ARTİSTİK BUZ PATENİ

Yu-Na Kim, antrenörü Brian Orser’dan ayrıldı

Posted in Haberler by ursuspolaris on 25 Ağustos 2010

2010 Kış Olimpiyatları şampiyonu Güney Koreli Yu-Na Kim, herkesi şaşırtan bir kararla yeni sezon öncesinde antrenörü Brian Orser ile yollarını ayırdı.

Kim, kendisiyle artık neden çalışmayacağını antrenörünün bildiğini ve Orser’ın da bu karara çok şaşırdığını söyledi.

.

.

Brian Orser da, Yu-Na Kim’in annesi Park Mi-hee’nin 2 Ağustos’ta kendisine artık Kim’in antrenörü olmadığını bildirdiğini ve bu kararın gerekçesini belirtmediğini bildirdi.

Kim, Facebook benzeri bir Güney Kore sosyal paylaşım sitesi olan Cyworld’de, “Son birkaç aydır Orser ile işbirliğinin sıkıntılı olmaya başladığını ve sonuç olarak Orser ile yollarını ayırmanın kendi kararı olduğunu” yazdı. Kim, mesajında, “Annemin benim adıma antrenörümle yollarımızı ayırmaya karar verebileceğini düşünüyor musunuz? Ben artık çocuk değilim” dedi.

5 Eylül’de 20 yaşını dolduracak olan Kim’in menejerlik ajansı AT Sports yetkilileri de, Korece yazılan mesajın Kim tarafından kaleme alındığını doğruladı.

Kim, 2006 yılından bu yana Kanada’nın Toronto kentinde Orser’ın gözetiminde çalışıyordu. AT Sports, Kim’in Mayıs ayından bu yana hemen hemen antrenörsüz olarak antrenman yaptığını ve şimdilik yeni bir antrenörle anlaşma planı olmadığını bildirdi.

.

.

Yu-Na Kim, Temmuz ayında, ISU Grand Prix yarışmalarına katılmayacağını ve bütün dikkatini 2011 Dünya Şampiyonasına toplayacağını açıklamıştı.

Durumun tam olarak açıklığa kavuşmasını beklediği için daha önce kamuoyuna bilgi vermediğini belirten Orser, Mayıs ayında Toronto’ya dönüşünden beri Kim’in davranışlarında bazı değişiklikler gözlediğini söyledi.

Kim, 2010 Dünya Şampiyonasından sonra yarışmalara girip girmeyeceğinin belli olmadığını söylemiş, Orser da kendisine düşünme zamanı vermişti.

Ülkesinden çok popüler olan ve “Kraliçe Yu-Na” olarak bilinen Güney Koreli patenci, Forbes.com’un bu ay yaptığı araştırmada, geçen yılki toplam 9,7 milyon dolarlık kazancıyla en çok kazanan kadın sporcular arasında beşinci sırayı almıştı.

Kim’in yeni sezon planlarını Orser’a bilgi vermeden açıkladığı da ortaya çıktı. Orser’a telefon eden Kanadalı eski buz dansçısı Shae-Lynn Bourne, Kim’in kısa programının koreografisini yapmasının istendiğini söyledi.

.

.

Kim’in programlarının koreografisini genellikle, Orser ve yardımcısı Tracy Wilson ile çalışan David Wilson yapıyordu.

Orser, olan-bitenlerden haberi olmadğını söylerken Kim de bütün olanların Orser’ın bilgisi dahilinde cereyan ettiğini ve ayrılma kararının sebebini Orser’ın da bildiğini öne sürüyor.

Orser, “Olan-bitenler, daha sonra da olabilirdi: Bütün bu cereyan edenlerin (diğer öğrencileri) Adam Rippon ve Christina Gao ile yarışmada olduğu sırada meydana gelmesini istemezdim elbette” dedi.

Kim, Olimpiyatlarda iki kez madalya kazanan eski bir sporcu olan Kanadalı Brian Orser ile 2006 yılında çalışmaya başladı ve Orser’ın önderliğinde parlak bir spor hayatı geçirdi.

.

.

2008 Dünya Şampiyonasında üçüncü olan Kim, sonraki iki sezonda girdiği yarışmaların ikisi dışında hepsinde şampiyon oldu. 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında en önemli rakibi Japon Mao Asada’yı geride bırakarak altın madalya kazanan Kim, aynı zamanda kendisine ait en yüksek toplam puan rekorunu da 18 puan farkla yeniden kırdı. Kim, 2010 Dünya Şampiyonasında kısa programda sekizinci olmasına rağmen gümüş madalyayı kazanmayı başardı ancak şampiyonluğu Asada’ya kaptırdı.

Orser, “Başarılara birlikte imza atmıştık. Üzgümün. Şimdi herkes geleceğe bakmalı. Kendisine başarılar diliyorum” dedi.

Kim de, AT Sports aracılığıyla yaptığı açıklamada, Olimpiyat şampiyonu olmasını sağladığı için Orser’a teşekkür etti.

Güney Kore’nin Gyounggi-Do kentinde 5 Eylül 1990’da doğan Yu-Na Kim, Dünya Şampiyonaları ve Kış Olimpiyatlarında Gençler ve Büyükler kategorisinde Güney Kore adına (altın, gümüş ya da bronz) madalya kazanan ilk patenci olarak tarihe geçti.

Dereceleri

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: