ARTİSTİK BUZ PATENİ

Akiko Suzuki

Posted in Sahne Işıkları by ursuspolaris on 25 Nisan 2010

Kadınlarda patenciler genellikle başarıya onlu yaşlarında ulaşırlar. Bazıları, Olimpiyatlarda altın madalya kazanmışsa, yarışmalardan çekilir. Buna örnek 2002 Salt Lake City Kış Olimpiyatlarının şampiyonu Amerikalı Sarah Hughes ile 1998 Nagano Kış Olimpiyatlarının şampiyonu Amerikalı Tara Lipinski ya da 1994 Lillehammer Olimpiyatlarının şampiyonu Ukraynalı Oksana Baiul’dur.

Bazıları da, bir ara verir ama sporu bırakmaz ve bu arada madalya kazanmaya devam eder. Bunun örnekleri de Alman Katarina Witt, Amerikalı Michelle Kwan ve Rus Irina Slutskaya’dır.

Diğer bazıları da istisna teşkil eder. Yıllar boyu yarışır ve birdenbire potansiyellerini açığa çıkarıp madalya kazanmaya başlar. Bunun örneği de, Japon Akiko Suzuki’dir.

Suzuki, uzun zamandır bu pateni yapıyor ama son yıllarda Japonya’nın özellikle Kadınlarda önemli bir güç haline gelmesinden bu yana Mao Asada, Miki Ando, Shizuka Arakawa, Fumie Suguri, Yukari Nakano gibi önemli patencilerin arasından sıyrılıp Dünya ya da Olimpiyat takımına girme fırsatı bulamıyordu.

Ancak Suzuki vazgeçmedi. İlk ISU Grand Prix madalyasını (2008 NHK Trophy – gümüş) kazandığında 23 yaşındaydı. 24 yaşına geldiğinde (2009) ilk kez ISU Grand Prix final yarışmasına katılma hakkını elde etti ve bronz madalya kazandı. Daha sonra da 2010 Japonya şampiyonasında, Dünya Şampiyonası ve Olimpiyatlara gidecek takıma girme hakkını kazandı. Ayrıca, ilk kez 2010 Dört Kıta Şampiyonasında (gümüş) madalya aldı.

Suzuki, dokuz yıl önce iniş-çıkışlarla dolu bir paten hayatı olan genç bir sporcuydu. 2001 Dünya Gençler Şampiyonasında yedinci, olmuş ama aynı yıl Junior Grand Prix yarışmalarında iki madalya (altın ve bronz) kazanmış, 2002 Junior Grand Prix finalinde de bronz madalya elde etmişti.

Sonra? Sonra yükselişi durdu. Daha kötü sonuçlar almaya başlayan Suzuki, 2003-2004 sezonunda yarışmalara girmedi. Tekrar yarışmalarda göründüğünde yemek düzensizliğinden (Anorexia) sıkıntı çektiğini açıkladı.

Yetenekli genç bir patenci olan Suzuki, anorexia yüzünden ara vermek zorunda kaldığında annesi babası ona çıkışmıştı: “Unut artık buz patenini, sağlığını yeniden kazanmalısın…” diyorlardı ona.

Bu durum onu çok üzmüştü. Buz Pateni onun her şeyiydi, onsuz olamazdı ki… Anorexia’dan muzdarip olanlardan çok şey duydum. Gelen mektuplarda da ne zaman yarışmalara geri döneceğim soruluyordu. Bunlar bana güç ve umut verdi” diyor genç patenci o günler için ve ekliyor: “Bir yıl kayamadım. Kayamadığım zaman anladım ki paten benim için çok önemliydi. Tekrar başladığımda Miki (Ando) ve Yukari (Nakano) ile kayıyordum. Onlar gibi olmayı istiyordum. Zamanla kendime güvenimi kazandım” diyor.

Suzuki, yeniden patene başlamasında antrenörleri Hiroshi Nagakubo ve Yoriko Naruse’nin önemli payı olduğunu belirtiyor ve “Antrenörlerim ve çevremdekiler, beni teşvik etti ve bugün bulunduğum yere gelmemi sağladı. Açıkçası, girdiğim her yarışmada bir derece almak istiyordum ama esas beni güçlü kılan buz patenine olan sevgimdi” diye ekliyor.

Suzuki, uluslararası planda, 2007 Kış Üniversite Oyunlarında kazandığı altın madalya ile yeniden görünmeye başladı ve 2007 ve 2008’de Golden Spin, Aegon Challenge Cup ve Finlandia Trophy gibi yarışmalarda altın madalya almaya devam etti. Daha sonra da, 2008 NHK Trophy yarışmasına katıldı. Artık kendisini Japonya’da ve Dünyada göstermişti ama hâlâ süper yıldızlar Asada ve Ando’nun gölgesinde kalıyordu.

“Japonya’da önceleri buz pateni bu kadar popüler değildi, şimdi bütün gözler Miki ve Mao’da ama benim için de her şey yavaş yavaş başlıyordu. Daha az tanınmak pek de umurumda değildi. Böylesi daha iyiydi çünkü sakin kalabiliyordum” diyor Suzuki gülümseyerek…

Akiko Suzuki, 2000’li yılların başında başarılı bir genç patenci olarak göze çarpmıştı. 2003-2004 sezonunda yarışmalara girmemesi onda moral bozukluğu yaratmıştı. Artistik bakımdan nefes kesici bir genç patenci olarak görüyordu hayranları onu ve yarışmalara yeniden dönmesini sabırsızlıkla bekliyordu.

2005 ve 2006 Japonya Şampiyonalarında 12. olan Suzuki, 2007’de Japonya Şampiyonasında onunculuğuna yükseldi. 2008’de beşinci, 2009’da dördüncü olan Suzuki, 2010 Japonya Şampiyonasında da ikinci olarak gümüş madalya kazandı.

Beklenen oldu. Suzuki, 2007’de Zagreb’deki Golden Spin yarışmasını kazandı. 2008 Japonya yarışmasında beşinci olması, ona 2008-2009 sezonunda Japonya’nın A millî takımında yer almasını sağladı.

2008 NHK Trophy yarışmasına katılması öngörüldü. Suzuki, önce 2008 Finlandia Trophy yarışmasında altın madalya kazandı, sonra da 2008 NHK Trophy’de gümüş madalya elde etti. 2009 Japonya Şampiyonasında dördüncü olması, 2009 Dünya Şampiyonasında yedek patenci olmasını sağladı. Vancouver’de düzenlenen 2009 Dört Kıta Şampiyonasına katıldı ve sekizinci sırayı aldı. Suzuki, Dört Kıta Şampiyonasına en son 2002’de katılmış ve yine sekizinci olmuştu.

Japonya Şampiyonalarında gösterdiği çıkışı 2009-2010 sezonunda uluslararası planda göstermeyi başardı. Başarılı bir dönem geçiren Suzuki, yeni sezona 2009 Cup of China yarışmasıyla başladı.

Kısa programda dördüncü olan Suzuki, serbest programda gösterdiği mükemmel denebilecek bir performansla birinciliğe yükseldi ve altın madalya kazandı. Bu, onun Grand Prix yarışmalarındaki ilk altın madalyası olarak tarihe geçti. 2009 Skate Canada, ilk yarışma kadar başarılı değildi. Kısa programdaki beşincilikten sonra yine serbest programda yedi üçlü atlayış yaparak sergilediği iyi performansla üçüncü oldu ve bronz madalya elde etti.

Bu iki sonuç, onun ilk kez ISU Grand Prix final yarışmasına girmesini sağladı ve finalde de Güney Koreli Yu-Na Kim ve yurttaşı Miki Ando’nun ardından üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

Sıra gelmişti 2010 Japonya yarışmasına… Çok önemliydi bu yarışma. İlk kez Kış Olimpiyatlarına gidip gidemeyeceği bu yarışmada belli olacaktı. Olimpiyatlara katılma hakkını kazanmak kolay olmadı Suzuki için. Dramatik bir yarışma sonunda Yukari Nakano’yu geçerek takıma girdi. Olimpiyat takımındaki üç kişilik yer için kendisinin de aralarında bulunduğu beş aday vardı. Aslında iki yer için dört adaydılar. Miki Ando, Dünya Şampiyonu olduğu ve 2009 ISU Grand Prix finalinde ikinci sırayı aldığı için yerini garantilemişti.  Sonunda, Suzuki kendisini son kontenjan için Yukari Nakano ile mücadele ederken buldu ve bu mücadeleden Suzuki, Nakano 0.17 puan farkla geçerek galip çıktı. Sonuçlar açıklandığında, Suzuki de, Nakano da, gözyaşlarına boğulmuştu. Biri sevinçten öbürü üzüntüden…

Bu sonuç, ona hem Kış Olimpiyatlarına hem de Dünya Şampiyonasına katılma yolunu açtı. Ama önce, 2010 Dört Kıta şampiyonası vardı. Kısa programda birinci, serbest programda ikinci oldu ve Mao Asada’nın ardından ikinci olarak gümüş madalya kazandı. Suzuki, madalya kazanmaya bu yarışmada da devam etmiş oldu.

Kış Olimpiyatları onun uzun süreden beri hayaliydi. İlk kez Olimpiyatlara gidiyordu. Kısa programda 11. olan Japon patenci, yine iyi bir serbest program sonrasında yedinci oluyor genel sıralamada sekizinci sıraya yerleşiyordu. Vancouver’de bir hayali daha böylece gerçekleşiyordu.

Sezonun son yarışması Dünya şampiyonasıydı. Olimpiyatlara olduğu gibi Dünya Şampiyonasına da ilk kez katılıyordu. Kısa programda 20. oldu. Serbest program sonrasında dokuz basamak yükselen Suzuki Dünya Şampiyonasını 11. sırada tamamladı.

Torino’daki Dünya Şampiyonasının son gününde 25 yaşına dolduran Suzuki, hem duygulu, hem de coşkulu bir yapıya sahip. Bu, özellikle iyi kaydığı yarışmalardan sonra otaya çıkıyor ve gülümsemesi adeta bütün salonu aydınlatıyor.

Suzuki, Olimpiyat sezonunda programları için İrlanda müziği ve Batı Yakası’nın Hikâyesi filminin müziğini seçti. “Serbest programımın koreografisini Shae-Lynn Bourne hazırladı. Onların (Bourne/Kratz) Riverdance (serbest dans) programından çok etkilenmiştim. Tango aslında benim tarzım ama Batı Yakası’nın Hikâyesi de, benim için yeni ve farklıydı. Serbest program için beş aday vardı, ben Batı Yakası’nın Hikâyesini seçtim” diye anlatıyor Japon patenci.

Suzuki, adım dizilerinin güçlü yanı olduğunu düşünüyor ve Şubat 2010’da Dört kıta Şampiyonasında adım dizilerinin zorluk derecesi dört olarak belirlendiğinde gurur duyduğunu anlatıyor. “Spinler diyor, benim zayıf yanım. Çok yavaş dönüyorum…”

Suzuki, Nagoya’da haftada altı gün, günde 3-5 saat arasında antrenman yapıyor. Buz dışında da Yoga ile meşgul oluyor. Haftada sadece bir günü boş…

Japon patenci çocukluğunda yüzme, piyano çalma, hat sanatı ve buz pateni gibi farklı konularda faaliyet göstermiş. Ancak buz pateni onu çok sarmış. Gençliğinde, kendisine örnek aldığı patencinin beş kez Dünya şampiyonu olan Michelle Kwan olduğunu söylüyor.

Suzuki’nin yarışmalara yanında götürdüğü bir uğuru var. Hindistan fili heykelciğini yanından hiç eksik etmiyor. “Hep yanımdadır diyor, ne zaman kendimi gergin hissetsem elime alırım…” Issız bir adaya yanında götüreceği üç şeyi sayarken hiç tereddüt etmiyor: Müzik, yiyecek ve fil heykelciği…

28 Mart 1985’te Aichi kentinde doğan Suzuki, Buz Patenine başladığında altı yaşındaydı.

İlham kaynağının 1994 Dünya şampiyonu Shizuka Arakawa olduğunu (2006 Kış Olimpiyatları şampiyonu) açıkça söyleyen Suzuki, Arakawa’nın Dünya şampiyonu olmasının, kendisinin patene geri dönmesinde önemli bir etken olduğunu gizlemiyor.

25 yaşındaki patenci, gelecek sezonda da kaymayı düşünüyor. Amacı, 2011’de Tokyo’da yapılması düşünülen Dünya Şampiyonasında kayabilmek. Ama sonrası için de planları hazır sayılır. “Gelecekte, gösterilerde kaymak ve kendimi koreografi yapmaya adamak istiyorum” diyor.

Koreografi konusunda Shae-Lynn Bourne’u örnek alıyor. Çalışması, buz patenine sevgisi ve buzdaki karakteriyle Suzuki’nin başarılı bir koreograf olmasına hiçbir engel yok…

Dereceleri:

2010 – Dünya Şampiyonası – 11
2010 – Kış Olimpiyatları – 8
2010 – Dört Kıta Şampiyonası – 2

2009 – Grand Prix Finali – 3
2009 – Skate Canada – 5
2009 – Cup of China – 1
2009 – Yeni Zelanda Kış Oyunları – 1
2009 – Dört Kıta Şampiyonası – 8
2009 – Japonya Şampiyonası – 4

2008 – NHK Trophy – 2
2008 – Finlandia Trophy – 1
2008 – Nebelhorn Trophy – 3
2008 – AEGON Challenge Cup – 1
2008 – Japonya Şampiyonası – 5
2007 – Golden Spin – 1
2007 – Üniversite Kış Oyunları – 1

2007 – Japonya Şampiyonası – 10
2006 – Japonya Şampiyonası – 12

2005 – Golden Spin – 7
2005 – Üniversite Kış Oyunları – 8
2005 – Japonya Şampiyonası – 12

2003 – Mladost Trophy – 1
2003 – Japonya Şampiyonası – 9

2002 – Junior Grand Prix Finali – 3
2002 – Junior Grand Prix (Çin) – 5
2002 – Junior Grand Prix (Arizona) – 1
2002 – Dört Kıta Şampiyonası – 8
2002 – Japonya Şampiyonası – 4

2001 – Junior Grand Prix (Japonya) – 1
2001 – Junior Grand Prix (Çek Cum.) – 3
2001 – Dünya Gençler Şampiyonası – 7
2001 – Japonya Şampiyonası – 4

2000 – Junior Grand Prix (Norveç) – 8
2000 – Junior Grand Prix (Ukrayna) – 6

1999 – Junior Grand Prix (İsveç) – 7

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: