ARTİSTİK BUZ PATENİ

2010 Dünya Şampiyonasının ardından…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 29 Mart 2010

İtalya’nın Torino kentinde 28 Mart Pazar günü düzenlenen 100. Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası, Asya kıtasının üstünlüğüne sahne oldu.

Asya kıtası, Dünya Şampiyonalarında ilk kez dört birincilikten üçünü kazandı.

Japonya Erkeklerde ve Kadınlarda Daisuke Takahashi ve Mao Asada ile altın madalya alırken Çin de, Çiftlerde Qing Pang/Jian Tong ile bir altın madalya kazandı. Geri kalan dördüncü altın madalya da, Buz Dansı’nda Amerika kıtasına, Tessa Virtue/Scott Moir ile Kanada’ya gitti.

Avrupa kıtası, 2010 Dünya şampiyonasında altın madalya elde edemedi.

Madalya Tablosu (Kıtalara göre):

Altın Gümüş Bronz Toplam
Asya 3 1 0 4
Amerika 1 2 0 3
Avrupa 0 1 4 5
4 4 4 12

.

Madalya Tablosu (Ülkelere göre):

Altın Gümüş Bronz Toplam
Japonya 2 0 0 2
Kanada 1 1 0 2
Çin 1 0 0 1
ABD 0 1 0 1
Almanya 0 1 0 1
Güney Kore 0 1 0 1
Finlandiya 0 0 1 1
Fransa 0 0 1 1
İtalya 0 0 1 1
Rusya 0 0 0 1
Toplam 4 4 4 12

.

ERKEKLER

Olimpiyat şampiyonu Amerikalı Evan Lysacek ile Olimpiyat ikincisi Rus Evgeni Plushenko’nun katılmadığı bu şampiyonada Olimpiyat üçüncüsü Daisuke Takahashi öne çıktı. 24 yaşındaki Takahashi, Erkeklerde Dünya şampiyonu olan ilk Japon patenci olma unvanını kazandı.

19 yaşındaki Kanadalı Patrick Chan, gelecek yıllarda iki kez kazandığı gümüş madalyayla yetinmeyecek gibi görünüyor.

Yeni nesil patenciler arasında çek Michal Brezina ile Amerikalı Adam Rippon’u da göz ardı etmemek gerekiyor.

.


Daisuke Takahashi

.

KADINLAR

2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında altın madalya kazanan Güney Koreli Yu-Na Kim ile gümüş madalya kazanan Japon Mao Asada bu yarışmada da favori olarak gösteriliyordu. Ama bu kez sonuç değişti ve Asada, Güney Koreli rakibini tahtından indirdi.

İkisi de 19 yaşından olan ve Gençler kategorisinden bu yana amansız bir rekabet içinde bulunan bu iki Asyalı arasındaki düello, gelecek sezon da çok canlı olacağa benziyor.

Kadınlarda şeref kürsüsüne çıkmayı başaran Avrupalı Finlandiya’dan Laura Lepistö oldu. Kısa programı birinci sırada bitiren ancak aynı başarıyı serbest programda gösteremeyen Amerikalı 16 yaşındaki Mirai Nagasu da, gelecek umut vaad eden patencilerin başında geliyor.

.


Mao Asada

.

ÇİFTLER

Olimpiyat şampiyonu Çinli Shen Xue/Hongbo Zhao’nun artık yarışmalara girmeme kararından sonra bu kategorinin yeni lideri yine Çinli Qing Pang/Jian Tong oldu.

Ancak liderlikte yalnız değiller. 2008 ve 2009 Dünya şampiyonu Alman Aliona Savchenko/Robin Szolkowy ikilisi, geçmişin başarısından uzak bir sezon geçirdikten sonra gelecek yıl rövanşsı almaya çalışacaktır.

Sadece onlar mı? Pusuya yatmış Ruslar Yuko Kavaguti /Alexander Smirnov ile Maria Mukhortova/Maxim Trankov çiftini de unutmamak gerekiyor.

Çiftler patinajının büyük ülkesi Rusya, Vancouver Olimpiyatlarında madalyasız kaldı, Dünya Şampiyonasında da Kavaguti/Smirnov ikilisinin bronz madalyasıyla yetinmek zorunda kaldı.

.


Pang/Tong

.

BUZ DANSI

Torino’da bu kategoride sürpriz olması. Olimpiyat şampiyonu Kanadalı Tessa Virtue/Scott Moir çiftiyle Olimpiyat ikincisi Amerikalı Meryl Davis/Charlie White çifti, Torino’da da aynı madalyaları kazandı.

Aradaki tek fark, Amerikalı dansçıların puan farkını bir puana kadar indirmeleri oldu. Bu iki, çift, diğer rakiplerine karşı puan farkını iyice açtı. Gelecekte, diğer dans takımlarının bu iki takımı nasıl yakalayacağı şimdiden bilinmez.

Buz Dansı’nda Avrupa’nın yüzünü ağartan ikili, İtalya’dan Federica Faiella/Massimo Scali oldu.

Buz Dansı’nda, gelecek sezon öncesinde değişiklik bekleniyor. Uluslararası Paten Federasyonu ISU, yeni sezonda zorunlu dans yarışmasını kaldırmayı ve böylece yarışma sayısını ikiye indirmeyi düşünüyor. Eğer düşünülen değişiklik hayata geçirilirse, bundan böyle zorunlu dans, orijinal dans ve serbest dans yerine kısa program ve serbest program olacak.

Bu değişikliğin yapılması halinde, Torino’da zorunlu dans yarışmasına son sırada çıkan Faiella/Scali çifti, Dünya Şampiyonalarında zorunlu dansı kayan son Buz dansı takımı olarak tarihe geçecek.

.


Virtue/Moir

.


Faiella/Scali
Belki de Dünya Şampiyonalarının
son zorunlu dansını kaydı

.

Reklamlar
Tagged with: , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: