ARTİSTİK BUZ PATENİ

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları / Çiftler

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 15 Şubat 2010

Shen/Zhao

Çiftlerde son 12 Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazanan Rusya’nın üstünlüğü 13. Olimpiyatta kırıldı. Rusya, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Çiftlerde1964 Innsbruck Kış Olimpiyatlarından bu yana ilk kez madalyasız kaldı. Çiftler kısa program yarışmasını 11.285, serbest program yarışmasını da 11.350 biletli seyirci izledi.

Çinli Xue Shen/Hongbo Zhao çifti birinci (216.57), Çinli Qing Pang/Jian Tong çifti ikinci (213.31), Alman Aliona Savchenko/Robin Szolkowy çifti üçüncü (210.60) oldu.

Kısa programda birinci, serbest programda ikinci olan Shen/Zhao ikilisi, genel sıralamada birinciliğini korudu ve altın madalya kazandı. Dördüncü kez Kış Olimpiyatlarına giren Shen/Zhao ikilisi, dört Olimpiyatta iki bronz (2002 ve 2006) ve bir altın (2010) madalya olmak üzere toplam üç madalya elde etti. 2007 Dünya Şampiyonasında altın madalya kazandıktan sonra yarışmalara ara veren Çinli ikili, Olimpiyatlarda altın madalya kazanma hayalini gerçeğe çevirmek amacıyla bu sezon yeniden yarışmalara girmeye karar vermişti.

Çinli ikili, Kış Olimpiyatlarında Artistik Buz Pateninde ülkesine ilk altın madalyayı kazandırmış oldu. Çin adına bir başka ilk de, Çinli sporcuların ilk iki dereceyi paylaşması oldu.

İki buçuk yıllık aradan sonra hayallerini süsleyen olimpiyat altın madalyasını kazanabilmek amacıyla yarışmalara geri dönen Shen/Zhao çifti, yürekten kaydı ama hatasız bir program sunamadı. Beşinci grup axel lasso lift sırasında hata yapan çift, programının tek negatif GOE puanını aldı (puan düşülmesi). Shen, Zhao’nun elinden kaydı ve liftten buza normal bir iniş yapamadı. Ama şanslıydılar ki düşmediler. Bu hata, onlara 1.40 puan düşülmesine mal oldu. Shen/Zhao ikilisi, bu hataya rağmen 139.91 puanla en iyi serbest program puanını elde etti ve toplam 216.57 puanla yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Shen/Zhao çifti, “Adagio” üzerine hazırlanan serbest programında yan yana üçlü salchow, ikili axel ikili axel dizisi,  fırlatmalı rittberger ile fırlatmalı üçlü salchow ve üçlü burgu (twist) yaptı. Çiftin tek hatası, Axel lasso liftte yaptığı hataydı. Bu hata nedeniyle bu liftin zorluk derecesi bir olarak değerlendirildi. Ama diğer iki lift ile yan yana spin ve nadiren yapılan dış kenar üzerinden öne yatılarak yapılan ölüm spiralinin zorluk derecesi dört olarak değerlendirildi.

Teknik değerlendirmede 67.51 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 72.40 puan alan Shen Zaho ikilisi, toplam 139.91 bölüm puanıyla serbest programda ikinci oldu. Kısa (33.30 üzerinden 42.42 + 34.24 = 76.66 puan) ve serbest program sonunda toplam 216.57 puan elde eden Shen Zhao çifti, genel klasmanda birinci sırayı korufu ve altın madalya kazandı.

Çinli, ikili, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 57.05 üzerinden 67.51 puan aldı.

Shen, “Bu, bizim dördüncü olimpiyatımız. Altın madalyaya ulaşmak için son bir çaba gösterdiğimiz bir geri dönüş yaptık. Neler hissettiğimi kelimelerle anlatmak mümkün değil. Sadece ağlamak istiyorum. Bu bir rüya…” dedi. Zhao da, “Müzik bittiğinde karıma teşekkür ettim. Bugün başardık. Nihayet Olimpiyat altınını aldık” diye ekledi.

Kısa programda dördüncü, serbest programda birinci olan Çinli Qing Pang/Jian Tong çifti, genel sıralamada ikinciliğe yükseldi ve gümüş madalya kazandı. Pang/Tong çifti, 2002 Kış Olimpiyatlarında 9., 2006 Olimpiyatlarında da 4. olmuştu.

Kısa programın dördüncüsü Pang Tong çifti, gecenin ve belki de spor hayatının en iyi serbest programını sundu ve bunu karşılığını gümüş madalyaya ulaşarak aldı.

Serbest programını hatasız biçimde sergileyen Çinli ikili, programındaki her hareketi rahatlıkla yaptı ve 141.81 puan alarak serbest programda dünya rekoruna imza attı. Pang/Tong ikilisi, aynı zamanda uluslararası bir yarışmada serbest programda 140 puan sınırını geçen ilk çift oldu. Pang/Tong ikilisi, kısa programda beş puan geride kalmanın bedelini, altın madalya kazanamamakla ödedi.

“The Impossible Dream” üzerine hazırlanan serbest programını sunan Pang/Tong çifti, imkânsız bir hayal olmadığını kanıtladı. İkili axel ikili-axel dizisi, yan yana üçlü salchow, fırlatmalı üçlü rittberger ve fırlatmalı üçlü salchow yapan Çinli ikili, zor liftler sergiledi. Programın sonunda, belki de bir şükran ifadesi olarak, dizleri üzerine çökerek buzu öpen Tong ile Pang’ı seyirciler ayakta alkışladı.

Teknik değerlendirmede 70.53 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 71.28 puan alan Pang/Tong ikilisi, toplam 141.81 bölüm puanıyla serbest programda birinci oldu. Kısa (32.30 üzerinden 39.90 + 32.60 – 1 (zaman ihlali) = 71.50 puan) ve serbest program sonunda toplam 213.31 puan elde eden Pang/Tong ikilisi, genel sıralamada ikinciliğe yükseldi ve gümüş madalya kazandı.

Çinli çift, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 56.95 üzerinden 70.53 puan aldı.

Tong, “Bizim, Olimpiyatlarda madalya kazanma yolunda imkânsız hayalimiz vardı. Şimdi gümüş madalyamız oldu. Çok hoş bir şey” dedi. Pang da, “Programımızı hatasız şekilde sunduğumuz için mutluyum. Puanlar açıklanıncaya kadar mutlu değildim. Puanlar açıklandığında hayalimizin gerçeğe dönüştüğünü anladım” diye ekledi.

Kısa programda ikinci, serbest programda üçüncü olan Savchenko/Szolkowy çifti, genel sıralamada üçüncülüğe yerleşti ve bronz madalya kazandı. Alman ikilisi, 2006 Torino Kış Olimpiyatlarında altıncı olmuştu.

Savchenko/Szolkowy çifti, her zamanki parlak görünümünden uzaktı. Antrenmanlarda yan yana atlayışlarda sorunla karşılaşan çift, serbest programda da yan yana atlayışların kurbanı oldu. Savchenko, yan yana üçlü toeloop’ta hata yaparak, Szolkowy de, ikili axel’da düşerek hata yapınca puan kaybettiler. Onun dışındaki hareketleri, özellikle fırlatmalı üçlü flip ile programın sonundaki fırlatmalı üçlü salchow’yu iyi yaptılar.

“Out of Africa” üzerine hazırlanan serbest programını sergileyen Savchenko/Szolkowy çifti, iyi kaydı. Liftler ve fırlatmalı üçlü flip ile fırlatmalı üçlü salchow göz alıcıydı. Çift, yan yana atlayışlarda sorunla karşılaştı. Savchenko, üçlü salchow-üçlü salchow olması gereken atlayış dizisinin ikinci atlayışını ikili geçti, Szolkowy de, ikili axel’da düşerek puan kaybına yol açtı.

Teknik değerlendirmede 65.08 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 70.56 puan alan Savchenko/Szolkowy çifti, (düşme) 1 ceza puanı indirilmesinden toplam 134.64 bölüm puanıyla serbest programda üçüncü oldu. Kısa (34.30 üzerinden 42.24 + 33.72 = 75.96 puan) ve serbest program sonunda toplam 210.60 puan elde eden Savchenko/Szolkowy çifti, genel sıralamada üçüncü sıraya indi ve bronz madalya kazandı.

Alman çifti, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değeri olan 57.24 üzerinden 65.08 puan aldı.

Szolkowy, “Her şeye rağmen madalya kazandığımız için memnunum. Bu önemli. Altın madalyayı kazanmayı başaramadığımız için üzgünüz. Ama üçüncü sırada olmak, hiçbir olmamaktan daha iyidir tabii. Hatalarımız oldu” dedi.

Kısa programda üçüncü olan Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, serbest programda yedinci olunca genel sıralamada dördüncü sıraya indi ve madalya kazanamadı.

Kavaguti/Smirnov çiftinin serbest programının ilk elementi fırlatmalı dörtlü salchow’ydu ancak bu deneme bir anda inişi iyi olmayan üçlü salchow ile sonuçlanınca puan kaybı geldi (-0.84 puan). Ardından ikili axel ikili axel atlayış dizisindeki hata ve fırlatmalı üçlü rittberger’de düşme Rus çiftin bütün madalya umutlarını silip süpürdü. Serbest programda yedinci olan çift, kısa programdaki yüksek puanı sayesinde dördüncülükte kaldı.

2006 Kış Olimpiyatlarının gümüş madalyalı çifti Çinli, Dan Zhan/Hao Zhang, 0.43 puan farkla Rus rakiplerinin ardından beşinci oldu.

Üç kez Kanada şampiyonu olan Jessica Dubé/Bryce Davison çifti, geçen ay yapılan 2010 Kanada Şampiyonasındaki mükemmel serbest programını tekrarlayamadı ve altıncı sırayı aldı.

.

.

ÇİFTLER GENEL SIRALAMA

1. SHEN Xue Shen / HONGBO Zhao – CHN – 216.57
2. PANG Qing / TONG Jian – CHN – 213.31
3. SAVCHENKO Aliona / SZOLKOWY Robin – GER – 210.60
4. KAVAGUTI Yuko / SMIRNOV Alexander – RUS – 194.77
5. ZHANG Dan / ZHANG Hao – CHN – 194.34
6. DUBE Jessica / DAVISON Bryce – CAN – 187.11
7. MUKHORTOVA Maria / TRANKOV Maxim – RUS – 185.79
8. VOLOSOZHAR Tatiana / MOROZOV Stanislav – UKR – 181.78
9. LANGLOIS Anabelle / HAY Cody – CAN – 179.97
10. EVORA Amanda / LADWIG Mark – USA – 171.92
11. BAZAROVA Vera / LARIONOV Yuri – RUS – 163.50
12. DELLA MONİCA Nicole / KOCON Yannick – ITA – 161.60
13. DENNEY Caydee / BARRETT Jeremy – USA – 158.33
14. JAMES Vanessa / BONHEUR Yannick – FRA – 145.10
15. MORAND Anais / DORSAZ Antoine – SUI – 144.42
16. KEMP Stacey / KING David – GBR – 139.94
17. HAUSCH Maylin / WENDE Daniel – GER – 138.74
18. SULEJ Joanna / CHRUSCINSKI Mateusz – POL – 125.82
19 SERGEJEVA Maria / GLEBOV Ilja – EST – 124.90
20 KOSTENKO Ekaterina / TALAN Roman – UKR – 120.98

Kısa Program

Kısa program sonunda Çinli Xue Shen/Hongbo Zhao çifti birinci (76.66), Alman Aliona Savchenko/Robin Szolkowy çifti ikinci (75.96), Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti üçüncü (74.16) oldu.

İlk üç çift, birbirinden mikroskobik ölçekteki hatalarla ve sadece 2.5 puan farkla ayrıldı.

Birinci sırada çıkmak Shen/Zhao için sorun olmadı ve baştan sona kısa programda liderliğini korudu.

Shen/Zhao ikilisi, Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazanma yolunda önemli bir aşamayı başarıyla geçerek kısa programı birinci sırada bitirdi. Çinli çift, hayallerini süsleyen olimpiyat altın madalyası kazanma yolunda önemli bir aşamayı başarıyla geçti. Queen’in “Who Wants to Live Forever” adlı şarkısı üzerine hazırlanan kısa programını sunan Shen/Zhao çifti, toplam 76.66 bölüm puanıyla birinci olurken dünyanın en yüksek kısa program puanını elde etti.

Kısa programlarını kusursuz denecek biçimde sunan Çin patinajının önderleri, kısa programda teknik değerlendirmede sekiz zorunlu elementten hiç negatif GOE almadı ve ilâve puanlarının en düşüğü de +1’den az değildi.

Dördüncü kez Kış Olimpiyatlarına katışan çift, yan yana üçlü toeloop, üçlü burgu ve fırlatmalı üçlü rittberger yaptı. Çinli ikilinin liftlerinin ve spinlerinin zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirildi.

Teknik değerlendirmede 42.42 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 34.24 puan alan Shen/Zhao ikilisi, toplam 76.66 bölüm puanıyla kısa programda birinci oldu.

Çinli çift, teknik değerlendimede, elemanlarının toplam temel değeri olan 33.30 üzerinden 42.42 puan aldı.

Shen, “Bütün hareketleri kafamda yapıyor ve ayrıntılara dikkatimi topluyordum. Bu geceki kayışımızdan çok memnunum” dedi. Kocası Zhao da, “Olimpiyat Oyunlarında yarışmaktan çok heyecan duyduk. Performansımız bugün bizi mutlu etti. İyi bir Sevgililer Günü hediyesi oldu” diye ekledi.

İki kez Dünya şampiyonu olan Savchenko/Szolkowy çifti, “Send in the Clowns” adlı eser üzerine hazırlanan kısa programı sonunda 75.96 bölüm puanıyla kısa programı ikinci sırada tamamladı.

Savchenko/Szolkowy ikilisi, kısa programına fırlatmalı üçlü flip ile başladı ve Çinli rakiplerininki kadar temiz bir program sundu. Shen/Zhao ile aralarında 0.70 puanlık fark, Alman çiftin altın madalya potasında kalmasına fazlasıyla yetti.

Savchenko/Szolkowy çifti, kısa programında yan yana üçlü toeloop, üçlü burgu (twist) ve fırlatmalı üçlü flip yaptı. Alman çiftin lifti, spinleri ve ölüm spiralinin zorluk derecesi dört olarak belirlendi ve çift, en yüksek kısa program puanını elde etti.

Savchenko/Szolkowy ikilisi, teknik değerlendirmede 42.24 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 33.72 puan aldı ve toplam 75.96 bölüm puanıyla kısa programı ikinci sırada bitirdi.

Alman çifti, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değieri olan 34.30 üzerinden 42.24 puan aldı.

Szolkowy, “Bugünkü performansımız çok iyiydi. Sadece teknik olarak en iyisini yapmaya çalışmadık, coşkuyla da kaymaya çalıştık. Yarın çetin bir mücadele olacak” dedi. Serbest program sonrasında altın madalya kazanma şanslarının ne olacağı sorulan Savchenko, “Şansımız var. Bunu kullanacağız” diye cevapladı.

Kavaguti/ Smirnov ikilisi de, Camille St.-Saens’ın “The Swan” adlı eseri üzerine oluşturulan kısa programını sundu ve 74.16 bölüm puanıyla üçüncü sırayı aldı.

Kavaguti//Smirnov çifti, teknik değerlendirmede 40.92 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 33.24 puan aldı ve toplam 74.16 bölüm puanıyla kısa programı üçüncü sırada tamamladı.

Rusya şampiyonu Kavaguti/Smirnov çifti, iyi bir performans sergiledi ve arayı fazla açmayarak altın madalyaya ulaşabilecek konumda kaldı.

Kavaguti/Smirnov ikilisi, kısa programında yan yana üçlü toeloop, fırlatmalı üçlü rittberger ve üçlü burgu yaptı. Çift, kısa programında en yüksek puanına erişti.

Rus ikilisi, teknik değerlendirmede, elemanlarının toplam temel değieri olan33.30 üzerinden 40.92 puan aldı.

.

.

Kavaguti, “Henüz yarışmanın başındayız. Sonuçtan memnunuz” dedi. Smirnov da, “yarın elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Herkesi bizi zevkle izlemesini bekliyoruz. Yarın antrenörümüzü mutlu etmek istiyoruz” diye ekledi.

İki güçlü Çinli çift, Qing Pang/Jian Tong ile Dan Zhang/ Hao Zhang 71.50 ve 71.28 puanla dördüncü ve beşinci sırayı aldı. Pang/Tong çifti, programını süresinden geç bitirdiği için 1 ceza pauanı aldı.

Kanadalı Jessica Dubé/Bryce Davison ve Anabelle Langlois/Cody Hay çifti de 65.36 ve 64.20 puanla altıncı ve yedinci sırayı elde etti.

KISA PROGRAM SIRALAMASI

1. SHEN Xue / ZHAO Hongbo – CHN – 76.66
2. SAVCHENKO Aliona / SZOLKOWY Robin – GER – 75.96
3. KAVAGUTI Yuko / SMIRNOV Aleksandr – RUS – 74.16
4. PANG Qing / ONG Jian – CHN 71.50
5. ZHANG Dan / ZHANG Hao – CHN – 71.28
6. DUBE Jessica / DAVISON Bryce – CAN – 65.36
7. LANGLOIS Anabelle / HAY Cody – 64.20
8. MUKHORTOVA Maria / TRANKOV Maksim – RUS – 63.44
9. VOLOSOZHAR Tatiana / MOROZOV Stanislav – UKR – 62.14
10. EVORA Amanda / LADWIG Mark – USA – 57.86
11. DELLA MONICA Nicole / KOCON Yannick – ITA – 56.82
12. BAZAROVA Vera / LARIYONOV Yuri – RUS – 56.54
13. MORAND Anais / DORSAZ Antoine – SUI – 55.34
14. DENNEY Caydee / BARRETT Jeremy – USA – 53.26
15. JAMES Vanessa / BONHEUR Yannick – FRA – 51.16
16. KEMP Stacey / KING David – GBR – 48.28
17. HAUSCH Maylin / WENDE Daniel – GER – 45.46
18. SERGEJEVA Maria / GLEBOV Ilja – EST – 42.18
19. KOSTENKO Ekaterina / TALAN Roman – UKR – 39.54
20. SULEJ Joanna / CHRUSCINSKI Mateusz – POL – 39.30

.

.

Yarışma sonuçlarını canlı izlemek için tuklayınız

.

Reklamlar
Tagged with: , ,

2 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. anastasia said, on 15 Şubat 2010 at 21:37

    Forza Aliona Robin !

  2. zubeyde said, on 16 Şubat 2010 at 21:57

    Xue Shen/Hongbo Zhao çiftinin birinci olmasına çooooook sevindim 🙂 Yaşları itibariyle büyük ihtimalle katıldıkları son olimpiyatlardı ve şu zamana kadar elde ettikleri başarılarla bu çift olimpiyatlarda altın madalya almayı fazlasıyla hak ediyordu. Sırf onlar için gece kalkıp çiftler serbest programı izledim. Kısa programları kadar olmasada serbest programlarıda güzeldi. Programlarından sonra yaşananlarda çok güzeldi.

    Shen/ Zhao çiftini ne kadar çok sevsemde itiraf etmeliyimki gecenin yıldızı kesinlikle Qing Pang/Jian Tong çiftiydi. Serbest program dediğn böyle olmalı işte, bazılarının yaptığı gibi sadece mükemmel fırlatmalardan ve kaldırışlardan oluşan ama estetik olarak hiç bir özelliği olmayan bir program olmamalı. Beşincilikten ikinciliğe yükseldiler ve bunuda fazlasıyla hak ettiler.

    Bu olimpiyatlarda en çok , Xue Shen/Hongbo Zhao çiftinin altın madalya almasını istiyordum ve bu gerçekleşti. Şimdi sıra Brian Joubert ve Meryl Davıs / Charlie Whıte çiftinde altın madalya almaları şart değil ama umarım en azından ilk üçte yer alırlar.


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: