ARTİSTİK BUZ PATENİ

Kavaguti/Smirnov : Rus üstünlüğünü devam ettirmek ya da…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 14 Şubat 2010

2010 Avrupa şampiyonasında en önemli rakipleri Alman Aliona Savchenko/Robin Szolkowy ikilisini geçerek şampiyon olmayı başaran ve Alman çiftin Avrupa’da üç yıldır süren üstünlüğünü kıran Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çiftini 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında önemli bir görev bekliyor. Rusya’nın şimdilerde bir numaralı çifti kabul edilen Kavaguti/Smirnov ikilisinin omuzuna binen yük, Rusya’nın son 12  Olimpiyatta Çiftlerde altın madalya kazanma geleneğini sürdürmek…

Zor bir görev… Kavaguti/Smirnov çifti ile ikinci Rus çifti Maria Mukhortova/Maxim Trankov ikilisinin karşısına bu kez çok çetin rakipler çıkıyor… Savchenko/Szolkowy ikilisinin yanısıra bu kez Çin’den Xue Shen/Hongbo Zhao ikilisi de geliyor. İki buçuk yıldır yarışmalara ara veren Shen/Zhao ikilisi, Olimpiyat sezonunda görkemli bir geri dönüş yaptı ve ne denli formda olduğunu sonbahar aylarında girdiği üç yarışmada altın madalya kazanarak gösterdi.

Bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var… Yuko Kavaguti, geçen yıla kadar Yuko Kawaguchi idi. Aslında Japon olan Kawaguchi, Olimpiyatlarda Rusya’yı temsil edebilmek için Japon vatandaşlığını bırakıp Rus vatandaşlığına geçince Kavaguti oldu.

Kavaguti, Japonya’dan ABD’ye ve Rusya’ya kadar kendisine uygun bir partner aradı ve Rusya’da Smirnov’u buldu. İkili, kayış denemelerinden sonra takım oluşturdu ve Rusya’yı Olimpiyatlarda temsil edebilmesi için de Kavaguti’nin Rus vatandaşlığına geçmesi gerekiyordu. Japonya yasaları, çifte vatandaşlığa izin vermediği için Kavaguti Japon vatandaşlığını bırakmak zorunda kaldı. Japonya’da vatandaşlık bırakmak kolay değil… Vatan hainliğine kadar varan suçlamalarla karşılaşmak mümkün… Kavaguti de, böylesi suçlamalara muhatap oldu. Üstelik yeni ülkesi için de böylesine ağır bir sorumluluğu üstlendi.

Kavaguti/Smirnov çiftinin altın madalya kazanabilmesi için iki programını da hatasız suması ve program bileşenleri puanının da yüksek olması gerekiyor. Hakemler, bu sezon Rus çiftin program bileşenleri puanlamasında hem yüksek, hem de düşük puan verdiler. Sezonun önemli bir bölümünde çiftin program bileşenleri puanı, rakipleri Shen/Zhao ve Savchenko/Szolkowy’nin program bileşenleri puanından her bileşen için ortalama 1 puan düşük oldu.

Ancak Ocak ayındaki 2010 Avrupa Şampiyonasında Rus çiftin program bileşenleri hemen hemen Alman çiftin program bileşenleri puanıyla eşitlendi. Altın madalya için Rus çiftin program bileşenleri puanının yüksek olması gerekiyor. Ama otoriteler, Rus çiftin büyüklüğünü kabul etmekle birlikte program bileşenleri puanının, hakemlerin verdiği puanlar ölçüsünde olmadığını belirtiyor.

Ama onların da başka bir silâhı var… Altın madalya yolunda etkili bir unsur olabilecek fırlatmalı dörtlü salchow atlayışları… Vancouver’de antrenmanlarda denedikleri ve başarıyla yaptıkları fırlatmalı dörtlü salchow, belki de serbest programlarında göze alınabilecek bir risk olacak onlar için…

Antrenörleri Tamara Moskvina olduğu için Kavaguti/Smirnov çiftinin liftleri her zaman yarışmanın yenilikçi ve yaratıcı liftlerinden olur. Serbest programlarında, eğer göze alırlarsa, ilk hareketlerinin fırlatmalı dörtlü salchow olması beklenir. Eğer denerler ve başarırlarsa, Olimpiyatlarda fırlatmalı dörtlü salchow yapan ilk çift olacak Kavaguti/Smirnov çifti. Son iki Olimpiyatta, 2002’de Shen/Zhao, 2006’da da Dan Zhang/Hao Zhang çifti denemişti bu atlayışı ama ikisi de olmamıştı.

Kavaguti/Smirnov çifti de, 2009 NHK Trophy yarışmasında Kavaguti’nin omzunun çıkmasından sonra bir daha bu atlayışı denemedi.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: