ARTİSTİK BUZ PATENİ

Evgeni Plushenko: Bozgun mu, adaletsizlik mi?

Posted in Haberler by ursuspolaris on 20 Şubat 2010

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları Erkekler serbest program yarışmasından sonra Evgeni Plushenko’nun ikinci olması üzerine Ruslar yarışmanın hakem heyetine verip veriştirdi.

2006 Kış Olimpiyatlarının altın madalyalı patencisi Plushenko, yarışmadan sonra Rus televizyonlarına duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi ve hakemler ile dörtlü atlayışlara yeteri kadar önem vermeyen yeni puanlama sistemini eleştirdi.

Plushenko, serbest program yarışmasında dörtlü toeloop-üçlü toeloop kombinasyonu yapmış, altın madalya kazanan Amerikalı Evan Lysacek, programında dörtlü atlayış yapmamıştı.

Plushenko, “Artistik Buz Pateni yarışmasındayız dans yarışmasında değil…” dedi ve serbest programının teknik açıdan zor olmasının kendisine daha iyi puan sağlamamasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Rus patenci, “Artık iyi kaymaya ve kaybetmeye hazır değilim” diyerek belki de yarışmalara girmeye yeniden ara verebileceği mesajını verdi.

–          “Gümüşünüz altın değerinde…” –

Öte yandan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Plushenko’ya gönderdiği kutlama mesajında, “Kış Olimpiyatlarında gösterdiğiniz dikkat çekici çabalarınız için sizi tebrik ediyorum. Gümüş madalyanız altın değerinde… Bütün zorlukları ve engelleri aşmayı başardınız. Spora çok parlak bir dönüş yaptınız. Çok komplike bir program sergilediniz” diye yazdı.

Bu arada, Plushenko’nun karısı Yana Rouhovskaya da, “hakemlerin hata yapmasını” kınadı ve “yetkilileri kocasının haklarını savunmaya” çağırdı.

–          Bu kurallarla mantıklı… –

Echo de Moscou radyosu spor müdürü Anton Oreh ise, günümüzde uygulanan kurallar çerçevesinde Evan Lysacek’in altın madalya kazanmasını normal olduğu görüşünü dile getirdi.

Oreh, yeni puanlama sisteminin artık ”artistik buz patenini değil, erkekler için buzda dansı ödüllendirdiğini” kaydetti ve “Sportif açıdan Plushenko en iyisiydi ama artık kazanmak için komplike bir program sunmak gerekmiyor. İkinci sıra can sıkıcı ama bu kurallar çerçevesinde mantıklı… Bu işte hakemlerin suçu yok” dedi.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: