ARTİSTİK BUZ PATENİ

Savchenko/Szolkowy: Yeni bir dört yıl daha…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 13 Mayıs 2010

Yeniden işbaşı2010 Dünya Şampiyonası kısa ve serbest program

Aliona Savchenko ve Robin Szolkowy çifti, Olimpiyat sezonuna iki kez Dünya şampiyonu olmuş ve bir çift olarak girmişti ve Olimpiyatlarda altın madalya adayları arasından gösteriliyordu. Sezon sona erdiğinde, her şey umdukları gibi olmamıştı ama girdikleri her yarışmadan madalya kazanarak çıkmayı bilmişlerdi. Alman çifti, 2010Dünya Şampiyonasında, Olimpiyat altın madalyası hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek amacıyla 2010 Soçi Kış Olimpiyatlarına kadar spor hayatlarına devam edeceğini açıkladı.

“Bu sezon inişli-çıkışlı oldu. 0’dan 100’e çıktık, 100’den de 0’a indik. İnsan bedeni, Olimpiyatların yapılacağını kavrayamıyor. Bize bir sinyal verdi, bana fazla yüklenmeyin diye… Beden, dur dediği zaman sizin yapabileceğiniz bir şey kalmıyor” diye durumu özetliyor Savchenko, Avrupa Şampiyonası öncesinde geçirdiği rahatsızlığa atıfta bulunarak…

Sezon başında her şey normaldi ama sonuç olarak bu sezon, Alman ikilisi için zorlu geçti. “Sezon, her yılki gibi başladı. Yaz ayları alışılmış biçimde geçip gitti. Sakatlık falan yoktu” diyor Szolkowy.

Ama sonra şanssızlıklar peşlerini bırakmadı. Sezonun ilk yarışması olan Nebelhorn Trophy’den sonra Savchenko kendisini halsiz hissetmeye başladı. Paris’teki ilk Grand Prix yarışması için antrenmanlara yeniden başlayabildi. Ya da kendileri öyle düşünmüş olmalı… İyi bir kısa program performansından sonra serbest programda hata üzerine hata yaptılar. Bronz madalyayı kazandılar ama ucu ucuna dense yeridir…

Savchenko, o günleri anlatırken. “İnanamıyordum. Hiçbir açıklaması yoktu. Sanki bir kara delik oluşmuştu. Birdenbire böyle bir şey oldu, biz de ne olduğunu anlayamadık. Kâbus gibiydi. Yanlış gidebilecek her şey, yanlış gitti” diye konuşuyor.

Bu hayal kırıklığı yaratan yarışmadan sonra antrenörleri Ingo Steuer ile oturup düşündüler ve yeni bir serbest program hazırlamaya karar verdiler. Sezon başladıktan sonra hiç program değiştirmemişlerdi. Yeni program Out of Africa, Skate Canada yarışmasında hem seyircilerin, hem de hakemlerin hoşuna gitti. İkili, yeni programı parlak göz alıcı biçimde sundu. Buna rağmen, Grand Prix final yarışmasında yine iyi bir program ortaya koyamadılar. Savchenko, görünüşe bakılırsa, asıl yarışmadan sonra kendisini iyice çarpan gribin olumsuz etkisi altındaydı. Bir hafta yatağa çakılı kalması nedeniyle 2010 Almanya Şampiyonasına katılamadılar.

Çift, 2010 Avrupa Şampiyonasına kadar tam forma giremedi ve Rus rakipleri Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çiftine geçilerek altın madalyadan oldu. Avrupa Şampiyonasında sonra katıldıkları 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında da, serbest programda yaptıkları iki hata yüzünden üçüncülükten daha iyi bir derece elde etmeleri mümkün olmadı. Hayal kırıklığına uğramışlardı ama bronz madalya kazandıkları için de sevinçliydiler.

Nihayet, 2010 Dünya Şampiyonası öncesinde yeniden işler yoluna oturmuştu. Kısa programdaki hataları olmasa, belki de üçüncü kez Dünya şampiyonu olabilirlerdi. Her neyse… Serbest programda iyi kaydılar ve Çinli rakipleri Qing Pang/Jian Tong ikilisinin ardından ikinci olarak gümüş madalya kazandılar.

Almanlar, Dünya Şampiyonasında sergiledikleri performanstan memnun görünüyorlardı ve sezonun en iyi serbest programını sundukları kanaatindeydiler. Savchenko, “Bu serbest program, dilediğimiz gibi oldu. Yürekten ve coşkuyla kaydık. Seyircinin desteğini hissettik ve onlara karşılığını verdik. Her zaman böyle kaymak mümkün olmaz” diyor. Szolkowy de ekliyor: “Bu, her zaman olabilecek bir şey değil. Yukarı tırmandığımız için sezon sonunda kendimizi mutlu hissetmemiz gerekir…”

Savchenko 26, Szolkowy de 30 yaşında. Hayranları, onların dört yıl daha yarışmalarda izlemekten mutlu olacaktır.

Savchenko, “neden insanlar bizim devam etmeyeceğimiz düşündü?” merak ettiğini belirtiyor. Szolkowy de, “Benim için her şey çok açıktı. Benim için önemli olan mutlu olduğum bir derece elde etmek değil… Önemli olan, performans ve coşkudur. Bunlar size iyi dereceyi getiriyor. Bir başka deyişle, Olimpiyatlarda elde ettiğimiz bronz madalya aslında beni memnun etmedi. Bunu kazanırken en iyi performansı ortaya koymuş değiliz (…) Vancouver’de bunu fark ettim” diye ekliyor.

Savchenko da aynı fikirde… “benim için de her şey apaçık ortadaydı ama Robin’in nasıl bir tepki vereceğini merak ediyordum doğrusu. Kötü bir sonuçla yarışmalara veda etmek hoş olmazdı. Daha fazlasını yapabileceğimizi, yapmamız gereken daha çok şey olduğunu biliyorum” diyerek takım arkadaşını destekliyor.

Savchenko/Szolkowy çifti, yeni sezona şimdiden hazırlanmaya başladı. Geçmişin iyi ve kötü tecrübelerinden yararlanmak istiyorlar. Savchenko, “Her şey çok zor oldu ama hepsi geçti. Açıkça söylemek gerekirse, yapmamız gereken bir sürü iş bizi bekliyor. Yeni bir şeyle bulmamız lâzım. Yeni elementler, yeni zorluklar üzerinde çalışmalıyız. Yarışmalar gittikçe zorlaşıyor. Hemen hemen herkes artık aynı düzeyde. İlgi çekici yeni bir şeyler bulmamız lâzım. Gelişmemizi sürdürmemiz gerekiyor. Şampiyon olmak istiyoruz, en iyi olmak istiyoruz. Bunlar da bize motivasyon sağlıyor” diye konuşuyor.

Savchenko, fırlatmalı dörtlü atlayış ya da fırlamalı üçlü axel çalışıp çalışmadıkları sorulduğunda, “Zorluk derecesini yükseltmemiz lâzım. Bunların hepsini çalışmalıyız. Risk almayan kazanamaz” diye karşılık veriyor.

Alman ikilisi, yeni sezon için iki yeni program hazırlamayı arzuluyor. Şimdiden kafalarında bazı düşünceler var. Ancak şu aşamada bunların ne olduğunu açıklamak mümkün değil. İkisi de, yeni programların “sürpriz olacağından” söz ediyor.

Savchenko/Szolkowy çifti, 2010 Dünya Şampiyonasından kısa bir süre sonra, Evgeni Plushenko, Stéphane Lambiel ve daha bazı başka patencilerle birlikte bir Avrupa turnesine çıktı. Bu turne sırasında 15 gösteriye katıldılar. “Çok ilginç oldu”, diyor Szolkowy ve ekliyor: “İyi bir ekiptik. Son gösteri, Almanya’da Krefeld’de sunuldu. Herkes artık birkaç haftalık tatil peşindeydi. Ben de uçak yolculuğundan yorgun düştüm…”

Savchenko ve Szolkowy, yeni sezon hazırlıklarına bu ay (Mayıs 2010), her zaman olduğu gibi Chemnitz’de başlıyor. Geçen yılların aksine, bu yıl yaz hazırlıklarını Chemnitz’de yapmayı planlıyorlar. Planları arasında, çalışmalarına bir ara yakındaki Dresden’de devam etmek de var. Antrenörleri Ingo Steuer, yaz ayları boyunca buz pateni salonunun kapatılmamasını sağlamış. Çalışmalarını uzun süre aynı yerde sürdürmekten şikâyetçi değiller. “Böylesi çok iyi. Bizim gibi çok seyahat ederseniz, bir süre yaşadığınız yerde kalmak daha iyi oluyor” diyerek görüşlerini dile getiriyor Savchenko.

Savchenko’nun yeni sezon için en büyük kaygısı, sağlıklı olabilmek ve sağlığını koruyabilmek… “Bu, sporda çok önemlidir. Ekmek ve su gibidir. Sağlıklı olduğunuz sürece her şeyi yapabilirsiniz. Biraz şansımızın yaver gitmesini diliyorum. Sıkı bir çalışmaya hazırız” diyor.

Szolkowy de ekliyor: “Şimdi, geçmişi bırakmak, derin bir soluk almak ve gelecek dört yıla kafaca hazır olmak istiyoruz…”

19 Ocak 1984’te Kiev’de doğam Savchenko, Szolkowy’den önce Stanislav Morozov ile kayıyordu. Ukrayna adına kayan Savchenko/Morozov çifti, 2000 Dünya gençler şampiyonu olmuştu.

Morozov’dan 2002’de ayrılmasında sonra 2003’de Almanya’ya giden Savchenko, Szolkowy ile kaymaya başladı. Yeni çift, 2004’te Almanya şampiyonu olmayı başardı. Savchenko, 2006’ta da Alman vatandaşlığına geçti. Annesi Alman, babası Tanzanyalı olan Szolkowy, 14 Temmuz 1979’da Chemnitz’de doğdu.

Savchenko/Szolkowy çifti, 2007 yılında Avrupa şampiyonu oldu ve 12 yıldan beri Avrupa şampiyonasında altın madalya kazanan ilk Alman çifti olarak tarihe geçti.  2008’de Dünya şampiyonluğunu elde eden ikili, bu sefer de, 11 yıl aradan sonra Dünya şampiyonluğunu kazanan ilk Alman çifti olarak tarihte yerini aldı. Savchenko/Szolkowy çifti, ISU’nun yeni puanlama sisteminde, bileşenler değerlendirmesinde 10.00 puan alan ilk çift olmayı başardı.

Savchenko/Szolkowy’yi çalıştıran Ingo Steuer, Mandy Wötzel ile 1995’de Avrupa, 1997’de Dünya şampiyonu olmuştu.

DERECELERİ:

2010 – Dünya Şampiyonası- 2
2010 – Kış Olimpiyatları- 3
2010 – Avrupa Şampiyonası- 2

2009 – Grand Prix Finali – 3
2009 – Skate Canada – 1
2009 – Trophée Eric Bompard – 3
2009 – Nebelhorn Trophy – 1
2009 – Dünya Şampiyonası- 1
2009 – Avrupa Şampiyonası- 1
2009 – Almanya Şampiyonası – 1

2008 – Grand Prix Finali, Goyang City – 3
2008 – Trophée Eric Bompard – 1
2008 – Skate America – 1
2008 – Nebelhorn Trophy – 1
2008 – Dünya Şampiyonası- 1
2008 – Avrupa Şampiyonası- 1

2007 – Grand Prix Finali, Torino – 1
2007 – NHK Trophy – 1
2007 – Cup of Russia – 2
2007 – Skate Canada – 1
2007 – Nebelhorn Trophy – 1
2007 – Dünya Şampiyonası- 3
2007 – Avrupa Şampiyonası- 1
2007 – Almanya Şampiyonası – 1
2007 – Grand Prix Finali, St. Petersburg – 2

2006 – Cup of Russia – 1
2006 – Cup of China – 3
2006 – Dünya Şampiyonası- 6
2006 – Kış Olimpiyatları- 6
2006 – Avrupa Şampiyonası- 2
2006 – Almanya Şampiyonası – 1
2006 – Grand Prix Finali, Tokyo – 3

2005 – NHK Trophy – 2
2005 – Skate Canada – 1
2005 – Nebelhorn Trophy – 1
2005 – Ondrej Nepela Memorial – 1
2005 – Dünya Şampiyonası- 6
2005 – Avrupa Şampiyonası- 4
2005 – Almanya Şampiyonası – 1

2004 – Cup of Russia – 3
2004 – Nebelhorn Trophy – 3
2004 – Ondrej Nepela Memorial – 1
2004 – Almanya Şampiyonası – 1

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: