ARTİSTİK BUZ PATENİ

Farklı patenciler, aynı antrenörler…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 22 Şubat 2010

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları orijinal dans yarışması öncesinde Kanadalı Tessa Virtue/Scott Moir çifti antrenman yapıyor. Antrenörleri Igor Shpilband ve Marina Zoueva da onları dikkatle izliyor, hatalarını anlatıyor ve ne yapmaları, nasıl yapmaları gerektiğini anlatıyor.

Shpilband ve Zoueva, aynı zamanda Meryl Davis/Charlie White ikilisini de dikkatle izliyor. Bu rakip takımı izlemek, Kanadalı takımın stratejini Amerikalıların antrenmanda yaptığı hatalara göre yeniden belirleme amacını taşımıyor.

Shpilband ve Zoueva, zorunlu dans yarışmasında ikinci olan Kanadalı takımın yanısıra üçüncü durumda bulunan Amerikalı takımın da antrenörlüğünü yapıyor.

Bu günümüz buz pateninde çok sık karşılaşılan acaip bir özellik… Değişik uluslarası temsil eden patenciler, aynı antrenörler tarafından çalıştırılabiliyor. Partenciler, rekabet ve dostluğun yanısıra antrenörlerini de paylaşabiliyor.

Davis, “Çok yetenbekli iki antrenörümüz var. Çok iyi organize olabiliyorlar. Bizimle bireysel olarak çok iyi ilgilenebiliyorlar. Sorun olmuyor” diyor.

Orijinal dans yarışması öncesinde Davis ve White kenara gelip antrenörlerine bir şeyler soruyor, sonra da antrenörlerinin söylediklerini yapmak için kaymaya başladıklarında bu kez Virtue ve Moir kenara gelip antrenörlerine danışıyor.

White, “Hemen hemen bu işi sırayla yapıyoruz. Birimiz gelip soruyor, sonra ayrılınca öbürü gelip başka bir şey soruyor. Antrenörlerimiz öylesine tecrübeliler ki, birçok takımla aynı zamanda ilgilenebiliyor. Dolayısıyla Tessa ve Scott’la aynı antrenörleri paylaşmak bizim için çok doğal” diye ekliyor.

Zoueva ve Shpilband, değişik takımları çalıştıran tek antrenr değil… Natalia Linichuk ve Gennadi Karponosov da, zorunlu dansta birinci sırada bulunan Rus Oksana Domnina/Maxim Shabalin ile dördüncü durumdaki Amerikalı Tanith Belbin/Benjamin Agsoto ikilisini çalıştırıyor.

Yine iki ayrı ülkeden iki ayrı takım ve aynı antrenörler…

Agosto, “Bizim sporumuzun ilginç yanlarından biri de hiçbir gizli hareketin bulunmaması. Kimse,daha önceden kimsenin görmediği bir şey yapmıyor. Antrenörlerimizin de,bizim de kimseden saklayacak bir şeyi yok. Antrenörleimizin bizden istediği,herkesin kendi işini en iyi şekilde yapması. Bizim kendi işimizi en iyi şekilde yapmamız, onların (Domnina/Shabalin) kendi işlerini en iyi şekilde yapması…” diyerek görüşlerini dile getiriyor.

Yarışmalar arasındaki antrenman saatleri çok kısıtlı. Bu nedenle, patencilerin fazla zamanı yok. Ancak görünen o ki, patencilerin antrenörleinden ne kadar yararlanacakları konusunda da sorun çıkmıyor.

Belbin, “Yarışma öncesi antrenmanlarda antrenörleimizin bize anlatacakları fazla şey yok. Her şey az ve öz oluyor. Şunu şöyle değil, böyle yap ya da orada değil de şurada yap biçiminde yani… Dolayısıyla bir-iki dakika sabrederseniz sıra size de geliyor. Birkaç yuıdum su içseniz sıra size geliyor” diyor.

Belbin, yarışma hakkında da, “Birbirimize çok yakınız. Heyecanlı bir yarışma olacak. Bazılarımız zorunlu, bazılarınız da orijinal ya da serbest dansta daha iyiyiz. Bu durum, herkese imkân tanıyor” diye ekliyor.

Tek örnek bu antrenörler değil elbette… Birkaç örnek daha vermek gerekirse, Buz Dansı’nda Fransa Muriel Zazoui, Buz Dansı’nda ve Teklerde Japonya’da Nikolai Morozov, Çiftlerde Almanya’da Ingo Steuer, Çiftlerde Çin’de Yao Bin, aynı ya da değişik uluslardan birçok patenciyi bir arada çalıştırıyor.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: