ARTİSTİK BUZ PATENİ

Brian Orser da, Yu-Na Kim sayesinde amacına ulaştı

Posted in Haberler by ursuspolaris on 28 Şubat 2010

Brian Orser, 22 yıl önce yaşadığı hayal kırıklığından sonra nihayet amacına ulaştı ve antrenörlüğünü yaptığı Güney Koreli patenci Yu-Na Kim sayesinde Olimpiyat altın madalyasına ulaştı.

48 yaşındaki Orser, 1984 Saraybosna Kış Olimpiyatlarında gümüş madalya kazandıktan sonra 1988’de kendi ülkesinde Calgary’de düzenlenen Kış Olimpiyatlarında Amerikalı Brian Boitano’ya geçilmiş ve en büyük hayali olan altın madalyayı kaybederek yine gümüş madalyada kalmıştı.

Ama Orser, çalıştırdığı Yu-Na Kim’in boynunda altın madalyayla şeref kürsüsünde ülkesinin ulusal marşını dinlerken kendisi de amacına ulaşmış olmanın sevinci içindeydi.

Kim, Orser için, “Onun benim antrenörüm olması, büyük şansım” diyor

Olimpiyatların iki gümüş madalyalı patencisi Orser’ın hayatı da, 15 yaşındaki mutsuz ve utangaç kızın dişlerinde telleriyle Toronto’ya gelmesiyle değişti. Kim, 2006’da Kanada’ya gelmesinden sonra Orser ve koreograf David Wilson ile çalışmaya başladı.

Genç patenci, Toronto’da bütün dikkatini patene verebiliyordu. Kore’de “Kraliçe Yu-Na” olarak adlandırılan Kim, gördüğü ilgiden bunalıyor ve iki koruma görevlisinin nezaretinde dolaşabiliyordu.

Orser, “Çalışmaya ilk başladığımızda onun mutlu bir patenci olmadığını fark ettim. İlk görevimiz onu mutlu bir patenci haline getirmekti” diyor.

Aradan geçen dört yılda Kim bütün becerilerini geliştirdi ve 2009 yılında Dünya şampiyonu olmayı başardı.

Orser, “Vancouver’e geldiğimizde onun altın madalyayı kazanacağını biliyordum. Yu-Na mükemmelliyetçidir. Hep daha iyi olmak ve ilerlemek için uğraşır. Onu tanımak çok güzel bir süreçti. Genç kızlıktan olgunluğa yolculuğunu izlemek çok güzeldi” diye ekliyor.

.


1988 Calgary Kış Olimpiyatları
Brian Orser (gümüş) – Brian Boitano (altın) – Viktor Petrenko (bronz)

.

Kendi hayal kırıklığını Kim’in kazandığı altın madalyanın telâfi ettiğini belirten Orser, “Ama bu onun Olimpiyatları, şampiyon olan odur” diye konuşuyor.

Orser, Kim’i çalıştırmaya başladıktan sonra Güney Kore’de çok popüler hale geldi. Hayatını ve Kim’in antrenörlüğü sürecini anlatan Korece bir kitap yayınlandı ve bir hayran kitlesi oluştu. Bunun sonucu olarak, 2018 Kış Olimpiyatlarının Güney Kore’de yapılması için düzenlenen kampanyaya Kim’le birlikte katıldı.

Orser, “Ben de, Kim gibi, Güney Kore’nin dünyaya konukseverliğini gösterme fırsatını yakalayacağını umuyorum” diyor.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: