ARTİSTİK BUZ PATENİ

Evgeni Plushenko, yasağının kaldırılması peşinde

Posted in Haberler by ursuspolaris on 29 Eylül 2010

Uluslararası Paten Federasyonu ISU tarafından yarışmalara girmesi yasaklanan Rus patenci Evgeni Plushenko, amatörlük statüsünü yeniden kazanabilmek için Rusya Buz Pateni Federasyonuna mektup yazarak yardım istedi.

Rus basınında çıkan haberlere göre, Plushenko, “Federasyon başkanı Alexander Gorshkov’a bir mektup yazdım ve Federasyondan ISU ile temasa geçerek amatörlük statüme yeniden kavuşmam için yardımcı olmasını istedim” dedi.

Japonya’da düzenlenen bir yarışma için organizatörlerden davet aldığını belirten 27 yaşındaki patenci, “Bu yarışmaya hazırlanıyorum. ISU’nun bu yarışmaya girmeme izin vereceğini düşünüyorum” diye konuştu.

ISU, Haziran ayı sonunda yaptığı açıklamada, Plushenko’nun Rusya Buz Pateni Federasyonundan önceden izin almadan gösterilerde kaydığı gerekçesiyle yarışmalara girme niteliğini kaybettiğini açıklamış ve Rus patencinin bu karara 21 gün içinde itiraz etme hakkı bulunduğunu belirtmişti. Plushenko, sakat olduğu gerekçesiyle Mart ayındaki 2010 Dünya Şampiyonasına katılmamıştı.

ISU’nun aldığı bu karar, Plushenko’nun Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ile Olimpiyatlar ve Grand Prix yarışmaları da dâhil olmak üzere ISU tarafından düzenlenen hiçbir yarışmaya giremeyeceği anlamına geliyordu.

ISU tarafından 23 Ağustos 2010 tarihinde yapılan kısa bir açıklamada, Plushenko’nun kendisine tanınan süre içinde karara itiraz etmediği ve bu nedenle Rus patencinin cezasının kesinleştiği belirtilmişti.

ISU Genel Müdürü Fredi Schmidt imzasıyla yapılan açıklamada, “21 günlük süre içinde Evgeni Plushenko tarafından karara itiraz edilmemiştir. Sonuç olarak, ISU Konseyi tarafından alınan karar (yasaklama) kesinleşmiştir. ISU üyesi federasyonlar, bundan sonra, Evgeni Plushenko’nun her türlü ISU faaliyetinden yasaklı olduğunu göz önüne almak zorundadırlar” denilmişti.

Plushenko, ülkesinde düzenlenecek 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında yarışmak istediğini daha önce açıklamıştı. Plushenko’nun ISU Grand Prix yarışmalarından 2010 Cup of Russia yarışmasına da girmesi öngörülüyordu.

Plushenko, üç kez Dünya şampiyonu (2001, 2003, 2004), altı kez Avrupa şampiyonu (2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2010) ve bir kez Olimpiyat şampiyonu olmuştu (2006).

Rus patenci, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında da gümüş madalya kazanmıştı.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: