ARTİSTİK BUZ PATENİ

Dörtlü tartışması yeniden alevlendi

Posted in Haberler by ursuspolaris on 20 Şubat 2010

2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Amerikalı Evan Lysacek’in dörtlü atlayış yapmadan altın madalya kazanması, son zamanlarda yarışmış gibi görünen dörtlü atlayış tartışmasını yeniden alevlendirdi.

Dörtlü atlayışla ilgili ilk büyük tartışma 2008’de Kanadalı Jeffrey Buttle’ın dörtlü atlayış yapmadan Dünya şampiyonluğunu kazanmasından sonra başlamıştı.

2008 Dünya Şampiyonasında Kanadalı Jeffrey Buttle’ın ardından ikinci olan Fransız Brian Joubert, ISU’nun yeni puanlama sisteminden duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirmişti.

Joubert, “Hayal kırıklığı içindeyim… Jeffrey iyi bir yarışma çıkardı ama dörtlü atlayış denemedi bile. Yeni puanlama sistemi, basit ve hatasız atlayış yapmayı, daha zorlarını denemeye tercih ediyor. Bence, dörtlü atlayışlara daha fazla puan verilmeli” demişti.

Dörtlü-üçlü (toeloop) yaptığı kısa programı altıncı, dörtlü (toeloop) attığı serbest programı ikinci sırada tamamlayan Joubert, genel klasmanda ikinci sırayı alarak gümüş madalya kazanmıştı.

Buttle ise, “Bugün şanslıydım; hatasız bir program sergiledim. Bunu yapabilmek için çok çalıştım. Ama sadece atlayışları değil, dönüşleri ve diğer elemanları da… Çünkü artistik buz pateni bunların hepsi… Bunlar dört dakika kırk saniye içinde sergileniyor. Yani sadece atlayışlar değil” demişti.

Joubert, dörtlü-üçlü toeloop, üçlü axel ve üçlü lutz (düştü) yaptığı kısa programda 41.14 puan (+ 38.61 – 2 puan = 77.75 puan), Buttle (üçlü flip-üçlü toeloop, üçlü axel, üçlü lutz) ise temiz bir program sunarak 44.07 ( + 38.03 = 82.10 puan) almıştı.

Joubert, dörtlü-üçlü toeloop’tan (kombinasyon) 14.29 puan alırken, Buttle üçlü flip-üçlü toeloop’tan (kombinasyon) 10.93 puan elde etmişti. Buttle, ayrıca, spinlerde genellikle daha yüksek puan almıştı.

Joubert, düşmesinin bedelini pahalı ödemiş ve düştüğü için temel puanı 6 olan üçlü lutz’dan 3 puan almış, ek olarak da, düşmeden dolayı 1 ceza puanı kesilmişti. Buttle ise, üçlü lutz’da 6 üzerinden 7.43 puan elde etmişti.

Buttle, benzer şekilde, serbest programdaki dörtlü yokluğunu, tek başına ya da kombinasyon halinde yaptığı sekiz adet üçlü ve dört adet ikili atlayışla gidermiş ve toplam 163.07 bölüm puanı almıştı.

Joubert ise, serbest programında bir dörtlü, yedi üçlü, bir ikili, bir de birli (üçlü olacaktı) atlayış yapmış ve toplam 153.47 puan almıştı.

–         Daha hararetli biçimde… –

O günden bu yana yatışmış görünen tartışma, kısa ve serbest programda dörtlü yapmayan Lysacek Olimpiyat şampiyonu, her iki programda da dörtlü-üçlü toeloop kombinasyonu yapan Plushenko’nun ikinci olmasından sonra daha da hararetli biçimde yeniden ortaya çıktı.

Plushenko, kısa programında dörtlü-üçlü toeloop kombinasyonu, üçlü axel ve üçlü lutz yaparak 51.10 puan (+ 39.75 = 90.85 puan) , Lysacek ise üçlü axel, üçlü lutz-üçlü toeloop kombinasyonu ve üçlü flip yaparak 48.30 puan (+ 42.00 = 90.30 puan) aldı.

Serbest programda Plushenko, dörtlü-üçlü toeloop kombinasyonu ile altı üçlü ve üç ikili atlayış yaptı ve 82.71 puan (+ 82.80 = 165.51 puan) aldı. Lysacek ise, üçlü lutz-üçlü toeloop kombinasyonu ve altı üçlü ve dört ikili atlayış yaparak 84.57 puan (+ 82.80 = 167.37 puan) elde etti ve sonuç olarak Amerikalı patenci, Rus patenciyi 1.31 puan farkla geçerek altın madalya kazandı.

Tartışma, bu aşamadan sonra alevlendi. Plushenko, Rus televizyonlarına sonuçtan duyduğu hayal kırıklığını anlattı ve Plushenko, “Artistik Buz Pateni yarışmasındayız dans yarışmasında değil…” diyerek serbest programının teknik açıdan zor olmasının kendisine daha iyi puan sağlamamasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Rus patenci, “Artık iyi kaymaya ve kaybetmeye hazır değilim” diyerek belki de yarışmalara girmeye yeniden ara verebileceği mesajını verdi.

Plushenko, daha da ileri giderek, “Puanlama sisteminde değişiklik yapmak gerekiyor çünkü dörtlü, dörtlüdür. Eğer Olimpiyat şampiyonu dörtlü yapamıyorsa, bilmiyorum artık… Bu artık erkekler buz pateni yarışması olmaktan çıkıyor ve dans yarışması oluyor. Benim görüşüm bu” dedi.

Rus patenci, Cuma günü yapılan basın toplantısına 10 dakika geç gelerek ve toplantıdan diğerlerinden erken ayrılarak memnuniyetsizliğinin devam ettiğini gösterdi. Plushenko, “kazandığımı düşünmüştüm. Ama galiba Evan altın madalyaya benden daha fazla ihtiyacı var. Bu, belki benim zaten daha önceden altın madalyam olmasındandır. Bir altın, iki gümüş, üç Olimpiyat madalyasına sahip olmak, hiç de fena değil” diye konuştu.

– Siyasî boyut… –

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Plushenko’ya gönderdiği kutlama mesajında “Gümüş madalyanız altın değerinde…” demesi ve Rusya Komünist Partisi başkanı Guennadi Ziouganov’un “Bu kıtada (Amerika) hakemler hep kendi patencilerini kayırır” demesi, tartışmaya siyasî bir boyut ekledi.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Spor ve Kültür İşleri Komisyonu Başkanı Çiftlerde 2002 Kış Olimpiyatları şampiyonu Anton Sikharulidze de, “Genel olarak en iyi patenci Evgeni’ydi” diyerek bu tartışmaya katıldı.

Jeffrey Buttle da, tartışmaya katıldı ve “en iyi patencinin altın madalyayı kazandığını” söyledi ve “Plushenko, bazı atlayışlarında hafifçe dengesini kaybetti ama güzel bir dörtlü-üçlü yaptı. Ama programında fazla bir şey yok. Dolayısıyla Evan’ın altın madalya kazanmasına çok sevindim” diye konuştu.

Tartışmaya en son katılan da altın madalyanın sahibi Lysacek oldu. Lysacek, Plushenko’nun “kaybetmesini bilmeyen kötü bir rakip” olduğunu söyledi ve “beğendiği bir patenciden gelen eleştirilere alındığını” belirtti.

24 yaşındaki Lysacek, “benim örnek aldığımı birisinin hayatımın en önemli anında beni böylesine eleştirmesinden hayal kırıklığı duyuyorum. Kimse kaybetmeyi sevmez. Kaybetmek, yutması zor olan acı ilaçtır” dedi.

Amerikalı patenci, Plushenko’nun yine de “elinin hararetle sıktığını ve kendisini tebrik ettiğini” belirtti.

“Dörtlü atlayışın dört buçuk dakikalık programda yüzlerce elementten sadece biri olduğunu” söyleyen Lysacek, Plushenko’nun “sadece bir element üzerine vurgu yapmasını” hayretle karşıladığını belirtti.

Amerikalı patenci, “Torino Olimpiyatlarından sonra üç yıl ara veren Plushenko’nun belki de yeni puanlama sisteminin nasıl işlediğini tam olarak anlamadan yarışmalara geri dönmüş olabileceğini” kaydetti.

Lysacek, “Bu puanları tartışan kim olursa olsun sistemi gerçekten anlamamış demektir. Sonucun başka türlü olmasını düşünemem. Belki Plushenko, Stephane (Lambiel) ve Patrick (Chan), hakemlerin ne istediği konusunda farklı bilgiye sahiptir” diye ekledi.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

2 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. Ayla said, on 21 Şubat 2010 at 11:45

    Plushenko haklı bence.Altın onun hakkıydı.Dörtlü dönmese bile Amerikalıdan iyiydi zaten.Onun artistik yönüne yaklaşbilen sadece lambiel’di.hakemleri kınıyorum.

  2. Tunca Gurkale said, on 14 Mart 2010 at 23:44

    Aynen katiliyorum. Plushenko’nun sundugu programi Lysachek, Lysachek’in sundugu programi da Plushenko sunmus olsaydi yarismayi Plushenko mu kazanacakti? Bence hakemler bu sefer ‘super’ olarak degerlendirdikleri bu programi yuksek bir puan farkiyla birinci yaparak taclandiracaklardi.


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: