moir çiftinden sonra sezonun en yüksek ikinci toplam puanını elde etti.

Davis/White ikilisi, Rus rakiplerinin aksine, Bollywood tarzı orijinal dansları için bütün Dünyadaki Hintlilerden destek gördü. Amerikalı dansçılar, bu sezon orijinal dansta en yüksek puanı elde ettiler. Davis/White, altın madalyanın favorisi olmasa da, orijinal dans sonunda üstünlüklerini kabul ettirmeleri halinde serbest dans öncesinde madalya kazanacak konuma gelebilir.

Kanadalı Virtue/Moir çifti, Amerikalı rakipleri Davis/White ile geçen yıl başa baş yarışmalar çıkarmıştı. Aynısı, bu yıl Olimpiyat Oyunlarında tekrar edebilir. Kanadalı ikili, bu sezon en yüksek toplam puanı elde etmenin verdiği ivmeyle Olimpiyat Oyunlarında kendi seyircileri önünde kaymaya hazırlanıyor. Virtue/Moir ikilisi, orijinal dans sonunda 1-2 puan farkla birinci durumda olursa, olimpiyat altınını kazanabilir.

Tessa Virtue, bacağındaki sakatlık nedeniyle geçen sezon epey güçlük çekmişti ama bu yıl sakatlığından eser kalmamış bir görünümde kaydı. Kendi seyircisi önünde yarışmak bu Kanadalı çift için avantaj olabilir. Seyirci desteğini de arkasına alan Virtue Moir çifti, Olimpiyatlarda altın madalya kazanan Amerika kıtasının ilk Buz Dansı takımı olabilir.

Amerikalı Tanith Belbin/Benjamin Agosto çifti, Vancouver Kış Olimpiyatlarına 2006 Kış Olimpiyatlarında madalya kazanmış (gümüş) tek takım olarak giriyor. Onlar da, atın madalyanın adayları arasında görülüyor. Ancak son iki sezondur ivme kaybeden bir çift… 2008 Dünya Şampiyonasında madalya kazanamadılar (0.26 puan farkla üçüncülüğü kaçırdılar) , 2010 ABD Şampiyonasında da Davis/White ikilisine geçildiler. Üstelik bu sezon serbest dansları da biraz karmaşık geliyor.

Vancouver’de en bilinmez çift, 2008 Dünya şampiyonu Fransız Isabelle Delobel/Olivier Schoenfelder ikilisi… Delobel’in 2008 ISU Grand Prix finalinde omzundan sakatlanması ve ameliyat olmasıyla 2009 Avrupa Şampiyonasına ve 2009 Dünya Şampiyonasına giremeyen çift, Delobel’in Ekim başında doğum yapması nedeniyle 2009 ISU Grand Prix yarışmalarına katılmadı ve Vancouver öncesindeki 2010 Avrupa Şampiyonasında da yarışamadı. Onlar hakkında bilinen tek şey, Olimpiyatlara katılacakları…

Delobel/Schoenfelder ikilisi, dünya çapında bir takım. Normal şartlarda, diğer üst düzeydeki takımlardan aşağı kalır hiçbir yanı yok. Potansiyel olarak altın madalya adayı olan bu çifti 2008 ISU Grand Prix finalinden sonra ilk kez Vancouver Kış Olimpiyatlarında izleyeceğiz.

2009 ve 2010 Avrupa ikincisi İtalyan Federica Faiella/Massimo Scali ikilisi, Avrupa Şampiyonasında orijinal dans ve serbest dansı birincilikle bitirmeyi başarmıştı ancak elde ettikleri toplam puan (195.86) Vancouver’de madalya almalarına yetmeyecek gibi görünüyor.

Rus Jana Khokhlova/Sergei Novitski, Fransız Nathalie Péchalat/Fabian Bourzat ve İngiliz Sinead Kerr/John Kerr de, hiç şüphesiz yarışmalara çekişme getirecektir ancak geçmiş yarışmalarda aldıkları puanlar dikkat alındığında bu puanlar madalya kazanmalarına yetmeyecektir. Otoritelerin görüşü bu yönde…

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: