ARTİSTİK BUZ PATENİ

Yeni sezon yeni kurallarla başladı

Posted in Haberler by ursuspolaris on 27 Ekim 2010

Geçen hafta sonu yapılan NHK Trophy yarışmalarıyla 2010-2011 sezonu gerçek anlamda başlamış oldu.

NHK Trophy öncesinde Nebelhorn Trophy, ISU Junior Grand Prix gibi yarışmalar yapılmış olmasına rağmen, ISU Grand Prix serisinin ilk yarışması olan NHK Trophy, uluslararası planda sezonun ilk önemli yarışması olması bakımından yeni sezonun başlangıcı olarak görülebilir.

Yeni sezon, yeni kurallarla başladı.

.

.

Bunun da en çarpıcı örneği Buz Dansı’ndan verilebilir. Buz Dansı yarışmalarında zorunlu dans kaldırıldı ve uygulaması başladı. Zorunlu, orijinal ve serbest dans olan eski yarışma formatı, kısa ve serbest dans haline dönüştürüldü.

En fazla 3.00 dakika süreli olan kısa dans, bir anlamda zorunlu dans ile orijinal dansın birleştirilmesi olarak kabul edilebilir. ISU’nun terminolojisine göre, kısa dans artık “Pattern Dance” ve “Creative” bileşenlerinden oluşuyor (Model dans ve yaratıcılık bileşeni olarak çevrilebilir).

2010-2011 sezonu için model dans olarak Golden Waltz belirlendi. Yani takımlar, vals adımlarını kısa dansa ekliyorlar. İlâve olarak, takımlar twizzle dizisi, bir kısa lift (6 saniye ya da daha az) ve düz adım dizisi yapıyorlar. Yani bir anlamda, zorunlu dans kaldırıldı ancak eski orijinal dansın içine yerleştirilerek ikisi birden kısa dans halini aldı. Kısa dansın yaratıcılık bileşeni için takımlar Foxtrot, Quickstep ya da Tango ritimlerinden birini seçebiliyorlar.

Yeni düzenlemeye göre, Buz Dansı’nda genel değerlendirmede kısa dansın yüzde 40 oranında etkisi var.

Erkeklerde, kısa programda iki olan adım dizisi bire indirildi. Erkekler, kısa programda, biri solo, biri de kombinasyon olmak üzere iki dörtlü atlayış yapabilecek. Değişiklik öncesinde solo ya da kombinasyon olarak bir dörtlü atlayış yapılabiliyordu.

Kadınlarda, kısa programda artık spiral dizisi bulunmuyor. Kısa programda ikili ya da üçlü axel yapılabiliyor. Değişiklik öncesinde zorunlu olan ikili axel yapılmasıydı.

Çiftlerde, kısa programda artık bir adım dizisi bulunuyor. Evvelden her sezon dönüşümlü olarak adım dizisi ve spiral dizisi yapılıyordu.

Yeni düzenlemeye göre, kısa programda sadece bir spin bulunuyor; her sezon Çiftler spini ya da solo spin dönüşümlü olarak yapılacak. 2010-2011 sezonunda solo spin yapılması karara bağlandı.

Serbest programda yapılacak ölüm spirali, kısa programda yapılandan farklı olacak. Takımların serbest programda spiral dizisi yapması zorunlu hale getirildi.

Önemli değişikliklerden biri de, eksik turlu atlayışlarla ilgili…

Bu yeni düzenlemeler, özellikle Mao Asada gibi sık sık atlayışlarının seviyesi düşürülen patencileri yakından ilgilendiriyor.

Yeni düzenlemeye göre, örneğin üçlü bir atlayış, bir çeyrek oranında eksik olursa, patenci atlayışı tamamladığı takdirde, yani düşmediği ya da hatalı iniş veya çıkış yapmadığı takdirde eksi GOE dışında başka bir ceza almayacak ve değerlendirme üçlü atlayış üzerinden yapılacak.

Ancak, örneğin üçlü bir atlayış, bir çeyrekten daha fazla ama yarım turdan daha az eksik olursa, patenci bu atlayışın yüzde 70’i oranında puan alacak. Eğer, eksik tur oranı yarım turun üzerine çıkarsa, üçlü atlayış o takdirde ikili atlayış olarak kabul edilecek ve değerlendirme ikili atlayışın temel puanı üzerinden yapılacak.

Geçen sezon, atlayışın seviyesini düşürme cezası daha katıydı ve Mao Asada, bundan çok çekmişti. Bu alandaki düzenleme, patencilerin lehine bir düzenleme oldu.

Yeni düzenleme uyarınca, bir çeyrek ya da daha az eksik turlu üçlü axel için Asada’nın bu atlayışın temel değeri olan 8.50 puanı alabilme ihtimali var. Oysa geçen sezon 3.50 puan alabiliyordu.

“Hemen hemen tam tur” yapılan atlayışlar, yeni kurallar çerçevesinde yeni sezonda Teklerde yarışmalarında sonuçların belirlenmesinde önemli bir etken olacak.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: