ARTİSTİK BUZ PATENİ

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları: Geriye kalanlar…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 05 Mart 2010

1. Yu-Na Kim Kadınlarda üstünlüğünü gösterdi

2009 Dünya şampiyonu Güney Koreli Yu-Na Kim, 2010 yılında Olimpiyat şampiyonluğunu kazandı. Kim, altın madalya kazanmakla kalmadı, kendisinden sonra gelen patencilerle arasındaki farkı iyice açarak üstünlüğünü gözler önüne serdi. Kim’in kısa ve serbest programı, belki de Kadınlarda tarihin en performansları olarak hatırlanacaktır.

2. Joannie Rochette, annesinin ölümüne rağmen yarışmaya asıldı

Artistik Buz Pateni yarışmalarının en önemli, en önemli olmasa bile en dokunaklı hikâyesi, Kanadalı Joannie Rochette’in annesini kalp krizi sebebiyle kaybetmesinden iki gün sonra başlayan yarışmaya cesurca ve hırsla asılmasıydı. Bronz madalya kazanan Rochette’in hem kısa, hem serbest program performansı, ona spor hayatının en büyük başarısını getirdi.

3. Xue Shen/Hongbo Zhao, efsane patenciler arasında girdi

Çinli ikili, iki yıllık aradan sonra yarışmalara geri dönme kararını açıklarken hedeflerinin Olimpiyatlarda altın madalya kazanmak olduğunu duyuruyordu. Vancouver, dördüncü Olimpiyatları olacaktı. Olimpiyatlarda iki bronz madalya kazanmışlardı ama hiç altın madalyaları olmamıştı. Kısa programda çok iyiydiler. Serbest programda yaptıkları bir hata, az daha altın madalyaya mal olabilirdi. Ama toparlanmayı bildiler ve hayallerini süsleyen altın madalyayı kazandılar. Üç Olimpiyat ve yedi Dünya, toplam 10 madalyayla onlar da adlarını artık efsane patenciler arasına yazdırdı.

4. Lysacek, Plushenko’yu geçti

Özellikle Amerikalı Evan Lysacek ile Rus Evgeni Plushenko arasında çok çekişmeli bir yarışma oldu. Yarışma, sağlamcı stratejinin teknik zorluğu yenmesiyle sonuçlandı. Lysacek, çok az bir puan farkıyla Plushenko’nun elinden altın madalyayı kaparken hiç dörtlü atlayış yapmadı. Plushenko ise, kısa ve serbest programda ikisi kombine olmak üzere toplam üç dörtlü atlayış yaptı. Bu yarışma sonra, sezonun tamamlanmasının ardından puanlama sisteminde bazı değişiklikler beklenebilir. Vancouver’de Lysacek-Plushenko çekişmesinin stratejisi ayrı bir inceleme konusu olabilir.

5. Virtue/Moir ikilisi, kendi evinde kazandı

Kanadalı patenciler, her kategori de madalya adayları arasından bulunuyordu ancak altın madalyaya en yakın olanı, Buz Dansı’nda Tessa Virtue/Scott Moir ikilisiydi. Seyircinin desteğini yarışmanın her aşamasında yakından hisseden Kanadalı ikili, özellikle orijinal ve serbest dansta üstün bir performans sergiledi. Kazandıkları altın madalya, Kanada’nın Olimpiyatlarda Buz Dansı’nda elde ettiği ilk altın madalya oldu.

6. Pang/Tong, altın madalyayı az bir farkla kaçırdı

Qing Pang ve Jian Tong çifti çok iyi performans sergiledi. Eğer kısa programda süre ihlali olmasaydı (-1 puan) ve toplam olarak 5 puan geride kalmasaydı, Olimpiyat altını yurttaşları Shen/Zhao çiftinin değil kendi boyunlarında asılı olacaktı. Çok iyi bir serbest program sonrasında genel sıralamada ikinciliğe yükselen çift, serbest programda 140 puan sınırını geçen ilk ikili oldu.

7. Mao Asada, üçlü axel’larıyla tarihe geçti

Japon Mao Asada’nın tarihe geçen üçlü axel atlayışları, Yu-Na Kim’in üstün performansı ile Joannie Rochette’in yaşadığı trajediye rağmen sergilediği performans arasında sıkışıp kaldı. Asada, kısa programda bir, serbest programda biri kombine olmak üzere iki, toplam üç üçlü axel yaptı. Bu atlayışlar, sezonun ilk yarısında kötü yarışmalar çıkaran Asada’nın aslında ne denli yetenekli bir patenci olduğunun kanıtıydı. Asada, 23 – 27 Mart tarihleri arasında Torino’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında bir kez daha Kim’le karşılaşacak.

8. Rusya, Çiftlerdeki üstünlüğünü yitirdi

1964’den bu yana yapılan 12 Olimpiyatta Çiftlerde hep altın madalya kazanan Rusya, Vancouver’de bu üstünlüğünü yitirdi. Genel olarak, düşüş içinde olan Rus patinajı, 1964 Innsbruck Olimpiyatlarından bu yana sürdürdüğü Çiftlerdeki hâkimiyetini Çinli patencilere kaptırdı. Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, değil altın madalya, hiç madalya kazanamadı.

9. Kadınlarda ABD, 1964’den bu yana ilk kez madalyasız

1964’den bu yana yapılan 12 Olimpiyatta Çiftlerde hep altın madalya kazanan Rusya, Vancouver’de bu üstünlüğünü yitirdi. Genel olarak düşüş içinde olan Rus patinajı, 1964 Innsbruck Olimpiyatlarından bu yana sürdürdüğü Çiftlerdeki hâkimiyetini Çinli patencilere kaptırdı. Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, değil altın madalya, hiç madalya kazanamadı.

10. Domnina/Shabalin’in orijinal dans sıkıntısı

Rus Oksana Domnina/Maxim Shabalin çifti, bu sezon orijinal dansta buz dışından gelen sıkıntılara maruz kaldı. Avustralya yerlilerinin kültürünü buza yansıtmak istediğini belirten çift, özellikle Avustralya’dan gelen tepkilerin hedefi oldu ve orijinal danslarının Avustralya yerlileriyle uzaktan-yakından ilgisi olmadığı suçlamalarına göğüs germek zorunda kaldı. Tepki çeken orijinal dans giysilerini değiştireceği yönündeki haberlere rağmen çiftin tam bir değişiklik yapmadığı ancak makyajlarının biraz hafifletildiği, giysilerdeki bazı motiflerin değiştirildiği ve vurguların azaltıldığı görüldü.

.

Reklamlar
Tagged with:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: