ARTİSTİK BUZ PATENİ

Zor zamanlarda ayakta kalmak…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 11 Temmuz 2010

Rusya’nın Çiftlerde yarışan genç ikililerinden Vera Bazarova ve Yuri Larionov, üst düzeyli patenci olmanın ne denli zorlu bir süreç gerektirdiğini en iyi anlayan sporculardan olmalı…

Bazarova/Larionov ortaklığı, çetin bir süreçten geçti. Larionov, doping kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Ocak 2008’de başlayan ve Temmuz 2009’da sona eren yarışmalara girmeme yasağına maruz kaldı.

17 yaşındaki Bazarova ve 23 yaşındaki Larionov, yasak sona erince başarılı bir dönüşe imza attı ve 2010 Rusya Şampiyonasında üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

2010’da ilk kez Avrupa Şampiyonasına katılan çift, beşinci sırayı aldı ve 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılarak 11. sırayı elde ettikten sonra 2010 Dünya Şampiyonasında dokuzuncu olarak geçen sezonu tamamladı.

Bazarova ve Larionov çifti, 2007-2008 sezonunda güçlü bir çift olarak dikkatleri toplamıştı. Aralık 2007’de ISU Junior Grand Prix finalinde şampiyon olmuş ve 2007 Dünya Gençler Şampiyonasında gümüş madalya kazandıkları için 2008’de altın madalyanın önemli adayları arasında gösterilmişti.

Kasım 2007 sonunda Larionov’a Perm kentinde yarışma harici doping testi uygulandı. Genç çift, Ocak 2008’de yapılan Rusya Şampiyonası sonrasında doping testinin Furosemide açısından pozitif sonuç verdiğini öğrendi. İdrar söktürücü bir madde olan Furosemide, anabolic steroidler gibi doping maddelerini gizleyici ilaçlar listesinde bulunan yasaklanmış bir ürün…

Larionov, ISU’dan testin sonucunun pozitif olduğunu bildiren bir mektup aldı. Bu, kendisi ve partneri için şaşkınlık vericiydi. Bazarova, “Bizim açımızdan beklenmeyen bir durumdu” diyor. Larionov da, “Tam o günlerde Rusya Gençler Şampiyonasına hazırlanıyorduk. Sonra da, Dünya Gençler Şampiyonasına gidecektik…” diye ekliyor.

Tabii, ISU’nun mektubundan sonra, onlar için ne Rusya Gençler, ne de Dünya Gençler Şampiyonası kaldı… Bir de, ISU Junior Grand Prix finalinde kazandıkları altın madalyayı iade etmek zorunda kaldılar. Buna ek olarak, Diüretik (idrar söktürücü) kullandığı için Larionov, otomatik olarak iki yıl ceza aldı.

İlacı baş ağrısına karşı aldığını ve içinde yasaklanmış madde bulunduğunu bilmediğini söyleyen Larionov, “Çok zor bir durumdu. Ne olup-bittiğini anlamakta güçlük çekiyordum. Başkalarının gözlerinin içine bakamıyordum. Sonra oturup her şeyi konuştuk. Olan-biteni unutalım ve geleceğe bakalım dedik. Harekete geçmemiz gerekiyordu” diye anlatıyor o günleri… Bazarova da, anlayışlı davrandı ve Larionov ile yola devam etmeye karar verdi. “Oysa başkalarından bana teklifler gelmeye başlamıştı ama ben başka biriyle kaymayacağımı kesin olarak belirtiyordum” diyor.

Bazarova/Larionov çifti, yarışmalara giremiyordu ama antrenörleri Liudmila Kalinina gözetiminde Perm’de çalışmaya devam ediyordu. Bazarova, “Rusya Buz Pateni Federasyonundan birçok kişi, özellikle başkan Valentin Piseyev, bize hep destek oldu” diye anlatıyor o güç günleri.

2009 ilkbaharında ISU’dan iyi haber geldi. Anti-doping kurallarında yapılan değişiklik sebebiyle Larionov’un cezası iki yıldan 18 aya indirildi. Bu da, genç çiftin, yeni sezonda (2009-2010) yarışmalara katılabilmesi anlamına geliyordu.

Larionov, “Bu zor zamanda bize destek olan ve yardım eden herkese gerçekten minnettarım. Antrenörüme ve eşime beni bekledikleri için teşekkür ediyorum” diyor.

Yasağın sona ermesinden sonra 2009 Cup of Russia yarışmasına giren patenciler ve antrenörleri Kalinina çok gergindi. Takım iyi çalışmış ve çift dördüncü olmuştu. Bazarova, gençler kategorisinden bu yana yapamadığı yan yana üçlü toeloop atlayışını istikrarlı hale getirmişti. Cup of Russia yarışması, genç ikili için iyi geçecek sezonun başlangıç noktası olmuştu.

Rus patencilerin çoğunluğunun tersine Bazarova/Larionov ikilisi ne Moskova’dan ne de St. Petersburg’dan geliyordu.

Bazarova, buz patenine üç yaşındayken doğum yeri olan Ekaterinburg’da başlamıştı. “Teklerde önemli sonuçlar elde edemedim. 12 yaşına geldiğimde Kalinina beni Perm’e çağırdı” diyen Bazarova, annesiyle birlikte Perm’e gitti. Daha sonra tek başına Perm’de kalmaya devam eden  Bazarova, başka bir çocukla eşleşti ama Larionov ile çalışmaya başlamadan önce Çiftlerde pek deneyim sahibi olamadı.

Larionov’un paten geçmişi daha zengin… Sibirya’da Novosibirsk’de doğan Larionov, babası Rus ordusunda subay olduğu için çocukluğunda ailesiyle birlikte Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e yerleşmişti bir ara. Patene orada başlayan Larionov, “Orada anaokuluna gidiyordum. Çok öksürürdüm. Annem beni patene başlatmaya karar verdi ama babam buna karşıydı. Babam beni buz pistine götürüp getiremeyeceğimizi söylüyordu” diye anlatıyor o günleri…

Ama yaptılar. Larionov’un annesi onu piste götürme-getirme işini üstlendi. Patenden çok hoşlanmıştı. Zaman geçince babası da ses etmez olmuştu. Larionov, “Novosibirsk’e döndüğümüzde babamın peşine düştüğü ilk şey, buz pateni salonu olup olmadığını öğrenmekti” diyor gülerek.

Larionov, daha sonra Moskova’ya gitti ve dört yıl orada çalıştı ama fazla bir başarı elde edemedi. “Sakatlığım vardı”, diyor genç patenci ve devam ediyor: “Bir ara pateni bırakmayı bile düşündüm. Antrenörlerim bana Perm’de çalışmam gerektiğini telkin ediyordu. Bunu denemeye karar verdim. Perm’e döndüm ve bir şeyler yapabileceğimi kanıtlamak istiyordum”. Kalinina, bir yıl sonra, 2005’te, Bazarova ile Larionov’u bir araya getirdi.

“Açıkça söylemek gerekirse, başlangıç zor oldu. İki farklı, birbirini henüz tanımayan iki değişik insandık” diye anlatıyor Larionov o günleri ve ekliyor: “Yavaş yavaş, adım adım, günbegün birbirimizi tanımaya, birbirimize alışmaya başladık. Bizim için çetin bir işti ama en önemlisi, vazgeçmemek ve ilerlemeye devam etmekti…”

Yeni ortaklık iyi işlemeye başlamıştı. Bazarova, “Uusal çapta bir yarışmaya girmiştik. Üçüncü olduk” diye katılıyor konuşmaya.

Genç çift, bir sonraki sezonda, 2006-2007 sezonunda uluslararası planda yarışmaya başladı ve ISU Junior Grand Prix finaline katılmaya hak kazandı.

Bazarova da, Larionov da, Elena Berezhnaya /Anton Sikharulidze çiftini kendilerine örnek alıyor. Bazarova, “Onlar benim favori çiftim. Onları gerçekten seviyorum ve genel olarak kayışlarına ve figürlerine bakarsanız onların çok etkileyici olduğunu fark edersiniz” diyor. Larionov da, “İlham verici bir çift… Onları seyrederken ruhunuz etkileniyor ve heyecanlanıyorsunuz” diyerek görüşlerini aktarıyor.

Rus çifti, buz dışında da uyumlu bir ikili olarak göze çarpıyor. Özel hayatlarında pek sorunları yok. Birbirleriyle çok ender olarak tartışıyor.

Bazarova, 2009’da Spor Enstitüsünde okumaya başladı. Larionov ise bu enstitüden bu yıl mezun oldu.

Genç çift, yeni sezonda, geçen sezon elde ettikleri sonuçların ötesine geçmek istiyor. Grand Prix yarışmalarında ve Avrupa Şampiyonasında şimdiden gözlerini şeref kürsüsüne dikmiş durumdalar. Bazarova/Larionov ikilisi, Ekim’deki 2010 NHK Trophy ve Kasım’daki 2010 Trophée Bompard yarışmasına katılacak.

Büyükler kategorisinde uluslararası planda katıldıkları ilk yarışma olan 2007 Skate America’da bronz madalya kazanan çift, 2008 ISU Junior Grand Prix finalinde de altın madalya elde etti.

Vera Bazarova, 208 Ocak 1993’te Ekaterinburg’da, Yuri Larionov, 19 Ağustos 1986’da Novosibirsk’de doğdu.

.

.

DERECELERİ:

2010 – Dünya Şampiyonası – 8
2010 – Kış Olimpiyatları – 11
2010 – Avrupa Şampiyonası – 5
2009 – Rostelecom Cup – 4
2008 – Rusya Şampiyonası – 6
2008 – Junior Grand Prix Finali, Gdansk – 1
2007 – Skate America – 3
2007 – Junior Grand Prix (İngiltere) – 1
2007 – Junior Grand Prix (Almanya) – 2
2007 – Dünya Gençler Şampiyonası – 2
2007 – Rusya Şampiyonası – 7
2007 – Rusya Şampiyonası, Gençler – 2
2007 – Junior Grand Prix Finali, Sofya – 7
2006 – Junior Grand Prix (Tayvan) – 2
2006 – Junior Grand Prix (Norveç) – 4

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: