ARTİSTİK BUZ PATENİ

Daisuke Takahashi

Posted in Sahne Işıkları by ursuspolaris on 06 Mayıs 2010

Daisuke Takahashi, Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazanan ilk Japon erkek patenci olarak tarihe geçti. Bu kadar mı? O aslında hiç aklından geçirmediyse de, hep “ilk”lerin adamı oldu…

Nedir bunlar? Önce 2010 Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanarak tarihe geçmesinin ötesinde Dünya Gençler Şampiyonasında (2002) gümüş madalya kazanan ilk Japon erkek patenci, Dünya Şampiyonasında (2007) gümüş madalya kazanan ilk erkek Japon patenci ve Kış Olimpiyatlarında (2010 Vancouver – bronz) madalya kazanan ilk Japon erkek patenci oldu.

Takahashi, gülümseyerek, “Tarih yazmak hiçbir zaman aklımdan geçmedi. Ben sadece işimi iyi yapmak istiyordum, sonuçlar arkadan geldi. Bir bakıma da şanslıydım. Tarih yazdığım için kendimle gurur duyuyorum. Efsane haline gelmeyi umuyorum” diyor.

Yeteneği, güçlü tekniği ve artistik yanı Takahashi’yi yarışmalarda hep madalya adayı konumuna getirse de, 24 yaşındaki patenci, geçen sezon yarışmalardan uzak kaldı. 2008 Ekim ayında bir antrenman sırasında sağ dizinin çapraz bağlarındaki meydana gelen sakatlık, 2008-2009 sezonunda onun pistlerden uzak kalmasına yol açtı.

Sakatlığı sırasında yarışmaları televizyondan izlemek zorunda kalan Takahashi, belki de Olimpiyat hayallerinin son bulduğunu düşünüyordu. “Sakatlığım yüzünden Dünya Şampiyonalarında bir daha kayamayacağımı düşünüyordum” diyor genç patenci ve ekliyor: “Sakatlıktan sonra geri dönmek zor oldu. Bu her zaman zordur ama Japonya Şampiyonasından önce olması (2009 Aralık) özellikle zor oldu. Kayarken zorlanmıyordum ama atlayışlara başlayınca eskisi gibi olmadıklarını fark ettim. Sanki bedenim değişmişti. Eskisi gibi kontrol edemiyordum ama tabii ki hiçbir şey değişmemişti…”

Takahashi, Eylül 2009’da bütün atlayışlarını kaybetmişti; hiçbirini yapamıyordu. “Kendimi boş hissediyordum. Korkunç anlardı onlar. Aralık ayındaki Japonya Şampiyonasına kadar atlayışları yeniden yapabilmek için zorlu bir mücadele verdim” diyor.

Takahashi, iyileşme sürecinde buz patenini bırakmayı bir ara düşündüğünü ancak çevresinden bırakmaması konusunda telkinler yapıldığını belirtiyor.  “Ben yarışmacıyım. Vazgeçmek ve başarısız olmak istemiyordum. Dolayısıyla kendimi zorladım” diye anlatıyor Japon patenci o günleri…

Takahashi’nin istikrarsız durumu, Sonbahar aylarındaki ISU Grand Prix yarışmalarında açıkça görülüyordu. Skate Canada yarışmasında iyi kaymış ve ikinci olmuştu ama NHK Trophy ile ISU Grand Prix final yarışmasında performansı güven vermiyordu. Ancak Aralık ayında (2009) dördüncü kez Japonya şampiyonu olmayı başarıyordu.

Takahashi, Vancouver’de Kış Olimpiyatları sırasında mücadeleci ruhunu bir kez daha sergiledi. Japon patenci, kısa programda iyi bir performans sergiledikten sonra üçüncü sırada bulunuyordu. Diğer rakipleriyle puan farkı son derece azdı. Bu nedenle, serbest programda dörtlü toeloop’u deneme riskini göze aldı ancak düştü. Bu da önemli bir puan kaybına hatta belki de daha iyi bir derece elde etmesine mal oldu. Ama Takahashi, bundan pişmanlık duymuyor ve “Benim için, ideal bir performans içinde dörtlü atlayış bulunmalıdır. Başarısız kalmış olsam da, benim açımdan önemli bir meydan okuyuştu” diyor.

Takahashi, 2010 Dünya Şampiyonasında da böyle bir risk aldı. Kısa programda birinci sırada bulunan Japon patenci, serbest programına dörtlü flip ile başlamayı denedi. Dörtlü flip, henüz hiçbir yarışmada başarıyla yapılmış bir atlayış değildi. Ancak dörtlü flip’in inişi çift ayak üzerine olduğu ve eksik tur döndüğü gerekçesiyle Takahashi önemli bir puan kaybına uğradı. Ama o, yine de durumdan memnun görünüyor. “Ben sadece dörtlü atlayış yapma peşinde değilim ama sakatlıktan önce aynı programda iki dörtlü atlayış yapabiliyordum. Bütün isteğim, sakatlıktan önceki düzeyine gelebilmekti” diyor Takahashi.

Japon patenci, 2008 Dört Kıta Şampiyonasında serbest programda iki dörtlü atlayış yapmış ve 175.84 puan almıştı. Evgeni Plushenko’nun 2006 Kış Olimpiyatlarında serbest programda elde ettiği 167.67 puanı önemli bir farkla geride bırakan bu skor, hâlâ en yüksek serbest program puanı olma niteliğini koruyor.

2010 Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanmak, aslında Takahashi için “sürpriz oldu” dense yeridir. Japon patenci, Dünya Şampiyonasında yarışacağından bile emin olmadığını ve Olimpiyatlardan sonra sezonun kendisi için bitmiş gibi hissettiğini anlatıyor ve “Motive bile olmamıştım, belki de bu rahatlık nedeniyle böyle iyi bir sonuç elde ettim. Serbest program sırasında hiçbir şeyi aklıma getirmedim. Kendimi boş gibi hissediyordum. Kazanmak ya da kaybetmek gibi bir düşünce yoktu kafamda. İyi kaymak vardı aklımda. Şeref kürsüsü ise ayrı bir konu… Kazanacağımı hiç aklıma getirmemiştim. Ne kadar şanslı olduğumu düşündüm o anda” diyor gülerek…

Takahashi’nin ifade gücü yüksek olarak değerlendirilen kısa programının koreografisini Japon akordeoncu Coba’nın eseri “Eye” üzerine Kenji Miyamoto hazırladı. Miyamoto, eski bir buz dansçısı… Takahashi, “Lise yıllarımdan beri Coba’nın bir parçasıyla kaymak isterdim. Kenji Miyamoto, bana tam da kafamda olan bu parçayı teklif etti” diyor.

Yine eski bir buz dansçısı olan İtalyan Pasquale Camerlengo da, serbest programının koreografisini Nino Rota’nın “La Strada” adlı eseri üzerine oluşturdu. Takahashi’nin, koreografileri için iki eski buz dansçısından yararlanması alında bir rastlantı değil çünkü Buz Dansı onun pek de bilinmeyen aşkı… Küçük yaşlarında efsanevî Rus çifti Oksana Grishuk/Evgeni Platov ve Fransız Marina Anissina/Gwendal Peizerat ikilisini seyrederdi.

Miyamoto ve Camerlengo ile işbirliği çok verimli olsa da, Takahashi gelecek sezon için koreografilerini kimin yapacağı konusunda henüz bir karara varmış değil. “Değişik tarzları denemeyi çok seviyorum ve henüz denemediğim o kadar çok şey var ki… Gelecek yıl daha değişik bir şey olmasını istiyorum. Bu, belki de yeni koreograflarla olacak. Kafamda henüz açıklığa kavuşmuş bir plan yok. Sadece değişik bir şey olmasını istemem kesinleşti” diyor.

Takahashi’nin gelecek sezon için dikkati kendi ülkesinde, Tokyo’da düzenlenecek 2011 Dünya Şampiyonasına çevrildi. “Ondan sonra ne olacağını henüz bilmiyorum. O şampiyonada elde edeceğim sonuçtan memnun kalmazsam, buz patenine devam edebilirim, sonra bir bakmışsınız ki, 2014 Soçi (Kış Olimpiyatları) gelivermiş…” diye konuşuyor.

.

.

Takahashi, yeni neslin baskısını da hissetmiyor değil… “Gençler çok iyi geliyor. Bunların arasında 2010 Dünya Gençler şampiyonu olan Yuzuru Hanyu da var. Şu anda bulunduğum yerden memnun olmayabilirim ama her zaman bu genç patencilerin tehdidi altında kalacağım” diye konuşuyor büyük bir samimiyetle.

Genç patenciler, onun için ne denli tehdit olursa olsun, Takahashi şimdilik yeni kuşak Japon patencilerinin örnek aldığı ve onun gibi olmak istediği patenci konumunda bulunuyor. Bu da bir gerçek…

Takahashi, sakatlığının tedavisi için ameliyat olması nedeniyle bir buçuk yıl zorunlu olarak yarışmalardan uzak kalmadan önce, en son girdiği 2008 Dünya Şampiyonasına katılmıştı.  Japon patenci, Ekim (2009) başındaki Finlandia Trophy yarışmasıyla yeniden pistlere döndü.

İlk kez 2002’de Dünya Gençler Şampiyonasına katılan Takahashi, yarışmadan altın madalya kazanarak çıktı. O yıl Büyüklerde yarışmaya başlayan Japon patenci, henüz belli bir istikrara ulaşmamış olduğu için o sezon ciddî bir rakip olamadı. Aralık 2005’te yapılan 2006 Japonya Şampiyonasında altın madalya kazanan Takahashi, 2006 Torino Kış Olimpiyatlarına katıldı ve sekizinci sırayı elde etti. Bu yarışma onun için dönüm noktası oldu ve ondan sonra üst sıralara tırmanmaya başladı.

2005 yılında Rus antrenör Nikolai Morozov’la çalışmaya başlayan Japon patenci, 2009 Skate America yarışmasında altın, 2009 ISU Grand Prix finalinde de bronz madalya kazandı ve 2010 Japonya Şampiyonasında birinciliği elde etti.

2006 Kış Olimpiyatlarında hayal kırıklığı yaratan sekizincilikten sonra ISU Grand Prix yarışmalarından NHK Trophy’de altın madalya kazanan ve ISU Grand Prix finalinde ikinci olan Takahashi, yine Japonya Şampiyonasında altın madalya kazandı.

Nikolai Morozov’un gözetiminde çalışmak, Takahashi’nin kendine güven kazanmasını ve kafaca daha hazır hale gelmesini sağlamıştı. 2007 Dünya Şampiyonasında gümüş madalya kazanan Japon patenci, 2008 Dört Kıta Şampiyonasında elde ettiği 264.41 puanla en yüksek toplam puan rekorunu ele geçirdi. Herkes ondan 2008 Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanmasını beklerken o, ancak dördüncü oldu.

Takahashi, Mayıs 2008’de, Japonya Buz Pateni Federasyonunun Morozov’un en önemli rakibi olan Nobunari Oda’yı da çalıştıracağını duyurmasından bu durumu kabullenemedi ve Morozov’la yollarını ayırarak 10 yıllık antrenörü Utako Nagamitsu’ya geri döndü.

Takahashi, “Nikolai iyi bir antrenör ama Oda, başlıca rakibim. Birlikte çalışmak zor olur” diyordu.

Morozov, birlikte çalıştıkları üç yılda Takahashi’yi yetenekli ama istikrarsız bir patenci konumundan Dünya ikincisi olabilen bir patenci durumuna getirmişti.

Takahashi, Ekim 2008’de, katılacağı Cup of China ve NHK Trophy yarışmaları öncesinde antrenmanda üçlü axel çalışırken sağ dizinden sakatlandı ve yarışmadan çekildi. Takahashi, dizindeki menüsküsün tedavi edilmesi ve bağ dokusunda oluşan tahribatın giderilmesi için Kasım 2008’de ameliyat edildi.  Uzun bir iyileşme ve dinlenme süreci geçiren Japon patenci, bu süreçte 2009 yılındaki yarışmalardan uzak kaldı.

2009 Nisan ayında antrenmanlara yeniden başlayan patenci, ancak Haziran ayında atlayışları çalışmaya başlayabildi. Takahashi, artık üçlü axel ve üçlü-üçlü kombinasyonları yapabilir hale geldi. Daha sonra da dörtlü atlayışları çalışmaya başlayan Takahashi, serbest programına dörtlü atlayış da ekledi. Artık ağrısı kalmayan ve yaptığı egzersizlerin dizine eski gücünü ve esnekliğini verdiğini düşünen Japon patenci, yarışmalara hazır hale geldi.

Takahashi, sakatlanmadan önce hazırlanan iki programı da muhafaza etti. Bunlar “Eye” ve “La Strada” adlı eserlerdi.

Kansai Üniversitesinde öğrenci olan Takahashi, Japonya’nın Okayama kentinde 16 Mart 1986’da doğdu. Takahashi, sekiz yaşındayken buz patenine başladı. Evlerinin yakınlarında bir buz pateni salonu yapılması, onun bu spora başlamasını sağladı. Annesi aslında buz hokeyi oynamasını istiyordu ancak hokeyin koruyucu ağır malzemesinden sıkılan küçük Daisuke buz patenini tercih etti.

Daisuke Takahashi ya da kısa adıyla Dai-chan, Kış Olimpiyatlarında madalya kazanan ilk Japon erkek patenci olarak tarihe geçti.

DERECELERİ:

2010 – Dünya Şampiyonası – 1
2010 – Kış Olimpiyatları – 3

2009 – Grand Prix Finali – 5
2009 – Skate Canada – 2
2009 – NHK Trophy – 4
2009 – Finlandia Trophy – 1

2008 – Japan Open – 4
2008 – Dünya Şampiyonası – 4
2008 – Dört Kıta Şampiyonası – 1
2008 – Japonya Şampiyonası – 1

2007 – Grand Prix Finali, Torino – 2
2007 – NHK Trophy – 1
2007 – Skate America – 1
2007 – Dünya Şampiyonası – 2
2007 – Japonya Şampiyonası – 1
2007 – Üniversite Kış Oyunları – 1
2007 – Grand Prix Finali, St. Petersburg – 2

2006 – NHK Trophy – 1
2006 – Skate Canada – 2
2006 – Kış Olimpiyatları – 8
2006 – Japonya Şampiyonası – 1
2006 – Grand Prix Finali, Tokyo – 3

2005 – Japan International Challenge – 2
2005 – NHK Trophy – 3
2005 – Skate America – 1
2005 – Dünya Şampiyonası – 15
2005 – Dört Kıta Şampiyonası – 3
2005 – Japonya Şampiyonası – 6
2005 – Üniversite Kış Oyunları – 1st

2004 – Trophée Eric Bompard – 11
2004 – Dünya Şampiyonası – 11
2004 – Dört Kıta Şampiyonası – 6
2004 – Japonya Şampiyonası – 3

2003 – Trophée Lalique – 5
2003 – Skate Canada – 7
2003 – Dört Kıta Şampiyonası – 13
2003 – Japonya Şampiyonası – 4

2002 – NHK Trophy – 8
2002 – Dünya Gençler Şampiyonası – 1
2002 – Japonya Şampiyonası – 5
2002 – Japonya Şampiyonası, Gençler – 1

2001 – Junior Grand Prix Finali – 4
2001 – Junior Grand Prix (Japan) – 1
2001 – Junior Grand Prix (Bulgaristan) – 2
2001 – Japonya Şampiyonası, Gençler – 4

2000 – Junior Grand Prix (Çin) – 9
2000 – Junior Grand Prix (Ukrayna) – 8
2000 – Japonya Şampiyonası, Gençler – 3

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: